* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kožna futrola "my way"

Go down 
+2
zlatko381981
djuragekon
6 posters
AuthorMessage
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeSun Mar 18, 2012 10:41 am

Predragova tema me je podstakla da podelim svoj način izrade futrole. Ovo mi je prvi put da radim na ovaj način tako da prihvatam sve savete i kritike.

Dakle uvek krećem od parčadi kože, olovke i papira, noža i naravno neizostavnog nereda na radnom stolu:

kožna futrola "my way" IMG_5664

Kao što sam u drugoj temi rekao, kožu sam dobio u delovima i dosta je tanka. Prvo stavim nož na papir, grubo ocrtam liniju i zatim još jednu na udstojanju cc 1cm pa isečem:

kožna futrola "my way" IMG_5665

Zatim prenesem nacrt na kožu i isečem je. E sad ide trik kojeg nema u Predragovom tutorijalu, a jako je dobar. Koža se potapa u vodu. Na žalost nemam slike ali ne bi bilo baš ni preterano uzbudljivo. Sipam toplu vodu u lonac i potopim kožu na 5-10min. Negde sam pročitao da je dosta kada prestanu balončići da izlaze iz kože ali ja ipak ostavim još malo. Koža tako postaje mekana i lako se oblikuje. Zatim na scenu stupa opet nož i uz njega, desetak štipaljki:

kožna futrola "my way" IMG_5666

Treba da napomenem da štipaljke nisu najbolje rešenje jer u ovom stanju lako se prave otisci u koži koji posle ne mogu da se isprave. Koža donekle zadržava svoj oblik i lepo drži nož da ne ispada iz korica. Naravno deblja koža verovatno jače drži.

Evo 2 futrole koje su već osušene i izbušene su rupe za ušivanje:

kožna futrola "my way" IMG_5667

Donja treba da podseća na futrtolu za pištolj. Na sledećoj slici se vidi jezičak koji će takođe biti ušiven u ivicu da oštrica ne bi presekla konac:

kožna futrola "my way" IMG_5669

kožna futrola "my way" IMG_5668

To je otprilike to. Rupe bušim malom burgijom. Već sada kada držim spoj prstom nož ne ispada uopšte, a kada se zalepi i ušije biće još bolje. Pre ušivanja će ići lepak, i to dvokomponentni epoksi. Da li neko ima bolji predlog o vrsti lepka za kožu?
Noževi još nisu finalizirani a na futrole treba dodati kopču za pojas.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeSun Mar 18, 2012 12:14 pm

Vrlo lepo Djuro.Da je deblja koza verovatno bi jes lepse izgledalo.Al bolje i takva nego kao moja,nikakva.
Ja mislim da taj lepak i nije bas toliko bitan,al od epoksila mislim da nema boljeg,tako da,"opet mislim",da nisi nista pogresio,jedino sto je to skuplja opcija.Al samo ti tako nastavi. Very Happy
Back to top Go down
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeSun Mar 18, 2012 3:37 pm

Epoksi je za krute spojeve ..uzmi univerzalno ljepilo i nema problema ..
Back to top Go down
Guest
Guest




kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeMon Mar 19, 2012 11:47 am

To sto je rekao Ernest...

Epoksi je super, ali meni obicno ljepilo na neoprenskoj bazi uz usivanje savrseno dobro drzi i stogod sam napravio na taj nacin nije se unistilo...
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeTue Mar 20, 2012 4:27 am

Ernest, imaš možda da predložiš neko lepilo? Išao sam ovde u neke hobi radnje ali imaju samo "OHO" ili "UHU" što je ista stvar, piše i da je za kožu ali očajno drži.

Anduril, neoprensko bi bilo dobro. Jel to ono što koriste za lepljenje gumenih čamaca i slično? Možda pogledam u Novom Sadu kad odem sledeći put, jer ovde u Subotici jedva nađem i epoksi lepilo.
Back to top Go down
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeTue Mar 20, 2012 9:17 am

Pa tog bar ima u svakoj željezariji ili malo većoj trgovini ..
Pattex ,Neostik ,Bison ,Tigar itd.
Ništa OHO ili UHU ..
Najbolje da kontaktiraš nekog šustera jer oni koriste malo bolja ljepila ..
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeTue Mar 20, 2012 11:47 am

E hvala. Tigar i Bison sam ranije nalazio ali sporadično.
Back to top Go down
Guest
Guest




kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeTue Mar 20, 2012 2:50 pm

Neoprensko ljepilo ti je ono obicno ljepilo, ono zuto...

Ove marke koje je Ernest nabrojao su najpoznatije, ali ima i brojnih drugih...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 3:51 am

meni se metapren pokazao najboljim, osim sto je elastican, kad trgam testni spoj, puca koza, a ne sam spoj.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
ivo




Posts : 192
Join date : 2011-11-04
Age : 60
Location : Zagreb

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 3:59 am

[quote="djuragekon"]Ernest, imaš možda da predložiš neko lepilo? Išao sam ovde u neke hobi radnje ali imaju samo "OHO" ili "UHU" što je ista stvar, piše i da je za kožu ali očajno drži.

Anduril, neoprensko bi bilo dobro. Jel to ono što koriste za lepljenje gumenih čamaca i slično? Možda pogledam u Novom Sadu kad odem sledeći put, jer ovde u Subotici jedva nađem i epoksi lepilo.[/quote

Stevane, postoji Patex baš za kožu (Patex proizvodi cujelu paletu ljepila), meni drži odlično. Ne mogu vjerovat da ga nema u Subotici, pa nije Subotica, recimo, selo Krkojevci pod Grmečom (slučajno je od tamo jedan moj poznanik Very Happy ).
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 8:07 am

ivo wrote:

Stevane, postoji Patex baš za kožu (Patex proizvodi cujelu paletu ljepila), meni drži odlično. Ne mogu vjerovat da ga nema u Subotici, pa nije Subotica, recimo, selo Krkojevci pod Grmečom (slučajno je od tamo jedan moj poznanik Very Happy ).

Haha... pa nije ni daleko. Laughing Grad je opustošen u odnosu na pre 10tak godina. Radnje se zatvaraju a niču samo banke i kockarnice. Ali, evo uspeo sam danas da nabavim KENDAPREN. Kažu da je isti kao Tigar. A razlog što sam pitao za imena nekih lepkova je što mi termin "neoprensko lepilo" nije bio poznat, a znam da sam morao ranije naletit na tako nešto a da nisam ni znao.
Back to top Go down
Guest
Guest




kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 12:10 pm

Sorry na upotrebi termina neopren...


Mislim cak da i postoji marka koja se tako zove Question
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 12:26 pm

Ma dobro je što si tako rekao, svaki dan se uči nešto novo. Very Happy Eto, ja jesam koristio Tigar ranije a nisam imao pojma da je to vrsta "neoprenskog lepila". Sada i to znam. Cool
Inače, neopren nije marka nego materijal od kojeg se prave rukavice, odela za ronjenje i drugi odevni predmeti, zato što je vodootporan i jako dobar toplotni izolator.
Back to top Go down
nevermind




Posts : 15
Join date : 2011-01-23

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeTue Apr 03, 2012 3:48 am

S čime bojite kožu ?
Back to top Go down
Guest
Guest




kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeTue Apr 03, 2012 9:08 am

Strojno, laneno, tikovo, planinarsko ulje je ono sto trebas...


Ja kada sam radio korice za Sandokana nisam imao nista od toga i ofarbao sam sa bučinim uljem i ispalo je odlicno Laughing
Imas slike u jednom od topica...
Back to top Go down
nevermind




Posts : 15
Join date : 2011-01-23

kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitimeTue Apr 03, 2012 12:50 pm

Hvala Cool
Back to top Go down
Sponsored content





kožna futrola "my way" Empty
PostSubject: Re: kožna futrola "my way"   kožna futrola "my way" Icon_minitime

Back to top Go down
 
kožna futrola "my way"
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Futrola za kolegu

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Drvo, koža, umjetni materijali...-
Jump to: