* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Nova kovacka vatra

Go down 
+2
chumaman
@Narsil@
6 posters
AuthorMessage
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeThu Jan 15, 2015 2:12 pm

Pozdrav svima.
 
     Eto gledajuci i citajuci o raznim kovackim vatrama,njihove prednosti i mane ,resih da i sam poradim na jednoj takvoj.Jos uvek je u izradi,danas je sklopljena i probana(glavni deo),inace fluks dobijam zrakom vazduha iz kompresora,nekako mi je to bilo naj dostupnije i najjednostavnije resenje za mene.Izvinjavam se zbog mnogo slika.Uzivajte i pozdrav.
Nova kovacka vatra DSC_0025_zpsd300afd1
Nova kovacka vatra DSC_0026_zpsde868f6a
Nova kovacka vatra DSC_0027_zps3232276b
Nova kovacka vatra DSC_0029_zps94d83bec
Nova kovacka vatra DSC_0031_zpsaedf1b35
Nova kovacka vatra DSC_0032_zpse97ec171
Nova kovacka vatra DSC_0033_zpsbdd345f8
Nova kovacka vatra DSC_0034_zps996ac670

Vatra bez dodatog fluksa(Zraka)
Nova kovacka vatra DSC_0047_zpsd961f4d5
Vatra sa dodatim fluksom(zrakom)
Nova kovacka vatra DSC_0048_zpsa19a2e1f
Nova kovacka vatra DSC_0050_zps861f6a9e
Rezultat-5 minuta grejanja(Debljina flaha 4mm,sirina30mm)
Nova kovacka vatra DSC_0045_zps3928a259
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeFri Jan 16, 2015 12:51 am

cyclops peć i pol...odličan posao cheers
Back to top Go down
Dado




Posts : 307
Join date : 2014-01-03
Age : 51
Location : Požega

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeFri Jan 16, 2015 2:59 am

Zanimljiva ideja....ali....

Sa dovodom zraka "sa gornje strane" imaš višak kisika i više šljake na materijalu, tj materijal ti više izgara, tako da nisam baš siguran koliko ćeš dugoročno biti zadovoljan sa ovim rješenjem.

Nova kovacka vatra Post-37665-0-76136900-1390404190

Malo sam proguglao u potrazi za slikom vatre, ovo mi se nekako čini najjasnije.

Uglavnom, nije mi namjera prosipati nekakvu "pamet", ali da ovo radim za sebe napravio bi slijedeće:

1. Promijenio način dovoda zraka u vatru

2. Felgu koju si iskoristio za vatru, postavio bih na nekakvu limenu ploču (napravio stol) u visini gornjeg ruba. Radni prostor za kliješta i ostali alat pokraj vatre je stvarno koristan.

Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeFri Jan 16, 2015 3:27 am

Kolega moje vidjenje jeste da ,ima manje gubitaka,nema plamena,nema varnica,rekao bi da bolje cuva temperaturu.
sad gledam slike i ne vidi se bas najbolje ali sam zrak duva direktno ka centru lozista,ovaj dugacak var,znaci ka centru i dole,obe cevi,za sad i prvo paljenje ok deluje,iskreno meni bolje nego cev odozdo.Najvise mi je drago sto sam ovim dobio ravnomerno zagrevanje po selom pravugaoniku lozista.e sad oksidacija videce mo napamet nista nema.
Hvala za ideju o radnoj ploci.
Back to top Go down
Dado




Posts : 307
Join date : 2014-01-03
Age : 51
Location : Požega

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeFri Jan 16, 2015 5:35 am

Ma sve 5 cheers
Možda sam previše "klasičan". Ako kroz rad budeš zadovoljan, super.
Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeFri Jan 16, 2015 12:45 pm

Dado wrote:
Ma sve 5 cheers
Možda sam previše "klasičan". Ako kroz rad budeš zadovoljan, super.
Videcemo,ja sam tu pa se javljam i komentarisemo zajedno.u svakom slucaju hvala na savetima.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSat Jan 17, 2015 2:51 pm

Dado,kada mi je kolega prvi put pokazao ove slike isto sam pomislio kao ti,ali mislim da ovakva vatra nema nikakve lose efekte po celik.Slicna je po obliku kalasicnoj peci,samo sa "naopakim"duvanjem vazduha,ali mislim da pravila vaze isto "da komad nesme biti preblizu otvora za vazduh,dakle treba biti na odredjenom rastojanju,obicno je to od 5-8cm.A da li su ti centimetri odozgo ili odozdo ja mislim sto se toga tice da je nebitno.Ovde je po meni jos prednost u tome sto se temperatura bolje iskoristi,jer nema gubitaka usled otvorenosti gornjeg dela kod klasicne vatre.Kod klasicne vatre kroz taj gornji deo se dosta temperature gubi.Mislim da je ovo odlicna ideja.Al opet trebala bi se isprobati.
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSun Jan 18, 2015 5:14 am

Ja kad sam radio svoju isto sam napravio da puše odozgo ali nisam bio zadovoljan.
Vatra oksidira preblizu materijala i također prebrzo izgara. Kompresor i nije neko riješenje
znam jer i sam imam spojeno na kompresor. Za kovačku vatru je bitan volumen zraka, što
više kisika između ugljena to bolje, ovak samo propiri kroz ugljen.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSun Jan 18, 2015 8:01 am

Kompresor nije dobro resenje,mada ako zagreva ovako kako kolega kaze,onda nema razloga da ga odbaci.A cini mi se da zagreva,barem po slici.U sustini je bitno samo zagrevanje i da ono bude ravnomerno.
E sad meni nije najjasnije to sto kazes da vatra oksidira preblizu materijala.
Verovatno je to zato sto si preblizu napravio rupe za dovod vazduha.A nekako meni izgleda da taj kiseonik isto prolazi kroz cumur i dolazi do celika kao i kod klasicnog duvanja "odozdo",s tom razlikom sto se temperatura gubi jer je gornji deo otvoren,ako dolazi.To sto je plamen savucan jer je donja strana zatvorena meni izgleda kao prednost.Skolski bi bilo da se komad celika drzi u sredisnjem delu "gomile cumura" ili pri vrhu,a to je nekih 5-8cm od izduvne rupe.Pa je po meni nebitno da je tih 8cm odozgo ili odozdo.Ako vazduh dolazi do celika kada je duvanje odozgo isto dolazi i kada je odozdo.Mislim,neznam sta bi ga sprecilo?Opet to je neko moje logicno misljenje,mozda gresim.
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSun Jan 18, 2015 11:41 am

Dio gdje je oxidacija največa, je dio gdje postoji največa opasnost od izgaranja samog
željeza, nema kontrole, nema jednolikog zagrijavanja.
Idealno bi bilo da metal možeš zakopati u ugljen, ugljen sam onda djeluje kao izolator topline.
Zrak mora strujati kroz ugljen, logično je da kisik ulazi na jednoj strani i koji god plin se stvara izgaranjem izlazi na drugoj jer taj plin više nepodržava gorenje.
To je barem moja logika.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSun Jan 18, 2015 12:06 pm

U pravu si,to mi nije palo napamet,da ulazi plin koji podrzava gorenje,a izlazi neki drugi koji ne podrzava.
Mada koliko znam kiseonik je taj koji podrzava gorenje,verovatno se jedini sa ugljenikom iz cumura i stvara uglje dioksid.Ali takodje kiseonik pri oksidaciji metala se jedini sa gvozdjem i cini mi se pravi gvozdje oksid.Ali ovde ako je kiseonik sjedinjen sa ugljenikom zarobljen ,a nemoze podrzavati oksidaciju do nje opet nece doci,dakle nece ni metal oksidirati previse,vec isto kao i kad je gornji deo otvoren,a kiseonik dolazi odozdo.Pa se meni cini da se opet dolazi na isto.Meni se cini da mnogo vecu sklonost ka jedinjenu kiseonik ima sa drvenim ugljom nego sa celikom,ali verovatno neki deo kiseonika prodje i pravi oksidaciju kod celika,ali cini mi se da je to neminovno bez obzira odakle vazduh duvao.
E sad jedini problem mozda prave ostali gasovi tj.elementi koji se nalaze i u vazduhu ,a i u uglju koji se kod tog duvanja zadrzavaju ,a ne odlaze.Oksidacija po meni nije tu najveci problem.
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSun Jan 18, 2015 12:17 pm

Možemo mi Zlatko do sutra ovako, valjda če vlasnik imati vremena i volje da ju temeljito testira i
podjeli svoje dojmove.
Ali nemoj da te obeshrabri ovaj odgovor, ja uživam u pristojnoj razmjeni mišljenja i stavova, tako se najbolje napreduje i uči. Very Happy
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSun Jan 18, 2015 12:34 pm

Davore,veoma mi je drago sto si obziran(ako se tako kaze) .
Naravno da me nece obezhrabriti niti me uvrediti ili sta slicno,bas i ja upravo o ovoj raspravi razmisljam na isti nacin kao i ti.Da bi se doslo do nekog resenja mora se razgovarati,a ako sagovornici nemaju potrebu da kriju nikakve informacije onda se moze nesto korisno uvek izvuci iz toga.
Meni su neki zakljucci padali napamet bas u toku ovog razgovora,na koji ja gledam kao na analizu.
Pa tako samo ti raspali sa razmisljanjima i tvoim misljenjima,ovo mesto zato i sluzi. Very Happy
Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSun Jan 18, 2015 4:54 pm

Momci bice testa,samo da prodju praznici i probamo.
Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeFri Jan 23, 2015 3:31 pm

Pozdrav svima ovih dana se radilo i testiralo,ima nekih izmena na kovackoj vatri,pa pogledajmo.
Nova kovacka vatra DSC_0069_zpsulx7frer
Nova kovacka vatra DSC_0070_zpsa7m0zfv0
Nova kovacka vatra DSC_0077_zps4bzdvvcd
Nova kovacka vatra DSC_0080_zpspn9tvxym
Pravio sam novu cev,Smanjio sam joj obim,sa 3\4,na 1\2 ,da bi povecao pritisak u istim,takodje promenio anatomiju,jer sa dve paralelne cevi nisam uspeo da dobijem ravnomerno svugde istu temperaturu u vatri,sad su polukruzna,pokrivaju precnik od 26cm,sve je to sad lepo ravnomerno uzareno,inace sa oba kraja izbuseno po 7 rupa od 3 mm,koje biju na dole ka sredistu lozista,a iznad njih u jednom redu po 5 rupa koje biju direktno ka vatri sa strane,pokusao grejati komad celika u sredistu vatre,sve ok,prezadovoljan,ali grejao sam komad 2 cm od izlaza vazduha kroz rupice,i problem,oksidacija.
nego kad sam taman mislio da je sve savrseno,javio se jedan veliki problem,nemam vise mogucnosti povecanja pritiska u cevima,kompresor je na maksimumu,tako da najvecu mogucu temperaturu koju sam uspeo da dobijem na celiku jeste limun zuta boja,recimo 1100-1200 stepeni,ovo nije zadovoljavajuce.
Inace i dalje nema plamena niti varnica,zar je pravljen sa drvima a potom je stavljen koks,inace izgleda da mi je oslabio kompresor,jer sad kad pustim da slobodno izlazi vazduh iz njega drzi na 2 bara,toliko stvaram pritisak u cevima,a pre mi je stvarao 4 bara nonstop,koristio sam ga za farbanje rp pistoljima koji traze konstantan pritisak od 2,5-4 bara.zao mi je i ne znam sta mu se desilo,zavrsio bi mi posao da dodjem do vece temperature.
Nema veze Sutra pravim centrifugalni ventilator,domace radinosti,nego pitanje za sve dobre ljude,da li mislite da ce centrifugalni ventilator,ako ga vezem na vec postojecu cev od pola cola precnika moci da mi stvori jaci pritisak od 2 bara u cevima?
Nova kovacka vatra DSC_0067_zpssugprjzk
Back to top Go down
nodado




Posts : 57
Join date : 2014-09-11
Age : 35
Location : Bilogora

Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitimeSat Jan 24, 2015 10:56 am

mislim da ti je problem u tome što nemaš dovoljan protok zraka,
kompresor ti nije dobro rješenje, bolje sklepaj nekakav ventilator, od nape ili ventilaciju od nečega.
cijev isto bolje deblju (većeg promjera) za bolji protok zraka, rupe na cijevi napravi 5 ili 6mm.
pozdrav samo radi. bounce
Back to top Go down
Sponsored content





Nova kovacka vatra Empty
PostSubject: Re: Nova kovacka vatra   Nova kovacka vatra Icon_minitime

Back to top Go down
 
Nova kovacka vatra
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» kovačka vatra
» Moja kovacka vatra
» Kovačka vatra-Krematorij
» kovacka vatra i jos ponesto
» kovacka vatra na propan-butan

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: