* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Dleta za duborez

Go down 
+8
Žuti
davor_vfr
Dule
bezribic
becarsb
zeljkoolbina
djuragekon
LEGION66
12 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 6:02 am

Pozdrav za forumase.Evo nesto malo drugacije iz moje kovacnice.Nesto za moj fah.
Konacno posle mnogo muke sam uspeo da uradim to nezgodno V dleto.A usput i jos neka koja sam mislio da mi trebaju,a trebace mi sigurno.Sa neskromnoscu koja ne lici na mene mogu reci da su ispala fantasticnio i rade isti tako.A V se vidi i na slici
Materijal je dobropoznata kosuljica lezaja dakle 4146,diferencijalno popustan.
Dleta za duborez SAM_1655_zpsfa2dfdc3
Dleta za duborez SAM_1659_zps62d6d0be
Dleta za duborez SAM_1673_zps1de290af
Dleta za duborez SAM_1670_zps1d36542f
Dleta za duborez SAM_1658_zps6539df17
Dleta za duborez SAM_1680_zps8b665f0f
A evo ga i V na delu.Kanal je rezan u mekom drvetu(vrsta vrbe) poprecno na god.
Dleta za duborez SAM_1689_zpse306d40d
Dleta za duborez SAM_1693_zps679e2541
Dleta za duborez SAM_1694_zpsc95711f7
Eto toliko.Komentari svih vrsta su dobrodosli.Pozdrav
Very Happy
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 6:46 am

Fini i korisni alat, bravo Zlatko.
Back to top Go down
Guest
Guest




Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 7:36 am

Odlicno Zlatko ....napredujes ko munja ... Very Happy
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 8:08 am

Svaka čast!
Ali kako to misliš "diferencijalno popuštan"? Pretpostavljam da si mislio diferencijalno kaljen..
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 11:21 am

bravo! najlepse je kad covek moze sam sebi napraviti dobar i kvalitetan alat za rad. i prilagoditi ga svojim potrebama. pozdrav!
Back to top Go down
becarsb

becarsb


Posts : 172
Join date : 2011-01-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 1:16 pm

bravo bravo
kao mal sam rezbario po linoleumu pa mi se malo malo zakrvalo dlijeto u ruku
srećom pa su bila nekvalitetna
ova bi sigurno prošišala duboko!!!!
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 2:06 pm

Bravo Zlatko ,izvrsno si to odradio .
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Feb 07, 2013 5:46 pm

Zlajo ja se bas puno ne razumem u dleta ali ako ti kazes da su funkcionalna,verujem,Mogu reci da lepo izgledaju na oko a i svidja mi se kako si uradio deo duboreza na slici.Jos samo da nas iznenadis sa nekim duborezom na nozu jer izgleda to tebi lezi.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeFri Feb 08, 2013 12:25 am

Odlične alatke si napravio. Bez skromnosti možeš biti ponosan na njih!
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Žuti

Žuti


Posts : 10
Join date : 2012-09-28
Location : Stara Pazova

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeFri Feb 08, 2013 12:56 pm

Bravo Zlatko majstore. Ako se ne varam vrba i svo meko drvo se lako cepa kod rezbarenja. Pogotovo kod rezanja preko vlakna ako je loša oštrica. To znači da je alat munja. Svaka čast!
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeFri Feb 08, 2013 1:46 pm

Bicu iskren:nevidim neku lepotu jer mi izgledaju jednostavno,verujem da su max funkcionalna.A ocekujem cudilo od tebe sa njima.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeMon Feb 18, 2013 6:07 am

Hvala momci na pohvalama.
@zuti.Bas to jeste fora.Sto je drvo mekse teze ga je rezati poprecno na vlakna.Tu se lepo vidi dal je ostro ili ne.
@Djuro.Koliko sam ja shvatio,obicno popustanje je kada se celo dleto (secivo)ravnomerno popusta,kao recimo u pecnici iliti rerni.A diferencijalno je kada se greje na recimo,plin.Onda se dobija razlika u popustenost dela gde je rez i ostatka.Tako da je deo do drske bio plav i vise od toga ,a gde je rez,boje tamne slame(tamne je zato sto sam se malo prevario,trebala je biti svetla).Zato kazem diferencijalno.Jer nemoze biti obicno.A slicno je kao i diferencijalno kaljenje.Isti efekat.Same ne kao diferencijalno sa glinom.Tu se javlja hamon.Recimo pod mlazom vode,kao sto rade,cinimi se ,tajlandjani.
Pozdrav
A bice duboreza,samo jos malo
Back to top Go down
Spektar

Spektar


Posts : 7
Join date : 2013-05-29
Location : BiH

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeTue Jun 04, 2013 2:19 pm

Dobro je napravljeno. Pogotovo čestitam za ovo V dlijeto. Inače ga je jako teško izvesti, a tebi je to očito pošlo za rukom. Prelijepo je izvedeno, ispolirano i djeluje više nego ozbiljno. Nadam se ćeš s njim napraviti mnoogo dobrih duboreza.
Ne bi bilo loše da, ako ti to već ide od ruke, napraviš više dlijeta sa različitim uglo. Ovo je koliko mi se čini sa uglom od 90 stepeni. Počesto se osjeti potreba za nekim dlijetom čiji je ugao dosta manji od 90 stepeni, kao recimo 45 pa do nekih 60 stepeni.
Inače, prelijepo dlijeto. Ja sam također napravio mnogo dlijeta ali ovaj profil još uvijek nisam ali odavno planiram. Postavit ću slike pa da vidim ocjene majstora.
Svaka čast, i samo naprijed.
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeSat Jun 08, 2013 1:44 pm

Odlično Very Happy

Ljepo je vidjeti na forumu i nešto drugo osim noževa.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeSun Jun 09, 2013 12:30 am

@davor.Nije lose razbiti monotoniju s vremena na vreme. Very Happy
@Spektar.Hvala.Vidi se da si napravio dosta dleta iz toga koliko razumes koje je tesko za napraviti,a koje nije.A takodje i iz ovoga sto si primetio da fale ova V dleta sa manjim uglom.Ali to jos malo otezava izradu.Ova sa vecim uglom su laksa za pravljenje nego sa manjim.Ali moram napraviti i sa manjim jer vise su mi ona potrebna.Kada je manji ugao, teze je dostupan kanal za obradu,al videcemo.
Postavi obavezno svoja dleta.Da jos malo obogatimo ovaj forum,a i vidimo kakav si majstor za njih. Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeSat Jan 11, 2014 6:40 am

za duborez si probaj nabavit hrastovinu.ja ju koristim i puuuunno je lakše raditi s njom
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeSat Jan 11, 2014 7:50 am

Neznam koliko si ti iskusan kao duborezac,ali za duborez je najbolji orah.I to bez premca.Za njim mozda dodje lipa,a hrast je mozda negde na sredini liste.To govorim i iz svog iskustva,a i vecina majstora sa kojima sam razgovarao i oni sto su me ucili to govore.Takodje pareno drvo je mnogo lakse za obradu od normalnog drveta.
Hrast nije los za obradu,al je cepljiv pa zbog toga nije bas nesto posebno.Pareni hrast neznam,a takodje ni fosilni.Govorim o obicnom hrastu.Poprilicno je nezgodan.Jasen je po meni bolji od njega.Mada u sustini meni je nebitno koje je drvo u pitanju.Cak volim da radim sa svakim,to mi pricinjava zadovoljstvo.
Back to top Go down
Guest
Guest




Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeTue Jan 14, 2014 2:43 pm

ne znam na šta sam mislio kad sam pisao post,ali htio sam reći orahovina.srušio sam tri oraha u dvorištu,sve izrezao u dasku debljine 1.5cm i ohoblao.za duborez meni dovoljno
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeWed Jan 15, 2014 7:08 am

Zeznuo si se. Very Happy 
Nego rece da si sekao talpe na debljinu od 1,5cm.Mislim da je to premalo.Neki standard je negde bizu dva santima i to gotova,suva,obradjena daska.Tako da,da bi dobio toliko koliko se secam i po meni ne bi smelo ispod 3cm da se sece sirovo drvo.Mada opet to neznaci da za tebe to vazi,jer mozda si ti namenski sekao prema svojim potrebama ,sto je druga stvar.Mada po meni,prilicno tanko.
Back to top Go down
Guest
Guest




Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeWed Jan 15, 2014 1:57 pm

kada radim duborez,to su površinski usjeci ne veće dubine od 3 mm. dlijeta sam našao kod cigića 11 kom 30 kn,i napravio sam si drvenu kutiju za njih(pošto su bili u vrećici kad sam ih kupio).meni za igranje sasvim dosta.
Back to top Go down
Guest
Guest




Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeWed Jan 15, 2014 3:48 pm

Fusher imas PM ...
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeThu Jan 16, 2014 12:49 am

fusher wrote:
kada radim duborez,to su površinski usjeci ne veće dubine od 3 mm. dlijeta sam našao kod cigića 11 kom 30 kn,i napravio sam si drvenu kutiju za njih(pošto su bili u vrećici kad sam ih kupio).meni za igranje sasvim dosta.
Da.Predpostavio sam da je zbog toga. Very Happy 
Back to top Go down
Guest
Guest




Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeTue Feb 04, 2014 10:57 am

vjerovatno ću si i ja napraviti koje dlijeto,onako za probu,a najpotrebnije mi je v dlijeto.malo sam se razmišljao kako ga napraviti i došao sam do ovog:jedan v profil zavarim za komad četvrtke.kada raskujem oštricu dlijeta,stavim je u taj profil i po sredini udaram sa tupim sjekačem(znam gdje je sredina pošto ću koristiti košuljicu ležaja)i kad to uobličim sa sjekačem(tupim)uzmem oštri sjekač i lagano zasjecam sredinu da vanjski dio bude što oštrijeg v oblika.i da,nisam napomenuo da ću prvo fleksom obrusiti unutarnji dio tog v oblika da bude što oštriji
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeTue Feb 04, 2014 1:30 pm

Probao sam to na taj nacin nekoliko puta.I prilicno je zeznuto.Pri takovom pravljenju V dleta javlja se niz problema.Ja sam taj nacin davno koristio,ali tada nisam imao ni kovacku vatru,a ni nekog znanja o kovanju kao sada.Pa nisam imao nekog preteranog uspeha.Zeznut je taj kanal.Kada se celik usija na temperaturu kovanja pocinje da oksidira stvarajuci sljaku,ako kujes  bez otklanjannja te sljake velika je verovatnoca da ces je,da prostis,zabiti u dno kanala pa to kasnije veoma tesko ocistiti odatle i poravnjati kako treba.Mozda nije lose da koristis neki fluks koji ce sljaku razbiti pa ce ona izaci udaranjem cekica.Cilj je da dno bude sto je moguce cistije,ravnije bez udubljenja koje stvara zabijena sljaka.Dalje,oba sekaca moraju da ti budu pod odredjenim uglom sto ravnije izbruseni i takodje oba isto.Nije lose da onaj zadnji ,ostriji bude okaljen da se nebi spljovio odmah posle prvog udarca,vec da zasece kanal pre nego omeksa.Takodje sa tim zadnjim sekacem nisam sigurn da bi mozda bolje bilo  hladan celika,ali propisno omeksan zarenjem,zaseci tim sekacem.Jer tada nema sljake i dno se moze lepo oblikovati .Udarci na hladno tada ce ga lepo i uglacati  i izravnati moguce neravnine tako da ti posle ostaje sto manje korekcije "nekim"alatom.Taj V profil tj.njegov unutrasnji kanal mora ti biti pod uglom kojim je i dleto koje pravis.Sta tu ima jos.Kasnije to sve lepo uglacaj,ocisti lepo kanal i vodi racuna da se ne zaobli dno previse.Jer smirgle pa i brusevi to i rade kanalu.Moras smisliti nacin.Mozda nekom turpijom,pa na kraju  smirglom ili cim vec.Takodje bih ti preporucio da kanal V dleta pre kaljenja ispoliras do bezmalo najviseg sjaja.Pri kaljenju ispoliranost se nece poremetiti,samo malko predjes onim zadnjim sredstvom ili za jedno dva ispod kojim si prelazio.Jer posle kaljenja to je veoma tesko uraditi ako  ostavis  kanal obradjen primera radi na 200.Ima da se najadis da ga uradis i neces uopste moci,bar ja nisam mogao.Znaci pre kaljenja ti je najbitnija obrada za dleto.Njoj posveti maksimalnu paznju,posle kaljenja je sve gotovo ako si nesto preskocio.
Eto toliko.Racunam da je ljudski da ti kazem svoja iskustva sa tim.Mozda ti pomognu da ne pravis greske koje sam ja pravio.
Back to top Go down
Guest
Guest




Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitimeTue Feb 04, 2014 1:57 pm

kupio sam si davno oštrač za noževe,uz njega dobio brusni kamen i polir šajbu od filca sa pastom,te si kupio šajbu s listovima šmirgla,tako da mogu radit:brusni kamen,šmirgl šajba pa polir šajba.znači:skinem zaobljenje s kamenom,crte od kamena skinem šmirgl šajbom,te zagladim polir šajbom.prilikom oštrenja noževa izbacim kamen,ali poslije pređem 20-ak poteza po kožnom remenu bez paste i noževi budu glatki kao staklo,a oštri kao britva
Back to top Go down
Sponsored content





Dleta za duborez Empty
PostSubject: Re: Dleta za duborez   Dleta za duborez Icon_minitime

Back to top Go down
 
Dleta za duborez
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: