* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Obrada drva

Go down 
+3
LEGION66
MI666999
Strider
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeSun Dec 20, 2009 4:37 pm

Koji su materijali dobri za očuvanje drvene drške...ili barem za izgled?

Dosada sam koristio običan lak za barke, bezbojan, na svom prvom nožu i neke sam "renovirao". Laneno ulje jako lijepo oboji dršku no je li ju i čuva?

Netko je spominjao parafin, nikada nisam vidio obradu drva voskom, može li mi tu netko pomoči?

U švedskom serijalu Ray Mearsa, on koristi katran koji sam izvuče iz korjena bora kojeg radi na isti način kako se rad i ugljen...je li tko to probao napraviti?

Hvala
Back to top Go down
MI666999

MI666999


Posts : 44
Join date : 2009-10-30
Location : baranja

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 2:03 am

najbitnije je dobro drvo, i fino obrađeno, drvo finiširam šmirglom 240, rijetko kad sa finijim, poslije uglavnom premažem kombinacijom lak za čamce 50% i bondex, rezultate vidiš na onom držalu za sjekiru, drvo je jasen a bondex neki crvenkasti, naneseno četkom i nakon desetak minuta obrisano krpom.
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 4:32 am

Na zadnjem kukriju -ovom na avataru, sam radil dršku od hrastovine, koju sam, nakon močenja i šmirglanja, premazal sa superljepilom, pošmirglal s finim šmirglom i opet premazal i tak 3-4 puta. Drška izgleda odlično i zaštičena je ko da je lakirana.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 9:42 am

jestivo laneno ulje..nema boljega!
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 1:48 pm

Što je to bondex? Prvi put čujem za ljepilo...baš ću sad preko ferija probat...napravit ću male pločice od jelovine i svaku na drugi način obraditi.

Zna li tko tu priču sa parafinom?

Koje sredstvo je najbolje za izrazit godove?
Back to top Go down
rinos

rinos


Posts : 50
Join date : 2009-12-17

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 1:52 pm

Karlo Ban wrote:
jestivo laneno ulje..nema boljega!
Kuhano i najmanje 24 sata namakanja u posudi,nakon toga mix pčelinji vosak i laneno ulje,utrljati dok se ne osuši,ispolirati,čelična vuna 00,pa ponovo,drške se nesmiju zanemariti,povremeno ih je dobro(kao i ugljični čelik)pomaziti s nekim zaštitnim sredstvom Very Happy ,još malo voska.

Drvo možeš tretirati i nekakvim prirodnim smjesama(sok od gnječenih bobica,ovisno koju boju želiš)godovi će se sami izraziti nakon kupke u ulju,što duže držiš tamniju boju dobiješ,i tako je napravi par pokusa.. Smile
Back to top Go down
Guest
Guest




Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 2:00 pm

a ljudi jeste vi kad culi za tikovo ulje?probajte,nema zime Cool
Back to top Go down
shizo

shizo


Posts : 203
Join date : 2009-08-27
Age : 45
Location : trogir

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 3:10 pm

a za šelak.
Back to top Go down
https://www.youtube.com/user/ShizoSwordSmith
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 3:50 pm

slike ljudi slike Very Happy
Back to top Go down
shizo

shizo


Posts : 203
Join date : 2009-08-27
Age : 45
Location : trogir

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Dec 21, 2009 4:08 pm

evo ovo je šelak rastapa se u terpentinu i nanosi sa krpicom uz stalno trljanje
Obrada drva Img_7511
Back to top Go down
https://www.youtube.com/user/ShizoSwordSmith
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeWed Dec 23, 2009 4:37 pm

To je kao vosak? Mislim da sam to već nekamo vidio.

Evo kako sam ja lakirao dršku starog noža sa brodskim lakom...pošmirglao sam prvo sa 400 pa na 800 i onda na 2000 šmirgl papirom pa nanio dva sloja laka kistom. Drvo od kojeg je napravljena drška je neki otpad, nepoznato mi je, žute je boje...

(stavim nove slike čim prije)
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeWed Dec 30, 2009 9:01 am

evo slika
Obrada drva DSC06689
Obrada drva DSC06691
lakirao sam i zakovice i tang noža, valjda neće biti štete.
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Jun 14, 2010 3:57 pm

Napokon sam kupio laneno ulje, jestivo, u ljekarni. Neznam je li pečeno ili ne...al sam ga svejedno nanio na dršku od bukovine (vidi post "drugi, skoro gotov"). Dobro da sam se sjetio pročitat ovaj post NAKON što sam sve već obavio Sad Seljak sam. Znači...što trebam? Ispeć ga i močit drvo cijeli dan?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeMon Jun 14, 2010 5:06 pm

probaj prvo namociti preko noci drsku, a ostale metode testiraj prvo na komadicu drva koji nije drska - ovo pecenje o kojem pricas, nisam siguran da mi je jasno.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeSat Jun 19, 2010 3:00 am

Ma netko je gore napisao da prvo ulje treba...grijat dok ne zavrije. E sad kakva je razlika ne znam, probat ću čim prije.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeSat Jun 19, 2010 5:19 am

toplije ulje ce se bolje upiti u toplo drvo nego hladno u hlandno, ali to onda nije pecenje, nego grijanje. isto tako, ako ga treba grijat dok ne zavrije, pa nanjeti (sto nikada nisam cuo), nemozes reci pecenje...glavno da smo se razumjeli Wink
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Aug 03, 2010 4:49 am

Napravio sam test s lanenim uljem, čisto da vidim razliku između hlanog i onog kojeg sam zagrijavao dok ne zavrije. Dva komada drva, jedan namazan s hladnim uljem, drugo s onim zagrijanim. Nema razlike. Ovo toplo se brže upilo, ali po mirisu je isto, okus nisam probao, izgubilo je boju i gustoću. Sad sam ih pustio vani da vidim koji komad će propustit vodu (ili koji će je više propustit).
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Aug 03, 2010 4:57 am

jesi pogledao, mozda, koje je dublje uslo?
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Aug 03, 2010 6:53 am

E vidiš to nisam...sad cu ga prepilit.

Se može bilo koje ulje tako koristit za zaštitu? Vidim da su u igri maslinovo, laneno...netko je spomenuo bućino. Ajde, dobre sam volje, pogledat cu postoji li razlika...malo jestivih ulja, pa malo eteričnih (uvijek sam si mislio lavandom premazat..ili eukaliputsom hh).
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeThu Aug 05, 2010 4:24 am

Nakon što sam sredio korice, odlučio sam sredit komad hrasta. Jedan tip mi je rekao da bi trebao uzet parafin u ljekarni, ali vosak nije niš drugačiji. Drvo sam stavio u ovaj lončić i malo ga kuhao lol. Maknuo sam drvo kad je malo dobio zlatnu boju (kao neki tost hh). Super je ispalo, nije masno kao i korice, sasvim normalno izgleda. Kad tad ću to na drški nekoj napravit.
Obrada drva DSC08113

Obrada drva DSC08112
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Oct 11, 2011 5:42 am

Imam pitanje.Da li je ko lepio drske (tipa skriveni trn ili sa zakovicom na kraju)koje su prethodno ipregnirane uljima(recimo vakum postupkom) i ako jeste da li drzi epoksi dobro takvo tretirano drvo?
To pitam jer sam nasao na nekom sajtu kako moze da se iskoristi motor od frizidera ili zamrzivaca za izradu vakum pumpe vrlo jednostavno.Pa sam ja slucajno imao jedan flizider koji je propao ,ali mu je motor ispravan i resio da od njega napravim vakum pumpu.Ali me muci da li ce epoksil da drzi dobro i tako ipregnirano drvo.Pozdrav
Back to top Go down
Guest
Guest




Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Oct 11, 2011 11:15 am

Zlatko ,hajde bas javi kako ti je uspjelo to sa vakum komorom jer sam i ja nesto radio ali nisam bio zadovoljan .Jos ti je bolji kompresor od klima uredaja .I obavezno izmedu vakum posude i kompresora stavi neku posudu da sluzi kao filter ili preljevnik da ti ne povuce tekucinu sa kojom tretiras drvo u kompresor ..
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Oct 11, 2011 1:07 pm

Obavezno javljam.Uzgred da napomenem da sam ja to drugacije zamisljao.Ono crevo sto vuce vazduh bi direktno vezao za posudu ili komoru u kojoj mi je drvo.Ali da ne bi bas doslo do tog povlacenja,mada je meni prvo palo napamet da bi u nekoj elasticnoj posudi(primera radi,kesi kako ima na nekim sajtovima)bila losa ipregnacija jer bi se najlon ili kese ili sta vec skupila usled vakuma do samog drveta pa bi sredstvo za ipregnaciju nejednako uslo u drvo.Pa sam ja zamisljao da napravim namensku posudu ,tvrdu u kojoj bi se nalazilo drvo i tekucina.Onda bi to iskljucilo povlacenje tekucine,a i ovog po meni drugog problema.Nisam siguran da li je to bolje ali mislim da je vakum-vakum pa bilo u kesi ili posudi.Samo u posudi bi drvo bilo potopljeno skroz u tecnost,a oko nje bi bio vakum.Sad nisam siguran sta je bolje,ali probacu ovu moju ideju,pa ako neprodje dobro onda se vracam na kese iliti elasticne komore.Nego neznam koliki vakum moze da napravi ovaj motoric?Ali ako oni u kesama uspesno ipregniraju drvo,onda i netreba neki veliki.Sada sam se malo demantovao.I u kesama radi,to se vidi,ali mislim da bi u cvrstoj posudi bilo jos bolje i jednostavnije.Al dobro,kad isprobam javljam.Pozdrav Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Oct 11, 2011 1:24 pm

Ja sam radio vakum posudu od staklenke za zimnicu zapremine 5 litara sa onim staklenim cepom i zicom .Kod staklara sam izbusio rupe i postavio creva .Isto mozes sa obicnom staklenkom sa limenim poklopcem ,izbusis rupe i uzmes spojnice za vakum creva sa navojem i zasarafis a na gornji dio navuces creva .Posuda izmedu sluzi kao filter i svakako je stavi jer se kod vakumiranja posebno laka ili slicnog izvlace pare iz posude ( pocne bubriti kao pivo ) i upravo taj plinoviti dio laka zna uci u kompresor i onda je gotovo sa njim .
Sa kesama nisam radio ali bih ti preporucio za pocetak ,bas zbog ove reakcije na izvlacenje zraka ,da uzmes staklenu posudu .I jos nesto ,na crevo koje ti vodi od posude do kompresora ,stavi ventil ili malu slavinu za vidu ,tako da kad izvuces zrak iz posude on nemoze da se vrati nazad .Mene nije mucila aparatura nego vise kemija t.j.od cega napraviti smjesu za stabilizaciju drveta .
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitimeTue Oct 11, 2011 1:49 pm

E,bas ti hvala na ovom odgovoru.Bas si ukazao na neke stvari koje bi ja u prvom pokusaju verovatno prevideo.A sto se tecnosti za ipregnaciju tice ,pa mislim da je laneno ulje dobro.Ako je gusce,razredi ga terpentinom i trebalo bi da radi.To je tradicionalno sredstvo za ipregnaciju,cini mi se.Hvala jos jednom i pozdrav Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top Go down
Sponsored content





Obrada drva Empty
PostSubject: Re: Obrada drva   Obrada drva Icon_minitime

Back to top Go down
 
Obrada drva
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» malo drva
» Stabilizacija drva
» Drva za drške by GAGY
» Zaštita drva s pomoću Tungovog ulja
» toplinska obrada - Zagreb

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Drvo, koža, umjetni materijali...-
Jump to: