* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 diferencijalno kaljenje glinom

Go down 
+7
zlatko381981
Davor
rale
Strider
Karlo Ban
LEGION66
shizo
11 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeFri May 06, 2011 1:22 pm

shizo wrote:
nova slika
[img]diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Katana10[/img]
Tek sad sam uspeo da vidim fotke,imam prob.sa kompom pa sam tek ulaskom preko I.EKSPLORERA uspeo lepo da se ulogujem i da vidim rezultate...Svaka čast,SHIZO MAJSTORE! HVALA puno na iscrpnim informacijama!Čim stignem ću da isprobam recepturu,gledaću da postavim fotke dela ako bude sve ok.HVALA još jednom
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeTue Jul 05, 2011 2:35 am

shizo, recept ti radi ko urica, isprobano!

jedino sto sam drugacije radio je kaljenje u vodi umjesto u ulju i koristio celik za lezajeve. takoder, na kraju susenja smjese, prije kaljenja, "pofarbao" sam ju sa blatom od gline - ucinilo mi se da bih ju dodatno trebao zastititi od ogrebotina u ugljenu prilikom grijanja.

kovanje:

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-1-1

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-2

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-3

grubo brusenje:

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-4

glina:

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-5

grubo brusenje nakon kaljenja (mislim da je bio papir P 100), a hamon se lagano nazire. sto je finiji brus, sve se bolje vidi:

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-6

...i naravno, sa kiselinom (mislim da se zove feroklorid, ali ne uzimajte me za rijec) se sve otkrije:

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-7

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Hamon-8

samo za orjentaciju, ostrica je dugacka 6 cm, a sa korijenom, tj., od vrha do trna 8 cm.

komentari, dobrodosli!
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeTue Jul 05, 2011 4:58 am

Najbolji nož za guljenje, još da je drška od paroška od jelenskog roga...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeTue Jul 05, 2011 5:12 am

kaj ni malo mali?

imam bas par rogica, vec je vrijeme da kojeg upotrijebim
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeTue Jul 05, 2011 8:08 am

Nije mali nego taman.
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeTue Jul 05, 2011 12:30 pm

Odlično je ispalo.
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeFri Jul 08, 2011 5:23 am

E super ti je ispao, đaponezeri bi bili zadovoljni
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeFri Jul 08, 2011 6:24 am

jos da ostatak bude dobar, mogao bi sasvim solidan nozek bit
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeFri Jul 22, 2011 4:28 am

jos uvijek me muce ostre linije kod hamona, nikako da ih dobijem. kod ova dva manja noza sam dobio sto sam htio, ali kod veceg sa drop pointom, ispale su blagi prijelazi na liniji...izgleda da mi ne gine jos testiranja:

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Rucnokovaninozminimi-3-c

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Rucnokovaninozminimi-2-c

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Rucnokovaninozminimi-1-d
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeFri Jul 22, 2011 10:03 am

Karlo Ban wrote:
jos uvijek me muce ostre linije kod hamona, nikako da ih dobijem. kod ova dva manja noza sam dobio sto sam htio, ali kod veceg sa drop pointom, ispale su blagi prijelazi na liniji...izgleda da mi ne gine jos testiranja:

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Rucnokovaninozminimi-3-c

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Rucnokovaninozminimi-2-c

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Rucnokovaninozminimi-1-d
lepi nozevi i lepo uklopljeni hamoni sve se otprilike dobije i progrevanjem bez gline ili grejanjem brenerom.Moj predlog je da probas nacrtati glinom hamon sa vecim ''amplitudama'' i na duzim komadima pa da vidis sta dobijas i dali linija hamona bude ispratila ''nacrtanu''.Inace taj celik je odlican za eksperiment i sve ostalo...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeWed Jul 27, 2011 9:19 am

fala. tak sam nekaj imal u planu uskoro...dulji komadi i dublji prijelazi ali i vise slojeva gline, neke sare i tak...
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeThu Sep 15, 2011 8:13 am

Decki,ovo sam nasao na nekom Tajlandskom forumu.Mislim da je hamon prelep,ali mi se cini da ova smesa nije ista kao vasa,bara krajnji efekat.Probao sam da se ulogujem nebi li nasao njihov recept,ali ne ide.Mozda treba nesto modifikovati u ovoj recepturi ili dodati.Ili je moguce dobiti isti.Kako vam izgleda?
diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 20100907152435Picture298
diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 20100913094149Picture011
diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Picture946h
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSun Sep 18, 2011 10:22 am

ne bih znal, dosta to ovisi o vrsti materijala, zavrsnoj obradi i kiselini ili sa cime se vec dobiva kontrast. sve kaj bum napravil, a vrijedno je paznje ili je bar razliclicito od vec postanog, postal bum tu, pa mozda uocimo neki uzorak.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSun Sep 18, 2011 12:58 pm

Gledajuci ovo,ja bih rekao da se primecuje da je smesa malcice svetlija od one koju vi koristite.Ako uzmemo da je koriscena slicna smesa onda je najverovatnije dodato malo vise ili boraksa ili peska.Ili najmanje ugljena.Sada,ako se razlikuje recept,eee onda jbg.(kako je pricao kod mene jedan pokojni stolar).Sve u svemu eksperimentisanje.Pozdrav Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 01, 2012 12:30 am

Da se i ja malo ubacim sa savetom. Fino usitnjeni pesak, skoro kao brasno, moze se nabaviti kod nekoga ko se bavi peskiranjem stakla. Ja to radim, pa iz filtera za otpadni vazduh iz komore svakih 20 dana izbacim po punu kofu najfinije usitnjenog peska. Godinama razmisljam sta bih sa njim, i sad vidim da ima ljudi koji se muce da dobiju ono sto je meni visak, tj. baca se. Kod nas se izradom ostrica skoro niko ne bavi tako ozbiljno i posveceno kao u Hrvatskoj, pa nemam kome da dam iskorisceni pesak, ali verujem da u svojoj blizini mozete da nadjete neku radionicu za peskiranje gde mozete da dobijete taj pesak. Samo nadjite majstora koji za peskiranje koristi kvarcni pesak, a ne aluminijum oksid jer od peska ostaje vise otpada.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 01, 2012 2:43 am

Pogadjam da si ti iz Srbije.Jer kod nas vecina stvari nema.Pa i nozara.Al ima poneki.Dobar savet za taj pesak,bas u svojoj blizini imam cak mislim na par mesta gde se vrsi peskarenje,pa cu malo da skoknem.Meni je palo napamet da odem tamo gde se melje kamen,tj.sitni i sl.Imam jedno mesto bas blizu i vidjao sam dosta usitnjeno kamenje,al neznam dal imaju kao brasno.Kada budem mogao ima da svratim i kod jednih i kod drugih.Hvala na obavestenju.
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 25, 2012 4:12 am

rekao bih da je to SATANIT CLAY REFRACTORY MORTAR ameri ga koriste....
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 25, 2012 4:55 am

Na sta mislim Rale?
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 25, 2012 5:01 am

rekao sam za te gore slike nozeva sa glinom,po boji i ostalom bi rekao da je to ta specija,to je americki proizvod koji svi jaci amer nozari koriste za hamon....nasao sam vezu da mi stigne proizvod je sam po sebi jeftin ali je carina skupa!
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 25, 2012 6:57 am

To znaci da neznas recept.Jbg.bas steta,al ako je jeftin mora da postoi negde napisan recept.Obicno nesto u vezi skupih stvari nemozes da nadjes nigde.A sto je jeftino moze da se iscacka.Znaci ono sto si napisao mu je njegov naziv?
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 25, 2012 6:58 am

[quote="zlatko381981"]To znaci da neznas recept.Jbg.bas steta,al ako je jeftin mora da postoi negde napisan recept.Obicno nesto u vezi skupih stvari nemozes da nadjes nigde.A sto je jeftino moze da se iscacka.Ma neka je tu sitna fora u pitanju,garantovano.
Znaci ono sto si napisao mu je njegov naziv?
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeThu Jul 09, 2015 8:47 am

zlatko381981 wrote:
To znaci da neznas recept.Jbg.bas steta,al ako je jeftin mora da postoi negde napisan recept.Obicno nesto u vezi skupih stvari nemozes da nadjes nigde.A sto je jeftino moze da se iscacka.Znaci ono sto si napisao mu je njegov naziv?
A sta je hamon ? Jel to linija koja razdvaja martensit od pearlit ili rezni brid 58HRC ledja 45 HRC Very Happy  ?? Znaci deferencijalno kaljenje ?
A koji to recept ti treba ....pa nema unutra mleko od device kamile  Very Happy Glina je ljepak koji sve  zajedno drzi na ostricu ,  pijesak sprečava skupljanje smjese tijekom sušenja -time i pucanje  a ugljen pomaže u sprečavanju ljuštenja dok je sjecivo  u vatru zbog toplinskog širenja. A SVE zajedno sprecava da se ledja noza zakale potpuno .... Jedan jedan jedan je priblizni omjer .E sada eksperiment je majka ...ne svaka glina ljepi isto ...i ne svaka voda je meka  ......I KALJENJE u vodi ako imas hrabrosti i ako zelis zaista ljepi prelaz marten-pearl  ili ti po japanski HAMON Very Happy

PS . ugljen sto sitniji ..prah ...posto u procesu treba da izgori i stvori micro pore koje ce pomoci...............................
Back to top Go down
Wolf




Posts : 8
Join date : 2016-01-19
Location : Zagreb

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeTue Jan 19, 2016 2:51 pm

Ako smijem prenosti informacije iz n-te ruke (domet mog petljanja s noževima je 'šmirglanje' Opinela i stavljanje umjetne patine hrenom i kečapom... lijepo izgleda ali teško da je to pothvat vrijedan divljenja Laughing ), dodao bih da sam primjetio da i novi majstori ali i tradicionalno prvo cijelu oštricu premažu tankim slojem rjeđe gline i tek onda nanose debeli sloj za dierencijalno kaljenje. Poanta je tog tankog sloja da ubrzava gašenje (ne dolazi toliko do isparavanja vode/ulja u doticaju sa oštricom pa je i hlađenje brže i mislim da smanjuje rizik da se oštrica izvitoperi).

Ima dokumentarac na youtubeu (NOVA Secret of Samurai sword) u kojem stari majstor priprema oštricu za kaljenje i osim gorespomenutog 'trika' debeli sloj gline (prema oštrici) završava slojem gline bogatijim ugljenom (vidljivo po tamnijoj boji). Svrha je toga, kako mi se čini, imati višak ugljika koji bi se kod zagrijavanja mogao apsorbirati u samu oštricu i povećati zakaljivost... ali mislim da je to tek finesa, ali ono gore je nešto što bi moglo biti od praktične važnosti.
Back to top Go down
zacman

zacman


Posts : 44
Join date : 2016-04-06

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeFri Oct 14, 2016 4:27 pm

Mene isto zanima ova tema.
Neki dan sam diferencijalno kalio nož od turpije u vodi i nije pukao  Very Happy  ali se malo svinuo. Obzirom da je bio prije kaljenja par puta normaliziran došao sam do zaključka da sam možda nenamjerno nanio sloj gline 1mm deblji sa jedne strane nego sa druge pa se nije ravnomjerno hladio i zbog toga se svinuo.

Što kažete vi koji imate iskustva, bi to mogao biti uzrok?

Još me zanima nekoliko stvari oko diferencijalnog kaljenja glinom?
1)
Je li potrebno nakon kaljenja glinom popuštanje materijala u pečnici, brenerom i sl... ?
Pogledao sam masu filmova na youtubu i 3 sezone serijala FORGE IN FIRE i nisam vidio da se popušta ali mi logika govori da bi trebalo. Odnosi li se to i na damaskus?

2)
Zbunila me rečenica od SHIZE gdje kaže "...ili ručno izrađenih čelika (damascus) koji se kale u vodi".
Vrijedi li to i za čelike koji se inače hlade u ulju da ukoliko se radi od njih damaskus i koristi diferencijalno kaljenje glinom da se kale u vodi?

Naime baš kujem svoj prvi damaskus od vrsta čelika koji se po specifikacijama proizvođača kale u ulju pa me žarko interesira?

SHIZO hvala na ovom postu, puno mi je pomoglo. Radio sam neka diferencijalna kaljenja i sam putem filmova sa youtuba ali nisam dobivao željeni efekt, Nikako pogoditi dobar sastav gline za premaz. Redovito bi mi se raspucala kod sušenja pa bi je krpao i ponovo sušio ali čim bi došla u vodu otpala bi sa oštrice a hamon jedva da se vidio.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitimeSat Oct 15, 2016 1:30 am

Nemam odgovore na tvoja pitanja no svakako je lijepo čuti što radiš i s čime se zanimaš
u svakom slučaju obećava Wink visok stupanj nožarske groznce cheers
Back to top Go down
Sponsored content





diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Empty
PostSubject: Re: diferencijalno kaljenje glinom   diferencijalno kaljenje glinom - Page 3 Icon_minitime

Back to top Go down
 
diferencijalno kaljenje glinom
Back to top 
Page 3 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» GLINA ZA KALJENJE
» Kaljenje prohroma
» kaljenje macete
» diferencijalno kaljenje
» ulje za kaljenje

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: