* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Vrste celika za alate???

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Guest
Guest




Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 1:21 pm

Ej ekipa,ja sam novi!Inace se bavim nesto sitno potkivanjem konja,pa uz to je nekako normalno da bratski ide i kovanje!

I sada posto napredujem u potkivanju moje vjestine zahtjevaju i nove alate.Htio bi se iskusati u izradi tih istih!Zanima me koje bi vrste celika trebao koristiti za izradu alata!

Vecina moje opreme koliko sam shvatio je izradena iz S1 tipa celika i S7!

Hvala vam unaprijed! Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeSun Feb 26, 2012 7:43 am

Ajmo ekipa,bilo ko???Shvatio sam da trebam celik koji spada u(Visoko ugljicni celik)

Imam nakovanj,vatru,cekice kovace,kljesta!Netreba puno muke samnom samo malo pomoci Very Happy
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeSun Feb 26, 2012 12:52 pm

A za sta ti konkretno treba pomoc,nigde ne pise?Sta ti znaci izrada alata,za sta alat?Pomocicemo koliko mozemo kao sto su i meni mnogi pomagali ali reci sta da ti pomognemo,budi jasniji.
Back to top Go down
Guest
Guest




Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeSun Feb 26, 2012 7:12 pm

Koji bi celik bio najbolji za koristiti za ovaj farrier stamp(korisi se za busenje rupa za cavao na potkovi)

NEMOGU STAVITI LINK JE SAM NOVI:Upisi farrier stamps i 2 poredu ti je link stranica se zove forge and farriers

Dali je moguce napraviti ovakve nozeve:

Vrste celika za alate??? Download

I jedno pitanjce,zasto se nozevi kuju od 3 sloja celika? Vidio sam da neki spajaju 3 plocice skupa i onda kuju...
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeSun Feb 26, 2012 9:11 pm

Ne bih znao koji čelik ti je najbolji za to. Kontam da bi poslužio bilo koji alatni čelik (od kojeg se prave čekići itd) ali ima tu kompetentnijih od mene da ti to odgovore.

Inače, postoji više razloga da se koristi nekoliko slojeva čelika za nož. Ovo što si ti naveo se uglavnom radi tako što se kao središnji sloj stavi "tvrđi" čelik a spoljni slojevi su "mekši" (razlika je u količini ugljenika). Tako kada oštriš lako skineš taj spoljni sloj a sama sredina ostaje jako tanka a čvrsta oštrica. Uz to se dobije otporan nož koji dugo drži oštrinu.
Druga primena je za "damaskus" tj precizniji naziv je "pattern welded steel", kada se smenjuju slojevi (recimo 10 slojeva) visoko i nisko ugljeničnog čelika koji se iskivaju, zatim se materijal presavija i ponov iskiva i tako nekoliko puta pa se dobiju stotine pa i hiljade slojeva. Po završetku kovanja taj čelik se potapa u kiselinu i time se dobijaju šare kao ove:

http://www.mountainhollow.net/images/bowie%20vest%20capt.%20platt%20ironwood-damascus.JPG

Zavisno od materijala i umešnosti mogu da se dobiju razne šare. Naravno, ovo je sve jako pojednostavljeno. Sam proces zahteva veliko umeće i iskustvo.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeMon Feb 27, 2012 5:41 am

matija, ako se samo igras, opruzni celik, celik za lezajeve, probijaci, stemajzli i sl. biti ce ti dobro, a za ozbiljniji rad, kupi neki brzorezni celik (ima puno wolframa) tipa Č.6880 ili Č.6980. na sajmovima ima dosta tih tokarskih nozeva od brzoreznog celika.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeMon Feb 27, 2012 3:20 pm

Hvala na objesnjenju djuragekon! Cool

Cuo sam se sa ljudima iz strojoprometa ima u podsusedu u zg,rekli su mi da imaju odlicne sipke za to!! Treba mi dobar celik za te alate jer oni moraju podnjeti puno udaraca i visoke vrucine.Uspio sam nesto doma iskovati staviti cu slike oko 15 u mjesecu..Karlo dali da te stemajzline kalim ili da ih pustam da se na zraku hlade?

Pa cu vam i radionicu poslikati i potkivanje ako vas zanima Laughing

Gdje vi kupujete celik?

P.S. Nozevi su vam savrseni Like a Star @ heaven


Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeMon Feb 27, 2012 5:22 pm

kaljenje prema pravilima za taj celik, inace nema smisla uopce upotrebljavati taj celik.

slike kovacnica su uvijek dobrodosle Wink

CRC, strojopromet, slovenija, sava promet....imas dosta linkova gdje mozes nabaviti celik
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeTue Feb 28, 2012 6:19 am

Super,a upute mi oni daju ili sa neta skinem, znaci da probam sa ovim tipovima celika sta si mi ti predlozio?????

C-ugljik daje celiku cvrstocu?
CO-cobalt daje sta
CR-krom?
MN-mangan?
MO-molibden?
NI-nikal?
P-fosfor?
S-sumpor?
Si-silicij?
W-volfram?
V-vanadij?

Znam da ima toga ali ako ima ko sta se razumije neka se raspise tnx!!!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeTue Feb 28, 2012 7:01 am

skini si krauta preko pirate bay-a i tamo je sve detaljno objasnjeno sta se tice utjecaja legirnih elemenata. nesmem stavljat link jer se odmah pobrise.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeTue Feb 28, 2012 10:06 am

Eto vidis kad lepo upitas sta ti treba.Slozio bih se sa kolegama sto se tice spiceva,stemajza i slicno.Ja sam ih pravio od svacega ali nije to za neki ozbiljniji rad.Ja sam koristio nozeve za strug i ispadne bolje nego inace.Neznam probaj,igraj se malo,mozda ispadne dobro.Krautov prirucnik je dobar,i ja ga imam.Ima svasta da procitas.
Back to top Go down
Guest
Guest




Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeWed Feb 29, 2012 9:06 am

Tnx,ekipa prava ste gospoda.........

Cekam novi nakovanj jos par dana pa krecem!!!!
Back to top Go down
Guest
Guest




Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeThu Mar 01, 2012 8:00 am

Da nece biti da samo pricam krenuo ja u izradu svog prvog noza od turpije!!!

Izgleda pa ono lol! ali nema predaje!!!!!!

Pogrijesio sam sta nisam prerezo turpiju na vrhu,jer je jako tesko iskovat spicu!

Staviti cu slike uskoro obecajem
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeThu Mar 01, 2012 3:12 pm

Srecno bilo
Back to top Go down
matja




Posts : 1
Join date : 2014-03-02

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeSun Mar 02, 2014 6:44 am

imam komad medicinskog implantanta, točnije cjevčicu od cca 40 cm. oznaka tog metala je (Ti6AL4VELI). zanima me dali je taj materijal dobar za izradu noža?
Back to top Go down
Cannel




Posts : 46
Join date : 2011-03-05

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeMon Mar 03, 2014 2:45 am

Dobar je ako hoćeš nož od titana Very Happy . Al ako hoćeš dobar nož onda nije. Kaj, dosta ti je potkova, prelaziš na noževe Very Happy ?
Back to top Go down
Cannel




Posts : 46
Join date : 2011-03-05

Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitimeMon Mar 03, 2014 5:02 am

matja wrote:
imam komad medicinskog implantanta, točnije cjevčicu od cca 40 cm. oznaka tog metala je (Ti6AL4VELI). zanima me dali je taj materijal dobar za izradu noža?
Sorry, pomješo sam te sa Matijom koji je započeo temu.
Back to top Go down
Sponsored content





Vrste celika za alate??? Empty
PostSubject: Re: Vrste celika za alate???   Vrste celika za alate??? Icon_minitime

Back to top Go down
 
Vrste celika za alate???
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» termička obrada čelika
» Kaljenje kada ne znaš vrstu čelika
» VIDEO - san mai puukko od lanca od motorke i srebrnog celika

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: