* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Guest
Guest




kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 7:50 pm

A ufffff, od kud bi krenuo uzmite u obzir da mi je ovo prvi post Smile ovako

KOVACKA PEC

Radim 3 po redu pec i htio bi da je stvarno dobra da je nemoram rastavljati neko duze vrijeme!

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 7e52ea40
Ovo je izgled peci

Problem i pitanje Very Happy

KOVACKA PEC

1) Kolika bi trebala biti sirina rupa kroz koje puse zrak u vatru?
Kod mene su velike rupe 6 mm, a male 3.5 mm razmaci izmedu velikih rupa su 30 mm. Da li bi mi bilo pametnije raditi klasicnu pec gdje samo na jednom mjestu puse zrak, nesto ovako (ne slike nego link) http://www.pik.ba/artikal/2672181/kovacka-vatra/

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 0fca1e06

Duzina peci je 750 mm

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 3cfdbbe9


2) Nisam siguran kako napraviti pec
sa ravnim dnom (kao na slici)

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 4c3089cf

ili je bolje da od cigla napravim V oblik?
Na koji nacin ce bolje zadrzavati toplinu i ekonomicnije trositi ugljen. U videu ce te vidjet o cemu pricam

3) Neznam kako bi smislio korisnu regulaciju broja okretaja na motoru puhala?
(regulator sa brusilice ili busilice, onda onaj salter za zarulje ili nesto drugo
koristio sam motor od usisavaca motor je Twisted Evil demon Twisted Evil od 1800 W sve sam ostalo sklepao.
Napravio sam neku primitivnu regulaciju ali nije dobra (video na kraju)

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Cd217b13

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 6ed303b4


4)Je li mi je pametnije da zatvaram pec samotnim ciglama ili da je ostavim otvorenom? (moram napraviti i dimnjak u zatvorenom prostoru ce bit)

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 01218171

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 82fc6a88

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 184e2677


5) Kako da napravim kvalitetan dimnjak?
Je li mi pametno na kraju dimnjaka ugradit neki mali ventilator koji bi vukao dim van (bojim se gubitka topline) ?
Koje velicine bi trebao biti otvor iznad vatre- nape(koliko veci od lozista)?
Koje sirine bi trebala biti cijev samog dimnjaka( sto vece to bolje ili? Very Happy )?
Da li mi je lim dovoljan ili je bolje da zidam pocetak dimnjaka? Idea pale

Ovdje ispod prozora bi se pec trebala nalazit (ovo plavo je cerada sa vanjske strane to sam vec maknuo)

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja 62ca724f

Ovo je vanjska strana

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja A64c0352

Kao sto vidite, balkon malo smeta. Dimnjak bi trebao ici kroz prozor znaci trebao bi biti malo duzi scratch


NAKOVANJ (malo pitanja)

Imam sinu od pruge.
Da li mi je pametno rezat po pola i variti tako da bi dobio siru povrsinu?
Sa kojim elektrodama da varim?

Sad malo videa Smile


1:35 zanimljiva stvar

Kao sto vidite pec je opasna i s tim se nemoze nista korisno radit ako to stavim u radionu bit ce mrtvih (prvi ja) affraid

Hvala Vam na vasem vremenu i ispricavam se zbog iscrpnog posta bilo kakav savjet i kritika su vise nego dobrodosli cheers
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 6:26 am

Kolega pogledaj peć od našega forumaša Ernesta .Jako je praktična i lagana za izradu .Količinu upuhanog zraka reguliraš kutnim profilom kojega pomičeš po izbušenoj cijevi te tako po dužini oštrice koju ćeš kovati određuješ koliki će ti biti otvoren izlaz izbušene cijevi . Ali mislim da bi ti bilo praktičniije za zatvoreni prostor napraviti plinsku peć kao kolega Žile takođe forumaš .Malo pregledaj pa razmisli .I reži onu cijev he ,he ,he. poz.
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 6:29 am

Jbg zaboravio sam ti napisati da mi za upuh zraka koristimo fen sa brzinama ,pa šaltaš po potrebi .Ovo tvoje je prejako .
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 7:45 am

https://stari-nakovanj.forumcroatian.com/t502-pecka-je-gotoova
pogledaj možda ti ovo bude odgovaralo a osim toga ako sam ne praviš ugalj onda definitivno probaj s plinom značajno je jeftinije mego da kupuješ ugalj u vrečicama.Za ovakovu peć ne treba dimnjak samo odškrinut prozor da ne ostaneš bez kisika ako je zatvorena prostorija.
Back to top Go down
Guest
Guest




kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 1:29 pm

Ja bih ti preporucio da pec stavis ispod prozora u radionu a dimnjak gurnes van i to ne koljeno nego ravnu cijev ,malo ukoso ..Ako ces pec na ugljen onda je odlicna ova Ernastova ,i sam imam takvu ,odlicna za kaljenje vecih komada ali bih ti ipak preporucio plinsku ,sto rekao Zile ,puno je cisca i ekonomicnija ...Sto se tice nakovnja .za pocetak odes na neki otpad i nades izrezani profil ,po mocucnosti pravokutnik otprilike dimenzija 10x10x40 cm i mlati po tome dok se malo ne uhodas a onda ces vec vidjeti treba li ti pravi nakovanj ...
A ako se ipak odlucis za kupnju ,ja imam dva pa ti mogu jedan prepustiti ,oba su u odlicnom stanju ,jedan potpuno nov ,nije udareno cekicem po njemu ,a ako imas kakvu stupnu busilicu viska ,moze i trampa ... Very Happy
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 3:14 pm

Za nakovanj mozes da nadjes 2 parceta sine i zavaris ih elektrodama 29/9.Ta elektroda je tvrda kao djavo a nije skupa.Naravno imas i drugih ali cena im je visoka.Za pocetak vezbaj pa posle kupi nakovanj.Peci imas dosta na forumu i mozes da vidis razne sa dosta korisnih objasnjenja.Sto se tice peci na gas jeste jeftinije i cistije ali ja volim tradicionalno.Moja pec je sa kosim ivicama i radjena je od samotnih plocica.Meni dobro sluzi a ti eksperimentisi pa ces videti sta ti je najbolje pa je tako i napravi.Znaj samo da ako radis u maloj radionici kao ja a ako je zadimis malo dimom i radis bolece te glava i to ozbiljno.Prema tome mislim da sam ti sve rekao.
Back to top Go down
Guest
Guest




kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 8:42 pm

hvala na savjetima Very Happy , nakovanj sam zavrsio zavario sam 2 komada sine i rupu ispunio zemljom da mi ne zvoni prejako jos samo rog trebam izbrusit, a plinsku pec to cu mozda za godinu dvije vidjet cemo, najveci je problem dimnjak to cu probat nekako iskombinirat bojim se da ce slabo vuc zbog balkona kad bude gotovo poslikat cu sve to
Back to top Go down
Guest
Guest




kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeFri Aug 31, 2012 8:46 pm

ben-66 ovo za nakovanj to cu ti jos javit kad vidim kako ovo funkcionira hvala na informaciji, a mjenjanje za busilicu nebi islo Very Happy i meni je od poprilicne koristi
Back to top Go down
Guest
Guest




kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeSat Sep 01, 2012 1:07 pm

Ponuda stoji .i za ostale ..
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeSun Sep 02, 2012 6:00 am

Stavi lanac oko nakovanja da ne zvoni prejako,cuo sam i za magnet ali nisam proveravao da li moze,Probaj,igraj se malo,nista ne kosta,mozda malo snage,gvozdja i poneka opekotina ali to je sastavni deo posla.
Back to top Go down
Guest
Guest




kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeSun Sep 02, 2012 8:12 am

kakav magnet i na koji nacin
Back to top Go down
Guest
Guest




kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeSun Sep 02, 2012 9:03 am

e probao sam sa magnetom stavio sam obican malo veci magnet na nakovanj i stvarno puno manje zvoni nema onog pjevanj, HVALA Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitimeSun Sep 02, 2012 11:59 am

Isto probaj i sa lancem pa javi kako je ispalo.
Back to top Go down
Sponsored content





kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Empty
PostSubject: Re: kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja   kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja Icon_minitime

Back to top Go down
 
kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Dimnjak ili napa za kovacku vatru
» Nakovanj
» nov nakovanj xD
» vatra i nakovanj
» kovačka klješta

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: