* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Dimnjak ili napa za kovacku vatru

Go down 
4 posters
AuthorMessage
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 47
Location : KC

Dimnjak ili napa za kovacku vatru Empty
PostSubject: Dimnjak ili napa za kovacku vatru   Dimnjak ili napa za kovacku vatru Icon_minitimeSat Sep 12, 2015 1:29 am

Postovani forumasi, u procesu sam postavljanja radione/kovacnice (KONACNO) u jednu manju supu 195X290 cm visine 210 cm. Imam kovacku vatru 90X75 cm pa sam mislio napraviti napu od 1,5 mm crnog lima dimenzija 60 X90 visine 60 cm, s tim da je gornja povrsina 20X20 cm na koju bi se zavarila cijev fi 160 mm debljine mesa 3 mm duzine 3 metra. Zanima me dal bi to bilo dobro, odnosno dal bi dobro vuklo dim iz prostorije, vatra je na drveni ugljen.

Bio bih zahvalan kad bi poslikali svoje nape ili dimnjake i ostala rjesenja za odvod dima sa kovacke vatre.
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Dimnjak ili napa za kovacku vatru Empty
PostSubject: Re: Dimnjak ili napa za kovacku vatru   Dimnjak ili napa za kovacku vatru Icon_minitimeSat Sep 12, 2015 4:28 pm

Ja imam k.vatricu u felni od moje Citoen Dijane na njoj imam naglavljeno burence od 40ak litar,koje pasuje ko d... na nosu,a vazduh imama od fena za kosu.I sve to sprovedeno cuncima u odzak standardni.Jedino lete varnice na sve strane kad dodajem cumur,mada i to nije strasno jer bure opet stiti.A dim ima samo kad palim vatru,najvise 10ak min u prostoriji dok se ne ugreje odzak i cunci pocne normalno da vuce.Eto,pa ti sam proceni.
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Dimnjak ili napa za kovacku vatru Empty
PostSubject: Re: Dimnjak ili napa za kovacku vatru   Dimnjak ili napa za kovacku vatru Icon_minitimeSun Sep 13, 2015 7:25 am

Ja imam da ti kazem samo jednu stvar.I ja sam radio u maloj radionici.Bolje ne raditi nikako nego u tolicnim prostorijama.Sem ako nemas stvarno dobar cunak vracace ti se unutra dim i prostim recima najebaces nacisto.Em leti ces da crkavas od blizine vatre,znas i sam kako je,varnice lete.A od dima ces imati konstantne jake glavobolje a to ti je prvi znak trovanja .Malo je bolje ako ti je ta prostorija otvorena sa bar 2 strane ali najbolje je drzati pod nekim tremom.Toliko od mene jer i sam sam imao taj problem ranije.Sad retko kujem pa nemam tih problema ali cim se zalozi vatra iako posle nekoliko minuta dim se razidje ipak ga ima u dovoljnoj kolicini.Videces i sam vremenom koliko je opasan dim i koliko moze boleti glava od istog.Prema tome savet-izbegavaj da stavljas vatru u mali prostor.Sto se tice cunkova ja sam ih uvek izbegavao i mislim da ti je najbolje resenje da kupis par komada vatrostalnih cevi sa kojima se i rade danasnji odzaci.Ima ih u promerima 13,16,20,25 i nisu skupe toliko.Mi ih radimo u Srbiji ali mora da ih ima i u Hrvatskoj sigurno.Lako se montiraju jer imaju falceve i lepe se sa samotnim brasnom ali tebi to nece trebati.Prosto samo spoj falceve i drzace ti jer ne radis klasicni odzak za kucu.Druga solucija i po meni najbolja je da ozidas odzak starom seljackom ciglom kao na starim kucama.Imas mogucnost i da napravis tursku kovacku vatru gde nema uopste odzaka ali ona se obicno radi negde pod tremom gde je otvoreno.Toliko od mene(ako te nije mrzelo da citas ovoliki post)i veruj mi kad kazem da izbegavas male prostore jer ipak je zdravlje najbitnije iako svi mi volimo kovanje mozes ozbiljno najebati od dima.Pozdrav
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 47
Location : KC

Dimnjak ili napa za kovacku vatru Empty
PostSubject: Re: Dimnjak ili napa za kovacku vatru   Dimnjak ili napa za kovacku vatru Icon_minitimeSun Sep 13, 2015 11:05 am

Šupa mi se nalazi u vinogradu udaljenom sedam km od kuće, a kako je velika strmina sa tri strane je ukopana u zemlju, dok krov služi kao parking za auto.
Na šupi se nalazi prozor 80x80 cm i vrata 195x95 cm pa mislim da će biti dovoljno propuha da rastjera prvi dim kod paljenja vatre.
Sama cijev dimnjaka je široka 16 cm i mislim da bi morala dobro vuči dim i išla bi vertikalno iznad vatre bez ikakvih koljena.
Veće dimenzije su mi nedostupne i previše skupe, jedan metar dimovodne cijevi fi 200 košta 250 kn, a meni trebaju tri, dok ovu cijev od tri metra dobijem za 333 kuna.
Budem palio vatru ko Karlo sa gasmaskom.
Back to top Go down
Guest
Guest




Dimnjak ili napa za kovacku vatru Empty
PostSubject: Re: Dimnjak ili napa za kovacku vatru   Dimnjak ili napa za kovacku vatru Icon_minitimeSun Sep 13, 2015 2:04 pm

bio sam u sloveniji i malo obilazio kovače,pratio tehniku i alate.definitivno najbolji dimnjak je bio poput onog na kaminima,visok 3-4 m samo unutar prostorije,još i vani metar-dva,fi 25-30.u POTPUNO zatvorenoj radioni nije bilo problema sa dimom
Dimnjak ili napa za kovacku vatru 2vno1z6
Dimnjak ili napa za kovacku vatru 17bk07
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Dimnjak ili napa za kovacku vatru Empty
PostSubject: Re: Dimnjak ili napa za kovacku vatru   Dimnjak ili napa za kovacku vatru Icon_minitimeThu Sep 17, 2015 6:11 am

Bok,

U sličnoj sam fazi. Doduše već jedno godinu dana. Ali ja sam razmišljao napraviti nešto tipa
Dimnjak ili napa za kovacku vatru Hot_fire_in_a_forge_(Ethnographic_museum,_Tbilisi)

I iznad toga cijev još jedno pol metra/metar i onda koljeno pod 90° i kroz zid izbiti van iz prostorije (gore mi je debela deka koja mi se ne razbija).

Ako ne bi samo vuklo razmišljao sam staviti neki elektro motor / ventilator koji bi to vukao van. Tipa onih za WC. Trebalo bi samo prije izmjeriti temperaturu na izlazu da se ne bi ventilator otopio.

Ali kako nikako da napravim napu... i dalje kujem sa širom otvorenim vratima.... Dimi samo dok se ne razgori vatra tako da u principu nemam problema, ali volio bih to imati kako treba.
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Sponsored content





Dimnjak ili napa za kovacku vatru Empty
PostSubject: Re: Dimnjak ili napa za kovacku vatru   Dimnjak ili napa za kovacku vatru Icon_minitime

Back to top Go down
 
Dimnjak ili napa za kovacku vatru
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Pomoc oko puhala za vatru
» kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: