* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Empty
PostSubject: kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?   kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Icon_minitimeTue Jan 26, 2010 3:54 pm

Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Empty
PostSubject: Re: kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?   kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Icon_minitimeWed Jan 27, 2010 7:31 am

Hahahahaha je li taj momak zdrav u glavi Razz

No...kako ja mogu znat ako sam sve to dobro obavio?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Empty
PostSubject: Re: kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?   kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Icon_minitimeWed Jan 27, 2010 7:53 am

najlakse i najpreciznije sa tvrdomjerom, sve ostale metode su zapravo na principu usporedbe ali za razliku od tvrdomjera ne kostaju gotovo nista i uz malo iskustva mogu proci.

pod pretpostavkom da si kalio "po propisima" mozes probati test sa turpijom. nakon sto si nesto zakalio i dobro ocistio, probaj malo turpijati, ako turpija klize ko po staklu, znaci da su velike sanse da se komad dobro zakalio. naravno, iz prve tesko da ces vidjeti razliku, moras stalno nesto turpijati i pustiti oko, ruku i uho da se priviknu i lakse odrede o cemu se radi.

sljedeci test bi mogao biti grebanje povrsine stakla. isto se radi o usporedbi, uvijek koristis neko isto staklo, slicne oblike kojima grebes nakon kaljenja.

makar, preporucam obaviti i popustanje, pa tek onda testirati komad na ostrici na elasticnost. ako pukne popusti jace, ako se savine popusti slabije, ako je elasticno dobro je i tak se vrtis u krug i trazis neko iskustvo.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Empty
PostSubject: Re: kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?   kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Icon_minitimeThu Jan 28, 2010 9:38 am

Popuštam zagrijavanjem i polaganim hlađenjem, a kalim naglim hlađenjem u vodi ili ulju. dobro, sad i to znam...

se isplati popuštat neki komad metala s kojim bi radio prije nego što počnem ili je to gubljenje vremena (ja štange od kojih sam napravio nožine nisam ni dirao već sam odmah počeo turpijat i pilit)?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Empty
PostSubject: Re: kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?   kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Icon_minitimeThu Jan 28, 2010 10:10 am

ako mislis kovati onda ne, a ako mislis turpijati ili sl. onda se ne popusta vec zari.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Empty
PostSubject: Re: kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?   kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Icon_minitimeTue Jan 14, 2014 12:00 pm

Možeš i turpijo lahko provjeriti ako klizi i ne skida znači da je okaljen.
Back to top Go down
Sponsored content





kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Empty
PostSubject: Re: kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?   kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen? Icon_minitime

Back to top Go down
 
kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kako zakaliti tanak celik
» celik
» celik???
» Čelik 4850 D2
» Koji je to celik ??

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: