* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Pomoc oko puhala za vatru

Go down 
5 posters
AuthorMessage
xamxx

xamxx


Posts : 6
Join date : 2012-10-25
Age : 28

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 2:13 pm

I ja malo dolucio da kujem, jedno msam kreto al im osam isti problem kao i sad nemam adekvatnu stvar koja ce da raspuhuje vatru probo sam fen al ne moze pregrije se i ugasi probo sam ventilator do racunara ali nsia muspi oda ga spojim na cjev nego sam morao direktno sapusem u vatru sto je naravno rezultovalo rastapanjem tog ventilator, pa ako ima neko neki prijedlog sta bih mogao da koristim kao puhalo, vidi osam radijalni ventilator l nisam ga u mogucnosti nabaviti
Back to top Go down
Guest
Guest




Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: odgovor   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 2:53 pm

xamxx wrote:
I ja malo dolucio da kujem, jedno msam kreto al im osam isti problem kao i sad nemam adekvatnu stvar koja ce da raspuhuje vatru probo sam fen al ne moze pregrije se i ugasi probo sam ventilator do racunara ali nsia muspi oda ga spojim na cjev nego sam morao direktno sapusem u vatru sto je naravno rezultovalo rastapanjem tog ventilator, pa ako ima neko neki prijedlog sta bih mogao da koristim kao puhalo, vidi osam radijalni ventilator l nisam ga u mogucnosti nabaviti
U pravu si , centrifugalni ventilatori su dosta skupi..
Možeš za početak da odeš do auto pijace i da kupiš neki manji usisivač ili polovni veći.Ili u prodavnici, do nekih 20 evra ...Možeš da nađeš sigurno. Viđao sam ih.Uzmeš neku gvozdenu cev sličnog ili istog prečnika kao izduvna cev tog usisivača.Spojiš ih ..I to je to...
I napravi japansku kovačku vatru  da ti duva cev sa strane , ali koso naniže.Jedno 10  puta je bolja nego kada ti duva odozdo...Možeš da greješ komade velikih prečnika i vrlo uspešno da kališ duga sečiva.
Fen može da ti završi posao -ali treba da znaš kako da ga postaviš .Zato ti je i izgoreo.
Naime , ako trenutno nemaš para , trebao si da odeš kod limara i za mali novac će ti napraviti cev od lima i spojiti sa fenom.Cev od lima ( dužine oko 40-50cm ) treba da bude u konusu i da spoljašni prečnik odgovra prečniku kratke pocikovane cevi koju ćeš da staviš i koja ide u ložište. Ne duže od 10cm .To sve spojiš i gotovo .U ložište stavljaš cev ,ali da bude podignuta od ravni bar jedno 5cm i pod kosinom stavljena.Ne vodoravno. Postoje autoritativni video zapisi gde su ljudi, u kućnim uslovima, sa fenom topili rudu gvođža.I još jedna bitna stvar.Mnogo je važno, da kada greješ komad sečiva ili sl.stavaljaš gorivo ispod njega , a kada staviš nož samo prekriješ malo. A ,ne da se stavi odozdo vrlo malo ,a odozgo stavljaš koliko ti je volja.To većina radi i greši.Treba obrnuto.U toku rada podigneš sečivo i samo ispod stavljaš ćumur ili nzm šta već  koristiš kao gorivo.Sa vrlo malo potrošenog goriva - dobićeš vrlo visoke temperature i veliku površinu zagrejanosti predmeta.Možeš odozgo da staviš i đak ćumura, a da komad ne dostigne ni 400 C ,a fen da ti izgori ....Možda je i ovo razlog zašto ti se to desilo.Da ne detaljišem više - slobodono postavi pitanja i potpitanja - odgovorićemo ti...
Ja imam japanski tip kovačke vatre i greje kao luda ! ....Ako te bude zanimalo mogu i slike staviti .Pozdrav.
Back to top Go down
vlay




Posts : 181
Join date : 2010-09-15

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 11:54 pm

xamxx wrote:
probo sam fen al ne moze pregrije se i ugasi
Malo pitanjce.Da li si na fenu iskljucio grejanje i pustio da duva bez toplog vazduha?
Back to top Go down
xamxx

xamxx


Posts : 6
Join date : 2012-10-25
Age : 28

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeWed Aug 20, 2014 6:17 am

vlay wrote:
xamxx wrote:
probo sam fen al ne moze pregrije se i ugasi
Malo pitanjce.Da li si na fenu iskljucio grejanje i pustio da duva bez toplog vazduha?
Ne nisam mu islkljucio grijanje jer nema tu opciju, a sad da ga ja rasklapam, to ne znam pokusao sam jednom da mu skinem one grijace il sta su vec,ali je fen tragicno zavrsio.....I usput oštrač ako bi moga da slikas svoju vatru cisto da vidim kako to izgleda
Back to top Go down
Guest
Guest




Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: komentar    Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeWed Aug 20, 2014 6:58 am

..I usput oštrač ako bi moga da slikas svoju vatru cisto da vidim kako to izgleda[/quote]
Hoću..staviću malo kasnije.Do sada sam imao kovanje i premoren sam. .Večeras ili kasnije dobijaš.Inače ja je konstruišem kako kada imam kovanje.Može da bude jako velika , a i vrlo mala.Zavisi od dimenzija komada koji radim.
Kupi novi fen i odi kod električara da ti skine grejač.Nemoj sam , ako ne znaš.Za 10 Evra imaš fen na kupujem- prodajem- Boli glava !
Back to top Go down
vlay




Posts : 181
Join date : 2010-09-15

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeWed Aug 20, 2014 11:45 am

Eto, u tome je bio problem i zato ti se i pregrejavao.
Kupi malo jaci fen i radice ti posao bez problema, ako vec neces da se mucis sa necim komplikovanjim.Ne moras da mu skidas grejace, svaki danasnji fen ima ono dugme kojim se iskljucuju grejaci, njega treba fiksirati i gotova prica.
Zasto komplikovano kad moze jednostavno....
Back to top Go down
Guest
Guest




Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: VIŠE VARIJANTI MOJE KOV.VATRE   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeWed Aug 20, 2014 1:37 pm

Evo ti više varijanti moje kovačke vatre, pa izaberi , od punođenog, šta ti se sviđa.Inače, usput da dodam, da bih ti toplo preporučio da koristiš i koks.Koks u kombinaciji sa drvenim ugljem- dobitna kombinacija.Ja i sa koksom kalim sečiva i bolje se pokazao od drvenog uglja...Evo slika:
Ovo ti je prostija varijanta , ali izuzetno efikasna:
Ispod se nalazi  metalni  četvoronožac i lim u obliku kruga.
Pomoc oko puhala za vatru Bgz2tu
Evo kako izgleda kovanje manjih komada.( koks i malo ćumura )
Pomoc oko puhala za vatru Oqalfk
Pomoc oko puhala za vatru 2j5feh0
Evo složenije varijante :
Pomoc oko puhala za vatru 9r3g2e
Pomoc oko puhala za vatru 15ev3g0

Pomoc oko puhala za vatru 10faxis
Pomoc oko puhala za vatru 33nhxly
Evo centrifugalnog ventilatora , sa potenciometrom:
Pomoc oko puhala za vatru 2vmuemc
i još sam na pocikovanu cev stavio i klatno.Imaš onde da vidiš neke dodatke za kaljenje, za različito usmeravanje vazduha i slično.Ima cev za puno sitnih rupa ( f8) i jedna velika sa 3 rupe ( f20).Takođe sam navario rešetku sa vodenice ( 32) na cev...Menjam kako mi se kada sviđa.Ona cev sa 3 rupe je neverovatno jaka! ( kada bije odozdo).Samo preko nje straviš neku rešetku od azbesta ili slično.Imam još cigli i nameravam da napravim ( da dođem malo do para), 2 metalna nosača sa strane pa na njih da stavljam cigle...Ima puno toga, samo pitaj..Inače kada kujem , ventilator mi duva kao fen za kosu na najmanju brzinu.Ali može da duva i kao usisivač...Teško čeliku tada.Ima da ispari ! Smile....
Izaberi  od ovog šta sam ti punudio-šta ti se sviđa Very Happy
Back to top Go down
xamxx

xamxx


Posts : 6
Join date : 2012-10-25
Age : 28

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeThu Aug 21, 2014 2:40 am

Hvala na slikama, pomogle su mi, a sto se fena tice vjerovatno cu naci nekog da mi iz ovog sadasnjeg izvadi grijace, dok ne skupim love za neki jaci i bolji Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: odgovor   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeThu Aug 21, 2014 5:59 am

xamxx wrote:
Hvala na slikama, pomogle su mi, a sto se fena tice vjerovatno cu naci nekog da mi iz ovog sadasnjeg izvadi grijace, dok ne skupim love za neki jaci i bolji Very Happy
Drago mi je ...samo ti kovi i pravi noževe.Ako se setiš, stavi slike da vidimo kako radiš ..Smile...Pozdrav
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeSun Sep 14, 2014 1:44 pm

Da li ima kovač na forumu da koristi mijeh ili je to zamrlo.
Jedini sam ja ovdje zagovarač mijeha:) Evo i snimka iz mog kraja.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeSun Sep 14, 2014 1:54 pm

azurx wrote:
Da li ima kovač na forumu da koristi mijeh ili je to zamrlo.
Jedini sam ja ovdje zagovarač mijeha:)

Koliko je znam ti si jedini. Pohvalno u svakom slučaju!
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitimeWed Sep 17, 2014 4:11 am

Ja imam mehove ali su dosta propali tako da radim na struju ali imam u planu da namestim i sredim mehove cisto radi sentimentalnosti.
Back to top Go down
Sponsored content





Pomoc oko puhala za vatru Empty
PostSubject: Re: Pomoc oko puhala za vatru   Pomoc oko puhala za vatru Icon_minitime

Back to top Go down
 
Pomoc oko puhala za vatru
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Dimnjak ili napa za kovacku vatru
» Moj početak
» Pomoc oko tracne brusilice
» Alatni celik pomoc
» Pomoc iskusnijih

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: