* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 San Mai pitanja

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

San Mai pitanja Empty
PostSubject: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeWed Nov 30, 2016 11:04 am

Zima je pocela , garaza hladna sto znaci vreme je za grejanje Laughing Presu imam , prosle godine sam uspesno kovacki zavario spring steel sa 52100 u sredini . Sada hocu da probam sa stainless spolja a srce 1.2519. Zanima me dali moze SVAKI nehrdjajuci celik , vidim ameri koriste 304 ali necu njega previse je mekan i grebe se lako .Znaci dali moze bas svaki stainless da se koristi ?Ideja mi je da kupim dva velika /kineska/ kuhinjska noza i taj celik iskoristim za SAN mai ? Drugo pitanje je koliko se izgubi na debljini posle zavarivanja .....odprilike naravno .Sta ako je sendvic 3X2 milimetara , koliku debljinu da ocekujem posle zavarivanja ?? Znam da je Karlo strucnjak oko ove problematike a vidim i Tisler je poceo sa damaskusima i sendvicima Rolling Eyes
Back to top Go down
pljehtar




Posts : 140
Join date : 2016-04-28

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeWed Nov 30, 2016 12:12 pm

mozes sa 304 316 416 sta su prilicno cjeftini

najljepse ispadne 416 posto ima C u sebi, i sa migracijom C os centralnog čelika, onda dobis ko neki hamon (ali nije pravi hamon...)

bitno je zavarit 100% sa elektrodom+/zicom/tig sve naokolo.

gubitak materiala...racunaj samo koliko izgubis kad iskujes bilo sta, 6 mm padne na 5 i 4.5 ako ima puno posla, sve ovisi koliko puta ga grijes i tuces Smile
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeWed Nov 30, 2016 12:57 pm

Zavariti nije problem , 416 vec je problem...nema kod mene nista da kupis .Ako nesto ima , ima u firme ....i sada me podseti , moze li inconel celik njega imam i za izvoz ? Kovati  necu , presa je bolja , ravnomernije i sigurnije stegne/zavari . Sta mislis za ideju kinez stainless ? Ne moze da bude los toliko ..jbg ! Ljudi kupuju takve nozeve i koriste ih a  meni treba samo za lice ? U stvari najvise me zanima dali se moze kovacki zavariti SVAKI stainless celik ? A onaj 10/18 celik  li je ..sto se koristi za pribor za jelo ?
Back to top Go down
pljehtar




Posts : 140
Join date : 2016-04-28

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeWed Nov 30, 2016 1:06 pm

cuj cuj imas presu Razz eheh sam napravijo? imas koju sliku tu na forumu?
ali svejedno izubis malo sta ga stisnes i sta se napravi decarb..

probaj sa tim kineskim xD mozda bude dobar Very Happy
onaj 10/18 nije bas nesto ali ako ga imas djabe probaj i njega.
ako ne 304 316
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeWed Nov 30, 2016 1:51 pm

probaj kazes ali nije tako ....1.2519 je previse dobar celik da ga bacim tek tako . Da , presu  sam sam  napravio , mozda pre 20-tak godina .........treba ti samo jedna dobraaaa kamionska dizalica i malo zeljeza Very Happy
Back to top Go down
magwin

magwin


Posts : 93
Join date : 2016-05-12
Age : 49
Location : Sisak

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeWed Nov 08, 2017 3:06 pm

a šta bi bilo da se zavari inox i karbonac u sredini autogeno acetilen i kisik, kao TIG ali bez žice/elektrode? jel to netko probao ili ima kakvih pretpostavki??
Back to top Go down
https://www.instagram.com/valent.r.custom.knives/
magwin

magwin


Posts : 93
Join date : 2016-05-12
Age : 49
Location : Sisak

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeThu Nov 09, 2017 3:34 am

??? nitko?
Back to top Go down
https://www.instagram.com/valent.r.custom.knives/
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeFri Nov 10, 2017 3:39 pm

Nitko Very Happy Mislim da nije bitno kako si zavario , bitno da je dobro zavareno da ne moze kisik da udje ..... Igracemo ze ove zime sa time ....nemam ugljen , da imam sutra bih probao Very Happy
Back to top Go down
magwin

magwin


Posts : 93
Join date : 2016-05-12
Age : 49
Location : Sisak

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeFri Nov 10, 2017 5:28 pm

neznam pa pitam. Very Happy
pitam se jel uđe nešta šta nije poželjno između slojeva ovom vrstom zavarivanja, pa možda se ne zalijepe dobro. vidio sam i da prije vatre komadi imaju kupku u kerozinu. navodno nešta od tog kerozina navodno sagorjevanjem između pravi kemijski nekakav prajmer radi boljeg spajanja...
Back to top Go down
https://www.instagram.com/valent.r.custom.knives/
magwin

magwin


Posts : 93
Join date : 2016-05-12
Age : 49
Location : Sisak

San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitimeFri Nov 10, 2017 5:30 pm

zaboravih napisati da sam probao autogeno zavariti bez žice i savršeno se ponaša. isto kao sa TIG.
Back to top Go down
https://www.instagram.com/valent.r.custom.knives/
Sponsored content





San Mai pitanja Empty
PostSubject: Re: San Mai pitanja   San Mai pitanja Icon_minitime

Back to top Go down
 
San Mai pitanja
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» kovacka pec, dimnjak, nakovanj i mnogo pitanja
» Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: