FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Post new topic   Reply to topicShare | 

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Guest
Guest

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Thu May 30, 2013 5:37 am

Ma nije nesto protokolaran .nego je vise informativan ....zna se desiti da netko koga zanima isti hobi zivi blizu tebe pa se onda tako razvije suradnja i slicno .....dobrodosao ti na forum a nadam se da ce ti uskoro i ostali koji se malo bolje razumiju u tematiku koja te zanima javiti se sa savjetima i ostalim ... Very Happy
Back to top Go down
Spektar

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Sun Jun 02, 2013 4:09 pm

Hvala, ben. Bolje vas našao, i veliko mi je zadovoljstvo učestvovati u ovom predivnom forumu.
Volio bih kada bi mi neko dao informaciju gdje se može kupiti neki nakovanj do 100 ili 120 kg. Koliko bi to koštalo u Hrvatskoj recimo, a ako neko zna cijenu u BiH, bio bih mu jako zahvalan. Bez nakovnja ne mogu uraditi ništa. Iskovao sam sebi neke skalpere i to na, vjerovali ili ne, glavi od macole. Bilo je to teško mučenje ali silna želja da to uradim me je natjerala da se patim jer nisam imao na čemu drugome kovati. Ne bih to nikome poželio kad sam vidio koliko sam se namučio.
Zato, nakovanj je OBAVEZAN pa makar i do 80 kg.
Unaprijed hvala za informaciju.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: kometar   Mon Jun 03, 2013 5:50 am

Evo nešto iz mog iskustva: kalljenje čelika za koji neznaš sastav ni polreklo...Složio bih se sa kolegama koji su ti dali odlične ideje kako da ispitaš čelik nakon kaljenja...Samo bih dodao još nešto : a to je da kada okališ sečivo uzmi zabodi ga u neki panj, pa onda ga savi pod nekim uglom ..recimo oko 20C, ako ne pukne odnda ima dobru žilavost i dobro si ga okalio ( to možeš da uradiš pre popuštanja i nakon toga) ja sam urado pre popuštanja - ..skoro sam radio jedan nož i posle kaljenja u ulju ,odmah je sam uradio probu koju sam naveo..Nisam poznavao sastav tog čelika.. turpija je bežala od oštrice , a kada sam ga savio pod uglom od 20 C nije puko i vratio se u početni položaj...Nije bilo potrebe za popuštanjem ...Međutim prvo kaljnje koje sam uradio ( bilo je loše), kada sam ga savio - iskrivo se ( tada sam radio popuštanje ) ali ispalo je da nije trebalo ( čelik nisam poznavao:. ...Sva iskusva koja imaš na forumu će ti mnogo pomoći..popuštanje na kovačkojj vatri je jako dobro , bez porometra...za početak imaćeš odlične rezultate...Samo nemoj ga ošmirgalj malo da vidiš boje ..Kaljenje sam obavio tako što sam posle zagrevanja držao oštricu 10sec u ulju, a leđa su bila vani...i onda celo ga potopim...bićeš oduševljen Smile...Optružni čelici kao što je feder platno je odlično za početak i za učenje...
Back to top Go down
Spektar

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Mon Jun 03, 2013 2:01 pm

Hvala, oštrač. Korisni savjeti. Istina, moram priznati da jako slabo poznajem čelik i vrste čelika pa mi zbog toga neke stvari nisu jasne baš najbolje kada je u pitanju ponašanje materijala. Tvoj savjet mi je svakako koristan i pokušat ću to primijeniti kada budem ispitivao neki primjerak nakon što ga napravim. Uskoro ću ovdje postaviti neke slike alata koje sam već do sara izradio. Volio bih da čujem savjete, primjedbe i preporuke.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Tue Jun 04, 2013 10:23 am

Molim i drugi put...Smile ako želiš mošeš me pozvati telefonom ( dao bih ti broj), pa ću ti objasniti neke stvari oko kaljenja i oštrenja onoliko koliko moje iskusvo meni dozvoljava...tvoj izbor....Smile
Back to top Go down
bilet

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Wed Aug 05, 2015 10:43 am

Pozdrav
Nabavio sam diskove od cirkulara ali ne znam koji je materijal, a hteo bi da naucim napraviti noz Smile
Disk koji je zardjao je za drvo, 2,5mm fi350mm, i svi koje sam video za drvo lako rdjaju. Koliko sam istrazivao to je L6? A drugi disk, 4mm fi500, je za secenje metala i on ne rdja bas lako. Mislim da je to neki HSS (na njima nista ne pise). Vise me zanim disk za metal, da li moze nesto ukratko o njemu i da li vredi da se zezam oko njega kao pocetnik.
Slike ne znam da ubacim, pokusavao sam ali nista
Back to top Go down
View user profile
Keltan

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Wed Aug 05, 2015 11:55 am

Taj disk za metal , jel ima zaljepljene zube ili su zubi izglodani u sam celik ?
Back to top Go down
View user profile
bilet

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   Thu Aug 06, 2015 3:00 pm

Ima nalepljene, zalemljene metale. Radio sam test varnica opruge od kola i ta dva diska. Normalno se raspadaju varnice i slicne su boje kao kod opruge, skoro pa nema razlike. Varnice mozda samo pokazuju kolicinu ugljenika, nem pojma scratch

[img:eb9d]https://servimg.com/view/19288656/9][/url][/img]
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika   

Back to top Go down

Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika