* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice

Go down 
+4
bezribic
djuragekon
Karlo Ban
bobanvrb
8 posters
AuthorMessage
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeThu Mar 14, 2013 11:49 am

evo slika nekih slika iz moje radionice :
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  1z4xpqx
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  11brknk
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  339hkee
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  2s7yowk
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  2roqouh
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  2ex9e07
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  5p0qz8
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  308kt2t

Mobilna i efikansna kovačka vatra...
motor je od 125W, ima dva dela gde se reguliše protok vazduha ...jedan okurago poklopas i jeda deo dole koji se izvalči ....
Pitanje za sve vas je : dešavam mi se kroz rupe kada čistim vatru da mi nešto pepela i sinitih goretina upadne u cev gde dolazi vazduh...kako da to sprečim..Inače ima betno na sebi ali moraću šamotom da je obložim ...to je najmaljni problem...
Back to top Go down
bobanvrb




Posts : 7
Join date : 2012-12-20

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeThu Mar 14, 2013 12:35 pm

Ja na poslu imam kovačku vatru neku kupovnu ,jeste starija ali neka fabrička.Isti problem su rešili tako što ima poklopac koji kad se otvori pepeo i šljaka koja se nađe dole ispadne.Ima dve ručice jedna za regulaciju vazduha a druga za čišćenje.Znači nisu sprečavali da upada nego ostavljeno za čišćenje sa tim poklopčićem.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeFri Mar 15, 2013 5:00 am

definitivno obloziti samotom i povecati za damask, a pepeo i sljaka je nesto sa cim se moras zezati bez obzira na pec.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeFri Mar 15, 2013 5:15 am

Karlo, provo ću probati da stavim jači motor ...i više i kvaliteniiji ugalj...motor mora biti sa regulacijom brzine - znači da ima poteniciometar i možda novo kućište ,za njega ...Mada se razmišlajm da stavim još jedan motor i da naravim rupu i prorez da mogu da dva da dejstuvuju istovemerno...OVO DRUGO MI SE VIŠE SVIĐA...šta mi milsiš ti i naše kolege o tome ? ( ova druga ideja me zanima)
S, druge strane počeću sa ekpremitenima na manjim komadima ...ne više od 5X5 cm..kada tu se izvežbam i dobijem rezultate...Onda idem dalje ...
Korak po korak...Ali definitino volim da radim sa kovačkim ručnim čekićem...Nije mi problem da držim i 5kg u ruci...
Uspeo sam da dobijem teperature oko 1050 i to sa ćumurom koji je napravljen od paljenja drveta...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeSat Mar 16, 2013 1:48 pm

mogo bi staviti 4 motora - svaki za jedan cosak peci Very Happy sta ga kompliciras? stavi jedan normalan motor sa centrifugalnim ventilatorom oko 250-500 [W] i mora biti dobro, a ako nije onda je problem negdje u dovodu zraka ili konstrukciji lozista.

ugljen iz bilo kojeg drva mora topiti celik, ako to ne radi problem je u peci Wink
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeSat Mar 16, 2013 6:45 pm

Znaš kako...Da li je dovod vazduha malo preširok? to me muči neko vreme...On je širine gore 9x10cm.A dole pri dnu motora odakle kreće duvanje vazduha je negde oko 6X6CM....Da ni je ta cev preširoka ? da je uža imala bi brži protok vazduha ....
S , druge strane našao sam za 50 ( evra u proseku ) Duvač lišća koji ima sledeće karateristike :
- brzina duvanja vazduha je 240km/h
- težina je oko 4.2kg
- snaga motora je 2500W...itd
tako da mu mogu narpaviti kao neko postolje ( da zavrim na konstukcij gore ) i zamenicu mu cev da stavim metalnu ....
Pa će da razvije za minut 2000C....
Naravno ima mogućnost reglualcije duvvanja vazduha ...da skinnem sliku sa neta pa ću staviti...
Od ovoga bolji duvač nema...
Ovoje na elektični pogon i jako je dobar...ovo je moćna bomba za duvanje vazuha u pravom smilslu reči !!!!!!

Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 2:17 am

Odlicno izgleda. Sto se tice pepela, najjednostavnije je staviti T spojku, tako da vazduh ulazi sa strane a pepeo ispada na donju rupu (koja ima poklopac da ne bi gubio vazduh).
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 6:11 am

Pa ti ko da praviš visoku peć . Meni fen s tri brzine topi ležajeve .
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 9:28 am

bezribic wrote:
Pa ti ko da praviš visoku peć . Meni fen s tri brzine topi ležajeve .

Upravo tako. Koji će ti đavo brzina duvanja vazduha 240 km/h ???
Da ti iznese ugalj iz vatre po celoj radionici?
Ljudi su vekovima kovali uz pomoć mehova i vrlo uspešno, motori i ventilatori su tu da zamene čoveka i da olakšaju trud, ali ti ideš u krajnost.
Internet je prepun informacije, ne mogu da poverujem da ozbiljno misliš sa tim duvačem lišća Shocked
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 9:36 am

ja sam slozio skalameriju sa usisavacem. morao sam ubaciti ventil da mogu smanjiti dovod vazduha. obican jeftini usisivac.
Back to top Go down
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 3:38 pm

vec sam nekoliko puta spomenuo ,,,,ventilator od gorionika peci za centralno grijanje na loz ulje ...ima ih na otpadu ...ljudi bace jer se pokvari elektronika ili sapnice ,,,,ventilator uglavnom bude ispravan ,,,poskodas sve sto ti ne treba i dobijes ventilator sa mehanickom regulacijom jacine protoka zraka ...a sve te kosta par piva sto das covjeku ....
Back to top Go down
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: odgovor   nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 4:46 pm

Ja se ne šalim kada kažem da uzimam duvač lišća sa motorom od 2,5 kw.Koji ima elektronsku regulaciju i protok vazduha do max 240 čak sam našo i do 270 km/h...Pitanje kada ću to koristiti, ali ako Vam kažem da peć za grejanje ( treba mi za japanske kamenove u keramičkoj vezi - praviću ih )...ta peć košta oko 1500 evra ...Razvija teperatururu do 1500C...a da NEPRIČAM o električnoj istalaciji koju može da uništi za tren oka i kuću!
Pa vi razmislite ...
Da li je bolje da keramičke bruseve upakujete u sanduke , naravno da imaju otvore za protok toplote , i da stavite ugalj i da dižete temerautru mininum na 1250 C ...tj. da unitra u sandiucima bude 1250C , spollja bar 100C, više......i da tu istu peć posle obavnjenog pečenja ( sinreovanja ), da razmotirate na svoje priključne delove i da dodajete kako vam se kada sviđa ( to je poenta) nego da date 1500 evra?....a o intalaciji bolje da ne govorim ...trofazna struja i direktan priklučak za banderu, da izbegnete paljenje intalacije u kući!
S, druge strane , centrifugalni ventilatori koštaju od 15O - 750 evra...
I to od 150 evra da ima snagu od oko 150 W...ovaj koji pominje Karlo košta oko 500 evra ...( provereno ), ili vam je bolje da kupite duvač za lišće koji košta oko 60 evra sa motorom od 2, 3- 2,5 Kw...
Ovi koji su mnogo skupi NEMOGU NI DA PRIĐU PO PERFORMANSAMA i po protoku vazuha ovom koji je nekoliko puta jeftiniji!
Sigurno je to da nećete kosititi maksimalni protok od 240 - 270km/h vadzuha, a možete da štelujete od 0 - 270km/h....i da regulišete temperature - kako vam je volja!
Evo nikih slika poboljšane verzije moje peći...obloženo je šamotom , stavljena je porketna konsturkocja od čelčnog lima , koja se da skidati po volji ...i cigle ...
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  2prdysk
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  2ii9wr8
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  2prdysk
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  X6bvyv
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  1zgxi5c
Back to top Go down
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: kometar   nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 4:51 pm

Ti kada daš ocenu- ti je daš...to mora da bude mikroskopski tačno! SmileSmile...hvala bar na jednoj pohvlali !::: Smile
Back to top Go down
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: dodatak   nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeWed Mar 20, 2013 4:56 pm

tražio sam ćumur bukov svugde da kupim i ima ga svugde da se kupi Very Happy, ali je problem što neće da ti doteraju na kuću čak ni brzom poštom da mi pošalju...Elem, našao sam Kolubarski ugalj koji ima jaku kaloričnu moć u srednjioj velični parčadi ....nije mnogo kurpan a nije ni sitan...
Koji bi mi vi preporučili i zašto ? ..znam da nevalja oni sa supmorom, a naznam zašto ...hvala majstori !!!!!!!! Smile
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeThu Mar 21, 2013 7:58 am

Ako ti treba precizno određivanje temperature najjeftinije riješenje je plin i termometar.Bavio sam se izradom predmeta od gline osam godina i imao sam peć na plin,sagrađenu od poritne opeke od 250 l zapremine.Za jednu turu pećenja trošio sam 3/4 boce plina s tim da pečenje traje 10h i da sam pekao na 1150 C.Ne znam kakvu glinu češ ti koristiti kad ti treba 1500 C.Ako ćeš koristiti šamotiranu glinu ona se peće na 1350 C ali ti je to još jednostavnije jer ne moraš toliko precizno voditi proces pečenja i gotov si za cca 4h, još uz to ti ne treba peć od poritne cigle nego napraviš od bureta i iznutra obložiš s keramičkom vunom.Pogledaj na internetu PEĆ ZA RAKU.Isto možeš napraviti i za običnu glinu samo onda moraš imati termometar.Takva peć od bureta ne bi te smjela koštati više od 200 eura. Ne treba ti nikakav ventilator jer možeš napraviti atmosferski plamenik.Ja sam u svojoj peći imao 2 komada i radila je odlićno.
Back to top Go down
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: odgovor   nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeThu Mar 21, 2013 9:10 am

Mnogo ti hvala na ovim informacijama! , ali hoću da radim keramičke japanske bruseve..i sobzoorm da imam iskusva sa glinom 3 godine, meni treba teperatura od 1250 C , ne niža - nikako....jer vezivo koje bih koristio je naboljne se sinteruje na tim tepemrautama i daje eutekikume jake i čvste veze...
Da li bi sa dve plinske boce rešio preoblem ? ...peć netreba da bude veća od 40 X50 x30 cm...
hajde daj mi telefon da se čujemo privatno jer oboica imamo iskustava sa glinom...hvala ...
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeThu Mar 21, 2013 1:20 pm

Zile samotna glina na 1350 ce biti presusena,kada se pece glina treba da se pece na 4 faze na razlicitim temperaturama.Ovakva glina ce biti kao prasina kad se ispece ako se pece non-stop na 1350.
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeFri Mar 22, 2013 7:45 am

Dule wrote:
Zile samotna glina na 1350 ce biti presusena,kada se pece glina treba da se pece na 4 faze na razlicitim temperaturama.Ovakva glina ce biti kao prasina kad se ispece ako se pece non-stop na 1350.
Na 1350 C je pečena.Naravno da se vodi proces po fazama a krečeš od sobne temperature.Ako se ne radi o šamotiranoj glini pečenje traje 8-10 h i to 980 c -!050 C zavisi od vrste gline.Šamotirana glina se peče 4-6 h jer ona nije toliko osjetljiva.
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeFri Mar 22, 2013 7:58 am

[quote="žile"]
Dule wrote:
Zile samotna glina na 1350 ce biti presusena,kada se pece glina treba da se pece na 4 faze na razlicitim temperaturama.Ovakva glina ce biti kao prasina kad se ispece ako se pece non-stop na 1350.
Na 1350 C je pečena.Naravno da se vodi proces po fazama a krečeš od sobne temperature.Ako se ne radi o šamotiranoj glini pečenje traje 8-10 h i to 980 c -!050 C zavisi od vrste gline.Šamotirana glina se peče 4-6 h jer ona nije toliko osjetljiva.Šamotna glina ne znam kakva je ,s njom nisam radio.Šamotirana glina je glina u koju su umješana zrnca šamota i koristi se kod rada s oksidacionim glazurama i takav način rada se zove raku
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Images12
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Images13nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Raku-k10
Ovo je peć za raku
Back to top Go down
Guest
Guest




nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: odgovor    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitimeFri Mar 22, 2013 8:57 am

nasao sam coveka koji pravi peci i sa preciznim regulisanjem tepreature...kosta 1200 evra..poklreatna je i mogu kada zavrsim posao u garazu da je vetim..A koristi ce mi i za kaljenje i otpustanje celika ( puno toga)...i ide do 1320 C....To mi je najbolje ..Na monofaznu struju radi...grajaci su od 4 ili 4, 5kw...Kod keramickih bruseva i kod kemamike , jeddna greska moze skupo da kosta....tako da sam resio problem...A tebi i kolegama hvala puno na pomoci... Smile
Back to top Go down
Sponsored content





nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Empty
PostSubject: Re: nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice    nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice  Icon_minitime

Back to top Go down
 
nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Nesto moje
» prototip nove kovačke vatre
» Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja
» Pomoc oko puhala za vatru
» Hmm nešto!?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: