* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeSearchRegisterLog in

japanska britvica

Go down 
+4
ivo
davor_vfr
predrag1969
Karlo Ban
8 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
King76

King76

japanska britvica - Page 2 Empty
PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 28, 2012 12:06 pm

Karlo Ban wrote:
uf, odlicno zgleda.

Znam da se o ukusima ne raspravlja, ali britva na gornjoj slici mi je sigurno u top 5 najgorih britvi koje sam vidio - izgleda mi "cirkusantski", neelegantno - napravljno bez ukusa - i uopće se ne bih čudio da ju je napravio neki "amer", jer jedino oni mogu napraviti nešto slično kao npr. prilikom restauracije britve iz 1850-ih staviti drške "kričavo" crvene/zelene boje.
No, kao što rekoh, o ukusima se ne raspravlja.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 28, 2012 12:55 pm

King76 wrote:
Karlo Ban wrote:
uf, odlicno zgleda.

Znam da se o ukusima ne raspravlja, ali britva na gornjoj slici mi je sigurno u top 5 najgorih britvi koje sam vidio - izgleda mi "cirkusantski", neelegantno - napravljno bez ukusa - i uopće se ne bih čudio da ju je napravio neki "amer", jer jedino oni mogu napraviti nešto slično kao npr. prilikom restauracije britve iz 1850-ih staviti drške "kričavo" crvene/zelene boje.
No, kao što rekoh, o ukusima se ne raspravlja.
King ,slazem se da se o ukusima ne raspravlja ali meni se svida ,i nije ju napravio nikakav Amer ,sklon pretjerivanju ,nego genijalac iz Svedske po imenu Magnus Axelson,covjek koji me svakim svojim uratkom fascinira od elegancije ,detalja ,materijala i ostalog ...
Kao sto si i rekao .o ukusima se ne raspravlja ,ali vjeruj da bih ja ovu uzeo samo da je para ...
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 28, 2012 2:21 pm

pa kad su vec japanske britve, probaj da ispletes nesto ovakvo:

japanska britvica - Page 2 1281074553418_hz-cnmyalibaba-web3_6422
Back to top Go down
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 28, 2012 4:54 pm

ben-66 wrote:
.....nije ju napravio nikakav Amer ,sklon pretjerivanju ,nego genijalac iz Svedske po imenu Magnus Axelson,covjek koji me svakim svojim uratkom fascinira od elegancije ,detalja ,materijala i ostalog ...
Kao sto si i rekao .o ukusima se ne raspravlja ,ali vjeruj da bih ja ovu uzeo samo da je para ...

E, nećemo više o ukusima, btw. hvala na informaciji o proizvođaču...svakako ću potražiti ostale njegove radove...
Back to top Go down
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 1:03 am

Britva iz posljednje serije sinoć kasno na djelu:

Back to top Go down
ivo

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 2:29 am

'En ti misha, maneken je istetoviran k'o Yakuza ! Čini mi se da će ljevaci imati problem s britvicom, jedan će je baš ovih dana isprobati.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 4:35 am

ivo wrote:
'En ti misha, maneken je istetoviran k'o Yakuza ! Čini mi se da će ljevaci imati problem s britvicom, jedan će je baš ovih dana isprobati.

Ma za ljevake Karlo lako napravi mirror britvice samo treba napomenuti, zar ne?
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 5:59 am

King76 wrote:
Britva iz posljednje serije sinoć kasno na djelu:

Kako si zadovoljan brijanjem? Jel čupa ili je ugodno brijanje?
Back to top Go down
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 11:59 am

@ Ivo

Mislim da nećeš imati nekih značajnijih problema, jer je britva tako oštrena da jednako dobro brije jednom i drugom stranom - osim ako ne želiš poštovati japansku tradiciju i koristiti je samo s Omote stranom (wedge). U tom slučaju bi trebalo napraviti "mirror" oblik - britvu za ljevake.

@ Davor Vfr

Ovaj video je napravljen jutros oko 3:00. Brada nije bila savršeno pripremljena kao ni pjena - radio sam je na brzinu pa je bilamalo pregusta za brijanje britvom - iz tog razloga sam i dolučio onaj drugi prolaz napraviti samo s vodom no unatoč svemu bez problema sam obrijao bradu staru dva dana - bez iritacije i sl. problema.
Mogu reći da izuzetno ugodno brije, ali je potrebno prilagoditi kuteve brijanja i nema problema.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 12:11 pm

King76 wrote:
jer je britva tako oštrena da jednako dobro brije jednom i drugom stranom

Kad smo već kod oštrenja... Kako oštriš te Karlove britve? 10x jednu stranu pa 1x drugu ili ide 1:1? Pitam jer ću ja biti jedan od ponosnih vlasnika te britve, pa da ne zeznem nešto s oštrenjem...
Back to top Go down
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 12:15 pm

Sve su oštrene 1:1.
Btw. kojim kamenom misliš održavati britvu tj. raditi povremeni "touch up".
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 12:19 pm

Za sada imam King 1000/6000, chromeoxid i strop, ali planiram uzeti još kineza 12k...

Imaš li ti iskustva sa King kamenom i šta misliš o kinezu?
Back to top Go down
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 29, 2012 3:34 pm

King kamenje nisam nikada koristio, ali gradacije 1k/6k ti ionako neće biti potrebne, jer bi to bio niz koraka unatrag u odnosu na kamenje na kojem je britva sada finiširana.
CrOX bih također preporučio da zaobiđeš u širokom luku, jer ćeš kroz par touch-upova na njemu zaobliti bevel, a onda britva mora ponovo na oštrenje iz početka.
Za sada je održavaj samo na stropu - nadam se da znaš tehniku stropanja britve na stropu.
Kinez 12k nije loš kamen, ali je izuzetno spor - pogotovo za ove oštrice koje imaju visoki HRC - bit će potrebno sigurno nekih 150-200 krugova kako bi touch up bio uspješan.
Inače, iskoristit ću priliku za jednu napomenu za sve koji se već briju ovim britvama i za sve koji to tek planiraju:

- kada se koristi Omote (wedge) strana tj. strana na kojoj je utisnut žig potrebno je otvoriti kut brijanja tj. u prevodu odmaknuti leđa britve za otprilike 1,5-2 širine leđa

- kada se koristi Ura (hollow) strana potrebno je zatvoriti kut brijanja tj. leđa britve primaknuti što bliže licu, ali ne toliko blizu da leđa dodiruju lice
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 12:02 am

Hvala na uputama za brijanje.

Meni se King na noževima pokazao ok. Čini mi se malo sporijim, ali odradi posao.
Sa ovim setupom oštrim onu gold dollar britvu, za sada uspijem naoštriti do HHT3-4. Brijanje nije baš smooth, ali odradim ga. Baš me sad zanima kako će to biti sa Karlovom britvom. Tek sad kad bum imao poštenu britvu naoštrenu od profesionalca budem znao di sam sa svojim oštrenjem. Koji kamen bi mi ti preporučio?
Back to top Go down
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 12:37 am

davor_vfr wrote:
Koji kamen bi mi ti preporučio?

Recimo da bi Naniwa 10k bila sasvim dovoljna za touch up.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 5:19 am

Samo da javim da sam odradio prvo brijanje i da sam jako zadovoljan kako Karlovom britvom tako i Kingovim oštrenjem. Dobar tim ste dečki svaka čast!

Samo da napomenem da britva nije prolazila HHT. To jest prolazila je HHT0 na nekim mjestima, ali nakon 20-30 krugova na stropu prolazi HHT4. Brijanje je bilo vrlo ugodno.
King tako inaće radiš oštrenje ili je ovo neki iznimni slučaj? Ne žalim se da ne bi krivo shvatio post.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 9:56 am

davor_vfr wrote:
Samo da javim da sam odradio prvo brijanje i da sam jako zadovoljan kako Karlovom britvom tako i Kingovim oštrenjem. Dobar tim ste dečki svaka čast!

Samo da napomenem da britva nije prolazila HHT. To jest prolazila je HHT0 na nekim mjestima, ali nakon 20-30 krugova na stropu prolazi HHT4. Brijanje je bilo vrlo ugodno.
King tako inaće radiš oštrenje ili je ovo neki iznimni slučaj? Ne žalim se da ne bi krivo shvatio post.

drago mi je cuti!
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 2:59 pm

davor_vfr wrote:

HHT test je odličan pokazatelj oštrine, ali mnogo faktora utječe na to da li će ga britva proći ili ne - evo samo neki:

- ukoliko oštrica nije dobro odmašćena od zaštitnog ulja - NE PROLAZI
- ukoliko je određena dlaka malo masna i sl. - NE PROLAZI
- ukoliko se ne pogodi kut pod kojim se dlaka naslanja na oštricu - NE PROLAZI
- itd...itd....
Ja HHT radim na pet mjesta na oštrici i to: na peti, pri sredini i blizu vrha te u dijelovima koji su među prethodno navedenim tako da je moguće da recimo na nekom dijelu, a pri tome mislim na svega par mm dužine oštrica ne prođe HHT.
No, bez obzira na HHT britva odlazi od mene tek nakon test brijanja, jer unatoč pozitivnom HHT-u brijanje je ipak jedini mjerodavni pokazatelj.
Također, po mnogim Forumima se spominje da oštrica mora prerezati dlaku 1-2 cm od mjesta na kojem se dlaka drži - vjerujem da si na taj način radio HHT, ali s obzirom na specifičan profil ovih britvi HHT se radi malo drugačije tj. oštrica mora prerezati dlaku nešto bliže mjestu gdje se ista drži - ista stvar je i kod starih "wedge" britvi dok recimo "full hollow" kad se ispravno naoštre mogu prerezati dlaku i 3-4 cm od mjesta na kojem se dlaka drži prstima.
E, sad zašto je nakon što si britvu nastropao ona prolazila HHT?
Iz jednostavnog razloga, jer sam je nakon test brijanja stropao, a moj strop ima dosta nanesenog "neatsfoot" ulja koje je rezni brid pokupio prilikom stropanja, a koje se s oštrice ne može skinuti samo s pomoću sapunice kao npr. Camelia ulje kojim je oštrica bila zaštičena kad si dobio britvu. Nakon stropanja na tvom stropu koji je vjerovatno puno suši od moga ulje se uklonilo sa reznog brida i britva je prošla HHT.
Btw. i Netsfoot i Camelia ulje su u potpunosti neškodljivi da se ne bi zabrinuo.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 07, 2012 3:53 am

Nisam niti sumnjao u tebe da me ne shvatiš krivo.
Mislio sam možda da je u transportu oštrica dodirivala papir pa se malo "zatupila", ali sad kad si objasnio ovo sa uljima siguran sam da je to zbog njega.

Uglavnom prezadovoljan sam obojcom - dečki svaka čast! Wink
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 07, 2012 3:58 am

E da pitam još samo sa kakvim uljem da štitim britvu ukoliko duže stoji?

Da li ju trebam uljiti ako se s njom brijem svaki drugi dan?
Back to top Go down
King76

King76

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 07, 2012 6:35 am

Da, bilo bi je zgodno zastititi. Ja za tu namjenu koristim ulje od kamelije - Camelia oil, ali moze i Balistol, a sto se tice ostrice moguce je da je taknula papir prilikom transporta i odmotavanja. Treba imati na umu da su ostrice kod britvi izuzetno osjetljive i svako pa i najmanje diranje svega sto nije dlaka ih lako moze zatupiti.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeMon Sep 10, 2012 1:34 am

Hvala na informaciji.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeMon Sep 24, 2012 6:28 am

Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeMon Sep 24, 2012 6:45 am

Odlično! Snimio bi i ja film ali još uvijek sam puno prespor tko bi pol sata gledao moju ružnu facu Smile
Kad se ubrzam možda i snimim koji video.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitimeMon Sep 24, 2012 8:05 am

ma samo ti snimaj...lako se poslije montira u 2-3 minute najzanimljivijih dijelova
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: japanska britvica   japanska britvica - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down

japanska britvica
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» DMK-003 japanska britva