* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Novi damaskus

Go down 
+7
ivo
Karlo Ban
zlatko381981
Dule
Davor
becarsb
rale
11 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 11:49 am

Zlatko ocigledno slabo citas izmedju redova,postoji jedna poslovica ,,preko prece naokolo blize,,ti nisi ni poceo da radis a vec hoces da znas SVE a ja nemogu da ti prenesem znanje koje sam sticao radom dugo,npr:sve te price i pisanije o celicima su relativne dok neke stvari neshvatis RADOM sam...Kreni da radis malo se pomuci pa ces da vidis sta je sta...pre 8god sam procitao knjigu ,,THE CRAFT OF THE JAPANESE SWORD,,i pomislio sad znam sve ali veruj mi jedno su knjige a drugo rad i trud!Apro po te price o razmeni ugljenika izmedju celika,odnosno njegovom gubljenju odradio sam secivo od 2500slojeva,sad zamisli koliko je tu bilo grejanja i to koksom ne cumurom pa sam na kraju dobio tvrdocu od 60 rokvela,secivo je ostro kao zilet i dugo drzi,isto tako nemora da znaci da ako ima milion sl da je bolji od onog 120 itd itd Smile mislim da sam ti ovako vise pomogao nego da sam pisao nekoliko stranica na ovom forumu.pozdrav
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 12:50 pm

U redu Rale,znam tu pricu,vec sam je cuo puno puta.Ali mi je drago da hoces da pomognes,ali takodje vidim da si se i razocarao jer ja ovo pitam ,a nisam ni probao jos da radim damaskus.Kriv sam po tom pitanju,priznajem.Al pre svakog posla,pogotovo ako imam mogucnosti,ja prvo volim da saznam sto vise o necem.Ali ne zaludjujem se idejom da sve znam posle toga,kao sto ti pomenu(sem ovog zaludjujes,to sam ja malo dodao,onako radi efekta),tu fazu odrastanja sam odavno presao,pa prilicno znam sada sta mogu a sta ne i koliko bih mogao.E sada,sto i neradim bas kako bi mozda trebalo(sto su mi mnogi umetnici,a i drugi ljudi dosta puta prebacivali)je sasvim nesto drugo i druga stvar po sredi.Al to nije vazno.Vazno je u stvari da mi nisi rekao ono sto me je u stvari interesovalo najvise.Pomenuo si da nemora boraks da se koristi.A ja sam pitao,jel pri kovanju(tj.kovackom varenju)?Ili se mozda koristi nesto drugo?Zamolio sam te da mi oko toga samo kazes nesto,mislim da nemoras bas da pises mnogo.E sad ako gresim i to bas zahteva mnogo pisanja,truda i sl.onda izvini,nemoras.Ja sam ionako to resio da radim ma sta cuo,pa cu kako kazes i sam doci do nekih odgovora,valjda.Mada me je ovo dosta iznenadilo,pa odatle i potice toliko moje interesovanje.Jer kada se izvodi takvo varenje,koliko sam ja do sada,"naucio"mora izmedju komada da se stavlja nesto,sto bi rastopilo sljaku i koja bi posle pravilnim udarcima cekica izasla napolje.Ili u suprotnom ostaju djepovi ili se cak metal uopste nespoji.Zato me je to iznenadilo.E sad,to je samo teorija koju moram da proverim sto i nameravam.Dobro toliko pozdrav
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 1:00 pm

dobar si ti lik Smile pocni da radis pa kad zapne javi se,umesto boraksa mozes da koristis kvarcni pesak ali najbolje samo okolo nemoj nista da stavljas izmedju samo dobro ocisti povrsine,kad nabavim boraksa vecu kolicinu poslacu ti trnutno ga ni ja nemam...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 1:12 pm

E vidis,Rale,to je sve sto si trebao da kazes.Hvala.E sad nemogu bas da procitam(ono izmedju redova)dal ovo za boraks da mi posaljes je iskreno ili me malo zezas.Ajd,posto sam ja kratkovid,a naocare sam izgubio pa tesko to medju redovima citam do boga ,a pri tom sam dobar,shvaticu da nije zezanje.Medjutim,hvala na velikodusnoj ponudi,vidi se da si dobar covek,ali nabavicu ga ja ,samo polako.Nemozes ni da zamislis koliko neki put nesto moze da bude tesko,a meni je uvek tako.Al dobro.Opet sam nesto novo saznao.Pozdrav Rale Very Happy
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 1:57 pm

Naravno da bi ti ga poslao sto da ne sta tu ima cudno!??Ako sam rekao da moze bez njega nisam rekao da nemoras i netreba da ga koristis posebno u pocetku a kvarcni pesak moze da ti posluzi kao zamena al onako kako sam ti rekao...Da li si gledao na you tubu da japanci koriste boraks ili nesta za kovanje uglavnom ne,jel tako??!
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 2:06 pm

Rale, jedno pitanje vezano za damaskus (iako bas i nije damaskus). Spominjao si kombinaciju sa gvozdjem. Imam u planu da jednog dana pravim mač koji se sastoji iz 3 dela. Da su ivice od opružnog čelika (opruga od auta, ispravljena) a izmedju njih je cetvrtasta sipka od gvozdja. Privremeno ih vezem zicom i kovacki zavarim. Znam da je izvodljivo jer sam video da se isto radi (sve od čelika doduše) ali nisam siguran hoću li postići ono što želim a to je čvrstoća oštrice a "mekoća" tj jačina mača?
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 2:13 pm

Ok,drago mi je.Malo mi bilo cudno jer boraks nije mnogo skup,u stvari skoro je dzabe,a jos ti iz Novog Sada,a ja iz Topole.Za putarinu bi otislo kilo dva.Opet drago mi je da sam i ovako kratkovid uspeo da pogodim Smile ,salim se naravno.Ma video sam i sacuvamo more tih klipova sa Japancima i nisam ni ja video boraks,mada kod nekih ima.Al koriste nesto drugo,a na slici nisam mogao da provalim sta.Bacio bih se jos ovih dana na damaskus,al moram neke druge poslove koje sam sebi natovario na ledja da zavrsim,a i jos dva noza koja sam poceo,da odradim.A namera mi je jos i pre bilo kakvog noza da napravim neke masinice da mogu lakse da ih radim.Pa jos ono ,pa jos ovo.Da nedavim,kada budem krenuo sa tim,normalno objavljujem rezultate ovde na forumu,pa dotle,hvala.Pozdrav
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeMon Jan 09, 2012 2:33 pm

djuragekon wrote:
Rale, jedno pitanje vezano za damaskus (iako bas i nije damaskus). Spominjao si kombinaciju sa gvozdjem. Imam u planu da jednog dana pravim mač koji se sastoji iz 3 dela. Da su ivice od opružnog čelika (opruga od auta, ispravljena) a izmedju njih je cetvrtasta sipka od gvozdja. Privremeno ih vezem zicom i kovacki zavarim. Znam da je izvodljivo jer sam video da se isto radi (sve od čelika doduše) ali nisam siguran hoću li postići ono što želim a to je čvrstoća oštrice a "mekoća" tj jačina mača?
izvodljivo je al racunaj na to da celik moras da savijes oko gvozdjeta tamo gde treba da ti bude vrh tako da ti to malo otezava mislim da je bolje resenje da odradis laminat celik gvozdje nekad se tako radilo tu dobijas i na elasticnosti i tvrdoci i sve je maksimalno pouzdano!to sto ti hoces se radi kada se radi mozaik secivo kombinacija vise tordiranih damask firkanata to su npr;radili nordijci,vikizi na njihovim macevima a zanimljivo i turci ali na manjim secivima...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 1:45 am

rale wrote:
izvodljivo je al racunaj na to da celik moras da savijes oko gvozdjeta tamo gde treba da ti bude vrh tako da ti to malo otezava mislim da je bolje resenje da odradis laminat celik gvozdje nekad se tako radilo tu dobijas i na elasticnosti i tvrdoci i sve je maksimalno pouzdano!to sto ti hoces se radi kada se radi mozaik secivo kombinacija vise tordiranih damask firkanata to su npr;radili nordijci,vikizi na njihovim macevima a zanimljivo i turci ali na manjim secivima...

U pravu si Rale, baš to sam hteo. Video sam na youtube nekog Francuza kako radi mač pa sam tu dobio ideju. A imam opruge od auta i nekih metar firkanta, taman za vikinški mač. Ne bih još da radim pravi damaskus, jer nemam puno vremena za to pa bi mi trebalo nekoliko meseci da završim Rolling Eyes , nego sam hteo nešto jednostavnije. Da ispravim opruge i to da mi budu oštrice a izmedju njih da stavim onaj firkant ali naizmenično tordiran na svakih desetak cm. Taj deo bi svakako bio i fuller, a lepo bi bilo da ima intrikantnu šaru.
Back to top Go down
Guest
Guest




Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 3:04 am

Gledao sam i ja tog francuza

Dao bi link ali ne smijem sedam dana.

Kada sam vidio snimak poludih kako to lijepo izgleda, pravi majstorski rad iz moje perspektive. aš zbog tog videa sam i pitao za damaskus jer sam vidio kako ima kontrast između metala pa si sve mislim da je čudno ako je to isti metal. Kažu da je to u stvari novootkriveno ( wiki ) da se nezna za onaj damask kakav su radili u davnini.
Koliko otprilike treba da se iskuje malo damaska za recimo nož prosječne duljine? koliko se potroši goriva za to i opčenito kolika je potrošnja goriva? Nisam još ni počeo kovati kamoli da iskujem damask ali je uvijek dobro znati za poslje.

I još jedno pitanje, što je to HRC? ako ima neka tema na to? i kako to ispitati na svom nožu?
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 3:53 am

tordiranjem mono celika nemoze da se dobije nikakva sara znaci mora biti naj manje i uglavnom 2 razlicita celika spojena i ide se na minimum 20 30slojeva pre torzije da bi dobio na secivu ono sto je EPEE uradio na njegovom macu,na mom sajtu imate nozeve od damaska,mozaik damask seciva koja su tako odradjena pa mozete pogledati.Uspeo sam na jednom manjem bodezu duzine 18cm da savijem torziju oko mono celika upravo onako kako se to treba raditi tako da na spicu bude isto kao okolo(samo njega nemoyete videti jer ga nisam yavrsio),EPEE je to resio drugacije on je srednji celik izbrusio u spic pa je spoljne torzije zavario preko toga a naravno uradio je to kako treba...To nisu nikakvi novi celici specijalno radjeni nego kombinovane 2 vrste manganski i niklov celik koji daju jake kontaste a i dobar kvalitet to mozete videti na pojedinim mojim nozevima...
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
ivo




Posts : 192
Join date : 2011-11-04
Age : 60
Location : Zagreb

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 4:32 am

stavim onaj firkant ali naizmenično tordiran na svakih desetak cm. Taj deo bi svakako bio i fuller, a lepo bi bilo da ima intrikantnu šaru.


Isusa ti Boga, a ja mislio da dobro razumijem Srpski jezik. Shocked
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 6:42 am

PeroUdri wrote:
Kažu da je to u stvari novootkriveno ( wiki ) da se nezna za onaj damask kakav su radili u davnini.

Koliko otprilike treba da se iskuje malo damaska za recimo nož prosječne duljine? koliko se potroši goriva za to i opčenito kolika je potrošnja goriva? Nisam još ni počeo kovati kamoli da iskujem damask ali je uvijek dobro znati za poslje.

I još jedno pitanje, što je to HRC? ako ima neka tema na to? i kako to ispitati na svom nožu?

Pa da. Još uvek se ne zna puzdano kako su to u davnini radili, i postoji više teorija. Original damask ne može da se proizvede jer sam sastav materijala nije više isti. Ovo što se danas naziva damask je u stvari pattern welded steel. Tj. naizmenično se slaže sloj visoko ugljeničnog čelika pa nisko ugljenični čelik(ili drugog sastava, ko što je Rale rekao manganski i nikl čelik). to se uveže privremeno žicom i zatim kovački zavari. To se zove "billet" na engleskom (na srpskom ne znam, možda Rale zna neki izraz). Zatim se presavije pa opet kuje, i tako redom da na kraju dodješ do famoznih cifara od nekoliko desetina hiljada pa čak i milion slojeva, jer svakim presavijanjem se broj duplira. Zvuči neverovatno, ali ako kreneš od 25 slojeva: 25x2=50 x2=100 x2 =200 x2= 400 x2=800 x2=1600 i eto. 6 presavijanja i već imaš preko 1000 slojeva.
kad si zadovoljan, iskuješ svoje sečivo, obradiš i zatim uroniš u kiselinu. Kad izvadiš pojave se ti slojevi koji su u metalu,m jer se razlikuju po boji zbog sastava ugljenika.
To bi bilo ukratko.

Pa vidi, kod kovanja se materijal ne gubi, samo oblikuje tako da sa koliko materijala krenes, okvirno ćeš toliko i imati na kraju. Koje gorivo, ugalj ili plin? Zatim kolika ti je peć, koliki ventilator koji duva vazduh..Manje više svaka peć troši različito tako da ti niko ne može odgovoriti na to. Ako ti je frka za ugalj, možeš sam da ga praviš od drveta. Ima na youtubu gomila snimaka..

HRC ti je mera tvrdoće čelika po Rokvelovoj skali. Postoji aparat kojim se vrši pritisak na mali deo čelika i time se utvrđuje tvrdoća. Veliki broj ručno rađenih noževa imaju u specifikacijama i tvrdoću po Rokvelu. Još se koristi i skala po Brinellu.





Last edited by djuragekon on Tue Jan 10, 2012 6:51 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 6:46 am

ivo wrote:
stavim onaj firkant ali naizmenično tordiran na svakih desetak cm. Taj deo bi svakako bio i fuller, a lepo bi bilo da ima intrikantnu šaru.


Isusa ti Boga, a ja mislio da dobro razumijem Srpski jezik. Shocked

Laughing Laughing Laughing

Firrkant - četvorougaoni metalni deo, proizvoljne dužine

Tordiran- uvrnut, kao spirala

A fuller je onaj kanal na sečivu mača ili noža, uglavnom u sredini. Legenda je da on služi kako bi se krv slivala niz njega po sečivu, ali u realnosti služi da bi olakšao sečivo bez gubljenja jačine, a i zbog estetike.
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 6:49 am

rale wrote:
tordiranjem mono celika nemoze da se dobije nikakva sara znaci mora biti naj manje i uglavnom 2 razlicita celika spojena i ide se na minimum 20 30slojeva pre torzije

Da, ukapirao sam. Nego video sam nekoliko snimaka gde odmah uvrću ali sam izostavio činjenicu da je to već napravljen billet za damaskus.
Ja sam od toga ustvari hteo da napravim zadnji naslon na motoru (sissy bar) pa sam se prebacio na noževe Mad
Back to top Go down
Guest
Guest




Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 6:51 am

djuragekon wrote:
PeroUdri wrote:
Kažu da je to u stvari novootkriveno ( wiki ) da se nezna za onaj damask kakav su radili u davnini.

Koliko otprilike treba da se iskuje malo damaska za recimo nož prosječne duljine? koliko se potroši goriva za to i opčenito kolika je potrošnja goriva? Nisam još ni počeo kovati kamoli da iskujem damask ali je uvijek dobro znati za poslje.

I još jedno pitanje, što je to HRC? ako ima neka tema na to? i kako to ispitati na svom nožu?

Pa da. Još uvek se ne zna puzdano kako su to u davnini radili, i postoji više teorija. Original damask ne može da se proizvede jer sam sastav materijala nije više isti. Ovo što se danas naziva damask je u stvari pattern welded steel. Tj. naizmenično se slaže sloj visoko ugljeničnog čelika pa nisko ugljenični čelik. to se uveže privremeno žicom i zatim kovački zavari. To se zove "billet" na engleskom (na srpskom ne znam, možda Rale zna neki izraz). Zatim se presavije pa opet kuje, i tako redom da na kraju dodješ do famoznih cifara od nekoliko desetina hiljada pa čak i milion slojeva, jer svakim presavijanjem se broj duplira. Zvuči neverovatno, ali ako kreneš od 25 slojeva: 25x2=50 x2=100 x2 =200 x2= 400 x2=800 x2=1600 i eto. 6 presavijanja i već imaš preko 1000 slojeva.
kad si zadovoljan, iskuješ svoje sečivo, obradiš i zatim uroniš u kiselinu. Kad izvadiš pojave se ti slojevi koji su u metalu,m jer se razlikuju po boji zbog sastava ugljenika.
To bi bilo ukratko.

Pa vidi, kod kovanja se materijal ne gubi, samo oblikuje tako da sa koliko materijala krenes, okvirno ćeš toliko i imati na kraju. Koje gorivo, ugalj ili plin? Zatim kolika ti je peć, koliki ventilator koji duva vazduh..Manje više svaka peć troši različito tako da ti niko ne može odgovoriti na to. Ako ti je frka za ugalj, možeš sam da ga praviš od drveta. Ima na youtubu gomila snimaka..

HRC ti je mera tvrdoće čelika po Rokvelovoj skali. Postoji aparat kojim se vrši pritisak na mali deo čelika i time se utvrđuje tvrdoća. Veliki broj ručno rađenih noževa imaju u specifikacijama i tvrdoću po Rokvelu. Još se koristi i skala po Brinellu.




Hvala puno na odgovoru, ja još nemam peć ni puhalo zajedno s njim nažalost. Volio bi kovati ali trenutno nemam gdje.
Kakva to mora biti kiselina?
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 6:57 am

Mislim da je hlorovodonicna...

Što se tiče peći. Imaš jako jednostavne varijante, potraži na youtube... Recimo iskopaš rupu u zemlji, staviš cev koja ima izbušene rupe na gornjem kraju i na kraj cevi prikačiš fen za kosu. U rupu založiš ćumur, pustiš fen da radi i gotovo. Ima tu petljancije da ti rupe ne budu prevelike ili previše zgusnute, pogotovo ako je fen slab, ali generalno to je to. Mnogi uzmu običan roštilj, izbuše rupu dole i zavare cev. Na drugi kraj cevi puste fen da duva i eto.

Dakle samo ti treba vatra i način da od dole ili sa strane dovedeš vazduh. Ranije su kovači koristili mehove, a sad ventilatore..

Pogledaj na forumu ima nekoliko tema o kovačkim vatrama sa slikama i objašnjenjima..
Back to top Go down
Guest
Guest




Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 8:03 am

Da vidjeh nekoliko videa na youtubu na tu temu, nego je veča frka oko toga da doista nemam gdje, živim u stanu u zgradu i nemam čak ni dvorište pošteno več je odma ulica. Nije problem, uskoro mjenjam lokaciju u predgrađe pa tamo mogu kaj ču htjeti, moram se strpiti samo.
Hvala na odgovoru!
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 10, 2012 8:24 am

PeroUdri wrote:
Da vidjeh nekoliko videa na youtubu na tu temu, nego je veča frka oko toga da doista nemam gdje, živim u stanu u zgradu i nemam čak ni dvorište pošteno več je odma ulica. Nije problem, uskoro mjenjam lokaciju u predgrađe pa tamo mogu kaj ču htjeti, moram se strpiti samo.
Hvala na odgovoru!

I za to postoji rešenje. Potraži na youtube "one brick forge" ili "two brick forge". Samo ti fali dobra ventilacija(terasa npr) Wink
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeWed Apr 04, 2012 12:26 pm

Naleteo sa na ovaj klip.Trebao bi biti u temi o damaskusima,al dok Rale ne otvori temu,ja cu iskoristiti ovu njegovu i postaviti ovde.Zato se izvinjavam,ali mislim da je klip veoma dobar i treba ga videti.Jest da Ruski neznam tako reci skoro nista,ali mislim da sam dobar deo razumeo,slika govori dosta(Predrag bi ovde pomogao,mada mislim da i nemora,jedino u necemu sto slika nemoze da kaze).Inace ima i prvi deo,ovo je drugi.Prvi govori ono osnovno.Biranje plocica,njihovo kovacko spajenje i preklapanje.Ovaj drugi deo je interesantniji.Mislim da vredi pogledati.
https://youtu.be/nEvdLpi_F9Y
Pozdrav Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeWed Apr 04, 2012 1:06 pm

svaka cast...
Back to top Go down
redbeard

redbeard


Posts : 66
Join date : 2010-09-14
Location : V.G.

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 24, 2012 7:42 am

rale, posao je prva klasa, ne znam ima li smisla komentirati Wink

nego, imam pitanje vezano uz jetkanje - čime to radiš?
imam laminiranu oštricu (u sredini je visoko-ugljični čelik, izvana damask) koju je zahvatila hrđa, htio bih je ispolirati i nanovo jetkati, a čitam da bi zagrijani feroklorid bio dobar.
što kažeš?
mile
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 24, 2012 10:05 am

Pozdrav Ridjobradi Wink ovako,posto ga je vec zahvatila rdja Sad Evil or Very Mad Wink nabavi sone kiseline ili neko antikorozivno sredstvo pa ga utopi u to i sacekaj nekoliko minuta vadi i skidaj sa krpom,ocisti,ponavljaj dok ne skines sve,usustini mozes isto i sa ferohloridom ali on malo slabije napada rdju,kad otklonis rdju opri noz acetonom ili alkoholom,deterdzentom,najbolje ti je sredstvo za pranje prozora sa pumpicom,znas ono sto domacice koriste dok peru prozore a mi im virimo pod suknjicu Very Happy tu ima i alkohola i deterdzenta 2u1,pa potopi u ferohlorid 10tak min ako zelis da dobijes reljefnu povrsinu tj da ti svetliji deo bude istaknut nagrizaj malo duze 20do30min.Sve u svemu zavisi od celika i jacine kiseline,obicno ide 3prema1 za destilovanu vodu,mozes da kontrolises proces vadjenjem i pregledanjem erozivnog dejstva i da diktiras sam dubinu...prednost kod reljefnijeg nagrizanja je sto istaknute povrsine mozes naglasiti finom granulacijom grit2000rucno i adekvatnim buffingom i kada god noz patinira to ocas sa istom vodobrusnom smirglom grit 2000 mozes da otklonis! Secivo operi pomenutim sredsvom i naulji bilo kakvim PH neutralnim uljem,nikako lanenim ili jestivim!
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
redbeard

redbeard


Posts : 66
Join date : 2010-09-14
Location : V.G.

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 24, 2012 11:45 am

hvala puno, rale cyclops

došla je 'rđava, ali je tako zgodna da mi ni ne smeta Very Happy

hrđa je zahvatila najviše fazete pa sam to već više-manje skinuo oštrenjem, ali ću sutra uzeti neko antikorozivno sredstvo i slijediti tvoj recept.

s obzirom da mi je reljef na neoštrenom dijelu izraženiji, i njega ću došmirglati na isti nivo da jetkanje bude jednoliko.
mislio sam ga srediti do gradacije600, je li to dovoljno za izraženu granicu među šarama?
namazat ću oštricu balistolom, nadam se da je to ok.

znam da poslije jetkanja nema kajanja, tj. oštrenja (stropanja) - koliko će mi to zatupiti oštricu?

eto, nadam se da ću imati što pokazati kroz neko vrijeme..
mile
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 24, 2012 12:40 pm

Da 600 je ok,ja obicno idem dotle,nemoj raditi buffing pre jetkanja,umulja se povrsinska struktura pa nebude lep kontrast izmedju celika...vidi desavalo mi se da mi noz ponekad bude i ostriji posle jetkanja, ti cak mozes da ga doostris sa tvrdom polir sajbom hvatajuci tanko samo rezni brid ili ako ces raditi dublje jetkanje onda buffingom izvlacis i ostrinu...sve je to pipavo i osetljivo ali moze da se zavrsi lepo kad malo mucnes glavom a gledajuci tvoje radove mislim da kod tebe to nece biti problem,jedino sto ti je prvi put sa damaskom a opet uvek mozes da ispravis,ponovnim procesom,ako ti se nesta nesvidja!Pozdrvljam te bradati Very Happy Wink slobodno pitaj sta god nije jasno
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Sponsored content





Novi damaskus - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Novi damaskus   Novi damaskus - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Novi damaskus
Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Rose damaskus kovanje - video - deo 1.
» Novi rad
» Novi uradci
» Novi radovi
» Novi plamenik

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: