* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Kako iskovati nož

Go down 
5 posters
AuthorMessage
ninja




Posts : 5
Join date : 2010-04-11

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeTue Apr 13, 2010 2:53 pm

Prvo, bok svima.
Procitao sam dosta tema ovdje ali vidim da su tu vecinom vec iskusni ljudi. Ja bi isto volio iskovati svoj noz ali neznam nista o kovanju pa ako bi netko mogao odvojiti 15-20 minuta da mi napise kako ide taj proces. zanima me koji su materijali najbolji za noz, da se ne tupi i di ih ima za kupiti (vidio sam za one feder plate) al ista jos osim toga. do koliko stupnjeva se recimo celik moze grijati (jer negdje sam cuo da ako je prevruce da gubi neka svojstva). sta tocno znaci kaljenje a sta opustanje i cemu sluze?
Pozdrav
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeTue Apr 13, 2010 3:23 pm

odlicno pitanje!!

prvo napravi pec u kojoj mozes zagrijati komad zeljeza do bijele boje, javi, pa krecemo dalje.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeTue Apr 13, 2010 3:26 pm

Počni kao i ja...još uvijek znam da ništa neznam...još uvijek nisam ništa korisno iskovao...al sam zapalio vatru (bolje reći roštilj) i tukao po običnom željezu Very Happy
Back to top Go down
ninja




Posts : 5
Join date : 2010-04-11

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeWed Apr 14, 2010 7:21 am

a kakav komad zeljeza da grijem? neki najobicniji ili da u crc-u kupim neki komad celika pa da se igram sa tim?
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeWed Apr 14, 2010 7:58 am

Prvo moraš imati neko mjesto gdje češ postaviti kovačku vatru i nakovanj, pa onda dok to riješiš uzmi komad običnog željeznog flaha i probaj izlupat neki osnovni oblik oštrice i drške. Pogledaj si Bobov post o sigurnosti u kovačnici.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeWed Apr 14, 2010 12:07 pm

ninja wrote:
a kakav komad zeljeza da grijem? neki najobicniji ili da u crc-u kupim neki komad celika pa da se igram sa tim?

bilo kakav komad zeljeza, moze i celik, nije bitno. ono sto je bitno je da dobijes pec sa kojom mozes raditi i ne misliti na nju za vrijeme kovanja, tako da ti koncentracija bude usmjerena na posao.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
ninja




Posts : 5
Join date : 2010-04-11

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeSat Nov 23, 2013 7:22 am

dugo me nije bilo pa je izrada noza pala u drugi plan.
u zadnjih tjedan dana malo vise citam ovaj i jos par foruma pa su mi neke stvari jasnije ali neke jos uvijek nisu.
Vidio sam da su celici 1060,1095 i 5160 medju napopularnijima za izradu nozeva. na youtube-u sam gledao video od korisnika 3riverblades i vidim da on nabavlja celik u sipkama debljine 4-5mm, izradi oblik noza pomocu flekserice/grindanja i onda ga da zakaliti. Meni bi trebalo 5-6 nozeva za kucnu upotrebu, rezanje mesa, povrca i slicno pa me zanima koji celik od ona 3 navedena bi bio najpogodniji za te stvari, dakle da dobro drzi ostrinu, da se ne tupi brzo (ostrice bi bile duljina 10-18 cm). da li kod nas ima za kupiti celika tako u sipkama i gdje, koja je cijena otprilike? da li je problem ako se oblik noza napravi sa fleksericom (zbog zagrijavanja)? Ako sam dobro shvatio napravi se noz kako hocemo da izgleda, napravim mu ostricu ali ostavim debljinu ostrice barem 0.5-1 mm zbog kaljenja, odnesem ga u crc na kaljenje i onda ga nabrusim do kraja? Na koliko je najbolje kaliti te nozeve, 58-60 HRC-a? Sto je manje HRC-a to je noz zilaviji ali gubi drzanje ostrine?
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeWed Nov 27, 2013 1:14 pm

ninja wrote:
dugo me nije bilo pa je izrada noza pala u drugi plan.
u zadnjih tjedan dana malo vise citam ovaj i jos par foruma pa su mi neke stvari jasnije ali neke jos uvijek nisu.
Vidio sam da su celici 1060,1095 i 5160 medju napopularnijima za izradu nozeva. na youtube-u sam gledao video od korisnika 3riverblades i vidim da on nabavlja celik u sipkama debljine 4-5mm, izradi oblik noza pomocu flekserice/grindanja i onda ga da zakaliti. Meni bi trebalo 5-6 nozeva za kucnu upotrebu, rezanje mesa, povrca i slicno pa me zanima koji celik od ona 3 navedena bi bio najpogodniji za te stvari, dakle da dobro drzi ostrinu, da se ne tupi brzo (ostrice bi bile duljina 10-18 cm). da li kod nas ima za kupiti celika tako u sipkama i gdje, koja je cijena otprilike? da li je problem ako se oblik noza napravi sa fleksericom (zbog zagrijavanja)? Ako sam dobro shvatio napravi se noz kako hocemo da izgleda, napravim mu ostricu ali ostavim debljinu ostrice barem 0.5-1 mm zbog kaljenja, odnesem ga u crc na kaljenje i onda ga nabrusim do kraja? Na koliko je najbolje kaliti te nozeve, 58-60 HRC-a? Sto je manje HRC-a to je noz zilaviji ali gubi drzanje ostrine?
Sve si točno napisao. Čelici koje si nabrojao spadaju u grupu karbonskih, hrđajučih čelika. Možda bi za kuhinju bilo zgodnije raditi sa nehrđajučim (RWL34, N690, AEB-L) ali to je sve teže i skuplje za nabaviti. Iako ukoliko ti nije problem nož oprati i obrisati nećeš imati problema niti sa ovima koje si ti naveo. Za početak probaj nabaviti list motorke Stihl duromatic to ti je AISI1075 ili oprugu od nekog kamiona 5160. To ti je već u flahu i nemaš potrebe za kovanjem. Sa fleksom izrežeš oblik i zakališ. Te čelike možeš i sam zakaliti ne moraš nositi u CRC, ali onda ćeš ipak morati i peć napraviti, a niti to nije neki problem ako si imalo vičan majstorijama. Sretno. Ako imaš još pitanja već će ti netko rado odgovoriti.
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Guest
Guest




Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeWed Nov 27, 2013 1:43 pm

Zašto ne uradiš ovako : ja da sam na tvom mestu...parče flaha bilo kog čelika ( feder plata ti je najbolja ) , pa iskoveš samo oštricu ...za početak ...ne moraš da uzimaš i da radiš kovanje iz celog komada...a za to vreme , kada imaš vremena, parče mekog gvođja pa na njemu se vežbaš..oblikuješ ga i radiš sa nijm šta hoćeš..da se izvežbaš , a za to vreme biće ti super da samo oštricu iskoveš ,recimo po 5-7 mm, i sa jedne i sa druge strane..čisto da otanjiš čelik ...uradi tako ..za početak..a kaljenje za tebe , kao početnika , ( ne shvati mi pogrešno), je : zagreješ parče čelika do crveno- naranđaste boje i to radi predveče , da vidiš boje dobro, pa ga staviš u vodu i da brzo prođe kroz vodu ( nema 3sek), i izvadiš ga i posmataš pojavu boja..Kada se pojavi ljubičastsa boja , bućneš ga u vodu i ohladiš i to je to . ...ako se na nekom mestu pojavi malo ljubičasta boja pre nego na drugom, taj deo malo staviš u vodu.. a ostali napolje, da se i tu pojavi boja ( kao da podigneš sečivo malo..možda će ti se i na drugom kraju pojavti ista boja, a u sredini recimo , da je još bela ..i taj deo malo bućneš u vodu ..( to radiš u slučaju, ako se ljubičasta boja ne pojavi ravnomerno)..ta tvdoća je odlična za tebe i tvoj početak..srećno:) ako ima pitanja , tu smo da ti pomognemo ...Smile
Back to top Go down
ninja




Posts : 5
Join date : 2010-04-11

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeSun Dec 01, 2013 2:36 pm

a da se napravi noz od 1095 i 440a? Naravno 440a izvana i to bi onda bio odlican noz, zar ne?
mislim da cu za pocetak nabaviti sthil listove pa probati nesto od toga napraviti. ako cu rezati fleksericom zar necu narusiti svojstva celika zbog vrucine? da li treba malo rezati pa hladiti? i zasto se uopce mora kaliti celik od lista pile, zar nije on vec zakaljen da bude cvrst i otporan?
vidio sam da negdje pise kaljenje u vodi a negdje u ulju, koja je razlika? to ovisi o vrsti celika ili o svojstvima koja zelimo dobiti?
nisam znao da moram dva puta uranjati zagrijani komad celika, cemu to?
i budem probao napraviti neku malu pec pa obicno zeljezo malo lupati i pokusati oblikovati.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeMon Dec 02, 2013 5:11 am

Polako sa laminatima još ni peć nemaš.

List od motorke ti je na nekih 40 HRCa zakaljen što nije dosta za nož.
Možeš ga slobodno skuriti fleksom prilikom rezanja jer češ toplinsku raditi kasnije.

Znači:
1. nabavi list od motorke (ali pazi da je iz jednog komada a ne oni novi laminirani i spajani zakovicama)
2. izreži ga fleksom čim bliže željenom obliku - ne moraš paziti da ga ne prekuriš
3. zagrij ga do temperature nemagnetičnosti u peći koju ćeš napraviti (provjeravaš magnetom)
4. pusti ga da se ohladi do sobne temperature polako u peći, to će ga skroz razmekšati da ti je lakše turpijati (meko žarenje)
5. uzmi turpiju i fino isturpijaj točan oblik i isturpijaj fazetu, ali ostavi nekih 0,5 mm debelu oštricu
6. ponovi točku 4, ali ga ostavi da se ohladi na zraku, ne u peći (normalizacija)
7. zagrij ga do temperature nemagnetičnosti i uroni u ulje. 1075 se kali u ulju! (kaljenje)
8. probaj turpijom proći po oštrici... trebala bi klizati po materijalu, a ne ga skidati ako je dobro zakaljeno
9. Očisti ga šmirglom od gareži i spaljenog ulja da vidiš boju materijala.
10. stavi ga u pečnicu na nekih 220°C nekih sat vremena - trebala bi ti biti zlatno žuta boja nakon popušatanja (popuštanje)
11. izglancaj ga šmirglima od grubljih prema finijim gradacijama i tu pazi da ga ne pregriješ, provjeravaj prstom kad je prevruče za prst - ohladi ga u vodi i nastavi dalje šmirglati.
12. napravi dršku
13. naoštri nož na kamen ili neki sistem za oštrenje.
14. koristi nož

Mislim da sam ukratko opisao cijeli postupak.


Last edited by davor_vfr on Mon Dec 02, 2013 6:22 am; edited 2 times in total
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
ninja




Posts : 5
Join date : 2010-04-11

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeMon Dec 02, 2013 6:12 am

wow davor_vfr ovo je odlicno objasnjeno, hvala, budem to probao sa se javim kako je ispalo.
ma znam da nemam jos ni pec to sam onako bezveze pitao.
samo 40 HRCa? kako tako malo, zar nije to premenkano onda? ili je to zbog zilavosti, posto list trpi svakakva naprezanja pa da ne pukne?
pod tockom 7 si napisao da se 1095 kali u ulju a post prije si napisao da je list pile 1075.
imam staro motorno ulje, to bi trebalo biti ok? i trebam ga zagrijati da bude toplo?
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitimeMon Dec 02, 2013 6:19 am

ninja wrote:
wow davor_vfr ovo je odlicno objasnjeno, hvala, budem to probao sa se javim kako je ispalo.
ma znam da nemam jos ni pec to sam onako bezveze pitao.
samo 40 HRCa? kako tako malo, zar nije to premenkano onda? ili je to zbog zilavosti, posto list trpi svakakva naprezanja pa da ne pukne?
pod tockom 7 si napisao da se 1095 kali u ulju a post prije si napisao da je list pile 1075.
imam staro motorno ulje, to bi trebalo biti ok? i trebam ga zagrijati da bude toplo?
moja greška list pile je najbliže 1075.. idem ispraviti gore.

Za početak će biti ok staro motorno ulje. Zagrij ga na nekih 80 °C.
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Sponsored content





Kako iskovati nož Empty
PostSubject: Re: Kako iskovati nož   Kako iskovati nož Icon_minitime

Back to top Go down
 
Kako iskovati nož
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» KAKO, KADA I ZAŠTO KORISTITI BORAX
» kako pravilno fotografisati noz
» Kako zakaliti tanak celik
» kako da pricvrstim drvene korice za noz?
» Kako i zasto postati link na ovom PDF-u

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: