* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola

Go down 
+6
djuragekon
Dule
žile
Karlo Ban
predrag1969
Davor
10 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeTue Mar 13, 2012 3:18 pm

Pozdrav svima...


Evo jednog mog (uz suradnju Hrvatskog saveza arheologa i Udruge za ocuvanje bastine Andautonija) projekta iz eksperimentalne arheologije...
Rijec je o potpunoj rekonstrukciji rimskih trijumfalnih\bojnih kola...
S obzirom da se krece od nule, prvo na red je dosla izrada kovacke peci i mijeha...

Zasada je bio samo jedan radni dan i nije napravljeno sve sto je planirano, jer smo naletjeli na cijevi koje su se morale seliti. Sutra je nastavak radova.

Evo ovdje slike onih radova koji su dosad napravljeni, a i ostali progres ce biti postan ovdje...

Ako imate bilo kakvih komentara, pitanja i savjeta bit ce mi drago saslusati ih...


Izrada okvirnog nacrta za kovacku pec:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 001Nacrtzakovackupec


Rupa za temelj peci je iskopana. Sam temelj\postolje se radi na tradicionalan rimski nacin:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 009Prvislojsljunka


Slaganje kamena na sljunak:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 011Kamennasljunku


Jos slaganja:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 012Nasljunkukamen


U medjuvremenu sam sjekirom srusio drvo koje ce kasnije postati rudo. Ovdje se skida kora tako da se drvo moze osusiti:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 013Guljenjedrvazarudo


Isto:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 014Obradaruda


Slaganje pri kraju:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 015Slojkamenanasljunku


Slaganje gotovo:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 016Nasljunkuslojkamena


Baca se vapno na kamen:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 017Vapnonakamenu


Drugi sloj sljunka na kamen:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 021Drugislojsljunka


Rudo je oguljeno i susi se u hladovini:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 023Drvozarudosesusi


Mrvi se cigla:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 024Mrvljenjecigle


Cigla se jos mrvi:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 026Razbijanjecigle


Mrvljenje gotov, rasprostiranje:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 027Rasprostiranjecigle


Sljunak, vapno i voda pomijesni u kolicima, ukratko vezivo:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 029Vezivonacigle


Rasprostiranje veziva, namucili smo se dobrano dok smo ga izravnali pod vodenom vagom:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 031Ravnanjetemelja


Slaganje cigli na to:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 032Dogovorokoslaganjacigli


I njih treba pod vodenom vagom sloziti:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 033Slaganjecigli


Polako se napreduje:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 034Testcvrstocetemelja


I cigle su u potpunosti slozene. Na njih idu granitni blokovi sa Medvednice koji ce cini osnovu, a na njih onda se zida kovacka pec:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 036Gotovtemeljzakovackupec




To bi bio sav progres za sada, sutra slijedi ostatak radova i nadam se da ce pec biti sazidana do kraja...
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeWed Mar 14, 2012 12:30 am

Samo trpaj slike, vrlo interesantno. Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeMon Mar 19, 2012 2:35 pm

Evo nastavak...


Napravljen prvi kalup za izradu luka i sazidano sastrane:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0206


Zidar zida s druge strane:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0210


I sredisnji potez je povucen, ali odluceno je da se makne i cigli se okrene orijentacija:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0207


Stavljen je i drugi kalup:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0212


Drugi kalup:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0211


Drugi kalup:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0213


Obzidava se i oko drugog kalupa:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0215


Gotovo za danas, sutra nastavak:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola IMG_0216
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeTue Mar 20, 2012 12:02 pm

Svaka cast. S nestrpljenjem cekamo ostale fotografije
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeTue Mar 20, 2012 2:47 pm

Hvala...


Danas se vec napravio i prvi dio luka, ali nazalost slike nisam jos dobio...
Tek u cetvrtak navecer cu vam se jos malo pohvaliti...
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeTue Mar 20, 2012 3:02 pm

Samo da nadodam pokoju zanimljivost Razz

Kao sto vidite, dva su luka, dakle bit ce dvije peci, ali u jednom sirokom prostoru...
Hmm, sad sam ga zbrljao...

Da pokusam ponovno:
Imat ce dva otvora s dovodom zraka, jedan ce biti cik cak rupe da se mogu kovati duge ostrice, a drugi je klasican siroki sa resetko 10x10cm da se mogu kovati sve ostale stvari...


A posebna zanimljivost je da sam pec\i dizajnirao tako da stanu dvije peke jedna pored druge Very Happy
I prvo sto ce se na peci raditi je to da ce se odrzati natjecanje u pecenju peke Very Happy
Malo poslije toga cu dodati i resetku za rostilj, kao i dodatne rupe za tronozac Very Happy

A najbolja stvar je da dimenzije peci koje su radjene po dimenzijama peke su dimenzije rimske i srednjovjekovne kovacke peci sto mi je jako bitno jer trudim se da sve bude sto autenticnije...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 3:47 am

peka ce definitivn0o oraspoloziti bogove kovanja Very Happy

odlican projekt, pratim sa velikim interesom.

moze par pitanja... cemu kamenje u temeljima ispod peci, da nije mozda radi vlage? zasto vapno? tradicionalni mjeh ili ce biti neki ventilator?

drugi put stavis dvije ravne daske sa nasuprotnih strana onoga sto betoniras, stavis ih u vagu i visinu, ucvrstis, nalijes betona i sa jos jednom ravnom daskom prijedes poprecki u cik cak pokretima i poravnas Very Happy

Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 6:41 am

Dobra pitanja i sasvim jednostavni odgovori Razz


Mislim cak da sam i na slici napisao, ali radjeno je sa slojem kamenja i sljunka, kao i s vapnom, upravo zato sto su tamo radili Rimljani...
Nisam htio izliti beton iako bi to bilo gotovo za sat vremena...
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 1:45 pm

Kao i drugi pratim s velikim zanimanjem.Jako mi se sviđa ova ideja s pekama,netko je unekom drugom postu napisao da treba napraviti damaskus od janjetine i prasetine , to samo ponavljam da se ne bi tako dobra receptura zaboravila.Ne znam kako će izgledati peć kad bude gotova,da li dolazi na kraju neki dimnjak iznad ložišta.Ako dolazi, nema potrebe za tronošcem .Kad se bude zidao dimjak na visini koja ti odgovara uzida se željezna šipka , na nju se objesi mala metalna kolotura preko koje se regulira visina kotlića.Ako nije hitno poslikat ću i postaviti slike ili pogledaj u post hedonistički kutak onu sliku s kotlićem.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 1:58 pm

mislim da su rimska kola otisla u drugi plan, kaj se peci tice.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 4:31 pm

Hmm tako nekako Bane Razz
Do 31, nakon sto se ispece prva peka i pec bude gotova, onda krecu kola i nema ometanja koncentracije...

@žile
Hvala na savjetu, odlican je. Toga se nisam uopce sjetio, a tako jednostavno...
Sto se tice dimnjaka, plan ga je napraviti, ali nije prioritet...
Prvo ce se dovrsiti pec i kola, a tek onda ce se naknadno zidati dimnjak...
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeWed Mar 21, 2012 5:15 pm

Drago mi je da mogu pomoći
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeThu Mar 22, 2012 12:28 pm

Evo ga nastavak kao sto sam i obecao...


Pogresno zazidani pocetak lukova:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 040Pogresnozazidanidioizmedjulukova


Pogled sastrane:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 041Lukovisboka


Greska ispravljena:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 042Ponoovnipokusajzidanjamedjulukovima


Pogled sastrane:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 043Pecnakrajutrecegdana


Pec je gotova:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 058


Pogled iskosa:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 054


Pogled sastrane:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 055


Pogled odozgo:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 056


Pogled s druge strane:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 057


Jos jednom gotovi lukovi:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 053




Sljedeci radovi koji se moraju obaviti je stavljene jos jedne plohe na ove lukove i konstruiranje samog lozista...
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeThu Mar 22, 2012 1:21 pm


Odlicno !!!
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeThu Mar 22, 2012 4:57 pm

Pratim od pocetka i dobro izgleda.Kod nas u kraju ljudi ciglu premazuju slojem neke bele zemlje umesto betona i odlicno drzi toplotu.Mislim da je zemlja cist kvarc ali nisam siguran 100 posto.Mozda bi tako bilo jos prirodnije i izgledalo bi starije.
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeTue Mar 27, 2012 3:47 pm

Pec gotova...

Ostaje samo jos obrub dodati koji nije nuzan i loziste dodati...

Krstenje peci ce biti pecenjem peke, a nakon toga dodajem loziste i finisiram pec do kraja...

Nadam se da cu sutra dobiti slike i pokazati vam kako to u konacnici izgleda...


Ali izgleda PREDOBRO...
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeThu Mar 29, 2012 2:58 pm

Evo novih fotki...
Znam da sam vam ih jucer obecao, ali jutros sam imao ispit i ucio sam pa nisam stigao uploadati i urediti ovo...


Jutro prije pocetka radova, malo okvirnog isprobavanja:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 228


Pocetak kopanja temelja za tabernu koja ce uokvirivati sve ovo:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 234


Majstor Jozo radi:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 232


Majstor Jozo gotov, ostatak pao na moja i Mladenova ledja:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 233


Cijevi za dovod zraka:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 237


Cijevi:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 236


Prava stara rimska vodena vaga:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 248


Malo romanticne atmosfere, zidanje se nastavlja pod svjetlom reflektora:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 239


Jos malo romantike:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 240


Jos malo cijevi, slikano dan poslije tako da se sve jasno vidi:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 243


Cijevi:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 246


Rub ce ovako izgledati:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 247


Pec je skoro gotova:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 241


Skoro gotova:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 242


SKORO GOTOVA:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola 245




Ostaje jos samo porub zazidati i napraviti loziste, kao i izbusiti duzu cijev koja ce sluziti za kovanje dugih ostrica.
Sutra bi trebao porub gotov, u subotu se testira uz pomoc pecenja dvije peke, a sljedeci tjedan bih trebao sloziti loziste i zavrsiti sa peci.
Takodjer mijeh se radi sutra i prekosutra...
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeFri Mar 30, 2012 1:09 am

Anduril wrote:
Evo novih fotki...
Znam da sam vam ih jucer obecao, ali jutros sam imao ispit i ucio sam pa nisam stigao uploadati i urediti ovo...

Jesi položio ispit?
Inače, peć izgleda predobro. Već osetim miris svinjetine i čujem kako mast cvrči... bounce
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeFri Mar 30, 2012 1:12 am

Jesam Very Happy
Dobio 5 Very Happy
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeFri Mar 30, 2012 1:15 am

Anduril wrote:
Jesam Very Happy
Dobio 5 Very Happy

Nadam se da je to na lestvici od 1-5, a ne od 5-10 kao što je kod nas Laughing
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeFri Mar 30, 2012 1:15 am

Da, da, najbolja ocjena, zaboravio sam to napomenuti Razz
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeFri Mar 30, 2012 6:29 am

Imas takodje 5 za majstoriju a za pecenje neznam,morao bih da probam,bar od butica ili pleckice.pa onda ocena.
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeSat Mar 31, 2012 2:25 am

sve pohvale ,jako dobro!Što se mene tiče imaš 5 i za balansiranje između obaveznog(faks) i neobaveznog.
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeSat Mar 31, 2012 12:50 pm

Hvala vam...

Sto se tice probavanja, budemo se dogovorili, ja sam uvijek za druzenja i pecenje uz to...
Karlo je nesto spominjao nekakvo druzenje kod njega Very Happy


Evo peke su danas ispecene...
Prva je bila 3 i po kile vratine, zacinjeno jucer ujutro i stajalo u pacu od vegete, bibera, soli i ulja...
Druga je bila 4 i po kile odojka, mladog, cijeli but plus jos malo ono sastrane (zapravo cetvrtina odojka) i isto je stajao u pacu od jucer ujutro. Pac je tu bio crvena slatka paprika, crvena ljuta paprika, malo vegete, bibera, soli i ulja...


Sve se pojelo i svi su nahvalili, a ja sam jos ponosniji na samu pec koja je sve to izdrzala...
Ima i nekih slika, pa cim ih dobijem stavim ovdje da vas malo provociram Razz
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitimeSun Apr 01, 2012 3:31 am

evo da se i ja ukljucim malo u ovaj lep i zanimljiv projekat,kao prvo cestitke na dobrom i temeljnom pristupu poslu,posebno mi se svidja sto je sve tradicionalno meh i ostalo,samo me jedna stvar brine scratch sta ce da se desi sa tom ciglom na visokim temperaturama,posebno ako nekad budes radio nesta sa preko 1000 st C,da to nepopuca vremenom,mozda si ipak trebao dole staviti nekakvu samotnu opeku!?Sve najbolje u daljnjem radu i jedva cekam da vidim zavrsnicu!Pozdrav
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Sponsored content





Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola Icon_minitime

Back to top Go down
 
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola
Back to top 
Page 1 of 4Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» IZRADA VLASTITOG METALA
» brusevi izrada
» Industrijska izrada maca
» Izrada valovite oštrice
» izrada tracne brusilice

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: