* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 urusaki grind

Go down 
2 posters
AuthorMessage
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

urusaki grind Empty
PostSubject: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeSun Nov 06, 2011 6:51 pm

Naš novi član Donghio je pomenuo japanske noževe pa sam malo švrljao i naišao na urusaki grind. Čini mi se vrlo interesantno i sigurno ću u budućnosti probati talo nešto pa me interesuje jel neko radio i kakva su iskustva? Naravno, najlakše bi bilo kupiti flah i brusilicom napraviti grind na leđima, ali kovanje... to je već sasvim druga priča..

Evo o čemu se radi:

http://zknives.com/knives/articles/knifeedgetypes.shtml
(poslednja slika)
Back to top Go down
Guest
Guest




urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeSun Nov 06, 2011 10:08 pm

Pojma nemam kak se to napravi,uvjek sam mislio da se to napravi prilikom kaljenja!?Ali je to jedna najvažnijih karakteristika samog noža kod upotrebe.Brez toga meni je nož praktičko neupotrebljiv.
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeSun Nov 06, 2011 11:31 pm

Ne:
KALJENJE [engl. quenching]

Cilj obrade je postizanje maksimalne moguće tvrdoće čelika.
Postupak se sastoji od zagrijavanja predmeta na temperaturu austenitizacije, progrijavanja i brzog hlađenja. Potrebna brzina hlađenja ovisi o vrsti čelika, a u većini slučajeva radi se o hlađenju u vodi ili ulju.


kaljenjem se menja struktura čelika tj, on postaje tvrđi ali ne menja se oblik oštrice, osim ako uradiš pogrešno pa se materijal iskrivi Laughing
Back to top Go down
Guest
Guest




urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeMon Nov 07, 2011 8:10 am

Šta se detaljno dešava prilikom kaljenja neznam ali znam ,da se stim postiže tvrdoča oštrice i kod kaljenja sa glinom da dolazi do razlličitog hladjenja pa je oštrica tvrdja a ostali dio koji se sporije hladi mekši/fleksibilniji,...To o ulju i vodi još čitam koja je razlika.

Možda je ovo pogrešna tema ali zar Katana prilikom kaljenja ne dobije onu svoju tipičnu krivinu,nemogu još postat linkove ali ima clip na u tubu di je kali u akvariju sa vodom i baš se vidi kak se zakrivi,ili je to neš drugo?Zato sam mislio da se možda noževi zakrive prilikom kaljenja ali ondah mi nije jasno kak se nož tak ukrivi.

Nemogu zamislit kak bi ručno to izdubio, po cjeloj dužini-urusaki?
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeMon Nov 07, 2011 8:56 am

u pravu si za katanu, krivina se postiže tokom kaljenja. Ali grind je nešto sasvim drugo. To je tip oštrice iliti fazeta, a ona se dobija obradom na tocilu, turpijom itd.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeTue Nov 08, 2011 3:20 am

djuragekon, za pocetak naucis ispravno ime grinda. nije urusaki, vec urasuki. Very Happy Razz

mislim da se moze napraviti sa fleksericom, ali veliki okrugli vodeni kamen bi definitivno bio korisniji. naravno, kovanje prije toga bi tebalo biti malo drugacije. vidio sam par filmica japanskih majstora i probao taj grind na jednom puukko nozu, nije islo lose, ali problem je naknadno vitoperenje kod TO. prije nje je potrebno noz savijati, tako da nakon, ispadne sto ravniji i u potpunosti se izravna sa par laganih udaraca cekicem nakon popustanja i onda stoji na polici 4 mjeseca, pa ponovo vitoperenje, pa ponovo ravnanje Very Happy i tek tada slijedi brusenje. znati koliko noz treba prije savijati i sl, iziskuje previse znanja i iskustva da bi se isplatilo za samo jedan noz, tako da ce to u mom slucaju malo pricekati.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeTue Nov 08, 2011 9:36 am

Znači nije to samo izbrusit ?Jučer sam googlao i našao kak se jednom tipu nož skroz savio,ali on je prvo brusio grind pa je išao ondah kalit.

Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitimeTue Nov 08, 2011 1:35 pm

Karlo Ban wrote:
djuragekon, za pocetak naucis ispravno ime grinda. nije urusaki, vec urasuki. Very Happy Razz

mislim da se moze napraviti sa fleksericom, ali veliki okrugli vodeni kamen bi definitivno bio korisniji. naravno, kovanje prije toga bi tebalo biti malo drugacije. vidio sam par filmica japanskih majstora i probao taj grind na jednom puukko nozu, nije islo lose, ali problem je naknadno vitoperenje kod TO. prije nje je potrebno noz savijati, tako da nakon, ispadne sto ravniji i u potpunosti se izravna sa par laganih udaraca cekicem nakon popustanja i onda stoji na polici 4 mjeseca, pa ponovo vitoperenje, pa ponovo ravnanje Very Happy i tek tada slijedi brusenje. znati koliko noz treba prije savijati i sl, iziskuje previse znanja i iskustva da bi se isplatilo za samo jedan noz, tako da ce to u mom slucaju malo pricekati.

hahaha... pardoniram... Embarassed tako je to kad se cita napamet.

inace hvala na pojasnjenju oko izrade.
Back to top Go down
Sponsored content





urusaki grind Empty
PostSubject: Re: urusaki grind   urusaki grind Icon_minitime

Back to top Go down
 
urusaki grind
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: