* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja

Go down 
3 posters
AuthorMessage
n3m0

n3m0


Posts : 6
Join date : 2013-09-18
Age : 37
Location : Rijeka

Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Empty
PostSubject: Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja   Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Icon_minitimeThu Apr 30, 2015 11:24 am

Pozdrav ljudi

napokon je doshlo vrijeme da se i ja okusam u mlacenju vrelog celika. oduvijek mi je to bila zelja ali glavni razlog je bio tanjenje lisnate opruge od 10mm i malo odmora od stock removal metode(iako se bash ne ubijam od posla XD)
napravio sam loziste od stvari koje sam imao oko radione
tacna s ruckama bez dna u koju sam stavio resetku.
raspilio sam samotne cijevi na trake i postavio na resetku tako da od krajeva se spusta prema sredini (samo po duzini)
u cenrtu sam zavario cijevi u T oblik (dovod zraka i ciscenje pepela) i sve to namontirao na niske noge

Kovacka vatra:

za "mjeh" sam iskoristio motor on kuhinjske nape
napravio "puz" kuciste i spojio s T cijevi (grunf style, plastika od motornog ulja i cijev od usisavaca XD)

"Mjeh":

za gorivo sam koristio obican drveni ugljen i sa malo zguzvanog papira dobio sam ljepu vatricu
u vrlo kratkom roku sam uspio ugrijati tanku sipku do svijetlo zute boje

Vatrica:

ali onda su poceli problemi Razz
stavio sam lisnatu oprugu na vrh zara i zatrpao je sa jos ugljena. i ljepo se zagrijala ali nikako do kriticne za ljepo kovanje. motor ima 3 brzine ali posto nisam imao prekidac namjestio sam na najjace i regulirao dotok zraka sa vratascima za ciscenje cijevi od pepela. iako mi se na hladno cinilo da nema dovoljno zraka za neke jace temperature, plamen je buktio i ugljen zario ko lud. shvatio sam da je prejako tek kad sam skuzio da ispod metala ima prazan prostor... zrak je raspuhao sav zar sa strane i puhao direktno u celik. prespojio sam zice na najslabije i bilo je bolje ali do tada sam vec razgorio veci dio ugljena i vatra se smanjila i vise nisam mogao dignuti temepraturu Razz

e sad prije sljedeceg paljenja da vas, iskusnije i pametnije, pitam par stvari.

dali je dizajn lozista uopce dobar?
   sada mi se cini malo pre plitko. nedostaje "fire pit" kroz koji se dize vruci zrak do metala
   dali se uopce moze i na koji nacin raditi sa ovakvom vrsti lozista

vise zraka = veca temperatura?
vise zraka = brza potrosnja goriva?
iltiga jel uopce potrebno nahajcati zrak?

jel drveni guljen uopce dobar(isplativ) za kovanje? koliko se trosi ugljena za par sati kovanja?
za ovo paljenje sam krenuo sa vrecom od 2.5kg misleci da ce biti dovoljno ( lol! )
ili bih trebao gledati koks kao primarno gorivo?

i naravno bilo kakav savjet je dobrodoshao =)

puno hvala
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Empty
PostSubject: Re: Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja   Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Icon_minitimeThu Apr 30, 2015 12:37 pm

Cool kad zapne forum je dobar za pitanja i savjete te razno razne informacije ali da bi se učestvovalo
u davanju istih ili prezentaciji radova ...to ni čuti ni vidjeti Embarassed
Ovako javno imaš tri posta u 2. godine...radove uredno postavljaš na drugom forumu a ovdje
dolaziš po pomoć i informacije...procvasti će nam forum od ovakvih članova Mad

Zapitaj se zašto ja ovako nastupam Wink uistinu nek nas je i daleko manje ali nek smo zajednica koja
se uzajamno pomaže i upućuje te gradi ovaj forum....za ovakove članove imam 0 stopu tolerancije
koliko daju toliko će i dobiti cheers

PS neka je ovo poruka i svima sličnim....žito od kukolja Exclamation
Back to top Go down
n3m0

n3m0


Posts : 6
Join date : 2013-09-18
Age : 37
Location : Rijeka

Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Empty
PostSubject: Re: Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja   Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Icon_minitimeFri May 01, 2015 3:03 am

sve sto kazes, istina je. kad sam zapocinjao poruku palo mi je to na pamet ali eto nisam spominjao niti se ispricao zbog toga... moj bed
ista stvar je i na onom forumu... ne sudjelujem pretjerano u raspravama jer hmmm, neznam iskreno ni sam. prije sam znao i volio, kad sam prestao, nemam. valjda iz nekog osjecaja da nemam sto novog ni pametnog pridonjeti (znam da je to priglup razlog ali nisam uvijek pametan)

takodjer mi je bilo bzvze kad prezentiram svoj rad na jednom forumu da copy pastam na drugi koji je vise manje posjecen od istih ljudi. tako da sam se fokusirao na jedan (onaj vise posjecen). iako sam ovdje volio lurkati po ostracevim topicima jer su mi uljepsavala jutra XD

zasto sam se odlucio javiti ovdje a ne ondje? pa jednostavno, ovaj forum se zove "Stari nakovanj" i kovacke teme su ovdje puno zastupljenije nego ondje. posto je to nesto sto me trenutno zanima eto odlucio se malo aktivirati ovdje.

jos jednom isprike. kako cemo dalje, vidjet cemo.

P.S. zbog tog beda zbog nesudjelovanja, zadnjih par radova nisam ni prezentirao Razz na drugom forumu

sretan 1. maj Wink
Back to top Go down
Dado




Posts : 307
Join date : 2014-01-03
Age : 50
Location : Požega

Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Empty
PostSubject: Re: Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja   Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Icon_minitimeFri May 01, 2015 8:06 am

Plitko ti je lošište, tj uopće ga nema
Na ovo što imaš, trebaš min. dva reda cigle da bi složio vatru kako treba.
Ako si već uložio truda i vremena da napraviš ovo, nemoj razbijati ništa, nego si pripremi cigle za formirati ložište. Možda ti to bude i prednost. Moći ćeš mijenjati oblik vatre, ovisno o tome što radiš.
Moraš ubaciti nekakvu klapnu koja će kontrolirati dovod zraka u vatru, tako da ti ugalj ne izgara, dok je materijal vani.
Proguglaj malo. Imaš po netu dosta slika i tekstova sa dobrim rješenjima.
Back to top Go down
n3m0

n3m0


Posts : 6
Join date : 2013-09-18
Age : 37
Location : Rijeka

Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Empty
PostSubject: Re: Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja   Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Icon_minitimeFri May 01, 2015 12:59 pm

znachi da napravim kvazi "fire pit"... ok, mozhe se, ali vjerojatno s moze i ovako. mislim, vidio sam i takvih (plithih) peci. neke metode izgradnje -2pecine" od ugljenja... to mi izvuci malo napre3dno. prvotna ideja lozishta jest vjezba i stednja goriva.
Back to top Go down
Dado




Posts : 307
Join date : 2014-01-03
Age : 50
Location : Požega

Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Empty
PostSubject: Re: Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja   Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Icon_minitimeFri May 01, 2015 11:52 pm

Vatra mora imati svoju visinu. Sa ciglama dobivaš "fire pit", a možeš ih složiti tako da ti vatra ide u visinu, a ne u širinu. Tako štediš ugalj, jer nemaš potrebe grijati veći dio federplate.
Back to top Go down
Sponsored content





Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Empty
PostSubject: Re: Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja   Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja Icon_minitime

Back to top Go down
 
Prvo paljenje kovacke vatre - dojmovi i pitanja
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» prototip nove kovačke vatre
» moje prvo
» Pomoc oko puhala za vatru
» nešto iz moje hemisko - oštračko -kovačke -radionice
» San Mai pitanja

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: