* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeSearchRegisterLog in

Saveti i kritike

Go down 
4 posters
AuthorMessage
Dule

Dule

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeSun Nov 20, 2011 6:39 am

Ja i tast,zajednickim snagama iskovasmo macetu.Materijal koji smo koristili je celik kao gibanj,tacnije nalazi se u sedistima od autobusa(kod vozaca).Materijal je dosta dobar,tanji nego gibanj a istog ili cak i boljeg kvaliteta.Prvo smo ga iskovali na pravu meru,uradili rez i probusili mu rupe za drsku sa probojcem dok je bio zagrejan.Prilikom kaljenja stegli smo u 2 sine(radi krivljenja),malo ga zagrejali,ne do usijanja vec samo da se zagreje do plave boje i odmah ga celog potopili u vodu.Potom smo ga doostrili brusilicom na koje smo stavili smirgle i jos malo na vodeno tocilo.Drska je radjena od orahovog drveta u vidu orlove glave mada moze i plastika.Radi probe kvaliteta sekli smo mladare i manje grane drveta, pokazao se dobro,drzi rez prilicno dobro.Nemam aparat inace bih slikao.Da li je neko probao da napravi nesto od ovog celika?Saveti i kritike kolege,u vezi ovog celika i same izrade.
Back to top Go down
djuragekon

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeSun Nov 20, 2011 1:04 pm

Ja nemam bas puno iskustva ali malo mi je problematicno to vase kaljenje.
Ako nemas iskustva veoma je tesko po boji bilo sta odredjivati a pogotovo sto ta plava boja se pojavljuje oko 300 C, sto nije ni blizu dovoljnog. Ono st se trazi je tzv Cherry red ili ti tresnja crvena boja, ali opet, ako nemas iskustva, to je veoma sirok pojam.
Drugi put nadji neki magnet od starog zvucnika ili slicno, i kada se celik zagreje do nemagneticnosti jos malo ga dogrevas i onda ga kali (potapas u ulje ili vodu). Dakle celik mora da se dovede do temperature austenitizacije da bi se pravilno okalio.
Posle kaljenja ide utpustanje i tu moze biti reci o plavoj boji, ali najbolje ti je da se to odradi u rerni.
Neka me neko dopuni ako treba..

Inace, jedva cekam slike Very Happy
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeMon Nov 21, 2011 9:02 am

Slozio bi se sa "djuragekon".I da cekaju se slike.
Back to top Go down
Dule

Dule

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeWed Nov 23, 2011 12:31 pm

Iskreno receno i meni nije bilo jasno kako je materijal postao toliko dobar bez kaljenja i popustanja ali tako je ispalo.Mozda je to do materijala,neznam iskreno.Za nozeve sam jos totalni laik(uradio sam nesto ali krajnjim izgledom nisam zadovoljan)Jos mi fale i alati za nozeve tipa tracne brusilice jer mi do sada nije bila potrebna..Sto se tice boje,dugo vec radim razne druge stvari od oka i nisam imao problema do sad ali nozevi su vec druga prica.Imam materijala ali ne i toliko vremena a iskustva sa nozevima skoro nista.Doduse sa ovog foruma stvarno ucim neke stvari koje nisam znao ranije.Jos jednom,kolege hvala na savetima,potrebno mi je to za dalji rad.Slike postavljam kad budem imao sa cim da slikam.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeSun Nov 27, 2011 11:32 am

djuragekon je dobro rekao za kaljenje. uostalom, ako si sada zadovoljan kada je ostrica nekaljena, kako ces tek biti zadovoljan kada ga zakalis ispravno Wink

evo filmica samo da dobijes dojam o kojoj "boji" (a zapravo temperaturi) se radi kod kaljenja.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Dule

Dule

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeSun Nov 27, 2011 12:30 pm

nema filmica.Karlo inace stvarno mislim da si strucnjak za ovo i prihvatam bilo koji savet
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeSun Nov 27, 2011 12:39 pm

Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Dule

Dule

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitimeSun Nov 27, 2011 12:59 pm

hvala jos jednom
Back to top Go down
Sponsored content

Saveti i kritike Empty
PostSubject: Re: Saveti i kritike   Saveti i kritike Icon_minitime

Back to top Go down

Saveti i kritike
Back to top 
Page 1 of 1