* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?

Go down 
4 posters
AuthorMessage
drago98

drago98


Posts : 9
Join date : 2014-01-08
Age : 25
Location : cacak

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeMon Jan 13, 2014 10:57 am

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?
Back to top Go down
Guest
Guest




koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: odgovor   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeMon Jan 13, 2014 11:03 am

od 13-15cm...to je neki standard..ako neko ima veću ruku onda duže...bolje je da taj kome praviš nož da ti on kože kolika drška da bude ...
Back to top Go down
vlay




Posts : 181
Join date : 2010-09-15

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeMon Jan 13, 2014 12:08 pm

Unapred se izvinjavam, ali gde iskopa taj standard, zivota ti?
Najduza i meni apsolutno predugacka drska koju drzah u ruci je Bark Riverova Aurora sa nepotrebnih 13cm.Fallknivenov A1 koji spada u kategoriju copera (citaj: veliki noz) ima drsku od 12cm, a vec F1 koji ima normalne dimenzije ima drsku od 11cm.Vecina  nozeva ima drsku izmedju 10 i 12 cm.Sve drske koje ja napravih imaju izmedju 10 i 11 cm, a normalne sam konstitucije i velicine saka.
Nikakav standard ne postoji, a ovih sumanutih 14,15 cm i duze mozemo naci samo na mitskom macu kralja Artura koji je predvidjen za dvorucno drzanje.
Ako noz nije konfekcijski, a ovde ne pricamo o takvima, onda velicinu i duzinu drske odredjuje vlasnik noza, ali sve preko 12 cm je apsolutno nepotrebno i smeta u krajnoj liniji.

@drago98 uzmi lenjir (ravnalo) i uhvati ga kao da drzis noz.Ocitas centimetre na to dodas jos pola centimetra i to je otprilike to.I javi nam rezultat, zivo me zanima...
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeMon Jan 13, 2014 9:27 pm

Ja koristim nozeve sa vecim drskama jer su mi sake velike ali ni jedan ne prelazi 12 cm.Cak kad ja radim drske radim tacno po saci bez tih pola cm viska(opet i to zavisi od drske,da li je iz jednog dela,slagana,iz 2 dela itd)Prevelika drska meni smeta i u nosenju a i pri radu.Sa ovim mislim ne na ukrasne nozeve koji stoje u vitrini vec za prave radne nozeve koje ja volim.Druga stvar je za macete jer njih radim malo duze ali ni to ne prevelike cisto zbog estetike a i ponekad macetu koristis sa dve ruke,zavisno od njene duzine,sirine itd.
Back to top Go down
Guest
Guest




koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: odgovor   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeTue Jan 14, 2014 12:54 am

kolega neznam da li si nekada studirao , ali sa ovakvim odgovrima i stavom - sigoruno nebih dobro prošao na ispitima... Smile  Very Happy On je postavio pitanje , a ti mu pričaš istoriju .Neki standrad za drške je od 11-15cm i to je to.zavisio do onog kome treba nož.ništa više .
Back to top Go down
vlay




Posts : 181
Join date : 2010-09-15

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeTue Jan 14, 2014 8:47 am

Sta ces, uvek imam takav stav kad sam u pravu.I , dobri moj, gde vidis istoriju u mom postu?
Covek je lepo pitao i na kraju mog posta dobio savet da uzme lenjir i izmeri sopstveni hvat.
Dalje, kao primer sam stavljao Bark River-ove i Fallkniven-ove modele koji spadaju u SAVREMENU produkciju komercijalnih nozeva, a mogao sam da nastavim tako unedogled, jer 95% nozeva imaju drsku dimenzije izmedju 10 i 12 cm ukljucivsi i custom nozeve vecine majstora.
Uglavnom, to sam uradio da bih ARGUMENTOVAO ono sto pricam.
Jedini istorijski momenat si mogao da uhvatis povodom pominjanja maca kralja Artura, ali taj momenat ne bese istorijski vec ironican.
Drska duzine od 13 do 15 cm ( kako je glasio tvoj standard) nema sta da trazi na nozu koji se koristi u prirodi, jer je nezgrapna, smeta i bespotrebno dodaje na tezini.Postoji takav tip drske, koji sluzi da je uhvatis u zadnjoj poziciji da bi povecao momenat sile pri zamahu, ali je bespotrebno, usko primenjivo i sasvim neodgovarajuce za tip nozeva o kojima mi ovde pricamo.
Nemam nista protiv da uzivas u sopstvenim (pre)dugackim drskama od gume, ali kad pocnes pogresno da savetujes druge pocetnike, e tu cu da uskocim.
Back to top Go down
Guest
Guest




koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeTue Jan 14, 2014 10:11 am

Jao kolega, dobar si Smile...ja se bavim naukom - neprirodno mi je da to pominjem više ...U nauci i tehnologiji postoji jedno pravilo- da nema pravila u suštini...moraš da radiš sa osećajem ...To nam Bog dao kao veliki dar...
Postoje pravila i pravila treba da se poštuju ..ali jednu strvar shvati, a to sam ti u više navrata rekao - osećaj za moment siutacije - šta je najbolje rešenje tog trenutka !...
Ja ne dajem pogrešne informacije - već tačne i precizne ...ostavimo po strani bark- river i fallkniven ...firme koje rade noževe , nisu loši, ali daleko do dobrog kvaliteta ...polgedaj dizajn japasnkih noževa ( drške u ovom slučaju ) , pa će ti sve biti jasno...
Dužina drške može da bude i 20cm..ako neko ima velike šake ...nema pravila ...
Back to top Go down
vlay




Posts : 181
Join date : 2010-09-15

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeTue Jan 14, 2014 1:23 pm

Gledam japanski dizajn, znam ga i od ranije, a znam i zasto je takav i kakva je izvorna namena tih oruzja.A ti takav dizajn i drsku hoces da prgolasis za univerzalan i da bude dobar za kamp, lov, ribolov, kuhinju, izlazak u grad....nece da moze...ako te to cini srecnim samo napred, ali ne mesaj babe i zabe.
Pozdrav

https://www.youtube.com/watch?v=dL7cSUvDzy0
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeWed Jan 15, 2014 5:48 pm

1. 'prosječna' širina muškog dlana je 9cm ,ko ne vjeruje nek provjerava....naučno  Laughing 
2. šmaraš oštrač i to , tačno i precizno , tvoje opise i definicije vjerovatno razumiješ samo ti,valjda si to sebi tako objasnio.
Aj sad ne budi mrgud....mislim sve pohvale tvome V gridu ali sve ostalo je i te kako diskutabilno...osobito ta opsesija tantom
kao univerzalnim alatom.Jest izvorni tanto ima više vrsta vrhova sve zavisno periodu i modi u kojem su nastali u zemlji porijekla
a ovu mantru o amerikaniziranom....ostavi za sebe, nisi nikom otkrio toplu vodu.
Sad malo off topic,pa kad već cijeniš takav svoj uradak 150eu i više(koliko sam shvatio) ,ne kukaj koliko košta koža....nećeš cijelu kravu potrošiti.
Te osvrt na onu , nismo više početnici....uhu spusti se malo i brusi dalje.....pomake u tvojim radovima vidim ali jadne
te ne bi bilo z goreg da poslikaš iste iz više kuteva, nećeš potrošiti sav film.

Bilo bi vjerovatno po tebe korisnije da prihvatiš po neke sugestije glede svojih radova i stajališta pa radi toga i postoji ovaj forum.

E sad ....ja reko a ti kako god hoćeš.
Back to top Go down
Guest
Guest




koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeThu Jan 16, 2014 3:34 pm

Kolega Vlay i kolega chumman...ovo što ste rekli je apsolutno netačno po svim tačkama!.neželim da objašnajvam zašto..jer i ono osnovno što sam rekao - vi ne razumete ,a dalje da neidem...ako ovako nastavimo - doći će do sukoba ..ne sa moje strane već sa vaše...ja ovog dečka znam lično, video je moje radove i mene je pitao , a ne vas ...prema tome , nemojte da ulazite u nešto - što je apslotno van vašeg domena ...kada sam ja učio oštenje i brušenje - vi ste radili na vodenim šmirglama na staklu...ja mogu danas da izoštrim , sredim, kompelet preko 10 noževa ( lovačkih), a vi bi ste sa jednim radili ceo dan ...da nedužim više ...mislijm da smo se razumeli .
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeThu Jan 16, 2014 3:57 pm

Hellou sokole....nije ti ovo privatan forum ako ga lično i znaš.....pitanje je postavljeno ovdje a ne u tvojoj radioni.
Glede sukoba..he he samo se ti loži i brusi ,meni ne smeta.
A u šta ću da ulazim ti ćeš da mi kažeš, de mani se takve retorike koju sam širiš od kako si se pojavio ovdje
i poradi na pravopisu  ili popij nešto za smirenje podhitno.

apslotno van vašeg domena  Rolling Eyes stručnjak

sva sreća što nema moderatora na ovom forumu  Twisted Evil
Back to top Go down
Guest
Guest




koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: odgovor   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitimeThu Jan 16, 2014 5:38 pm

Slušaj me ...ako je pitanje postavljeno , obraćaj se onom koga je postavio i citiraj njegov post , ne moj!. ...Ono o čemu ja pišem i šta sam ovde pisao od kada sam se pojavio je nešto što je što se radi godinama , decenijama i vekovima ....profesionalno i stručno utemeljeno na naučnim dokazima , raznim studijma i praksi -koja daje pečat svemu tome
- meni nemoj da se više obraćaš , aspolutno!i ti i gsp.Vlay.! ...nemoj da ulaziš u materju koju ne poznaješ - bolje rečeno poznaješ je sa sasvim suprotne strane od stane sa koje je verifikovana i apsolvirana .
Back to top Go down
Sponsored content





koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Empty
PostSubject: Re: koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?   koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ? Icon_minitime

Back to top Go down
 
koje duzine treba da bude drska za ruku na nozu ?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» zasto ne treba praviti mac od stainless-a...
» Drška od smole
» Koje su prednosti kovanja nad stock removal?
» kako da istanjim feder platnu od kamiona jer je debela 7 mm to j
» nasim kovacima mozda bude interesantno

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: