* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 celik - Zagreb

Go down 
+5
Jozh@
zeljkoolbina
djuragekon
Strider
Karlo Ban
9 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 15, 2015 6:31 am



Hebiga drugari biti će uređivanja teme malo smo off topic Razz
Back to top Go down
Wolf




Posts : 8
Join date : 2016-01-19
Location : Zagreb

celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2016 12:31 pm

Zna li netko drži li Bohler AEB-L čelik? Čini mi se da ga nisam našao na stranici, a prati ga vrlo dobar glas, ne samo za kuhinjske nego i lovačke noževe... Za prvi projektić koji bih volio napraviti možda bih naručio nešto egzotičnije iz prekomorskih krajeva (specijalno formulirani W2), ali nekako mi je AEB-L privlačniji (nehrđajuć, vrlo žilav pri radnoj tvrdoći od 60-61HRC). Unaprijed hvala na (eventualnom Razz ) odgovoru.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2016 1:05 pm

Samo naprijed...oprezno  cheers
60-61HRC s kakvim TO...dobro došao u svijet stainlessa Wink
Back to top Go down
Wolf




Posts : 8
Join date : 2016-01-19
Location : Zagreb

celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2016 1:54 pm

Kompliciranom TO... Laughing Recepturu sam 'čuo' od lika koji je specijalizirao taj čelik i po njemu ide:

(sva grijanja u nehrđajućoj foliji)
1. u peć predzagrijanu na 940°C (1725F) na 20 minuta nakon što se temp. stabilizira
2. gašenje u Al pločama (plate quench) do sobne temperature
3. u peć predzagrijanu na 843°C (1550F) na 15 minuta nakon što se temp. stabilizira
4. prebaciti u drugu peć  predzagrijanu na 1065-1080°C (1950-1975F) na 8 minuta nakon što se temp. stabilizira
5. gašenje u Al pločama do sobne temperature
6. odmah u pothlađivanje, odn cryo-treatment (što više stoji na sobnoj temperaturi povećava se zaostali austenit)

nakon toga bi trebao biti na nekih 64HRC (kažu da je prije leda oko 62HRC)

7. popuštanje 2 sata na 175°C

Zeznuto je što bi idealno bilo imati dvije peći za korake 3 i 4 ali kaže da se onda može samo preskočiti korak 3. bez da rezultati budu bitno gori...
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2016 2:27 pm

Very Happy štrašno...sad probaj realizirati nešto od toga, velim sa srećom jer pouzdano znam taj put
i koliko je trebalo da ga se prođe Very Happy no moguće je postoji živi primjer Razz

toliko još jednom sretno...mada sam blizu da pobrišem ovu prijepisku jer nije tema ovoga topica
ali sam strpljiv vidim da si novi i zagrizao samo znam da nisi svjestan koliko je tvrdo Wink
Back to top Go down
Wolf




Posts : 8
Join date : 2016-01-19
Location : Zagreb

celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2016 2:35 pm

Da ne odemo previše u off-topic, samo ću dodati da sam se nadao kad Bohler već ima ljude koje preporučuju za TO da bi to oni mogli napraviti po PS-u. Embarassed Ja bih se za početak probao uhvatiti samo brusilice.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2016 2:41 pm

Nesanjaj Razz no budeš još vidio kroz što će te želja provući Wink
No led je probijen sad je svima donekle kao lakše...ali se jajca opet skupe Razz
Back to top Go down
Sponsored content





celik - Zagreb - Page 2 Empty
PostSubject: Re: celik - Zagreb   celik - Zagreb - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
celik - Zagreb
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» ugljen - Zagreb
» toplinska obrada - Zagreb
» celik
» celik???
» Nepoznati celik ??????

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RAZNO :: Ducani, firme, forumi, tutoriali...-
Jump to: