* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 lemes kao materijal

Go down 
5 posters
AuthorMessage
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

lemes kao materijal Empty
PostSubject: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeMon Jun 04, 2012 11:35 pm

moze li mi neko sa vise iskustva reci dali je lemes dobar materijal za izradu nozeva. ako neko nezna lemes je deo pluga. imam ponudu od dvadesetak lemesa za malo para. ali neznam dali vredi za nozeve.
Back to top Go down
tic-tac

tic-tac


Posts : 12
Join date : 2012-05-07
Location : Križevci

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeTue Jun 05, 2012 2:01 am

Č.3134 ili C1052
Kemijski sastav:
C: 0.47-0.55
MN: 1.20-1.50
P: 0.040
S: 0.050

Po meni nije baš nešto, tek je na početnoj skali po postotku ugljika ali možda bi bio dobar za kombiniranje s nekim čelikom koji ima veći postotak ugljika - laminiranje i damask.
Također ne mora biti da je to baš taj kem. sastav odnosno da je taj materijal tako da ti i ne mogu baš puno pomoći sa sigurnošću.
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeTue Jun 05, 2012 9:39 am

hvala ti. verovatno su svi slicni po sastavu. mislim da se necu upustati u to. osim ako neko misli da bi to mogao upotrebiti poslacu mu.
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeWed Jun 06, 2012 2:13 pm

mozes li da mi objasnis tacno koji je to deo na plugu a ja cu tebi da kazem ovako odseces parce progrjes na T kaljenja otprilike oko 8oo st C mozes cak i na vise,prekalis, jer ti je to test pa sta bude,isprobas turpijom a mozes i cekicem pa ako pukne ima potencijala za izradu necega,onda moras kad radis noz sve po T.o.uputstvima,to bi moglo otprilike da ti posluzi za svaki materijal od ugljenicnih celika kad neznas koji je...Ako je to c.3134 onda i nije tako lose(manganski celik),od njega se prave sine i kojekakve opruge,svojevremeno kada sam pocinjao da kujem nozeve odsecao sam parcad sina i kovao nozeve koji su se jako dobro pokazali.Sve je stvar eksperimenata i pokusaja,neuspeha i uspeha tako se naj bolje uci,kasnije je sve igra ali eksperiment ipak zauvek ostaje Smile
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

lemes kao materijal Empty
PostSubject: o lemesu   lemes kao materijal Icon_minitimeThu Jun 07, 2012 1:05 am

hvala rale! tako cu i uciniti. u medjuvremenu sam pogledao na netu sta je tacno lemes. to je verovatno licki izraz. ovde bi lemes bio raonik. na vikipediji kaze da raonik trpi najvecu silu pa se izradjuje od specijalnih kvalitetnih celika. mozda bi vredelo probati.
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeThu Jun 07, 2012 9:39 am

Eto dosli smo do toga naravno da je dobar materijal ja zivim na selu i snalazio sam se od pocetka sa svim i svacim i svasta isprobavao,dok nisam dosao do ekstra kvalitenih celika, i znam da je to dobar celik a ponekad se i od niceg moze napraviti nesta Very Happy
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeThu Jun 07, 2012 10:54 am

Pa trebao bi biti dobar celik.Ali posto se sve sto se kod nas pravi,pravi da traje sto krace neverujem da su sadasnji raonici dobar materijal izasta.Mislim da je vecina samo obicno gvozdje .Ali moze da se desi da je celik samo ne zakaljen.Ko sto je to slucaj sa nekim kineskim nozevima za koje je cinimi se Rale jednom pricao da je takav slucaj.Nisam probao da ih kalim,samo sam ih takve kakvi su koristio.E sada,mozda sam nabasao na lose,jebem li ga.Ali mislim da su tanjiri tanjiraca boji dosta materijal za nozeve,kada su u pitanju poljoprivredne masine.
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeThu Jun 07, 2012 11:02 am

ponudu sam dobio od coveka koji drzi etno kucu. ima milion starih stvari u dvoristu. i cige znaju da on to otkupljuje pa neverujem da su mu ponudili nesto sto je novijeg datuma. pa mislim ako su od neke starije proizvodnje mozda su i od dobrog materijala. ali kao sto master rale kaze treba zakaliti komad pa proveriti stvar.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeThu Jun 07, 2012 12:04 pm

Naravno.Isprobavanje je majka sveg znanja.
Back to top Go down
ivo




Posts : 192
Join date : 2011-11-04
Age : 60
Location : Zagreb

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeMon Jun 11, 2012 6:34 am

rale wrote:
mozes li da mi objasnis tacno koji je to deo na plugu a ja cu tebi da kazem ovako odseces parce progrjes na T kaljenja otprilike oko 8oo st C mozes cak i na vise,prekalis, jer ti je to test pa sta bude,isprobas turpijom a mozes i cekicem pa ako pukne ima potencijala za izradu necega,onda moras kad radis noz sve po T.o.uputstvima,to bi moglo otprilike da ti posluzi za svaki materijal od ugljenicnih celika kad neznas koji je...Ako je to c.3134 onda i nije tako lose(manganski celik),od njega se prave sine i kojekakve opruge,svojevremeno kada sam pocinjao da kujem nozeve odsecao sam parcad sina i kovao nozeve koji su se jako dobro pokazali.Sve je stvar eksperimenata i pokusaja,neuspeha i uspeha tako se naj bolje uci,kasnije je sve igra ali eksperiment ipak zauvek ostaje Smile

Aaaa, zato su u to vrijeme vlakovi oko Novog Sada iskakali s kolosijeka Idea !
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitimeThu Jun 14, 2012 4:23 am

Very Happy Nece vise sad imam lager pravih...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Sponsored content





lemes kao materijal Empty
PostSubject: Re: lemes kao materijal   lemes kao materijal Icon_minitime

Back to top Go down
 
lemes kao materijal
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Materijal

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: