* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Guest
Guest




kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 2:57 pm

ovo je nož koji sam kovao,i konaćno iskovao:kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) P8290065 .Trebao sam ga samo zakaliti,ali sam stavio još jedan mijeh na peć,tako da sam ga rastopio:kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) P9040094.......evo i kaj se dogodi sa unutrašnjosti noža kada se previše zagrije;kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) P9040092...totalno se kristalizirao
Back to top Go down
Guest
Guest




kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:16 pm

pa koju si ti temp postigo?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:18 pm

jebemu...steta. al barem sad znas da si napravil dobru pec i da mozes kovacki variti.

probaj drugi put koristiti cijev ili malo "zivlje" provlaci noz kroz vatru.

a sta se strukture tice, vidi se nas lici da je gruba i da je zbog prevelike temperature poraslo zrno. inace se takva struktura moze desiti i ako se ne rastopi komad vec ako ga samo drzis predugo na visokoj temperaturi i to je lose za konacnu cvrstocu noza. smanjuje se normalizacijom ili visestrukim kaljenjem.

sve u svemu..poucno iskustvo, samo nastavi
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:21 pm

JoZ@ wrote:
pa koju si ti temp postigo?

eto vidis joza kaj radi colna cijev sa SAMO dvije rupice od fi 5 na razmaku od 4 cm sa dva mjeha za luftice...sad sam se sjetio tvog negodovanja oko mog broja rupica na peci
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:30 pm

stvarno ne znam koju sam temperaturu postigao,ali kada sam prikopćao drugi mijeh povećao sam broj rupica na 4...ali mislim da je stvar u tome kaj je plamen bilo konstantan,nije bilo hlađenja pri uzimanju zraka,jer sam stvarno kratko držao u vatri,izavdio sam ga da pogledam boju i bilo je oko1000,čim sam vratio u vatru nakon 10 sec su se dignule zvijezdice iz vatre....
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:35 pm

kontrolu ti je najbolje raditi sa magnetom.

a joza i ja samo imali pricu oko rupica na peci, ja kazem dvije on puuno vise...ali mislim da se kod njega radilo o upuhivanju zraka pa je zato imao problem sa postizanjem temp.


Last edited by Karlo Ban on Sat Sep 05, 2009 3:38 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:37 pm

pretpostavljam po boji
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:39 pm

ma tesko je po boji dok se ne naviknes, zato predlazem magnet
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:43 pm

da sad znam ,a kaj je najbolje magnet mi stoji pored peći Embarassed jebi ga znam za drugi put...a toliko je obećavao za prvi nož.... Sad ...valjda sam mislil kak budem napravio remekdjelo od prve
Back to top Go down
Guest
Guest




kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 3:51 pm

Karlo Ban wrote:
kontrolu ti je najbolje raditi sa magnetom.

a joza i ja samo imali pricu oko rupica na peci, ja kazem dvije on puuno vise...ali mislim da se kod njega radilo o upuhivanju zraka pa je zato imao problem sa postizanjem temp.

ti si reko na svakih 4cm po rupa
ja sa tim nisam bas nes postigel
usisivac je upuhival

kad cu radit moracu jos rupa izbusit
Back to top Go down
f.thule




Posts : 6
Join date : 2012-06-24

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 6:30 am

opiši taj rad sa magnetom, plz
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 8:03 am

f.thule wrote:
opiši taj rad sa magnetom, plz

ugrubo, zagrijavas komad celika i isprobavas sa magnetom, kada je postao nemagnetican znaci da je postigao temperaturu austenitizacije (oko 800 stupnjeva C ali ovisi o sadrzaju ugljika). sa te temperature onda ide ili kaljenje (brzo hladenje u vodi ili ulju) ili normalizacija (hladenje na zraku) ili meko zarenje (hladenje u peci).
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
f.thule




Posts : 6
Join date : 2012-06-24

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 11:22 am

hvala ti! baš trebam kaliti jedan kineski Dao kojeg sam radio, zapravo trebam kaliti dva koja sam radio, ali jedan po jedan. od čelika 1530.5 neki još savjet?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 1:20 pm

pomoli se bogovima kovanja Very Happy ali ako ne uspije, nemoj odustati.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
f.thule




Posts : 6
Join date : 2012-06-24

kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitimeTue Jun 26, 2012 6:36 am

Karlo Ban wrote:
pomoli se bogovima kovanja Very Happy ali ako ne uspije, nemoj odustati.

bogu Vulkanu? no problem, nisam nikada zeznuo ništa u metalu. Twisted Evil
Back to top Go down
Sponsored content





kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Empty
PostSubject: Re: kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)   kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter) Icon_minitime

Back to top Go down
 
kako sam za...o pri kaljenju(ili ti nemem pojima kaj radim,a nije mi se dalo paliti kompjuter)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kako zakaliti tanak celik
» Kako iskovati nož
» kako merite HRC?
» kako pravilno fotografisati noz
» kako da pricvrstim drvene korice za noz?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: