* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Guest
Guest




tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: odgovor   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 07, 2012 11:57 am

Lepo je što ekperimetnišeš Smile .Ideja nije loša.tu postoji mnogo što šta.Bitno je da si na pravom putu! Smile .Ekperimentisao sam i ja sa neorganiskim vezivma - tipa maltera i čak sa smešama koje su vezane za tehnologjiu betona i stavljao brusni prah.Rezltati su bili dosta dobri, ali problem se javio kasnije.Kada je dobilo dovoljnu čvrstoću kako ti kažeš " kao kamen"...sta se dalje dešava??... Rezltati su išli u 2 pravca :
1) ako hoćeš da oštriš na njemu noževe, ako ideš tehnikom " u kamen rezom", onda nemoj da se iznedadiš ako kamen počinje da se roni, i nož umesto da se oštri, on pravi brazde po kamenu! i tupi se.
2) ako oštriš sečiva tehnikom " od kamena rezom", odna možeš očekivati jako dobre rezltate.
Elem, ja sam eksprementisao sa mnogim vezivima , ali na kraju posle dosta eksperimenta i sam sam se uverio da je keramičko vezivo u tom smislu nenadmašno!.Hteo sam da uradim nešto.A,to je da izbegnem po svaku cenu visoke temeprature pečenja, ali to je jednostavno bilo nemoguće! Uspeo sam da izbegnem tem.od 1340 C, na 1050 ili 1070. Ali uz dosta muka i dobio sam jako dobre rezultate.
Ovo ti govorim sa ciljem dobijanja brusa koji je veoma tvrd, a koji skida materijal, kada ideš sečivom u njega.Znači rez napada sečivo.
kaži mi koji materijal si koristio u kom odnosu?
Back to top Go down
Guest
Guest




tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: odgovor2   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 07, 2012 12:00 pm

Postoj tehologija sušenja bruseva, koja je slična sušenju u izradi keramike.Ali postoje i razlike.bez sušenja nemoj ni u ludilu da ideš na pečenje! bićeš jako razočaran... Crying or Very sad ...
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: Re: oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 07, 2012 12:47 pm

Evo sad cu ti reci otprilike,jer ova smesa nije bila namenjena izradi brusa,vec samotnog maltera.Samleo sam otprilike 4 kofe za poludisperziju pecene cigle i 2 iste kofe blago pecene gline(u rerni) i sastavio.Smesa nije idealno samlevena,jer sam mleo na prekrupac,a sito je bilo promera 2mm.Tako da je bilo otprilike kao pesak za perdas.To sam dobro izmesao onako suvo i samo dodavao vode.Smesa sa vodom nije bila kao glina,bila je grublja.Recimo pucala je kada se malo vise stanji.Ali kaka sam ispekao dogodilo se to sto sam pomenuo.Nije se raspala.Ali i to pecenje nije bilo bas pecenje.Vec sam komad,probni,stavio u rernu,ali malo do vrata,gde je po mojoj proceni temperatura mogla biti najvise 150 stepeni,ali mislim da je manja.Tako je ostao komad jedno 4 sata.Onda sam ga premestio u najtopliji deo rerne i zatvorio vrata.Racunam da je temperatura bila 250-tak stepeni.I na toj temperaturi je ostao jeno 2 sata.I onda sam ga stavio u jaku vatrau,gde sam racunao da je bilo sigurno 800 stepeni.Komad se usijao i na nekim mestima skoro pobeleo.Izvadio sam ga i to je to.Cak sam ga polio vodom da vidim da li ce puci.Nije.Prelomio sm ga da vidim kakav je na preseku.Za mene zadovoljavajuci.Slicno se kruni kao cigla.A na vodu je otporan,ne raspada se u njoj.To zanm jer sam jedno slomnjeno parce drzao skoro ceo dan u njoj i ostavio sam ga do sutra.Ali malopre sam pogledao nepokazuje znakove meksanja i sl.Isto je kao i pre stavljanja,samo mokro.Mislim da nije preterano tvrdo da bi stetilo brusenju,tj.drzal;o prejako zrna.Ali ja mislim da brusni komad pecem na jos vecoj temperaturi da bi bio jos tvrdji,mada mislim da nije potrebno.
A da,da napomenem da nekako vise volim da brusim od kamena.Provalio sa to ranije da brus mora imati odredjena svojstva da bi se moglo brusiti tehnikom na kamen.Ovako moze i da bude losiji,a da odradjuje posao.Recimo to je slucaj sa gumama za ostrenj.Imao sam prilike da ostrim dleta na jednoj,tj.vise poliram.I na njoj moze da se radi samo tehnikom od kamena.Jer sam jednom nepaznjom polirao tehnikom na kamen,i zaboo dleto u nju.Skoro da sam je unistio.Tako da sam mozda vec tada navikao da brusim od kamena.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: Re: oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 07, 2012 1:03 pm

A da.Pomenuo bih jos da mi je palo napamet da kao vezivo koristim tutklalo.Ali da osim brusnih zrna i tutkala stavin finu drvnu piljevinu i to bi ekseprimentom utvrdio koji tacno njen odnos.Da bi bio brus porozan i samim tim manje gusio pri brusenju.Takodje sam pomesao glinu sa tutkalom.I mogu reci da kada stegne,smesa bude bas tvrda.Pa bi mozda i ona mogla da se doda.Ali mislim da bi drvo bilo bolje.Samim tim sto tutkalo bas i sluzi za lepljenje drveta.I takav brus bi bio prilicno krut,a opet ne pretvrd.Mislim to mi je samo ideja.Nisam je isprobao.
Back to top Go down
Guest
Guest




tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: nešto novo - nemačka škola oštenja britvi   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 16, 2012 1:55 pm

https://www.youtube.com/watch?v=p63sYVCLVUk.....pogledajte ovaj snimak ljudi...nemačku školu i japansku niko nije mogao da pravaziđe....
pa ovaj:https://www.youtube.com/watch?v=2rZ2qA7MH2o nemačka škola
evo kako se navlači rez obratite pažnju na ovaj snimak:https://www.youtube.com/watch?v=2a_jOR6mThI
tako sam i ja učio u N.sadu...ali to radim mašinski sada..mnog brže...ali ovako se radi...to sam ostao dužan...
pažljivo studijrajte ove snimke...svaki kometer i mišljenje je dobro došlo Smile
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: Re: oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 24, 2012 1:24 am

evo druze, poceo sam da gledam ove snimke. Sve je to lepo i divno da se vidi. I siguran sam da je vecina ljudi sa foruma sa divljenjem gledala sta se radi u Nemackoj. Ali moras da razumes par bitnih momenata ovde.

To na snimcima je vec neka polu-masovna proizvodnja. Vecina nas ovde su hobisti, ili i ako vec neko i zaradjuje od pravljenja nozeva, radi se o unikatima. Na ovim snimcima jesu ručni radovi ali to nisu unikati jer se radi serijski. Iseku gomilu blankova pa štancuju. Mislim svaka cast majstorima. Pogotovo onaj stari na prvom snimku, vidi se da je preturio hiljade ostrica preko svojih ruku.

I da ti odgovorim na ono o cemu smo razgovarali, to je razlog zašto se mnogi od nas okreću američkim sajtovima i snimcima (osim zbog jezika). Jer to su uglavnom samouki ljudi koji su počeli kao i mi, uzeli stari motor i gomilu gvožđa i napravili tračnu brusilicu, ili čak i samo turpiju pa udri. I koliko god mene odusevilo sta rade Nemci, ja znam da verovatno nikada necu imati sve te masine i tolike kamenove, tako da osim sto me odusevilo i sto sam naucio novi nacin izrade, meni to u prakticnom smislu ne daje puno. Vise mi znaci onaj Amer sto u svojoj garazi sa minimalnim alatima pravi savrsene nozeve.

Back to top Go down
Guest
Guest




tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: odgovor   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 24, 2012 9:27 am

Nema nikavih problema.. Smile .mišljenja sam da treba da napredujemo i da učimo nove stvari...Nemoj da te zbunjuju ove mašine koji oni imaju...Dovoljan je jedna sa mootrom, nekoliko remenica, osnovina i sl.Alat koji motriaš je ono najbitnije! Smile ...što ga više imaš i menjaš u toku rada- dobićeš bolji kvalitet...
Znam da su oni proturili mnogo sečiva preko glave - koliko mi nemamo dlaka na glavi Very Happy ...Ali jedan od cilejva ovog foruma je da se stiču nova znanja, da se napraduje ii novo...
O amerikacima neželim da razgovaram, jer oni sve kopiraju...i indisku školu oštenja noževa , i nemačku i japansku...To su kolevke za pravljenje sečiva (kovanje brušenje i oštrenje)...
I oni su nekada bili amateri kao i mi...
Ali dobro , poštujem svačiji izbor- nemožeš nekome nametnuti nešto....Nije problem...
Ako si primetio da neki od nijh imaju drvenu dasku za brušenje i poliranje i oštrenje ...To može svako od nas da napravi ...znači da napradeuje ...( ovo sam naveo kao primer)...i opet će ti noževi biti unekati.! to nemenja ništa u suštini...
Zato sam ih i postavio...
Back to top Go down
Sponsored content





tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Empty
PostSubject: Re: oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje   tehlogija oštrenja i škole - oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
oštrenje alata tehlologija oštrenja; škole oštenja ; alati za oštenje
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Pavol Car Oštrenja
» moji radovi
» Kako odrediti kut oštrenja sječiva noža
» Alati za kožu
» ostrenje i tako to

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: