* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 noz od turpije

Go down 
+3
djuragekon
Dule
Karlo Ban
7 posters
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

noz od turpije Empty
PostSubject: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeTue Nov 15, 2011 11:39 am

iako sam radio nozeve od celika za turpije, ovo mi je prvi bas od turpije. za sada samo kovanje, brusenje i drska kroz par dana.

dobio sam od narucioca dvije turpije, bile su gotovo identicne. noz sam radio od ove donje. obje sam ih slikao da nemoram raditi dvije slike. na donjoj sam odrezao vrh koji je za kovanje bio pretanak jer je sluzio kao tokarski noz za drvo. takoder, odrezao sam i trn da mi je lakse primiti sa kljestima. u nastavku radim samo sa donjom turpijom (da ne bi bilo zabune).

noz od turpije Nozodturpije1

predsavijanje radi kovanja fazete koja ce sve skupa vratiti u pocetnu ravninu. koliko predsaviti ovisi o debljini ostrice i visini i debljini fazete koja ce se kovati. nemam nekih formula, samo iskustvo, a i ako se previse ili premalo predsavine nije problem za ispraviti. problem bi nastao ako predsavijanja ne bi uopce bilo.

noz od turpije Nozodturpije2

kovanje fazete je izravnalo cijelu ostricu. na sredini ostrice se jos uvijek nazire "ostatak" od predsavijanja; to sam namjerno ostavio jer stanjujem trn koji pak mora biti u ravnini sa ledima da ga naknadno nemoram savijati.

noz od turpije Nozodturpije3

stanjeni trn...sad slijedi odrezivanje i brusenje

noz od turpije Nozodturpije4

TO: meko zarenje, brusenje fazete i busenje rupa, normalizacija par puta. kaljenje sa nemagneticnosti u vodi i diferencijalno popustanje 200 do 300 C.


komentari i pitanja dobrodosli!


Last edited by Karlo Ban on Mon Nov 28, 2011 12:02 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeTue Nov 15, 2011 11:56 am

Kako ces odraditi T.O na turpiji?Ali objasni ceo postupak po redu.interesuje me jer sam i ja mislio da radim noz od turpija.
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeTue Nov 15, 2011 8:53 pm

Karlo, jel to pravis kukri od onog savijenog dela?

@Dule: radi se isto kao i kad dobiješ flah iz prodavnice. S'tim što je flah iz prodavnice već "omekšan" a turpija nije, pa je potrebno meko žarenje (annealing) i tako dobiješ vrlo mekan čelik koji se lako obrađuje.
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeTue Nov 15, 2011 11:08 pm

Prije kovanja fazete oštrica se svine prema dolje, jer se kod kovanja materijal širi i automatski se oštrica izravna.
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeWed Nov 16, 2011 1:04 am

LEGION66 wrote:
Prije kovanja fazete oštrica se svine prema dolje, jer se kod kovanja materijal širi i automatski se oštrica izravna.

Hvala na ispravci. Ja sam kontao da se deformacija usled sirenja koriguje tokom samog kovanja. Ali pretpostavljam da je ovako jednostavnije i brze.
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeWed Nov 16, 2011 4:44 am

Jasno mi je sad,mislio sam da se radi drugacije jer je turpija krta.Hvala ljudi.
Back to top Go down
hanuman

hanuman


Posts : 64
Join date : 2011-03-09
Age : 48
Location : Split

noz od turpije Empty
PostSubject: gg   noz od turpije Icon_minitimeWed Nov 16, 2011 4:59 pm

nema do turpije..
Back to top Go down
Guest
Guest




noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeThu Nov 17, 2011 2:17 am

bok ljudi.. i ja sam probao napravit "nesto"... evo mojeg Zmaja od Turpije...

noz od turpije 100_5210
noz od turpije 100_5311
noz od turpije 100_5310


noz napravljen samo obradom dickove turpije, na ispitivanju tvrdoce kad je moz bio gotov ispalo je 59 hrc-a!

pozz
Back to top Go down
hanuman

hanuman


Posts : 64
Join date : 2011-03-09
Age : 48
Location : Split

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeThu Nov 17, 2011 5:04 am

evo i moga miljenika od turpije ,rucka mu je sada omotana paracordom i jako mi dobro služi..
noz od turpije Luk024
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeMon Nov 21, 2011 9:19 am

Nemam bas nikakvo pitanje.Sve se do sada vidi na slikama. Samo mogu da kazem da je do ovde odlicno.Al sa nestrpljenjem se ceka sledeca epizoda iliti nastavka. Wink
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeMon Nov 28, 2011 12:29 pm

sad sam promjenio prvi post - dodao sam opis i odgovore na pitanja (iako su vec odgovorena, ali od viska glava ne boli).

( da, radim i kukrije ali za boga miloga, ne od turpija Very Happy )

vas dva sa turpijama, dobri ste!

uglavnom, ovo je ostatak:

malo tracne:

noz od turpije Nozodturpije5

i malo na ruku:

noz od turpije Nozodturpije6

a na kraju ovo:

noz od turpije Kovani_noz_turpija_1e_v

a na samom kraju sam dodao ovo - perla od damaska i uf sto mi se svida:

noz od turpije Kovani_noz_turpija_1f_v

naravno, malo samoreklame Very Happy

http://www.stari-nakovanj.com/g1/kovani_noz-turpija_1a.htm

nadam se da vam je po volji.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeMon Nov 28, 2011 12:37 pm

Prelepo Karlo.Kao i uvek. Very Happy
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeMon Nov 28, 2011 1:00 pm

Sta reci.Odlicno.Karlo jer ovaj romb tvoj znak ili si stavio bezveze?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeMon Nov 28, 2011 1:25 pm

fala Very Happy

moj zig je to. stilizirana zvijezda danica.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
ivo




Posts : 192
Join date : 2011-11-04
Age : 60
Location : Zagreb

noz od turpije Empty
PostSubject: Nož od turpije   noz od turpije Icon_minitimeTue Nov 29, 2011 5:08 am

Bravo Karlo, usput se referiram i na svoj post sa srodnog foruma. Nego, u zajebanciji razmišljam, kupimo turpiju da bismo oštrili nož, koji smo prethodno nabavili. Pa onda od turpije napravimo nož. E, je.. ga, sad ga nemamo čim oštriti (ovo je slikovito, jasno je da se nož rijetko oštri turpijom). Ajmo od noža napravit turpiju !
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitimeTue Nov 29, 2011 5:22 am

prije 200 godina na divljem zapadu, sa takvim nozevima (trade knife) mislim da je bas tak i bilo Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Sponsored content





noz od turpije Empty
PostSubject: Re: noz od turpije   noz od turpije Icon_minitime

Back to top Go down
 
noz od turpije
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Turpije
» POPUŠTANJE TURPIJE
» Jedan od turpije
» Jos jedan od turpije

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: