* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Pomoc iskusnijih

Go down 
3 posters
AuthorMessage
max35




Posts : 103
Join date : 2012-12-01

Pomoc iskusnijih Empty
PostSubject: Pomoc iskusnijih   Pomoc iskusnijih Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 11:31 am

Nov sam na forumu i poceo sam praviti svoj prvi noz.Muku mucim sa ubacivanjem slika ali mi nikako ne ide da to slikovito pokazem.Radim noz od lista motorne pile.Prvo sam napravio sablon izgleda noza,prenjeo na list m.pile obiljezio i isjekao brusilicom pazeci da se ne pregrije celik,povremeno sam ga potapao u vodu.Dobiveni oblik noza sam ubacio u vatru da se otpusti (radi lakse obrade).Medjutim kada sam ga izvadio i ohladio primjetio sam da se malo ali vrlo malo mozda 1/3 milim.malo savio.Kasnije kada sam uradio busenje rupa,brusenje noza i brida (ako sam se dobro izrazio) skoro i da se ne primjeti.Sada se pitam zasto se noz savio u vatri dali zbog temperature,polozaja noza ili..???
I drugo vaznije sto stvarno nemam nikakvog iskustva a to je kaljenje.Citajuci neko kaze da celik od lista m.pile se ne treba kaliti jer je dovoljno tvrd,neko tvrdi da se moraju ledja od noza moraju staviti u zar a ostrica da bude gore.Dali se taj celik (noz) mora prije samog kaljenja u ulju ili vodi mora zagrijati do nemagneticnosti pa ohladiti na zraku pa onda kaliti ili kako vec???
Svaki savjet bi mi jako puno pomogao.Pozdrav
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Pomoc iskusnijih Empty
PostSubject: Re: Pomoc iskusnijih   Pomoc iskusnijih Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 1:11 pm

ja sam u pocetku isprobavao sa tim materijqalom i po preporuci jednog majstora sa ovog foruma uradio meko zarenje pa oblikovanje,brusenje,busenje... i na kraju ga okalio celog u toplom ulju. i kao sto mi je taj majstor i rekao, nakon kaljenja je tvrdji nego sto je bio pre mekog zarenja. ja sam napravio pocetnicku gresku i zavrsio noz u potpunosti bez otpustanja posle kaljenja. to svakako nesmes uraditi. sada znam da kaljenje bez otpustanja ne ide.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Pomoc iskusnijih Empty
PostSubject: Re: Pomoc iskusnijih   Pomoc iskusnijih Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 1:46 pm

prije svega, htio bih reci da se odgovori na tvoja pitanja kriju u trazilici i starijim temama Very Happy

1. nema potrebe da pazis da ga ne pregrijes kad izrezujes ako poslije ide na meko zarenje i kaljenje.
2. vitoperenje iliti piganje tokom zarenja je vjerovatno zbog polozaja ostrice. pretrazi slike na forumu i naci ces peci (vrlo jednostavne) u kojima je to moguce napraviti bez vitoperenja - ako je komad nekoliko sati na iznad 500 600 stupnjeva celzijevih logicno je da se stavi na leda, a ne na neku stranu.
3. zagrijavanje do nemagneticnosti i kaljenje u ulju na 50 60 stupnjeva nakon kojeg sljedi popustanje ostrice na zlatnu boju i leda na plavu je optimalno za taj celik - probaj.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Sponsored content





Pomoc iskusnijih Empty
PostSubject: Re: Pomoc iskusnijih   Pomoc iskusnijih Icon_minitime

Back to top Go down
 
Pomoc iskusnijih
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: