* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Izrada grindera

Go down 
+3
tisler
Karlo Ban
zlatko381981
7 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 2:00 pm

Trake su od neke njemacke firme, imam negdje na poslu link, cini mi se prilicno kvalitetne
2000x50 cirkon 30tak kn aluminij oxid oko 25kn
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 7:18 am

Evo upravo sam uspeo da sklopim svoju tracnu brusilicu, kopija KMG-a. Dobro sam se namucio dok nisam nastelovao da traka ide pravilno, ali imam par problema..

- kao prvo, greju se tockici (koji su od aluminiuma). Radio sam mozda par minuta, a vec su se dobro ugrejali.
- Ako pritisnem jace celikom na traku, traka prestane da radi. Prvo sam pomislio da je motor los, ali onda sam primetio da se osovina i dalje vrti ali traka proklizava na kontaktnom tocku (koji je jedini od poliamida).
E sad ako jos stengem traku mislim da ce tockici jos vise da se greju. A inace mi se desava i da traka zaleluja levo desno kada prislonim noz..

Pretpostavljam da ipak nije dobro podesen sklop pa cu pokusavati jos da nastelujem.. Ako je neko imao slican problem, cenio bih svaki savet..
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 8:48 am

djuragekon wrote:
Evo upravo sam uspeo da sklopim svoju tracnu brusilicu, kopija KMG-a. Dobro sam se namucio dok nisam nastelovao da traka ide pravilno, ali imam par problema..

- kao prvo, greju se tockici (koji su od aluminiuma). Radio sam mozda par minuta, a vec su se dobro ugrejali.
- Ako pritisnem jace celikom na traku, traka prestane da radi. Prvo sam pomislio da je motor los, ali onda sam primetio da se osovina i dalje vrti ali traka proklizava na kontaktnom tocku (koji je jedini od poliamida).
E sad ako jos stengem traku mislim da ce tockici jos vise da se greju. A inace mi se desava i da traka zaleluja levo desno kada prislonim noz..

Pretpostavljam da ipak nije dobro podesen sklop pa cu pokusavati jos da nastelujem.. Ako je neko imao slican problem, cenio bih svaki savet..
Daj nabaci koju sliku masine. Pri prvom pokretanju moji kotaci su se svi nenormalno grijali. Zapusili se nakon par minuta. Bila je moja krivica previse sam zategnuo kotace, sad sam sroz otpustio i stavio jos jednu maticu da se ne moze skroz odsarafit i odlicno radi, ugrije se ali umjereno. S to se tice proklizavanja i plesanja trake, mozda ti je spaner preslab. Ni sam ne znam koja snaga spanera opce treba biti, ali izgleda da sam to pogodio. I jos jedna stvar, nadam se da si na spaneru napravio mehanizam za stelanje trake, jer bez toga nista ako imas vise kotaca
Izrada grindera - Page 2 20130111105313
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 9:10 am

Verovatno si upravu si sto se tice tockica, vrlo moguce da su previse stegnuti. Provericu...
Stavicu slike veceras.
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 9:53 am

Izrada grindera - Page 2 IMG_20130121_173341_zps678705f5

Izrada grindera - Page 2 IMG_20130121_173331_zps9d795c6b

Izrada grindera - Page 2 IMG_20130121_173312_zps344b3e44

Izrada grindera - Page 2 IMG_20130121_173300_zpsac30b298
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 10:29 am

solidno si napravio pilu. Ako ti je sve donekle u centru i ako imas ono podesavanje spanera lijevo, desno, gore, dolje,nema razloga da traka plese. Nekako mi se cini da ti je onaj feder na spaneru malo pre slab i da je tu problem, probaj jos malo nategnut traku i otpusti vijke na tockovima. Mislim da je normalno lagano zagrijavanje, ipak se vrte na 3,4 pa i vise tisuca o/min
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 10:49 am

Svi savjeti su OK ,otpusti vijke na kotacaima i pojacaj oprugu ...na pogonskom kotacu ,na onom dijelu gdje ti je crna crta ili po sredini kotaca ,jos bolje ,obljepis koji sloj izolir trake ili ako imas komad gume od motora ili auta ( ne znam koji ti je promjer kotaca ) navuces gumu i nema vise proklizavanja a isto ce dobro odraditi i izolirka .....kod lezaja na malim aluminiskim kotacima moze biti jos jedan problem ...ako vijak kojim si ih stegnuo nije dovoljno jak ,zato je najbolji crni imbus !!!,onda se kod rada kotac zna malo zbog trake i spanera nategnuti u jednu stranu i tada i lezaj trpi neravnomjerno pa se grije i tako prenosi toplinu na kotac ...mada mislim da je veci problem ako si ih pretegnuo ...ali da imas i rezervnu opciju kao rjesenje problema .....probaj ako mozes traku prebaciti samo na pogonski + spanajuci + jedan od prednjih i onda pusti da radi pa vidi dali ti se grije i koliko i onda tu kombinaciju napravi i sa drugim donjim kotacem pa ces odmah znati ako mozda i ne leze paralelno .....
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 10:53 am

Hvala. Samu makinu i kotace (cak i pogonski) je napravio covek iz Hrvatske (ima njegov oglas ovde na forumu a i snimci na youtubeu). PRvo sam hteo sve sam da pravim ali nemam toliko vremena. Bitnije mi je bilo da sto pre pocnem ozbiljnije da radim nozeve. Pogonski kotac i onaj za stelovanje su sa radiusom, a tokar mi je napravio osovinu.
Prva zamisao je bila da bude obrnut raspored (kako je na vecini snimaka sto sam video), ali se motor vrti na drugu stranu pa sam morao da prilagodim. Cilj mi je da u sredinu stavim jos jednu malu osovinu za brusenje ulegnuca na drsci na primer. Nesto kao ovo:

Izrada grindera - Page 2 IMG_1398

Ja sam izvario postolje. Motor je na limu koji je šarkama povezan sa postoljem tako da na taj način može da se skine kaiš. Svi delovi koji se šarafima pričvršćuju (motor, lim na kojem leži motor, osovina, sklop sa kotačima) imaju gumene podloške. Mašina je trenutno na spratu iznad tašte i tasta, pa sam hteo da bude što tiši. I ovako stvara jake vibracije pa ću probati da ga postavim na parče stirodura da ga maksimalno utišam. Ako i dalje bude glasan, moraću da se selim u podrum. Mad

Ne znam u cemu je stvar sa trakom. Pokušaću večeras da pročačkam još malo. Ako i dalje bude bilo problema, snimiću kratki filmić pa ću postovati ovde..
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 10:59 am

Hvala Ben. U pitanju su crni imbusi. Čovek kaže da je pustio u rad pre nego mi je poslao i da je sve radilo dobro. Problem je što još nikad nisam uživo video ovakav grinder a kamoli radio na njemu. Kada ručno okrećem kotačiće osetim da ne idu sasvim lako, ali ne idu ni teško, ali obzirom da nemam sa čime da uporedim ne znam da li je to OK ili ne.
Prema mom "instinktu" rekao bi da bi guma (ili izolirka) preko pogonskog mogla rešiti problem.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 11:00 am

Jel ti to radi sa jednom trakom ili sa vise ...jesi li probao staviti drugu traku ????Ako te bide i dalje zezalo probaj namotati na spanajuci kotac ,rekao si da je i on konusni ,od centra lijevo i desno onu papirnu traku samoljepljivu bijelu tako da izravnas taj konus i da ti spanajuci ima ravnu povrsinu ...trebalo bi smiriti traku
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 11:02 am

Samo sam jednu traku probao do sada. odlično. Sada imam nekoliko varijanti pa ću sve isprobati i javljam kako je prošlo.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 11:06 am

Ako ti tesko idu kad okrenes rukom to je znak da si pretegao ...popusti i moraju ici lako .kad ga zavrtis srednje jako da se okrene barem 7-8 puta sasvim lagano ...e sad ima jos jedna stvar ...ako ne bude islo lako i kad popustis sarafe moze biti da ti se kosuljica unutrasnja od lezaja ,ako si jako pretegao pomakla pa ne lezi paralelno sa vanjskom kosuljicom i onda se kuglice u lezaju "cesu"od plast i griju ga ...ako je to izvadi radpcigerom lezaje van i polozi na nesto tvrdo vodoravno i na lezaj opet neku plocicu i lagano tuckaj cekicem nekoliko puta da se vrate kosuljice na mjesto ...jbga ...ne znam vise sta ... cheers
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 21, 2013 12:09 pm

Dobre vesti. Stavio sam par slojeva papirne samolepljive trake na pogonski(tamo gde se vidi crno) i sa desne strane španujućeg kotača. Sada lepo radi, ne beži i mogu lepo da je podesim.

Još uvek se greju kotačići, ali sudeći prema tvom postu, pretegnuti su. Kada zavrtim rukom ne da se ne okrene 7-8 puta nego se ne okrene ni jedan pun krug. E, ali sada nemam pri sebi toliko veliki inbus i ne mogu da ih otpustim, tako da će to dočekati sutra.

Hvala društvo, puno ste mi pomogli. Kada sve osposobim, stavljam snimak makine u radu Twisted Evil
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 3:55 am

kad gledam ove slike grindera uvidjam koliko sam ja ustvari slabe delove montirao pri gradnji . cim dozvoli vreme pokusat cu premontirati u nesto slicno ovome. pozdrav!
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 5:15 am

Sa točkovima sam imao sličan problem,reci mi molim te da li si postavio čauru između ležajeva ili ti je stavljena osovina tako da kada zategneš ležaj ne može da se pomera ka unutra ili si to zaboravio da uradiš?
ja imam ležajeve 6204 i kada sam ih stavio samo na imbus m20(fi20mm) bilo je zapinjanja pa sam ubacio čauru između ležajeva koja nedozvoljava da se pretegne i sada se vrte jako dobro. Za grejanje ne znam zato što mi grinder još uvek nije napravljen.
Pozdrav. Smile
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 6:35 am

E sad si me zbunio.. ne znam da li pricas o lezajevima osovine ili tockicima?

Sto se tice sklopa gde je španajući točak i kontaktni točkovi, to je radio gdin iz Hrvatske i to sve deluje profi (on inače pravi tračne i točkiće za tračne) i tu nemam primedbi osim što su pretegnuti ali to se raši francuskim ključem i inbusom.
Što se osovine tiče, kupio sam 2 ležaja u kućištu i odneo kod tokara i on je sve podesio. Jedan ležaj može da se vrti oko svoje ose a drugi je statičan. Mislim da je on pominjao neke čaure ali nisam ulazio u detalje.. inače sama osovina i pogonski kotač se lepo vrte. problem je u onim aluminijumski kotačićima na sklopu. Oni su na inbus šarafu koji je stegnut sa dve matice. mogu i to izbliza da slikam ako nekog interesuje..
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 6:56 am

Baš za njih ti i govorim Smile
pošto su na inbusu i kada ih zategneš maticom ležajevi trpe pritisak ka unutra pošto nema čaure da ih podupire ka spolja i zato se ležajevi i greju. Možeš ti da popustiš,ali po meni nije baš najbolje rešenje. Kod strugara napravi čaure koje staviš u točak redosledom ležaj,čaura,ležaj(čaura neka bude 1mm duža od razlike zbira širine ležajeva i širine točka) Kada to napraviš možeš da zatežeš koliko hoćeš jer čaura ne dozvoljava ležajevima da ulaze u točkić Smile
Nadam se da nisam jako zakomplikovao Smile
Pozdrav,
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 7:08 am

Aha, razumem. Nisam jos dosad rasklapao te točkiće pa nisam ni znao na koji način funkcionišu. al sada mi je jasno sta hoces da kažeš. Videću prvo kako će ovako funkcionisati. Ne sumnjam da je tvoje rešenje kvalitetnije ali "gori mi pod petama" da pravim noževe pa će to možda malo sačekati Laughing
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 12:49 pm

Društvo,imam i ja jednu molbu za vas.
Treba mi nekoliko ideja kako da napravim nosač el.motora na grinderu tj kako da zatežem kajš pošto imam trostepene remenice tj potrebne su mi tri razdaljine 1. 2. 3. Motor treba da se nalazi na grinderu-napred levo i da se spaja sa osovinom preko remenice koja se nalazi iza levo Smile
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 12:58 pm

Uputstvo koje sam ja citao kaze da se motor postavi na nosac koji je na sarkama, te da svojom tezinom zateze kais. Iako sam tako napravio, podesio sam da ipak motor lezi potpuno, jer mi se cinilo da ce ako visi vise da se optereti osovina motora. E sad mozes to uraditi, ali da motor ipak ne visi nego nekom osovinom ucvrstis polozaj.
Drugi predlog je da stavis motor na lim. Na limu umesto rupe za saraf koji ucvrscuje motor, iseci ili izbusi kanal. Tako ces moci da "klizes" motor napred nazad i na taj nacin otpustas ili zatezes kais.

Mozda ima i pametnije resenje, ali ovo mi je prvo palo na pamet..
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2013 2:09 pm

djuragekon wrote:
Uputstvo koje sam ja citao kaze da se motor postavi na nosac koji je na sarkama, te da svojom tezinom zateze kais. Iako sam tako napravio, podesio sam da ipak motor lezi potpuno, jer mi se cinilo da ce ako visi vise da se optereti osovina motora. E sad mozes to uraditi, ali da motor ipak ne visi nego nekom osovinom ucvrstis polozaj.
Drugi predlog je da stavis motor na lim. Na limu umesto rupe za saraf koji ucvrscuje motor, iseci ili izbusi kanal. Tako ces moci da "klizes" motor napred nazad i na taj nacin otpustas ili zatezes kais.

Mozda ima i pametnije resenje, ali ovo mi je prvo palo na pamet..
Ja sam rijesio problem na dva nacina. Nisam stavio tri nego za pocetak dvostupanjsku remenicu, motor mogu pomicat naprijed, nazad i tako zatezati remen, ali i jednostavniji nacin, kupio sam jos jedan remen koji mi savrseno pase na drugu remenicu bez pomjeranja motora. Tih remenja ima stvarno u svim velicinama i velika vjerojatnost da se moze kupit veci ili manji koji ce odgovarat.
Evo da podjelim sa vama i jednu korisnu stranicu sa raznim izracunima, izmedjuostalog i izracun brzine vrtnje i velicine remenica i duljine remena. Lako mozete bez razmisljanja izracunati kolike vam remenice trebaju za odredjene brzine okretaja i ostale pizdarije sto trebate predvidjeti u izradi grindera
http://www.blocklayer.com/Pulley-Belt.aspx
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeWed Jan 23, 2013 5:38 am

Ajde molim te ako ti nije jako komplikovano,slikaš sistem za pomeranje motora napred,nazad i ako možeš malo da pojasniš.
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitimeWed Jan 23, 2013 7:15 am

Pilgrim wrote:
Ajde molim te ako ti nije jako komplikovano,slikaš sistem za pomeranje motora napred,nazad i ako možeš malo da pojasniš.
Ma nije ti to nikakav poseban sistem, kao sto vidis na mojim prijasnjim slikama, motor stoji na dva zavarena flaha. na kojem sam izbusio rupe za pricvrscivanje. Te iste rupe samo rasiris u jednu stranu tako da
vijci imaju lufta, da se mogu pomicati (kliziti) ljijevo, desno. To ti je sva mudrost. Ali kupio sam i dodatan remen (danas ih stvarno ima u svim velicinama), tako da samo promjenim remen i to je to. Puno jednostavnije nego pomicanje motora. Htio sam napraviti i da motor stoji na pantovima pa da se sam zateze svojom tezinom. Odustao sam od toga, ovo mi je bilo jednostavnije.
Back to top Go down
Sponsored content





Izrada grindera - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Izrada grindera
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» pitanje oko grindera
» brusevi izrada
» Industrijska izrada maca
» Izrada velikog "belt grinder"-a
» izrada tracne brusilice

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: