* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 bam, bam!!

Go down 
+6
Davor
dzelevb
Strider
shizo
LEGION66
Karlo Ban
10 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeMon May 10, 2010 3:22 pm

i motorek je gore...

bam, bam!! - Page 2 09052010140
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeWed May 12, 2010 2:58 pm

i klipnjaca je gore!!!!!!!

zapravo ovo je samo prinudna da vidim kako radi (radi skoro perfektno), neki djelovi su kod tokara, pa ce tek sutra biti skompletirana.

bam, bam!! - Page 2 Forum
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: RE:   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeWed May 12, 2010 3:29 pm

Samo napred ne odustaj,guraj jos malo izdrzi pa se divi svom rezultatu!Znas kako kaze poslovica u zivotu ne postoji tacka,samo zapeta(zarez)! Wink
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeThu May 13, 2010 1:34 pm

sad sam u onom stadiju da bih sve to lepo mogo otpeljat na livadu i zapaliti.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeThu May 13, 2010 1:53 pm

Daj mi reci dal je dosta jedna federplata za taj bat?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeThu May 13, 2010 1:58 pm

neznam, imam nekoliko cijelih komada sa po 4-5 listova i onda cu kombinirati kada sve bude gotovo da dobijem "najprimjereniju".
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeThu May 13, 2010 2:44 pm

Ma kakva livada kakvi bakraci znas li koliko olaksava posao?(whew)Na muci se poznaju junaci!Ne pustaj sad zapni i opljuni u sake?Inace malo ti je jedna feder platna ako su od (nacionalne klase)ili ti fice trebace ti otprilike 3 do 5 komada u zavisnosti od tezine cekica ili ti bata?I jos nesto zavisi i od debljine komada koi kujes Wink
Sutra imam nekih obaveza ali napravicu par fotki mog cekica ili ti bata .Rekoh da nemam puno vremena pa komad necu grejati.
VELIKI POZZZZ I SRECNO!!!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeThu May 13, 2010 6:13 pm

prve dvije slike su ono sto sam spomenuo maloprije, spoj zamasnjaka i klipnjace preko lezaja. malo komplicirano zgleda ali nije. radi se o lezaju koji zateze remen u autu i kucistu koje inace sluzi kao neki granicnik u blizini kotaca. neznam tocne nazive, pa cu jednom drugom prilikom napisati. uglavnom, to su prve dvije slike.

bam, bam!! - Page 2 13052010180

bam, bam!! - Page 2 13052010181

neki dan sam krenuo skicirati bat i njegov lezaj od flahova i zeljeznicke sine, ali sam se sjetio starog hidraulicnog klipa u kutu garaze. kad sam ga rastvoril, rijesenje je naslo samo sebe.

bam, bam!! - Page 2 13052010188

klize ko podmazano, jednom rijecju, skorosavrseno Wink mozda bi moglo biti problema ako bu opruga lupala na koso i samim time bat zapinjao ali i tome se da doskociti sa nadostukavanjem kliznog lezaja ali o tom potom.

i jos jedna cijelovita slikica sa novim setom peraca. trebat ce ih na prednjem kraju malo rezati ail to skoro pred kraj.

bam, bam!! - Page 2 13052010182
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeFri May 14, 2010 1:42 pm

fala, dzelevb, trebat ce mi.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeFri May 14, 2010 3:05 pm

Karlo uz svo postovanje mislim da taj gibanj ili feder platna ne pije vodu.Trebaju ti 3 do 5 listova feder platne najduzih u gibnju.
Obrazlozenje:U taktu izvrsenja rada bice ok ali pri dizanju cekica ili bata bice premekan. Bar se meni tako cini tako cini.
Samo ne odustaj blizu si uspeha.Jesi li razmisljao o cekicu ili ti batu sta ces da koristis
za cekic?Imam nekih ideja ako ne znas sta ces! bounce
P.S.Nisam stigao ni da udjem u radionicu,pa zato nisam ni postavio fotke!Izvinjavam se svima al cim udjem u radionicu postavljam.Pozzzzz!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeFri May 14, 2010 5:08 pm

sutra sam mislio nekako ucvrstiti bat na vrh federa i pokrenuti pilu, pa cu vidjeti kakva je opruga, preslaba ili prejaka. imam jos par komada tak da imam prostora za kobinaciju.

bat sam slikao, to je to za prvu silu. naknadno sam mislio kupit celik od kojeg se inace rade ti alati, potokarit, toplinski obraditi i staviti na mjesto ovog komada sa rupom na slici. vodilica ostaje takva kakva je. ako imas kakve ideje, sam reci!
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeSat May 15, 2010 3:36 pm

Ne volim mnogo da pametujem i znam sve sto se ne radi bez tacnog crteza mora da se radi po nekoliko puta.(al takav je zivot nas slobodnih umetnika)Da ti nije vodjenje malog precnika? Ako na taj bat ili cekic mislis koristiti samo za kovanje nozeva onda i nije mali precnik vodjenja (gledajuci na fotografiji rekao bih da je oko 20 do 25mm?Mislim da sve ispod precnika 40mm je igracka tj. da nije trajno resenje.(mislim)Ne bih da zvucim ostro ni u kom slucaju Very Happy
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeSun May 16, 2010 4:15 am

Napreduje se napreduje. Super.

Znam da je netko več komentirao boju radione ali moram primjetiti da je čak i bačva u tonu. lol!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeSun May 16, 2010 7:43 am

napokon sam ga probao sa utegom koji je glumio tezinu bata, postavljen na mjestu na kojm ce biti bat. evo slike:

bam, bam!! - Page 2 14052010189

a sad odgovori:

ben-66 - da, motor je dovoljno jak za vrtnju, ali ga nemoze pokrenuti iz svakog polozaja. taj motor kada se pokrece, ima moment jednak nuli i tek kod nominalne brzine vrtnje je maksimalni. problem se nadam rijesiti tako da se cijelo vrijeme okrece na manjoj brzini, tj na 12 polova (250 W i oko 250 o/min) i onda kda treba lupati sa nekim prekidacem na papucici ga pokrenem na 2 pola (450 W i 2800 o/min).

postoji jos par nacina da se to rijesi ali ovaj mi se cini najjednostavniji.

dzelevb - sto se opruge tice, malo je ipak prejaka, ali kad je skratim na duljinu koja mi treba (a vidi se na slici po polazaju bata da je preduga) po mom misljenju, biti ce taman.

oblik opruge je takav da je u svakoj tocki po duljini jednako naprezanje, sto je logicno jer moment pada sa priblizavanjem vrhu kraka kao i povrsina poprecnog presjeka. iz cega proizlazi da mora imati oblik kakav ima i postavljanjem samo najduljih listova, izgubio bi se smisao opruznog djelovanja. najbolji je primjer krak kod luka i strele, konstantna debljina bi enormno smanjila iskoristivost sile natega

neznam na sta tocno mislis pod precnikom, ali ako je to visina bata, onda ne razumijem kako to utjece na rad bata, naime ono sto je po mom misljenju bitno je masa bata i hod bata (udaljenost izmedu gornje i donje mrtve tocke). kod mene je masa bata manja od 5 kg, a razlika izmedu gornje i donje mrtve tocke na zamasnjaku 8 cm.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeSun May 16, 2010 12:02 pm

Ne znam da objasnim pa sam ti pitanje na fotografiji poslao na skype. Rolling Eyes eto resenja!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeSun May 16, 2010 12:07 pm

dzelevb wrote:
Ne znam da objasnim pa sam ti pitanje na fotografiji poslao na skype. Rolling Eyes eto resenja!

radije na mail.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeSun May 16, 2010 2:06 pm

Motor od ves masine i je specifican jer je tako i raden da ustvari ima nekoliko brzina tako da je dovoljno jak da pokrene nesto ali ne i da ga konstantno drzi pod tim opterecenjem dulje vrijeme jer se onda dosta grije .To su ti podatci do kojih sam i sam dosao u praksi (pregorilo nekoliko motora ! ) a i kolega koji radi u servisu mi je ponesto o njima objasnio ,ali sve to ne mora biti bas tako nego ces se najbolje u radu uvjeriti sto ti treba .Sto se tice promjene rada motora elektronski ,mozda da ga prikopcas na original programator ali ne onaj stari koji mehanicki mjenja brzinu nego ovaj noviji elektronski koji direkt preskace na brzinu koja je odabrana a novije masine ti imaju i regulator okretaja od 200 do 1000 pa bi se i to moglo upotrebiti .Sve u svemu dobro ti ide ,samo naprijed .
Back to top Go down
Kost-urek

Kost-urek


Posts : 72
Join date : 2009-12-03
Location : Hrvatsko Zagorje-Konjščina

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeMon May 17, 2010 12:10 am

ben-66 wrote:
Motor od ves masine i je specifican jer je tako i raden da ustvari ima nekoliko brzina tako da je dovoljno jak da pokrene nesto ali ne i da ga konstantno drzi pod tim opterecenjem dulje vrijeme jer se onda dosta grije .To su ti podatci do kojih sam i sam dosao u praksi (pregorilo nekoliko motora ! ) a i kolega koji radi u servisu mi je ponesto o njima objasnio ,ali sve to ne mora biti bas tako nego ces se najbolje u radu uvjeriti sto ti treba .Sto se tice promjene rada motora elektronski ,mozda da ga prikopcas na original programator ali ne onaj stari koji mehanicki mjenja brzinu nego ovaj noviji elektronski koji direkt preskace na brzinu koja je odabrana a novije masine ti imaju i regulator okretaja od 200 do 1000 pa bi se i to moglo upotrebiti .Sve u svemu dobro ti ide ,samo naprijed .

Novije veš mašine imaju kolektorske motore (imaju četkice) a na njima se okretaji mogu mijenjati promjenjivim predotporom tako da netrebaš nikakav programator.Znam ponešto o tome jer popravljam vešmašine u slobodno vrijeme.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeMon May 17, 2010 8:23 am

ja imam motor od super vesmasine, tako da ce biti super, a ako ne, onda cu imat kanticu vode pored sebe za vrijeme kovanja i poljevati ga ako se previse ugrije.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeMon May 17, 2010 4:17 pm

Hahahahahaha!!!Samo vodi racuna da kantica bude plasticna i sa prskalicom zute boje!!!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeTue May 18, 2010 5:07 am

nakon ove slike, jos samo napraviti klizac za bat, privariti nakovanj i milijardu sitnih stvari.


bam, bam!! - Page 2 123
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeTue May 18, 2010 5:08 am

ovu sliku sam zaboravio staviti.

bam, bam!! - Page 2 Orig_rusty

to sam zapravo htio napraviti cijelo vrijeme, nesto sitno ali dinamitno.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeTue May 18, 2010 3:55 pm

Super ti to radis.Nece biti to dobro!Bice odlicno!!!Samo nastavi!!! bounce
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeThu May 20, 2010 3:57 pm

jedan kratki video da vam docaram lupetalo. podrucje oko bata nije niti priblizno gotovo ali sam ga nekak sklepal da testiram neke stvari. nadam se da bu kroz dva tri tjedna ovo spremno za montazu u kovacnicu.

Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dzelevb

dzelevb


Posts : 87
Join date : 2010-05-10
Age : 46
Location : Vrnjacka banja SRBIJA

bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitimeThu May 20, 2010 4:12 pm

Bravo jos malo pa gotovo bounce. Izgleda da ti kantica nece trebati cheers
Još jednom BRAVO!!!! Very Happy
Back to top Go down
Sponsored content





bam, bam!! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: bam, bam!!   bam, bam!! - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
bam, bam!!
Back to top 
Page 2 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: