* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kaljenje macete

Go down 
+2
Karlo Ban
BorisH
6 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeSun Nov 15, 2009 9:46 am

planiram si napravit manju macetu za kamping
oko 4mm debelu 5cm siroku duzina ostrice oko 25cm

sad me zanima kak ju najbolje zakalit


imam neke ideje al prvo da cujem iskusnije Very Happy
Back to top Go down
BorisH




Posts : 47
Join date : 2009-08-23
Age : 48
Location : zg

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeSun Nov 15, 2009 12:12 pm

ja bi ju pod mlazom vode
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeSun Nov 15, 2009 12:36 pm

ajde da cijemo te ideje
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeSun Nov 15, 2009 1:35 pm

JoZ@ wrote:

imam neke ideje al prvo da cujem iskusnije Very Happy

Razz
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 8:19 am

a koji je materijal?
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 8:42 am

BorisH wrote:
ja bi ju pod mlazom vode

pod mlazom vode?.....zašto i kako,nisam još za to ćuo,kaj je to nebi prebzo ohladilo?
Back to top Go down
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 3:51 pm

pa odnesi ju u CRC
Back to top Go down
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 4:17 pm

sorry darac ali ne vidim razloga zakaj bi netko nosio nekaj na kaljenje u crc,to nije prvi put da ćujem takav prijedlog (ne mislim na tebe),tu bi trebali nekaj naućiti sami napraviti,i iskreno radije bi slomio tonu čelika nego dao nekom drugom da kali umijesto mene...ali to je samo moje skromno mišljenje,bez uvrede
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 4:35 pm

slazem se sa tobom ali sad pogledaj sta si ti i svi mi koji sami kalimo sve morali napraviti da zakalimo noz ili mac...prvo volja za nekim znanjem, pa vrijeme, pa lova za opremu i na kraju da li bi se to isplatilo za jedan noz? upravo to je razlog zasto i ja ponekad predlozim kaljenje kod profesionalca...

uostalom znam da je joza sam kalio, ja sam mu neke stvari kalio i nosio je u CRC neke stvari...sudeci po njegovom postu, zeli sam zakaliti i rado cu mu dati savijet ali je tako sturo to sve opisao da mu za sad nitko nemoze pomoc, bar ne bez nekih osnovnih informacija o maceti.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 4:40 pm

niš ja ne velim osim da što se tiće mene i mojih radova nikada ne bi nosio u crc da mi zakale,drugo je kada dođeš ti kod mene ili tako nekako da napravimo to zajedno,tako da drugi puta ja mogu sam ponoviti ono kaj si mi pokazao
Back to top Go down
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 17, 2009 2:14 am

Karlo Ban wrote:
bar ne bez nekih osnovnih informacija o maceti.

a koje ti jos informacije trebaju?

zaboravil smanapisat da je materijal FP od ficeka
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 17, 2009 3:26 am

Uzmi neki stari protvanj, tepsiju ili kak se već zove, stavi unutra ulje i zakali samo liniju oštrice, tak da ti leđa ostanu van ulja, odn. nezakaljena.
Back to top Go down
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 17, 2009 3:58 am

a na koju temperaturu da dignem
jer se bojim da ce ostrica bit pretvrda ak idem do nemagneticnosti
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 17, 2009 8:57 am

KALJENJE BEZ DIZANJA TEMPERATURE DO NEMAGNETICNOSTI JE NEMOGUCE i tu prica zavrsava..nema rasprave vise o tome osim ako nije neka strucna literatura sa glavom i repom.

ako zelis vecu ili manju tvrdocu, to ces odrediti jacim ili slabijim popustanjem nakon kaljenja. postoje jos neke metode ali su komlicirane, zahtijevaju dosta testiranja i vremena. mislim da ces sa jacim popustanjem biti zadovoljan. prepostavljam da ti manja tvrdoca treba radi lakseg ostrenja.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 17, 2009 9:32 am

i kolko je to jace popustanje
2h il vise?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 17, 2009 10:32 am

prvo sat vremena na malo preko 200C, hladenje u ulju i onda sljedeci put dizi temp lagano svakih pola sata do ljubicastog, ali i plavo nece smetati ako zelis stvarno "mekani" celik. opet hladenje u ulju i to bi trebalo biti to.

ali sve je to tapkanje u mraku jer bi trebao prvo par komada napraviti da testiras celik i saznas temperature, al uostalom, ponovis proces sa visim ili nizim temp ako nisi zadovoljan.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
MI666999

MI666999


Posts : 44
Join date : 2009-10-30
Location : baranja

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeThu Nov 19, 2009 5:07 am

kod frenada sam vidio "katanu" 60cm ukupno napravljenu od gibnja, postupak je bio takav da mu je mrcina izravnala gibanj na hladno, odrezan ubodnom pilom i naoštren na brus,
funkcionirala je sve dok nisu probali sjeći grane preko 7 cm debljine eeee onda se savila a gdje se nije savila tamo je pukla
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 6:19 am

Joža si zakalil mačetu?
Back to top Go down
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 9:39 am

naravno da ne
kurim doma 4i dan Sad
Back to top Go down
shizo

shizo


Posts : 203
Join date : 2009-08-27
Age : 44
Location : trogir

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 9:52 am

sidi na bus i pravo u Split , na more pa ti ja bum zakalit.
Back to top Go down
https://www.youtube.com/user/ShizoSwordSmith
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 10:08 am

a kaj
kad jos uvjek je to komad federplate Laughing
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 10:19 am

JoZ@ wrote:
naravno da ne
kurim doma 4i dan Sad
To ti je tak kad non stop bauljaš s nekim sumnjivim tipovima po šumi. Smile Smile Smile
Bar imaš dosta čaja doma.
Back to top Go down
Guest
Guest




kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 10:35 am

i caja i meda
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 10:45 am

Samo ti čim prije ozdravi, nadam se samo da te nije kakav odojček posjetil.
Back to top Go down
f.thule




Posts : 6
Join date : 2012-06-24

kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 12:28 pm

Karlo Ban wrote:
prvo sat vremena na malo preko 200C, hladenje u ulju i onda sljedeci put dizi temp lagano svakih pola sata do ljubicastog, ali i plavo nece smetati ako zelis stvarno "mekani" celik. opet hladenje u ulju i to bi trebalo biti to.

koja je temperatura ljubičastog, koja je plavog?
Back to top Go down
Sponsored content





kaljenje macete Empty
PostSubject: Re: kaljenje macete   kaljenje macete Icon_minitime

Back to top Go down
 
kaljenje macete
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» otpustanje macete od raonika
» diferencijalno kaljenje glinom
» diferencijalno kaljenje
» ulje za kaljenje
» GLINA ZA KALJENJE

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: