* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Jedan za mene

Go down 
+2
max35
tisler
6 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 11, 2015 9:42 am

Konacno sam i ja dosao na red da sebi napravim noz  . Plan je ovaj ........celik je 5mm. 1.2519 kazu da je to 52100 na steroide Very Happy  Zanimljivo / za mene bar/ iskre su crvene i sitne ...nesto kao onaj magarac M2 kada brusim / a opusten je celik  ? Rucnom pilom za metal ga secem kao hleb ?

Evo skica kakav noz spremam za sebe .  I opet ja ne bi bio ja ..dilema je convex ili full flat ? Ako je convex ne mogu ga hromirati posto nemam ideju kako bih ga onda ostrio ?. A volim convex , plus mnogo lakse mi je da ga isturpijam  Very Happy  Molim Vas koregirajte dok jos ima prostora za korekcije .Dali je trn dovoljno dugacak na primer ?   Dali da odnesem ovaj blank /kakav je sada/ da ga na magnetnoj brusilici ...ociste sa obe strane ? Inace blank je prav kao puska ?
Pitanje za naseg admina.....dali je   drvo black-ebony OK za ovaj tip noza ? Citam po netu da pravi problema kod ljeplenja , kao da ima previse ulja u sebi ?

Jedan za mene  Mbjvab
Jedan za mene  2qs70q9

Convex.............crno -crveno-plavo-zuto  i eto ga , savrsen convex.........ali nema posle hard hrome ?Sta biste zrtvovali da ste na mom mestu ? Meni convex usao pod kozu .............
Jedan za mene  6rq8w9


PS .Ako je problem sto otvaram ovakve teme a noz nije zavrsen ...admine BRISI slobodno !
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 11, 2015 9:58 am

cheers bez brige samo delaj...bude se već to sljepilo...ako sam sljepio Lignum koji je još
zahebaniji gdje neće ebanovina...samo treba voditi računa koja je točno jer je ima više vrsta
po tvom opisu je crna gabonska ...i stoga mislim da neće biti problema.

imaš PM
Back to top Go down
tisler

tisler


Posts : 415
Join date : 2012-03-19

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 11, 2015 12:41 pm

Ja bih zrtvovao hromiranje,konveks je zakon.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 11, 2015 12:59 pm

Ovaj....https://www.schmiedeglut.de/tungsten-steel-knifesteel

izgleda fina roba....Tungsen Smile ma mora da reže fantastično
jedino mrzim da vidim što navode...Because of the cutting process the steel may be a little twisted, but it is easy to bend it straight again by using your knee, a vice, or hammer and anvil.

već sam to vidio kod N690 u talijana...ne razumijem što režu hidrauličnim škarama kad postoji
water jet....tako shebu materijal da je to čudo i kako god da ga ravnaš uvijek postoje te nutarnje sile
koje se mogu pojaviti kad ih najmanje trebaš u TO i onda pizdarija....takve dobavljače izbjegavam
ma koliko jeftiniji bili...uf Mad
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 11, 2015 1:18 pm

chumaman wrote:
cheers bez brige samo delaj...bude se već to sljepilo...ako sam sljepio Lignum koji je još
zahebaniji  gdje neće ebanovina...samo treba voditi računa koja je točno jer je ima više vrsta
po tvom opisu je crna gabonska ...i stoga mislim da neće biti problema.

imaš PM

Ovo je drvo .....  https://www.schmiedeglut.de/black-ebony-wood

chumaman wrote:
Ovaj....https://www.schmiedeglut.de/tungsten-steel-knifesteel

izgleda fina roba....Tungsen Smile ma mora da reže fantastično
jedino mrzim da vidim što navode...Because of the cutting process the steel may be a little twisted, but it is easy to bend it straight again by using your knee, a vice, or hammer and anvil.

već sam to vidio kod N690 u talijana...ne razumijem što režu hidrauličnim škarama kad postoji
water jet....tako shebu materijal da je to čudo i kako god da ga ravnaš uvijek postoje te nutarnje sile
koje se mogu pojaviti kad ih najmanje trebaš u TO i onda pizdarija....takve dobavljače izbjegavam
ma koliko jeftiniji bili...uf Mad

Ove sto sam ja nabavio su svi pomalo krivi , ali samo po duzini ...kao luk .Nije strasno , kada odsecem potrebnu duzinu za svaki slucaj na presi poravnam malo .......
Videcemo kakav je ovaj celik .Kazu da je isti kao onaj japanski BLUE steel .........


tisler wrote:
Ja bih zrtvovao hromiranje,konveks je zakon.

Najverovatnije ce tako i biti . Jos malo da sredim onaj polukrug na pocetak ostrice i turpija u ruke .Jbg ..nisam navikao da radim sa opustenim celicima ...milina je turpijati ovo  cheers
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 11, 2015 1:28 pm

to ti je ova...cejlonska
http://www.wood-database.com/lumber-identification/hardwoods/ceylon-ebony/

općenito po meni je to neozbiljno od prodavca ali već sam navikao na nestručnost od raznih šhopova
pa čak i švaba koji slove kao pošteni i pedantni.

recimo ovo je primjer shopa ...max stručnog u svom poslu...a ovi šmidleri izgleda pojma nemaju.

http://www.feinesholz.de/messergriffbloecke-griffschalen/

dakle ovo je prava crna ebanovina ----afrička ,gabonska
http://www.feinesholz.de/messergriffbloecke-griffschalen/messergriffe-exotisch/ebenholz/

e sad pazi ovo...cejlonska---2430 janki
gabonska---3080
dakle za par eura skuplje prodaju recimo drugu klasu ebanovine...ko' nezna plati Razz

e sad vidi em lažu em muljaju i još su oho skuplji.
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 11, 2015 5:38 pm

Hm , ljepsa je ova tvoja gabonka ... Very Happy Nameravam da metalne delove oblozim nekim PVD coatingom , TiN na primer je zuto i ovo skoro skroz crno drvo bi bilo bolje , valjda . Imam ovo https://www.schmiedeglut.de/rare-walnut-burl-knife_11 ali je manjih dimenzija i KNAP bi bilo za rucku za ovaj projekat  ...a ja nisam KNAP dok radim i najverovatnije cu ga upropastiti Shocked  Nista , onda sutra porucim nekoliko komada ove gabonske guje , dopala mi se cheers  A  i neko drugo drvo ...ovo bre raj za oci i dzep Laughing
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeFri Dec 18, 2015 3:42 pm

Evo ga decki , cist kao suza ..............Ipak sam ga izbrusio na magnetnoj .........omrsavio je na 4.8 mm. Very Happy  Ostaje turpijanje , moj omiljeni deo izrade noza cheers I naravno da pazim gde ga razbacujem.... ovo meko a ja navikao na tvrdo cyclops

Jedan za mene  11jw49l

PS . Neka ideja kako da povecam radius na onaj polukrug gde ce pocinjati ostrica ??? Ali domaca carolija , danas me najurili iz radionice ................opet Smile  Kazu da me ne vide do nove godine Evil or Very Mad Ne znam zasto , uvek pitam koliko kosta bounce
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeSat Dec 19, 2015 3:35 am

Shocked Hebate dobra radiona Razz nije ni čudo što si se udomaćio Smile
no glede dizajna ja ne bih dirao ništa ovako na prvu izgleda taman cheers

Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeSat Dec 19, 2015 4:00 am

Very Happy Kada me vide da ulazim mrak na oci im pada bounce Nego , mesto gde pocinje rucka , gde ce biti one metalne delove , je sada ravno 3cm .Nije li malo previse ? Zato hociu da jos malo povecam taj radius da skinem jos bar 2-3mm prema gore ? Kod brusenja sam primetio da nije uopste krivo po duzini vec malo uvijeno , ali vrlo malo , posto su ga 2 desete milimetara iscistile sa obe strane ............. Sada se razmisljam da ga jos malo stanjim , mozda na 4,5 mm .Taman da me ubiju kada me vide u radioni Very Happy I nemam novu turpiju , brat zaboravio da mi ih posalje .. . Jbg , koje vreme doslo kada moram i brusni papir narucivati iz Eu ........ Sto znaci ostaje za sledecu godinu , nek se poraduje za praznike Smile
Back to top Go down
tisler

tisler


Posts : 415
Join date : 2012-03-19

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeSat Dec 19, 2015 7:15 am

Ni ja nista ne bi dirao,upravo takva seciva imam stalno u ponudi,ako bas mora onda ceonom brusilicom.
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeWed Jan 13, 2016 4:50 am

Otvoriti rupu za tang je lako .Izbusis rupu malo vecu nego treba , napunis epoksijem ,centriras ostricu unutra i ostavi da se sve lepo cementira preko noci .Metalni bolster samo precizan i sve ce tama pokriti ......... Very Happy Najverovatnije mnogi tako i  rade i ne vidim nista lose u tome . Ali napraviti tu rupu da bude knap .......................je robija !!!!!!!!!!!!!!!! Sada se kajem sto sam nasao i pogledao  ojedan tutorijal od Nik Whiller-a Twisted Evil  Trebalo mi je oko 6 sati da dodjem do ovde Very Happy Ali sada je kao da je sve liveno  u kalup  Razz  Nisam mogao da cekam onu gabonku vise pa sam iskoristio ovaj ebony sto imam  Very Happy

Jedan za mene  15oz9r9
Jedan za mene  Idt1e9
Jedan za mene  68dm3s
Jedan za mene  6ppbav

Sada se razmisljam gde da bude pins i dali uopste da ga bude ? I najverovatnije dalje cu keep it simple . Imam komadic 440C i on ide za bolster i nista vise .Ovaj je za mene ne za neku izlozbu ........
Back to top Go down
max35




Posts : 103
Join date : 2012-12-01

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeWed Jan 13, 2016 11:11 am

Nevidim kakva je velika muka praviti knap rupu za hidden tang.Pri izradi takve drske ako je tang npr.4mm debljine korisitm burgiju iste debljine koju oznacim sa malo neke trake radi zeljene dubine busenja.Sam noz dobro zastitim i stavljam u skrip-stegu a drsku laganim udarcima cekicem polako nabijam.Uz male korekcije i provjere drska zajedno sa bolsterom nasjeda na noz savrseno bez ikakih klimanja i pomjeranja.Kasnije stavljam epoksi i nakon susenja ide daljna obrada...pozz Smile
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeThu Jan 14, 2016 4:18 am

Kako si pojasnio ispada lakse nego babinu tortu da napravim Very Happy  Vidi , tako je OK ako je tang prav,mislim ista sirina po celoj duzini .Pogledaj tang kod mene ? Kraj je 11mm. a pocetak 18mm.  i sada kako je moguce nabijanjem rucke da uradim to ?? Rupu koju napravim burgijom mora biti recimo 10milimetara  x 4.5mm i pocinjem tvoj postupak .........Sta ce da skida i dokle vrh tanga kada je 11mm sirina .Udje nekoliko milimetara i ???????? A kada sam napisao da je sada knap , mislio sam na rupu u drsku , sada je unutra 100% kopija tanga  ......... i KNAP prati dimenzije tanga u svim pravcima , drvo prati ostricu u svim pravcima i po duzini i po sirini , nema odstupanja ni pola milimetara  ili stepena ako koristis uglomer ....razumes me ? Ostaje da napravim alat da uradim nekoliko djepova unutra za epoxy ..pratim do slovce tutorijal NIk Whiller-a .Covek je genije ...................
I zasto koristis noz za nabijanje u drsku ? izbrusi parce celika istog oblika kao tang .....i udri Very Happy da i oni koji greajanjem tanga  probijaju rupu .ZASTO koriste tang od noza nije mi jasno , samo ga gore bez potrebe .Sta fali da uradis kopiju tanga i grej to parce do mile volje Very Happy
I ovo je sav alat koji sam koristio ,posle busenja rupe naravno ........... Very Happy

Jedan za mene  21l02v5
Back to top Go down
max35




Posts : 103
Join date : 2012-12-01

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeThu Jan 14, 2016 11:14 am

Da sam na tvom mjestu po mogucnosti bih koristio stubnu busilicu i busio bih te kosine u drsci tako sto bi je poravnao sa borerom tacnije sa olovkom i izbusio jednu pa drugu stranu odnosno gornju pa donju rupu,naravno pravac se opet odredjuje prateci liniju olovke...Izmedju te dvije rupe se kasnije izbusi u liniji rupa do rupe,prosiri se uz pomoc rucne busilice i to je to.
Radio sam ranije neke dvije More tacnije drske na slican nacin i one imaju te blage kosine na tangu s tim da su zeznutije jer su debjine oko 2 mm pa se moraju korisiti tanke burgije koje su sklone pucanju pri takvim obradama
Jedan za mene  T03yhe
Jedan za mene  V6p1r8
Jedan za mene  6yyww6
Radio sam i ja prije sve i svasta,korisito male turpije,pravio kuke za struganje drveta ali ovo je daleko najednostavnije...pozz
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeThu Jan 14, 2016 3:20 pm

PA tako sam i poceo , bar do negde  kako si opisao .Prvo dve rupe na krajevima / 4.5mm burgija/ obe rupe prate liniju tanga i obe rupe idu do kraja ....I samo jos jedna rupa u sredini izmedju te dve . .Dalje alatcice na slici da bi na kraju ispao savrseni pravougaonik u koji tang upada samo tako Very Happy Nebitno , ima milion nacina da se odere macka  Very Happy
Sada ostaje da napravim te famozne djepove unutra , naknadno isturpijam linije / da bude kao turpija/ u tang da jos bolje hvata epoxy i ostaje rupa za pins .Ako je busim ...  i da pocnem da radim na drsku ...Admine , dopada mi se ova ebonka iako nije gabonka vec cejlonka  Razz  Tvrdo drvo , zaista , ali nije problematicno za obradu uopste , bar po onome sto sam radio do sada .Posto je bilo mnogo duze nego treba , odesekao sam jedan deo  i dopada mi se sta vidim na presek .Cirkular kojim sam sekao je nov /DeWalt, pila je sa lepljenim zubima /  i presek je kao staklo ..sija se .Pitam se dali mogu nekako dobiti i ja takav finis ??
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeWed May 11, 2016 6:30 am

Tisleru prijatelju , suze mi idu na oci kada gledam sta sam uradio od ostrice Sad  OVO nece biti moj noz definitivno ! Uradicu drugi , CONVEX od super-duper nehrdjajuceg celika koji ce mi doljeteti za mesec dana od USA . Ovaj ide full flat i definitivno hromiranje ili neki TiN ili TiAN premaz .Hrdja brate i to ti je  ... Konacno sam malo turpijao .I to turpijao Sa vrlo finom turpijom ...Pferd Corinox i ovo cudo bukvalno jede celik .I da , ona mala turpijica od Stihl /3 eura /za motorne pile je isto CUDO ..vise nikada necu koristiti velike grube turpije , dzaba sam narucio od Pferd-a Chipbreker-a Evil or Very Mad
Evo decki dokle sam stigao , jos malo papir i spreman je za furnu .Sada je na nekih 0.6mm -0.7mm . .Namucice me posle kaljenja da ga dovedem na 0.4 mozda 0.3mm , kazu da ovaj celik voli tankooooooo ...videcemo  Smile

Jedan za mene  206otp0
Jedan za mene  2yu0rra

Jedan za mene  2ln9347
Jedan za mene  2rzrx9x
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeWed May 11, 2016 2:31 pm

Sada mi treba vasa pomoc Very Happy  Njemci kazu ovo ................Hardening: 830 ° C (holding time 2-3 minutes per mm thickness) / annealing at 170 ° C for 1 h = ca. 62-63 HRC.

Ljepo ALI na koje milimetre misle ? Ledja noza su ajde 5mm a dole je 0.6mm ??
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeThu May 12, 2016 3:43 am

Zato i je kaljenje zahebano...niti jedan recept nije namjenjem nožarima već isključivo industrijskoj proizvodnji...stoga je neophodno baš ovo što pitaš ...malo prošunjati po forumima i možda nađeš
nekog od  nožara s iskustvom u tom čeliku te detaljen recept Wink

Baš nedavno popratih neke razgovore za recimo  CPM 3V (vezano za video) i kolika je razlika
u prilagođenom nožarskom kaljenju naspram industrijskog recepta...i tu se dešava magija bounce

Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeThu May 12, 2016 4:53 am

Poslao sam sada Email njemcima , valjda ce odgovoriti i valjda znaju sta rade ..................

Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeSun May 29, 2016 6:07 am

Jebes njemce , ne odgovaraju ni na treci email koji sam im poslao Evil or Very Mad
Viva Italija i italijanke , dobro  i italijani Very Happy

google prevod uz moju malu pomoc  cheers

5-10 minuta, ubacite nož u peć tek nakon što je dosegla zadanu temperature , a da je  je stabilna . Početak odbrojavanja vremena TEK nakon što je oštrica dosegla zadanu temperaturu (vidis , ne smeta se debljina, vec vrijeme namakanje počinje kada ceo noz  dostigne tu  temperaturu!). Predlažem smanjiti temperaturu na 805 ° C, pokušajte da ne idete vise od 815-820 ° C. Završni HRC nakon kaljenja na 175-180 ° C bi trebao biti oko 64, i taj čelik će raditi čudesa na  tu  tvrdoci , ali će raditi čak i vrlo dobro na 62 HRC, ako se osjećate ugodnije i planirate zlostavljanje oštrice , u tom slučaju podignuti  temperaturi kaljenja na 190-200 ° C.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeSun May 29, 2016 10:28 am

Wink jesi lik..talijanka frizura geek

Stay at 800-820 C 5-8 min Oil quench only!!!
Gives you 66HRC at least for a Cross section smaller than 5mm.
Final temper 200C/Water quench/ should leave you with 63HRC+.

no mrzi me ali švabe to bar pošteno napišu
Because of the cutting process the steel may be a little twisted, but it is easy to bend it straight again by using your knee, a vice, or hammer and anvil.

Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeMon Nov 21, 2016 5:39 pm

Konacno je dosao na red Very Happy  Zakaljen kao staklo , opusten na 62.6  Hrc / mjereno/ . I da nisam napravio onaj dick sander bacio bih ga u kantu ..... Very Happy  Ostavio sam ga na nekih 0.6-0.7mm. pre kaljenja a ovo g.... se ponasa kao HSS .Na ruku nije dolazilo u obzir da ga skinem na 0.2mm Evil or Very Mad  Sada je na 0.3mm. pozadi reznog dela i skoro 90% distal taper  Very Happy  ugao ostrenja oko 14-15 stepena po stranu .............strasan celik decki , vjerujte mi na rec ! A sada problemi , ispeskario sam ga a decki u Skoplje gde treba da ga hromiram ne dizu telefon evo vec nekoliko dana . Pojma nemam sta sad da radim  Question  
PS . peskario sam ga u zubarskoj peskari kod servisera za zubarsku opremu .Obecao mi je naci jednu za nekih 50-tak eura  + mala elektricna pec za iste pare ...pokvarena naravno  . Jbg..ovi zubari su bolje opremljeni od nas  Very Happy Evo kako je ispao Very Happy Sad ne sece ni paradjza  Laughing

Jedan za mene  1znv5nd
Jedan za mene  103euec
Jedan za mene  Vpyb61
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeTue Nov 22, 2016 12:33 am

Finooo... Baš interesantno. Nekako si me baš zainteresirao za ovaj čelik.
Valjalo bi probat jednu britvu složiti od toga kad veliš da voli tankoooo.
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitimeTue Nov 22, 2016 1:26 am

Diplomski definitivno bounce vjerujem da će u budućnosti iz tvoje radione izaći još
PUNO prekrasnih noževa  cheers
Back to top Go down
Sponsored content





Jedan za mene  Empty
PostSubject: Re: Jedan za mene    Jedan za mene  Icon_minitime

Back to top Go down
 
Jedan za mene
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Prvi od mene
» Jos jedan
» Jos jedan
» Jedan Mesarski
» Jedan novi

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: NOŽEVI :: Galerija-
Jump to: