* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola

Go down 
+6
djuragekon
Dule
žile
Karlo Ban
predrag1969
Davor
10 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeMon May 21, 2012 11:48 am

SVAKA ČAST!!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeMon May 21, 2012 12:28 pm

ovo je sve zanimljivije
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeMon May 21, 2012 2:44 pm

je, karlo. svaki put sve zanimljivije, samo se oduzilo nekako...
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeMon May 21, 2012 3:08 pm

A jebiga decki, nije to jednostavan projekt niti je to jedina stvar s kojom se bavim u slobodno vrijeme Very Happy

Ali nadam se da ce se sada to malo brze pokrenuti jer sam dobio i drugu narudzbu i sada cu spavati na mjestu gdje se sve to radi pa bi trebao oba projekta paralelno vuci...


Inace pod i kosara kocije su vec konstruirani, samo jos nema slika Very Happy
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 1:46 am

ma ide brze nego neki moji projekti kojima se bavim u "radno" vrijeme Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 1:50 am

slike,slike,slikeee bounce
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 11:13 am

Posebnu draz daje to sto se radi bez elektricnih alata,tj sve prirodno kao u tom vremenu.Jedino neznam koje se drvo tad koristilo a koje ti koristis.Cisto zbog autenticnosti.Samo polako druze i izbacuj slike kad god mozes jer ima nas dosta koje ovo zanima.Jos ti fali da iskujes neki gladius ,uradis rimsku odecu i crveni plast i onda si kompletan.
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 12:35 pm

Ipak ne uspijevam natjerati mak na konac...
Drvo se obradjivalo i rezalo na cirkularu. Nisam to mogao nikako sprijeciti...
Ali uspio sam sprijeciti da se stavljaju sarafi, pa makar i na ona mjesta gdje se ne vide.
Tamo gdje zakovice ne budu dovoljne, stavljat cu klinove koje cu sam izraditi...

Inace ovaj drugi projekt koji sam spominjao je potpuna rekonstrukcija rimske vojne opreme, ukljucujuci i gladius. Tako da ce gladius biti prva ostrica koju cu napraviti na ovoj peci.
No za ovaj projekt dobijete novi topic i isto ovako pisanje reporta preko slika...

A sljedeci moj post ce biti sa slikama napretka...
S obzirom da mi je komp izuzetno spor nadam se da cu do 11 stici sve to uploadati i staviti ovdje...
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 1:12 pm

Evo slika, pa uzivajte Very Happy


Pocinje se s ozradom poda:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 129


Poznata metoda olovke na koncu:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 134


Stavljaju se skart daske da se vidi kako ce to izgledati:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 133


Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 131


Pod gotov i stavlja se prva pocetna daska kosare:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 138


Prva daska se umece direktno na osovinu, do njenog dna, tako da se dobije privid da je osovina unutar kola, a zapravo nije:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 135


Provjera s kutnikom jel sve okomito:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 137


Pogled iz drugog kuta:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 136


Stavljene prednje daske i njihova visina odredjena:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 139


Pogled iz drugog kuta:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 140


Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 141


Pocinju se dodavati manje daske:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 143


Sve su dodane:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 144


Pogled na unutrasnjost:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 145


Pogled na van:
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 146



Kosara jos nije fiksirana, samo je naslonjena na pod, koji je isto samo naslagan na osovinu.
Sama kosara ce se jos obradjivati, dobit ce oble rubove, ali trenutno se to nije stiglo. Budemo.
Jos dvije slike su danas uslikane, ali ih jos nisam dobio. Na njima se odlicno vide dimenzije, jer se ja nalazim unutra. Inace kda se stavi tockovi ljudi ce morati dizati pogled da mogu vidjeti vozaca.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 1:38 pm

e, to je vec nesto. hoce li kosara biti okovana nekim listom zeljeza ili bakra?
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 1:40 pm

Bravo momci ,samo napred Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 1:49 pm

Naravno da hoce Very Happy

Samo nece biti list, nego ce biti flah s unutarnje i vanjske strane. Naravno okov ce biti i s gornje i s donje strane Very Happy
Back to top Go down
becarsb

becarsb


Posts : 172
Join date : 2011-01-05

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 2:23 pm

a konjići??????????
ko njh osigurava
nemoj sad neke miševe upreć pod kola
i kakva će orma bit?
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 2:27 pm

Orma ce vjerojatno biti moderno-tradicionalna...
Dakle, sa sokackih i becarskih kola Very Happy

Konje ne osiguravam ja, nego financijer kola, ali bit ce i to sredjeno bez problema...



Nego, ako ikoga zanima moze slobodno doci i uzivo to vidjeti...
Cak stovise mozete doci i pomoci raditi ako ste voljni...
Pogotovo sada kada krece kovanje i kada cu trebati pomoc vas iskusnijih na tom polju...
Kolikogod citao i informirao se o tome, moram reci da jos nisam nista sam kovao...
Isprobavao jesam kod frenda, ali to se ionako ne broji...
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 2:33 pm

Vježbaj ruku, nalupat ćeš se.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeTue May 22, 2012 7:48 pm

predstavi djelove, pa mozda ja iskujem koji sitniji (sa vremenom sam naknap za nesto veliko i komplicirano). bilo bi odlicno sudjelovat u tom projektu.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeWed May 23, 2012 4:29 am

Hvala na ponudi, ali trenutacno ni sam ne znam koji sve dijelovi postoje ni kako tocno trebaju izgledati...

To su zapravo sve metalna pojacanja da ucvrste drvo, a to i ne mozes kovati ako nemas taj komad drva pored sebe, jer radis po mjeri...

Ali ako se nadje nesto sto se moze iskovati na ovaj nacin javim ti Very Happy
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeWed May 23, 2012 6:36 am

zato sam i rekao iskovati, a ne okovati Razz Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeWed May 23, 2012 12:46 pm

Odlicno izgleda.steta sto smo daleko jer bi bilo dobro ucestvovati u izradi ovakvog necega.Ja licno obozavam ovakve stvari kao i sve staro.Sva sreca pa imas u blizini vise vrhunskih kovaca.Nastavi druze sa dobrim radom.
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeSat May 26, 2012 3:17 pm

Jucer i danas je bilo vrlo dobro, steta sto nije bilo odlicno...

Jucer sam sredio sve cekice koje sam imao, kao i jos neke sitnice koje je trebalo urediti...

Danas sam bio poluuspjesan. Ispraksao sam se u kovanju eksera, a napravio sam i dva zaraca, probijac i sjekac. Onaj neuspjeli dio je bio izrada klijesta, ali znam gdje sam pogrijesio i sljedeci puta ce se to ispraviti, samo se nadam da nece biti neke druge pogreske...


Pec radi savrseno, nakon sto postigne temperaturu odrzava je bez imalo muke, a mijeh samo zacini stvar svako malo, uopce nemoram non stop pumpati...

Ne znam tko je to spominjao, a ne da mi se sada ici unazad traziti, ali bio je u pravu kada je rekao da su dva reda cigle previse za loziste. Maknuo sam dvije cigle sastrane, ostale sam ostavio, ali vjerojatno i njih ostavim. Koliko sam uspio vidjeti sipke na dnu lozista drze, zasad su u redu.


Inace prve udarce po vrucem metalu sam odradio uz ovu pjesmu:

https://www.youtube.com/watch?v=kIBeYoP9Wi0
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeSat May 26, 2012 5:27 pm

za dva reda cigle je govorio rale...
stavi par slika da vidimo kako sad izgleda pec s mjehom i nakovnjem, a interesantno je pogledati i te tvoje rukotvorine.
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeSat May 26, 2012 5:36 pm

Nema slika, danas sam bio sam i nije me imao tko slikati, a ja jos nemam fotic...

Fotic cu kupiti sutra navecer i stize mi sljedeci tjedan pa cu vec moci sam slikavati i stavljati slike kako budem htio...
Slikat cu i ove stvari koje sam dosad napravio, ali to je vrlo jednostavno...
Back to top Go down
Guest
Guest




Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeSat May 26, 2012 5:53 pm

E da, zgoda s nabavom feder plate Razz

Nakon sto sam nabavio sav ostali materijal, trebalo je jos samo to i isao po onom popisu koji mi je Predrag dao u topicu gdje sam to trazio...

I odem prvo, a i jedino zbog manjka vremena, u Auto-invest.
I kaze mi tamo lik za jednu federplatu 500 kuna.
Ja ga gledam, nije mi jasno, jer znam da ste vi ovdje pricali, a i od kolege cuo da se to dobiva onako za pivu. I kazem ja njemu nemam sada toliko gotovine, dodjem drugi put, a u sebi mislim ma goni se i ti i tvoja feder plata...
(uvjeren sam Predrag da bi neki drugi s popisa bio jeftiniji Razz Svakako hvala na popisu koji si napravio)

I sjetim da u Scitarjevu, mjestu gdje sve ovo radim, ima jedan majstor koji tako skuplja aute i ima radionicu i nazovem ga, kad on kaze nema problema, ima ti ja to. Pitam ja koliko, objasnim za koga i za sto treba, a on kaze nista, nosi, ja castim Very Happy
Odem po to (obadvije, potpuno u kompletu), ostavim mu za pivu i ustedim 500 kuna Razz

Jednog dana kada se nadje vremena i dovoljno znanja iskovat cu mu noz od te feder plate i pokloniti mu ga.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeSun May 27, 2012 5:38 am

Anduril wrote:
Svakako hvala na popisu koji si napravio)

guglu hvala )))
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitimeThu Jun 14, 2012 9:29 am

Opa. Ovo bas dobro izgleda. Nego, jel'i vi konja za vucu imate? Smile
Back to top Go down
Sponsored content





Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola   Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola - Page 3 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Eksperimentalna arheologija - Izrada rimskih trijumfalnih kola
Back to top 
Page 3 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» IZRADA VLASTITOG METALA
» brusevi izrada
» Industrijska izrada maca
» Izrada valovite oštrice
» izrada tracne brusilice

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: