* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Izrada grindera

Go down 
+3
tisler
Karlo Ban
zlatko381981
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeFri Jan 11, 2013 3:56 pm

Vuce me vec koju godinu da napravim tracnu brusilicu, prije svega radi ostrenja nozeva ali pod zadnje me pere i da se okusam u izradi istog. Prevagnulo je prije nekih mjesec dana i definitivno sam odlucio i bacio se u nabavku materijala.
Izrada grindera 20121225163926

Prije Bozica se lagano krenulo sa izradom ali zbog godisnjeg odmora kolege bravara u INA rafineriji nisam mogao odradit neke stvari koje su zahtjevale malo tokarije. Na trzistu grindera nekako mi se dopao najvise KMG- ov grinder, kolega Budak je napravio slican, jednostavniji, koji sam uzeo za skicu (Denise nadam se da se ne ljutis, malo sam se posluzio tvojim slikama Smile ) i poceo sastavljati slican stroj.

Izrada grindera 20121230142507
Izrada grindera 20121230173759
Izrada grindera 20121230191912

Ovih dana je gotovo tokarenje osovine i kotaca, pa sam danas uzeo dan godisnjeg i uhvatio se posla. Manje vise je sve sastavljeno

Izrada grindera 20130111105238
Izrada grindera 20130111112803

Najvise mi je razmisljanja dalo izrada finog podesavanja spanera. A ustvari i nije toliko komplicirano
Izrada grindera 20130111105313

Sve je rastavljeno i ofarbano

Izrada grindera 20130111185926
Izrada grindera 20130111185204

Traka ce biti sirine 5cm i duljine 2000cm ali duljinu je moguce i koregirati jer je brusni dio na izvlacenje. Osovina za sada ima dvije remenice sa jednom dobivam 25m/s a sa drugom 14 m/s. ako ce biti potrebe za drugim brzinama napravit cu jos jednu remenicu. Na kraju osovine ostavio sam produljenje i istokario navoj i dosjed koji moze posluziti za remenicu i pokretanje nekog drugog stroja, ili za brusni kamen, filc za poliranje....
Izrada grindera 20130111105335

Ovih dana je bilo dosta slobodnog vremena pa sam se dao malo i u skiciranje i pocetak izrade noza.

Materijal je pao s neba Smile
Izrada grindera 21122012680

Malo rezuckanja kutnom i turpijanja...

Izrada grindera 73052610151325127563211
Izrada grindera 73063410151325127553211
Izrada grindera 56613310151325127568211
Izrada grindera 70269510151325127558211

Onda me puklo opet ....

Izrada grindera 20130109191343
Izrada grindera 20130109184232

Toliko od mene za sada, nadam se da nisam pre naporan za prvi post, nadam se da ce biti jos toga za podijelit, a biti ce i pitanja Smile


Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSat Jan 12, 2013 5:14 am

Svaka cast. Very Happy
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 4:23 am

da, tako to ide... samo malo volje i svasta je moguce. odlican WIP. fala na trudu.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 10:14 am

Jucer ofarbano sve sklopili nazad slozili motor, na poslu imam beskonacne trake za parketarske tracne brusilice, izrezao komad od 2 metra zaljepio, samo da vidim kako ce se ponasat.
I tu je lagano veselje splasnulo Sad
Malo sam precjenio snagu motorica. Nategnuo sam traku...

Izrada grindera 20130112143530

Izrada grindera 20130113155427

Izrada grindera 20130113160053

... i motor jednostavno ne moze zwer pokrenut, cak ni uz moju pomoc i na manjem broju okretaja jednostavno je preslab.
A lijepo sam procitao negdje na ovom forumu da ce 0,75kw biti preslabo...
... ali ja nisam vjerovao da 2 metra trake na 4 osovine moze biti takvo opterecenje
Iskopao sam danas motorcinu od 2,2kw od mlina sa duplom osovinom, dao se u ciscenje i farbanje, sutra samo moram dati napraviti novu remenicu jer stara naravno ne odgovara.
Izrada grindera 20130113130932

Ova mrcina bi vjerojatno trebala biti i vise nego dovoljna.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: pitanje   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 10:28 am


Kolega , gde si našao ove crne šmirgle - ja ih tražim mesec dana..one su bolje od plavih nemačkih koje imam ..kaži mi firmu i sajt njihov da ih nađem.- hvala! i u kojim granuacijama ih imaju ...
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 11:17 am

oštrač wrote:

Kolega , gde si našao ove crne šmirgle - ja ih tražim mesec dana..one su bolje od plavih nemačkih koje imam ..kaži mi firmu i sajt njihov da ih nađem.- hvala! i u kojim granuacijama ih imaju ...
Te smirgle prodaje moja firma, inace su u roli i sirine 20cm koriste ih parketari na profi mašinama za brusenje parketa. Ima jedno 5, 6 granulacija, uzeo sam dva metra 120 granulacije isjekao traku 5cm i zaljepio nekakvim epoksijem samo za probu.
Sutra kada dodjem na posao pa vidim koje sve ima granulacije. Papir ispadne stvarno badave kad ga rezes, jedna traka od 200x5cm ispadne nekih 1,5€, za ovu 120 koju sam ja uzeo, mislim da grublji granulat kosta vise
Back to top Go down
tisler

tisler


Posts : 415
Join date : 2012-03-19

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 12:44 pm

Pozdrav ,tu nesto nije u redu, za koristim na grinderu motor od 0,75kw i radi perfektno.Duzina trake je 200 cm,sirina od 50 do 80 mm.Osovina je od neke tekstilne masine sa duplim lagerima za velika opterecenja i bas je masivna kao i pogonski tocak koji je od "gusa"-liven.Brzina trake:prva je 21 m u sec. a druga 28 m u sec.Opet kazem da radi kao zmaj pogotovu sto ja dosta seciva uradim za mesec dana.Evo slike.PS. Motor je trofazni i svajcarske je proizvodnje.
Izrada grindera 28a6kag
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 1:23 pm

"Motor je trofazni i svajcarske je proizvodnje"

E mozda je tu problem kod mene.
Motor je monofazni talijanske proizvodnje, kupljen u oglasniku za stvarno male pare. Motor je isproban i na prvu mi se cinio uredu. No bilo kako bilo, sutra ide grdosija gore pa se nadam da nece biti problema. Sta se tice ostale masinerije ne bi trebalo biti problema. Svi lezajevi su novi i sve je u centru.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: pitanje   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 2:30 pm

imam mašinu za hovblovanje parketa profi...kaži mi ime tvoje firme i kako da mi pošalju (daću ti adresu) ...pogledaj ispod nje da li piše " silikon carbide ili carborundum" ...to mi je važno...
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: dodatak   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 2:34 pm

treba mi gruba granulacija : 16, 24, 40 . 60 . 80 i 120..ali ove grube moraju da budu od siliconcarbide...naročito ove grube...
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 3:41 pm

oštrač wrote:
treba mi gruba granulacija : 16, 24, 40 . 60 . 80 i 120..ali ove grube moraju da budu od siliconcarbide...naročito ove grube...
Ko za vraga jesu od Silicon carbide, ne znam za 16 ali mislim da od 36 do 160 imam granulacije, sutra cu pogledat. Proizvodjac je neka "sait" firma http://www.sait-abr.com/eng/products.aspx?Lang=eng I ako pogledas sliku, papir ima oznaku saitac C-F
Na njihovim stranicama ta oznaka oznacava Silicon carbide

Izrada grindera 2013-010

Ajmo na PM da ne spamamo temu
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSat Jan 19, 2013 1:38 am

Jedno brzinsko pitanjce. Jesam li mozda pogrijesio sto sam prednje kotace istokario na nacina da sam upustio 2mm kanal sirine 53mm. Trake su narucene 50mm x2000mm. Hoce li to smetati za sam rad trake (dali ce derati rubove). Nije kasno, uvijek ih mogu izravnati ali ako nece biti problema nebi ih dirao. Inace grinder je gotov, novi motor stavljen, cekam samo trake. Ove trake sta sam izrezao, ne valjaju. Ne znam ih zaljepit i raspadaju se. Par sekundi radi i razleti se.
Izrada grindera Kotaci10
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSat Jan 19, 2013 4:20 am

boyka wrote:

Ajmo na PM da ne spamamo temu

Nema potrebe za bežanjem. Spamanje kada se dele informacije se toleriše. Laughing
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSat Jan 19, 2013 5:25 am

nek ti budu ravni ti prednji tockovi jer ces nekad pomicati traku da mozes raditi na rubu a onda ce ti derati po bridu ..i drugo ,trake za ovakav grinder moraju biti platnene a ne papirnate ....
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSat Jan 19, 2013 11:21 am

Hvala na info, popeglat cu tockove, i naravno da cu koristit platnene trake. Narucio sam ih u renotexu ovo s papirom je samo za probu.
Za probu sam zaljepio onu srebrnu armiranu traku sa donje strane papirnog smirgla. Nisam se mogao docekat da ga isprobam a i zanimalo me treba li sto doradjivat.
Nakon malo igranja sa spanerom traka se smirila i odlicno radi.
Evo kratki filmic. Oprostite na kvaliteti snimano je mobom.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSat Jan 19, 2013 11:43 am

boyka wrote:

Evo kratki filmic. Oprostite na kvaliteti snimano je mobom.
Super izgleda. Sad na pravi posao izrade nožeka bounce
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 7:23 am

sve je odlicno samo sto si .po mome tebao onu osovinu koja ti je produzetak kod pogonskog ,tako sam ja napravio kod sebe ,staviti na dugu stranu ,kod remenice ....tako bi omao vise prostora za rad i lakse bi mogao prilaziti okolo...i obavezno stavi neki oklop oko nje jer bi ti mogla dok grindas uhvatiti neki materijal ili ako ti pukne traka i padne na nju dok se vrti ....moglo bi bit svega ...
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 7:42 am

ben-66 wrote:
sve je odlicno samo sto si .po mome tebao onu osovinu koja ti je produzetak kod pogonskog ,tako sam ja napravio kod sebe ,staviti na dugu stranu ,kod remenice ....tako bi omao vise prostora za rad i lakse bi mogao prilaziti okolo...i obavezno stavi neki oklop oko nje jer bi ti mogla dok grindas uhvatiti neki materijal ili ako ti pukne traka i padne na nju dok se vrti ....moglo bi bit svega ...
Da imas pravo, trebao sam to tako izvesti, da sad radim sigurno i bi, to sam i izveo samo zato sto je stanga on inoxa i nisam je htio rezat pa sam dao napravit navoj, ali da, trebao sam to izvesti sa druge strane.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 8:33 am

boyka wrote:
ben-66 wrote:
sve je odlicno samo sto si .po mome tebao onu osovinu koja ti je produzetak kod pogonskog ,tako sam ja napravio kod sebe ,staviti na dugu stranu ,kod remenice ....tako bi omao vise prostora za rad i lakse bi mogao prilaziti okolo...i obavezno stavi neki oklop oko nje jer bi ti mogla dok grindas uhvatiti neki materijal ili ako ti pukne traka i padne na nju dok se vrti ....moglo bi bit svega ...
Da imas pravo, trebao sam to tako izvesti, da sad radim sigurno i bi, to sam i izveo samo zato sto je stanga on inoxa i nisam je htio rezat pa sam dao napravit navoj, ali da, trebao sam to izvesti sa druge strane.

Ne vidim gdje je problem da to napravis? Okreneš osovinu i to je to. Remenice pomakneš i problem rješen!
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 9:31 am

gorky wrote:
boyka wrote:
ben-66 wrote:
sve je odlicno samo sto si .po mome tebao onu osovinu koja ti je produzetak kod pogonskog ,tako sam ja napravio kod sebe ,staviti na dugu stranu ,kod remenice ....tako bi omao vise prostora za rad i lakse bi mogao prilaziti okolo...i obavezno stavi neki oklop oko nje jer bi ti mogla dok grindas uhvatiti neki materijal ili ako ti pukne traka i padne na nju dok se vrti ....moglo bi bit svega ...
Da imas pravo, trebao sam to tako izvesti, da sad radim sigurno i bi, to sam i izveo samo zato sto je stanga on inoxa i nisam je htio rezat pa sam dao napravit navoj, ali da, trebao sam to izvesti sa druge strane.

Ne vidim gdje je problem da to napravis? Okreneš osovinu i to je to. Remenice pomakneš i problem rješen!
Pa nije bas tak jednostavno, na osovini su ukopani kanali za zegere i kajle, pa nece odgovarat na kontra strani, ali nema veze, sta je tu je, mozda jednog dana napravnim novu osovinu pa rijesim.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 11:30 am

boyka wrote:
Pa nije bas tak jednostavno, na osovini su ukopani kanali za zegere i kajle, pa nece odgovarat na kontra strani, ali nema veze, sta je tu je, mozda jednog dana napravnim novu osovinu pa rijesim.
Sorry, gledao sam filmić pa nisam obratio pažnju na detalje. Na slikama je evidentno da nije baš tako jednostavno. Uglavnom ne žuri ti se to je ionako detalj koji se stigne napraviti. Prvo koji nož izbrusi:))
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 12:05 pm

gorky wrote:
boyka wrote:
Pa nije bas tak jednostavno, na osovini su ukopani kanali za zegere i kajle, pa nece odgovarat na kontra strani, ali nema veze, sta je tu je, mozda jednog dana napravnim novu osovinu pa rijesim.
Sorry, gledao sam filmić pa nisam obratio pažnju na detalje. Na slikama je evidentno da nije baš tako jednostavno. Uglavnom ne žuri ti se to je ionako detalj koji se stigne napraviti. Prvo koji nož izbrusi:))
A nikak se docekat da mi trake stignu, ovi iz renotexa valjda prvo sirovino nabavljaju kad im netko naruci deset traka. Od muke sam vec izrezao i obrusio pet blankova i par za vjezbanje, cekam samo trake da krenem sa izradom grinda. Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 12:07 pm

ta se osovina sad ne moze samo tako okrenuti jer je na njoj narezan desni navoj i kad bi okrenuo osovinu vijak bi ti se u radu odsarafio i mogao bi grinder ostati bez gazde .... Embarassed
Back to top Go down
boyka




Posts : 105
Join date : 2012-10-23
Age : 41
Location : Sisak

Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 12:30 pm

ben-66 wrote:
ta se osovina sad ne moze samo tako okrenuti jer je na njoj narezan desni navoj i kad bi okrenuo osovinu vijak bi ti se u radu odsarafio i mogao bi grinder ostati bez gazde .... Embarassed
He he dobro kazes, inace kad ga upalim, prilicno mi je zastracujuce, ta njegova brzina, jos u prvoj brzini gdje traka ide 15m/s je podnosljivo, ali kad prebacim na 30m/s cuje se ko mlaznjak. Moram priznati na me malo strah mrcine, pogotovo s ovim motorom. Razmisljam da ga kompletnog obucem u limenu kupolu barem 2mm stjenke, ostavim vani samo dio za brusenje. Do sada sam radio samo na kamenu koji je uronjen u vodu i vrti se 70 o/min.
Back to top Go down
Guest
Guest




Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitimeSun Jan 20, 2013 1:34 pm

boyka wrote:
A nikak se docekat da mi trake stignu, ovi iz renotexa valjda prvo sirovino nabavljaju kad im netko naruci deset traka. Od muke sam vec izrezao i obrusio pet blankova i par za vjezbanje, cekam samo trake da krenem sa izradom grinda. Very Happy

Ajde jedva čekam vidit uratke kad trake stignu. Vidio sam da hvala bogu materijala ima:)

PS. koliko je cijena trake u renotexu?
Back to top Go down
Sponsored content





Izrada grindera Empty
PostSubject: Re: Izrada grindera   Izrada grindera Icon_minitime

Back to top Go down
 
Izrada grindera
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» pitanje oko grindera
» brusevi izrada
» Industrijska izrada maca
» Izrada velikog "belt grinder"-a
» izrada tracne brusilice

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: