* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika

Go down 
+8
srki70
zeljkoolbina
Kohorta
zHILEnius
luci
Pilgrim
Karlo Ban
Irvas
12 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Irvas




Posts : 3
Join date : 2012-06-04
Age : 36
Location : Pazin

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeSun Sep 02, 2012 8:17 am

Pozdrav!

Početnik sam što se tiče kovanja, zasad sam napravio jedan nož i čini mi se da je ispao dobro (nakon intenzivnog rezanja i "kalanja" drva nema zube na oštrici). Nož je napravljen od nasumičnog komada čelika kojeg sam našao u radioni, a kalio sam ga u motornom ulju zagrijanog po principu "do točke nemagnetičnosti i malo dalje".

Moje pitanje je da li mi se posrećilo ili se to odnosi na većinu čelika?

Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 3:09 am

nema kaljenja bez da znas sastav, odnosno vrstu celika...moze biti da ti se posrecilo.

sa obzirom na cijene celika i dostupnost firmi sa TO, mislim da nije veliki problem to ispravno zakaliti.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Irvas




Posts : 3
Join date : 2012-06-04
Age : 36
Location : Pazin

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeFri Oct 05, 2012 11:38 am

Ispričavam se na neaktivnosti, malo sam kratak sa vremenom u zadnjih par mjeseci...

Već kada je otvorena tema, možete mi reći kojeg su obično čelika neke stvari lako nabavljive na otpadima? Npr. lisnate opruge, koji je čelik obično u amortizerima, koji se čelik za noževe da nabaviti relativno lako i u kojem obliku, itd. Turpije su inače W-1 čelik ili variraju? Pitam jer mi je Replikart malo preskup za nešto što ima 50% šanse da postane škart...

Hvala na strpljenju, apsolutni sam početnik pa je svaka pomoć dobrodošla!
Back to top Go down
Irvas




Posts : 3
Join date : 2012-06-04
Age : 36
Location : Pazin

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeSun Oct 07, 2012 7:22 am

OK, trebao sam prvo malo bolje pretražiti forum, moje isprike. Ako tko nabasa na ovu temu i zanima ga što i mene može naći neke stvari na:

https://stari-nakovanj.forumcroatian.com/t128-narodski-celici-u-bs-sustavu
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeMon Oct 15, 2012 5:13 am

za pocetak ne mozes nikako pogrijesiti sa starim oprugama...spiralnim ili lisnatim. kod njemackih autiju se radi o celiku Č.4230 ili Č.4830.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeMon Oct 15, 2012 1:06 pm

Kakav vam se čini 4830?

Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeMon Oct 15, 2012 2:04 pm

zilavo Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
luci




Posts : 11
Join date : 2012-11-13

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeTue Nov 13, 2012 7:08 pm

izvinjavam se sto upadam u temu, ali pitanje je slicne prirode, naime,

u poslednje vreme sam poceo da pravim sitnice od drveta pa sam hteo sebi da napravim nozic za obelezavanje, i to sam mislio nesto u stilu Kiridashi-a... u sustini je bitno da bude ostar, niti je potrebno da bude zilav, niti nesto posebno tvrd...

e sad, imam komad celika koji bi mi odgovarao, ali ne znam kakav je, da li bi mogao da od njega prosto isecem oblik i koristim ga bez kaljenja, ili postoji neki univerzalni nacin kaljenja koji bi mogao da prodje u ovom slucaju...
Back to top Go down
zHILEnius

zHILEnius


Posts : 64
Join date : 2012-09-27
Age : 37
Location : Srbija, Beograd

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeTue Nov 13, 2012 11:11 pm

Ako ne znash koji je metal teshko da ce ti uspeti kaljenje , shta znam, probaj oblikuj i probaj udarcima na neku metalnu ivicu vidi dal ce se savijati ikrzati oshtrica (radi kasnijeg poredjenja) pa ga uzari do nemagnetichnog stanja i potopi u ulje i stavi ga na 200 stepeni u rernu nekih 20-25minuta (zavisi od debljine oshtrice i komada) pusti da se sam ohladi i probaj opet na metalnu ivicu... ako se ne krza i ne krivi onda je kaljenje uspelo a ako se krivi i sl.... jbg nije uspelo
Back to top Go down
luci




Posts : 11
Join date : 2012-11-13

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeWed Nov 14, 2012 7:14 pm

isekao sam oblik i poceo obradu, sutra ako stignem zavrsicu pa cu pokusati da okalim pa javljam rezultate...

e sad, ako ovo ne uspe, sto je sasvim realno predpostaviti, gde bi mogao neci neki celik koji ce mi odraditi posao, znaci nekih 10 do 15 cm duzine, 3 cm sirine i 3 do 5 milimetara debljine... Nisam u profilu popunio lokaciju, iz Srbije sam, Novi Sad mi je sasvim ok...
Back to top Go down
zHILEnius

zHILEnius


Posts : 64
Join date : 2012-09-27
Age : 37
Location : Srbija, Beograd

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeWed Nov 14, 2012 11:19 pm

Ako ti ne uspe kaljenje... vidi onda u nekoj metalopreradjivachkoj, alatnjicharskoj radionici. Sigurno imaju stare polomljene Kruzne sporo rezne ploche (testere) za metal.. takva jedna bi ti zavrshla posao i ne bi morao da se zezash oko kaljenja, isechesh komad i oblikujesh oshtricu. Potrudi ce da je ne grejesh mnogo!! Mesto koje brusish ne sme da promeni boju tokom brushenja jer cesh opustiti oshtricu! Znachi konstantno hladjenje.

Srecno Smile
Back to top Go down
luci




Posts : 11
Join date : 2012-11-13

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeThu Nov 15, 2012 7:37 pm

koristno znati, raspitacu se po kraju... a jel bi odradila posao kruzna testera za drvo, kontam da bi, ali cisto da pitam...
Back to top Go down
zHILEnius

zHILEnius


Posts : 64
Join date : 2012-09-27
Age : 37
Location : Srbija, Beograd

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeThu Nov 15, 2012 9:59 pm

Moze i ona Smile
Back to top Go down
Kohorta




Posts : 1
Join date : 2012-11-16

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeFri Nov 16, 2012 8:38 am

pozdrav svima, nov sam na ovom forumu i imam pitanje vezano za termičku obradu metala:
imam komad metala (od pomičnog mjerila) meba inox, ali ne znam njegov sastav i neznam na kojoj ga temperaturi treba kaliti? debljina je 6mm, a širina 35 mm. materijal je dosta tvrd, probao sam ga bušiti, išlo je malo teže. imate li iskustva s takvim materijalima? hvala unaprijed Idea
Back to top Go down
luci




Posts : 11
Join date : 2012-11-13

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeFri Nov 16, 2012 10:04 am

zHILEnius wrote:
Moze i ona Smile


fala puno... postavicu rezultate kad zavrsim, verovatno u toku vikenda...
Back to top Go down
zHILEnius

zHILEnius


Posts : 64
Join date : 2012-09-27
Age : 37
Location : Srbija, Beograd

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeFri Nov 16, 2012 12:47 pm

Pomichno merilo ili ti takozvani Shubler je napravljen od jako zajebanog materijala D6(aisi) 1.2436/X21CrW12(din) i namenjen je Uglavnom za hladnu obradu.
Meko zarenje se vrshi zagrevanjem na 800-840C i laganim hladjenjem u peci da bi se postigla maksimalna tvrdoca.
Odstranjivanje stresa materijala se vrshi zagrevanjem na 650C u trajanju od sat vremena. Ovaj korak se upraznjava posle termichke obrade da bi se smanjile distorcije oblika (kovanja, toplog valjanja i sl.)
Kaljenje na temperaturi 940-980C moze se kaliti u ulju ili vazdushno kaljenje (jednostavno ostaviti ga da se sam ohladi) Tvrdoca posle kaljenja bi trebala da bude negde oko 64HRC
Opushtanje materijala: Debljina materijala u odnosu na vreme 1cm/1h
Tem- 100 200 300 400 500 600
HRC - 63_ 62_ 60_ 58_ 56_ 48
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeFri Nov 16, 2012 1:41 pm

to verovatno vazi za sublere nekih poznatijih firmi za merne instrumente. ? sumnjam da su ovi jeftini kineski ot takvih materijala?
Back to top Go down
zHILEnius

zHILEnius


Posts : 64
Join date : 2012-09-27
Age : 37
Location : Srbija, Beograd

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeFri Nov 16, 2012 3:39 pm

Naravno, na trzishtu ima dosta kopija od obichne gvozdjushine. Materijali od kojih se prave, kao shto je D6 su veoma krti i ne trpe ekstremna savijanja. Najbolja referenca videti dal je pravi shubler (ako zelish da ga upropastish) je da ga prelomish. Nece doci do promene oblika vec do samo pucanja i presek je mat srebrne boje. Veruj mi, par komada sam polomio ne paznjom na apkant presi Very Happy gazda hteo da me ubije Very Happy
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeFri Nov 16, 2012 11:48 pm

verujem. nisu jeftini
Back to top Go down
zHILEnius

zHILEnius


Posts : 64
Join date : 2012-09-27
Age : 37
Location : Srbija, Beograd

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeThu Jan 03, 2013 1:03 pm

Malo me je sramota shto ne znam ovo ali moram da pitam, jer ko pita ne skita Smile
Naleteo sam na neke testere koje se koriste za sechenje stakla... Naravno one su sa dijamantskim obodom ali mene zanima jezgro testere od kog je materijala tj. chelika? Ako neko zna neka pomogne... scratch

[img]Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Diamon10[/img]
Back to top Go down
srki70




Posts : 1
Join date : 2013-01-23

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeWed Jan 23, 2013 12:19 pm

Karlo Ban wrote:
zilavo Very Happy
kako okaliti nož,materijal je mač od stil testere?
Back to top Go down
Spektar

Spektar


Posts : 7
Join date : 2013-05-29
Location : BiH

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeWed May 29, 2013 5:14 pm

Pozdrav svima.
Upravo sam otkrio ovaj predivni forum i ne mogu sakriti svoje oduševljenje istim. Već dugo razmišljam o jednom ovakvom forumu ali mi se do sada nikako nije dalo da ga potražim. Konačno Smile
Eh, sada, pošto vidim da ovdje ima jako dobrih majstora, a moja malenkost raspolaže više nego oskudnim kvontumom znanja iz oblasti poznavanja čelika, kovanja, kaljenja i dr., a u posljednje vrijeme osjećam jaku potrebu da se malo podrobnije upoznam sa tim pa me svašta nešto interesira. Naime, bavim se duborezom i rezbarijom pa mi počesto treba napraviti nekih specifičnih profila dlijeta i skalpera. Nabavio sam nekog materijala od kojega bih to pravio ali me interesira najviše proces kaljenja. Radi se o spiralnim oprugama od amortizera auta. Mislim da se radi uglavnom o njemačkim autima, što bi značilo da je najvjerovatnije u pitanju Č.4230 ili Č.4830.
Pitanja:
1. Kakav je ovo čelik i je li pogodan za pravljenje dlijeta i skalpera za rezbariju i duborez?
2. Način kaljenja ovog čelika?
3. Je li neophodno opuštanje nakon kaljenja i koliko puta je neophodno?
4. Prije početka kovanja je li potrebno grijati do usijanja pa hladiti, i je li to normalizacija ili kako se već zove?

Izvinjavam se, svega sam nadrobio, ali me je uhvatio takav entuzijazam da ne mogu da čekam zoru... žao mi je što moram spavati i noć mi je čisto gubljenje vremena Smile
Nadam se da me razumijete.
Hvala svima, a pogotovo dečkima koji mi pomognu korisnim informacijama.
Very Happy
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeThu May 30, 2013 1:09 am

Č4230 je dobar za dlijeta, prvo iskuješ željeni oblik, potom 3X normalizacija, znaći zagrijati do nemagnetičnosti i hladiti na zraku, a zatim kaljenje u zagrijanom ulju. Popuštanje 2X po pola sata na 200 Celzijevaca. Već se pisalo o TO ovog čelika, a isti je postupak i sa listovima od motorki, barem ja tako radim.
Back to top Go down
Guest
Guest




Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeThu May 30, 2013 2:37 am

E Spektar ,jos da si se predstavio pa da znamo i tko si i odakle ... Twisted Evil ali nema veze ....Ovo sto tebe zanima ,oko rada sa drvetom i izrade alata za isto moze ti najbolje objasniti majstor Zlatko ....On se i sam bavi duborezom i ostalim a i radio je sam alate za to pa moslim da je po tom pitanju i najkompetentniji ...ali su tu i ostali clanovi koji imaju znanje o celicima i TO ,kao Legion .Rale ;Karlo i ostali ....
Back to top Go down
Spektar

Spektar


Posts : 7
Join date : 2013-05-29
Location : BiH

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitimeThu May 30, 2013 3:17 am

Smatrao sam da je taj dio u vezi sa predstavljanjem neprotokolaran i sasvim irelevantan za forum pa sam taj dio preskočio. Naime,za sve one kojima to išta može značiti, ja sam Omer, živim u jednom malom bosanskom gradiću - Tešnju. Ovim poslom se bavim hobistički i iz čiste ljubavi, nikako iz neke prevelike materijalne koristi.
Velika hvala za savjete posebno gospodinu LEGION66 hvala na detaljnom odgovoru.
Back to top Go down
Sponsored content





Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Empty
PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika Icon_minitime

Back to top Go down
 
Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Kaljenje prohroma
» termička obrada čelika
» diferencijalno kaljenje
» ulje za kaljenje
» GLINA ZA KALJENJE

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: