* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D

Go down 
+4
bezribic
rale
predrag1969
Karlo Ban
8 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 10:21 am

uglavnom, bimetalci su mi postali opsesija, pa evo malo slika te nove stare ovisnosti.

iako ja to zovem dimljenjem pcela, radi se o izradi ugljena i tako cijela prica zapocinje...

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Ugljen

radno mjesto na +36 u hladu Very Happy

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Vatra

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bat

kao i na temi sa britvama... prethodno izmlaceni komad celika i zeljezo, izbruseni i popikani na coskovima sa REL-om da se drze u vatri.

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D JapanskabritvicaWIP3

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D JapanskabritvicaWIP4

tu slicnost sa britvama prestaje...sljedece je kovanje trna. malo rucno u viljusci

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Trn

i bat odradi ostatak posla

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Trn2

onda rucno sa cekicem odradim list ostrice:

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D List

naravno, vitoperenja zbog dva materijala razlicitih toplinskih svojstava i sastava ko u prici..za vrijeme kovanja, kaljenja, i svih ostalih obrada ali sve me rijede to uhvati nespremnog. vrazji japanci, oni su krivi za ovo.

nakon tracne brusilice, ostrica je spremna za kaljenje...

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat2-1

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat1-1

kaljenje u vodi, skarta ko u prici, ali one koje uspiju, izgledaju odprilike ovako nakon grubog brusenja

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat3-1

neki dan sam slucajno upoznao jednog nozara, otisli smo na kavu i izmedu ostalog pricali o stone wash-u sa kojim on odraduje ostrice i evo rezultata.

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat1

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat2

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat3

jedan drugi slicnih dimenzija ali bez ikakve obrade koja bi istaknula razliku izmedu celika i zeljeza

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat4

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat5

na sljedecoj slici se sam namjestio..kao to mu je dobar profil

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Bilaminat6

duljine su na oba oko 100 mm.

ostrice imaju jako visoki grind...jednog strane zapravo i nemaju. po mom misljenju, nesto sto je steta ne upotrebljavati svaki dan za sve.

eh sad, visokim brusenjem ili poliranjem razlika izmedu celika i zeljeza postaje ocita i lijepa ali bez obzira na celik i upotrebu isto tako lakse nastaju ogrebotine i vise ubadaju u oko, pogotovo ako se zeli odrzavati iznimno tanka ivica ostrice redovitim ostrenjem.

od tuda i ideja za grubom povrsinom, u ovom slucaju, stone wash sto je povrsina sa velikim brojem ogrebotina tako da se nove od koristenja nece razlikovati ili kao na ovoj drugoj ostrici, jednostavno malo grublji brusni papir. naravno i troskovi izrade padaju.

to sto sam rekao je ocito, ali nekako imam osjecaj da zelim to i napisati jer je ovo prvi puta da sam neku "seriju" ostrica ostavio u tako grubom stanju brusenog djela...evo, sad mi je srce na mjestu.

nadam se da vam se svida i isprike mobitelasima na puno slika Razz

kometari, prijedlozi i kritike dobrodosli.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 11:33 am

odlican rad, Majstore...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 11:51 am

fala, predrag Wink
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 52
Location : Bukovac, Novi Sad

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 1:21 pm

Da ovi mi deluju uredjeniji,linijski i brusenje,jesi li zadovoljan cumurom koji sam napravis!?p.s.kad vec volis toliko laminate uradi neki sa hrom-carbon varijantom Smile znaaam nevolis hromne celike Very Happy
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 1:35 am

fala.

jako sam zadovoljan. jedina razlika je sto je moj sitniji i moze odmah u kovanje, a kupljeni moram usitnjavat prije. naravno, bez vlastite sume je neisplativo.

nehrdajuci/ugljicni dolazi uskoro Very Happy bit ce nesto za kuhinju.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 53
Location : Slavonski Brod

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 3:56 am

Predobri oblici oštica a i vrhunska obrada .Svaka čast Karlo !
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 7:14 am

Ne znam koju pohvalu bi napisao a da več nije napisana jednostavno fantastično
Back to top Go down
Guest
Guest




jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 8:31 am

Odlicno cheers
Daj mi reci radis li sa onim batom sto si pravio ili onim kupovnim (ako si ga sklopio ??)
Kako izlazis na kraj sa vitoperenjem ostrice poslije kaljenja ??
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 9:22 am

fala Very Happy

radim iskljucivo sa svojim iz "kucne radinosti". onaj je sklopljen ali fali jos stvar dvije da se pokrene.

cijelo vrijeme je problem sa ravnanjem, ne samo nakon kaljenja. uglavnom se predsavija ili jednostavno piga u skripcu ili cekicem na panju sa laganim udubljenjem.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 52
Location : Bukovac, Novi Sad

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 11:58 am

Nezelim da me neko pogresno shvati ali otkud toliki problemi sa tako malim secivima :|pa cak i dosta duzim ,ako se uradi uredna normalizacija i zarenje nebi trebalo toga da bude,kalim damask,bi/laminate,stainles,...u poslednje vreme skoro sve kalim diferencijalno sa glinom i nemam problema,desavaju mi se greske u damasku prilikom kovanja ali te komade elimiisem,sklanjam komad i ostavljam ga za da tako nazovem,,usitnjeno,,prekivanje ali tolika frka oko kaljenja mi nije jasna,nezelim da pametujem i da se kurcim ali mislim da sa STRPLJENJEM moze sve da se uradi lepo...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 12:55 pm

ma nisam ja tako mislio kada sam rekao "problem". ono sto sam mislio je da se noz konstantno piga i da ga jednostavno ravnas - nije to problem u tom smislu rijeci vec postupak koji mora proci. koliko god on i zbog kojih razloga u stranu, ti ga vratis na ravno i to je to.

a da se bimetalci pigaju gore od svih, to je istina...kako si rekao, samo malo vise strpljenja Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:42 pm

Uh sto sam se ja namucio oko tog ravnanja ostrice kod onim mojih gladiusa...
Jednog sam uspio ispraviti, ali drugog sam na kraju morao ostaviti s malim odstupanjem...


Inace, ove dvije ostrice su izniman rad, svaka cast majstore...
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 7:57 am

a sta da ja dodam na sve ovo! odlicno. samo pratim i upijam kao sundjer ili spuzva da me svi razumiju Laughing
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 3:33 am

prvo isprike na losim slikama :-D

jedan mali eksperiment, nadam se da ce vam biti zanimljiv. kad radis bimetalce, svasta moze doci na bilo koju stranu, pa zasto ne i lanac. jos sam u postupku testiranja lanaca ali sa obzirom na rezultate, biti ce tu svasta uskoro.

krenuo sam sa najmasnijim lancem koji sam ikada vidio
jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal1

i procistio ga u vatri
jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal2

...i popikao sa REL-om
jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal3

grijanje, boraks, tuckanje, grijanje, boraks, tuckanje, grijanje, boraks, tuckanje, grijanje, boraks, tuckanje, grijanje, boraks, tuckanje, grijanje, boraks, tuckanje...
jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal4

nakon nekog vremena lanac pocinje izgledati kao jedan komad celika ali treba jos par preklapanja da se preostale rupe uklone. komad sa ljeve strane je napravljen od dva komada sa desne strane.

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal5

nakon 3 preklapanja kovacko zavarivanje komada W2 na jednu stranu lanca
jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal6

jedna umjetnicka sa losim osvjetljenjem - pocetni materijali i rezultat
jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal7

...i par na svijetlu sa obje strane

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal8

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal9

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Timingchainbimetal10

jos je par nezavarenih "rupica" ostalo ali to me tada nije brinulo, lako se rijesi sa jos kojim preklapanjem. bitno mi je bilo vidjeti kako ce proci TO i kakva ce svojstva imati na kraju a tu sam odusevljen...ostrica sa mozda najboljim omjerom tvrdoce i zilavosti koju sam proizveo - jos koji eksperiment da potvrdim ali mislim da sam na dobrom putu.

evo ga... nesto novo nesto divlje kako bi bobo rekao Very Happy

komentari i pitanja dobrodosli.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 52
Location : Bukovac, Novi Sad

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 3:45 am

odlican oblik seciva,jednostavan i elegantan,jednostrano brusenje Exclamation Question hm...Probaj lanac od motorne testere odlican je materijal posebno od,,stihlovke,,mada mislim da su svi ok,kombinacija vise celika odlicnog kvaliteta...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 3:49 am

fala

ako bih radio sam rub ostrice od lanca, mislim da bih zavarivao u cijevi tako da sto manje ugljika izgubim, u ovom slucaju sam radio na dosta visokim temperaturama da ga sto vise i izgubim da bude malo zilaviji.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 52
Location : Bukovac, Novi Sad

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 4:12 am

Mislis da bi bio previse krt ako ga nebi pregrevao,odnosno ,,isterivao,,ugljenik?Neznam,ja nisam imao problema sa tim,kovao sam i velike masinske lance i uglavnom je sve uredu,testirao sam oštrice i mogu reci da je predobar celik,neznam koji koriste za pravljenje lanaca ali je odlican,jedino sto kontrasti pri ečovanju nisu naglaseni ali neko voli i tako...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 4:17 am

rale wrote:
Mislis da bi bio previse krt ako ga nebi pregrevao,odnosno ,,isterivao,,ugljenik?Neznam,ja nisam imao problema sa tim,kovao sam i velike masinske lance i uglavnom je sve uredu,testirao sam oštrice i mogu reci da je predobar celik,neznam koji koriste za pravljenje lanaca ali je odlican,jedino sto kontrasti pri ečovanju nisu naglaseni ali neko voli i tako...

da ide na rezni brid, bio bi odlican bez da sam "vadio" ugljik, ali kako, u ovom slucaju, ne rezes sa njim, mislim da je bolje da je zilav. uostalom kalio sam u vodi...potreba za necim zilavim je velika Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 4:43 am

Odlican damaskus ...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 10:27 am

hvala....a da vidis sta je jos u pripremi Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 11:37 am

Da nije onaj moj ... Razz Razz ...salim se .... Very Happy
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 11:51 am

ben-66 wrote:
Da nije onaj moj ... Razz Razz ...salim se .... Very Happy

uskoro kolega... impresirao si nas sa radovima i bilo bi ti steta uskratiti ti komad za bar jedan mali nozek Razz
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 12:20 pm

Ma druze ,bila je sala ali ako posaljes necu se ljutiti ... Very Happy
Nego ,nesto sam razmisljao neki dan ,znas li da je proslo oko 4 godine kada smo prvi put razgovarali o temi kovanaj i knifemakinga ,i vidi do kud je to otislo ...Dode covjeku bas drago ... Very Happy Da ti vise ne spamam temu ... Embarassed
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 12:32 pm

je, ko da je bilo jucer...
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 3:26 pm

Jaaaaako dobro!!!Zanima me jel dovoljno tako užariti lanac da se sredi masnoća?Nedavno sam pokušao nešto slično sa lancom od motorne pile.Neslavno je završilo ,mislio sam da je zbog masnoće.
Back to top Go down
Sponsored content





jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Empty
PostSubject: Re: jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D   jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D Icon_minitime

Back to top Go down
 
jedna strana druga strana, jedan auto dva volana :D
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Jos jedan
» Jos jedan
» jedan za sumu
» Jedan za mene
» Jedan lovacki

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: