* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Futrole

Go down 
+5
Karlo Ban
predrag1969
davor_vfr
LEGION66
djuragekon
9 posters
AuthorMessage
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Futrole   Futrole Icon_minitimeSun Sep 08, 2013 2:33 pm

Pozdrav za sve forumase I forumasice.Konacno posle duzeg cekanja I ja sam se dokopao koze I po prvi put oprobao u izradi futrole od nje.Sve osim konca I same koze sam sam radio.Cak I igle,ali njih nisam slikao jer nisam zadovoljan sa njima tako da cu najverovatnije preci na standardne.Konac jesam kupio ali posto se nisam razumeo u znacenje broejva za njih koji bi trebalo da oznacavaju njihovu debljinu,ja sam uzeo po preporuci prodavca.Medjutim ,normalno,ispostavio se tanak.I jedan I drugi.Jedan cak I tanji.Pa sam morao da ih uvijam I pravim deblji.Sto mi je uspelo odlicno.Mada kod onog tanjeg koji je I inace braon boje trebala jos neka struka da se doda.Al nema veze.
Dakle u samoj izradi sara nisam nista posebno koristio vec samo pecate.Bez neke komplikovanije gravure,jer za nju trebam praviti posebne pecate,sto cu naravno uraditi,samo nemogu sada.Pa tako ostaju samo ovi pecati.
Dakle futrole su prve,a koliko sam uspeo u izradi prosudite sami.Evo pocinjemo sa slikama.Bice ih malo vise,jer sam slikao I alat,pa se zato malkice izvinjavam.Dakle slike.Idemo hronoloskim redom.
Prvo moja prva futrola.Na nju sam dodao neku perlicu.Cinilo mi se kao dosta lep dodatak.I one su takodje radjene rucno,mada su prilicno jednostavne I takodje naravno,drvene.
Futrole SAM_2173_zps98249b91
Futrole SAM_2174_zpsab210643
Futrole SAM_2175_zps46b80d0a
Za njom ide druga
Futrole SAM_2178_zps64d1e396
Futrole SAM_2180_zps202081e4
Futrole SAM_2179_zpsc2b82baf
A evo trece.Na nju sam posebno ponosan.Mislim da je na njoj uspelo sve.Od dizajna do same izrade.Takodje se I tu pojavljuju perlice.Ovaj je noz inace otisao jednom forumasu,kome se zato zahvaljujem.Nadam se da ce biti zadovoljan.
Futrole SAM_2167_zpse59139d7
Futrole SAM_2171_zps881a2b32
Futrole SAM_2168_zps33335830
A evo zajednicke slike.
Futrole SAM_2181_zps61dc3e2f
Futrole SAM_2183_zps0b11e37f
Inace sve futrole su farbane braon farbom u spreju,a potom zasticene pcelinjim voskom.Ali ne skroz,unutrasnjost nije.Takodje prvi mi je put da radim sa pravim pcelinjim voskom.Do sad sam radio sa onim iz vostanih sveca.Ovaj je fenomenalan.Odusevio sam se.Daje futrolama prelepu boju.I takodje ujednacava ton.Odlicna stvar.

A evo I alatkica koje sam koristio.Otprilike,sve osim igala je tu.I takodje sve je rucno radjeno.Nije neka lepota,al radi posao odlicno.Za pecate mi je jedino krivo sto nisam imao prohrom pa da od njega napravim.Onda bi bila vecita stvar.Za sledece mi je to namera.
Futrole SAM_2187_zpsfbdc8184
Futrole SAM_2188_zpsce9bb591
Futrole SAM_2194_zps99f0b230
Futrole SAM_2191_zps334ad683
Futrole SAM_2192_zps6b2d84e7
Takodje evo I slike jedne neuspele futrole od lakirane koze na kojoj sam uradio ove probne pecate posto sam provalio kako na njoj to da radim istim postupkom kao I na biljno stavljenoj(nije bas isti,razlikuje se samo vreme).Tu sam ih ovako spakovao u gomilu.Hteo sam da vidim kako se ponasaju na normalnoj kozi.Rezultat je,misli,odlican.
Futrole SAM_2184_zps92f53919
Futrole SAM_2185_zps894386c6
Futrole SAM_2186_zps76588cd9
E pa to bi bilo to.Sve u svemu,dosta ima caka,ali nije nemoguca misija.Treba samo volja,malo razmisljanja I rad.Koza je divan material,na kojoj moze da se radi svasta,skoro isto kao I na drvetu.Tako da je ovo samo pocetak,ali prilicno uspesan.Ja sam zadovoljan.Ali kada budem uradio pecate za gravuru to ce biti pravo uzivanje.
I na kraju zna se.Svi komentari dobrodosli.Veliki pozdrav.Zlatko


Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 2:11 am

Odlično Zlatko. Vidi se progresija i ona treća je stvarno predobra.

Kad počneš da radiš pečate za kožu javi, i odma me stavi na listu za par komada. Very Happy 
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 7:25 am

Kradem, bravo Zlatko.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 7:38 am

Zlatko ovo je sve skupa fenomenalno!
Svaka ti čast!

Posebno me oduševilo što si sam radio pečate. Ako može koja riječ više o tome bio bih zahvalan. Također ako imaš kakve slikice kako si radio pečate stavi to u posebnu temu na forumu - siguran sam da bi mnogima bilo zanimljivo vidjeti.

Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 9:18 am

@djuragekon.Hvala kolega.Stvarno ne bi mi palo napamet da bi neko zeleo pecat.Al tu sam.Spremam na svaki mocuc i nemoguc dogovor.Very Happy 
@LEGION66.Samo kradi.To mi znaci da ti se svidjaju pa zato i jos hvala.
@davor_vfr.Hvala.E sad tu lezi problemcic.Ja bih to rado pokazao,al nikako nemogu pre nego nabavim svoj aparat za slikanje.Zato i nemam slika iz faze izrade pecata.
U  sustini skoro sve sam radio malim turpicama.One koje koristim za nasadjivanje bolstera na noz.Svasta moze da se sa njima uradi.Recimo jedan podatak bi mozda bio zanimljiv.Donji deo pecata je bitan na njemu se radi oblik,ostalo je nebitno.Jer pecat ide u sustini plitko.Samo kod nekih,recimo ovaj za ovu pletenicu,kod njega je bitno da mu bocni zidovi na duznim stranama budu ravni,skoro pod pravim uglom.Jer mora pri udaranju da se malo nakrece levo i desno da bi lepo oblikovao ivicu.Ostali mogu da budu i malo kosi.Neki cas i veise.Ali recimo,pri izradi treba imati neki probni komad koze uz sebe.I kad se nesto uradi,odmah probas na njoj kakav otisak pravi.I ako treba da se koriguje ,korigujes ga.Jednostavno ,nema bas nekih pravila.Sve je do maste.Sta god napravis na metalu to daje odredjen otisak na kozi.Pa ma sta da je.
Inace sam proces rado bih objasnio,al neznam kako bih recima.Slike ili cak video bi bili najbolji,ali za to treba aparat.Kada nabavim postavicu nesto,mozda i od oba,ako nebude neko dotle vec postavio.Imao bih puno stvari da stavim,ali...Zao mi je.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 10:46 am

odličan posao, bravo majstore !!!
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 12:23 pm

Hvala Pedja.Very Happy 
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 1:42 pm

i tak ti mene zoves da kak se to radi Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
puls

puls


Posts : 65
Join date : 2010-09-22
Age : 45
Location : ZG

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeMon Sep 09, 2013 10:25 pm

Predobro......kladim se da će vlasnik ovog noža s trećom futrolom biti najveća faca u selu:lol: 

Reci, jesi kalio vrhove pečata?
Pretpostavljam da za kožu i nije potrebno.......
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeTue Sep 10, 2013 11:52 am

@Karlo.Pa jbg,kad nisam nikad radio.Very Happy 
@puls.Hahaha.Bolje reci gradu.Very Happy 
Nisam.Obicno gvozdje je u pitanju.Nije potrebno da bude nesto preterano tvrdo.Gvozdje je sasvim ok.Ali bolje bi samo bilo da je prohrom,da ne rdja.Pomislio sam da ih zastitim necim,al to nesto ce ostati na kozi pa koza posle nece tu da upije farbu ili sta slicno.Kad se koza razmeksa mislim da bi i drvo ostavljalo trag.Ali ipak sigurnije je gvozdje.
Back to top Go down
puls

puls


Posts : 65
Join date : 2010-09-22
Age : 45
Location : ZG

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeTue Sep 10, 2013 2:33 pm

U pravu si za pečate,
a možeš ih držati u ulju.......jednostavno s vrhovima umočenim u nekakvu posudu,
prije upotrebe samo obrišeš salvetom...
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeTue Sep 10, 2013 3:07 pm

Dobra ideja.Probacu.
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeThu Sep 12, 2013 4:43 am

Svaka čast Zlatko ! I de nabavi više taj foto aparat ,jer nas zakidaš za puno zanimljivih stvari koje bi rado vidjeli . Probaj pečate raditi sa aluminijem , lak je za obradu a neće ti korodirati . TUTORIJAL ŠTO PRIJE !
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeThu Sep 12, 2013 9:59 am

Hvala kolega.Uuu, trudicu se.I ja jedva cekam da ga nabavim.Cim stigne bice tu svasta nesto.Very Happy
A ovo za aluminijum,vrlo zanimljiva ideja.Probacu.
Back to top Go down
ninikki

ninikki


Posts : 408
Join date : 2013-12-22
Location : Nis

Futrole Empty
PostSubject: futrole   Futrole Icon_minitimeWed Jan 22, 2014 8:00 am

Zlatko....Umetnice..kapa dole. Zbog ovakvih radova imam inspiraciju da naucim nesto...
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeWed Jan 22, 2014 9:55 am

Hvala kolega.Bas mi je drago da ti daje inspiraciju.I meni su mnogi sa ovog i drugih foruma isto tako dali i daju i dalje. Very Happy 
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitimeSat Feb 22, 2014 12:37 pm

Radilo se ovih dana puno,al ne zasluzuje po meni novu temu,pa rekoh da stavim ovde.Bilo je tu i pecata,malo brzinskih probnih gravura,sve nisam uspeo ni da oslikam jer su svi pecati u ulju,pa me mrzlo da ih vadim.Al se krajnji efkat njihov na kozi vidi.
Evo slika
Prvo jedna poznata alatljika,na brzinu sklepana,al me izgled nije interesovalo,bitno mi je da radi,a radi.
Futrole Picture095_zpsc612f78e
Futrole Picture084_zpsddf3e762
A evo i posledica udaranja pecata po kozi.Koza se izvukla sa blagsim oziljcima.
Futrole Picture101_zpsb3eebce6
Eto.Toliko.Pozdrav kolege. Very Happy 
Back to top Go down
Guest
Guest




Futrole Empty
PostSubject: kometar    Futrole Icon_minitimeSat Mar 15, 2014 3:27 pm

Kolega Zlatko - svaka čast na izradi fotrole! bravo majstore ! kapu ti sa glave skidam...e jesi legenda -svaka čast !  Very Happy  Very Happy  study 
Kaži mi koliko ti je vremena potrebno da narpaviš jednu fotrolu ? ...hvala
Back to top Go down
Sponsored content





Futrole Empty
PostSubject: Re: Futrole   Futrole Icon_minitime

Back to top Go down
 
Futrole
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» futrole
» kydex futrole
» tutorial o izradi kozne futrole
» gde se moze kupiti koza za futrole od noza u srbiji???

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Drvo, koža, umjetni materijali...-
Jump to: