* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Drske za seciva

Go down 
3 posters
AuthorMessage
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Drske za seciva Empty
PostSubject: Drske za seciva   Drske za seciva Icon_minitimeWed May 25, 2011 10:23 am

Evo Karlo da te poslusam.Dakle ne bi bilo lose da neko kaze nesto na ovu temu.Ja sam dosta saveta pokupio sa jednog drugog foruma,koji je isto fenomenalan,ali kada sam zadnji put bio na njemu(bilo je malo davno jer nisam imao dostupan internet) nisam bas nasao neki opis kako se postavlja,ucvrscuje drska na nozevima kojima ona ne ide do kraja noza pa se posle taj zadnji deo nalozi i zasrafi ili udarcima cekica malo savije (ili kako se vec kaze,nemogu da se setim).Dakle kada je metalni deo koji ulazi u drsku skriven.
Mene interesuje,da li se rupa probusi (kad se busi) malo uze pa se samo to,s oproscenjem,nabije,ili se dodaje neko lepilo jos na to ili nesto trece?
Bilo bi lepo da neko ko zna nesto o ovakvom i slicnom ucvrscivanju drske malo detaljnije objasni postupak.
Veliki pozdrav za sve ljubitelje prirode i nase malenkosti,NOZA!!
Navalite...
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

Drske za seciva Empty
PostSubject: Re: Drske za seciva   Drske za seciva Icon_minitimeWed May 25, 2011 1:03 pm

Ja bušim rupu točno koliko mi treba, tj točno na mjeru pina koji stavljam i stavim malo ljepila. Nekad superljepak ali odustao sam od toga je mi se zna primit prebrzo, pa zato stavljam dvokomponentno pa imam vremena ako sam nešto zeznuo da izbijem pin bez posljedica. Trn malo zarežem, kao što je pokazano na slici da se bolje primi ljepilo (rupa je samo test da je dovoljno popušteno).

Drske za seciva P1010347

Rupu bušim nakon što je sve složeno i zaljepljeno, prije obrade držalice a pin stavljam onda zadnji kada je držalica pri kraju.

Drske za seciva P1010377

Drske za seciva P1010645

Radio sam i držalice koje sam samo ljepio bez pina i nije bilo problema.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Drske za seciva Empty
PostSubject: Re: Drske za seciva   Drske za seciva Icon_minitimeFri May 27, 2011 4:59 am

nekaka osnovna podjela konstrukcija drske bi bila na puni trn (enlg. full tang) i na skriveni trn (engl. hiden tang).

puni trn - https://2img.net/h/i295.photobucket.com/albums/mm151/stari-nakovanj/noz/8-1.jpg

skriveni trn - https://2img.net/h/i295.photobucket.com/albums/mm151/stari-nakovanj/puukko_tutorial/3-1.jpg

ti pricas o skrivenom trnu.

nisam ih bas nesto previse napravio, ali evo par savijeta...vise iz knjiga i sa neta nego iz vlastitog iskustva

cijela prica nije toliko komplicirana da se ne bi mogla shvatiti samo iz slike noza sa vec nasadenom drskom. ali par savijeta moze posao uciniti puno brzim i krajnji rezultat dugovjecnijim, pa evo;

najjednostavniji nacin; rupa se busi svrdlom promjera istog kao i debljina trna (ne visina vec debljina!!), zatim se trn zagrijava do nekih 600 - 700 stupnjeva celzijevih i jednostavnim guranjem tog uzarenog trna u rupu gdje si on napravi negativ svog oblika. kada se trn ohladi, u rupu se nalije ljepilo i ponovo ugura trn i cijela stvar ucvrsti dok se ljepilo ne osusi. ocito, rupa u drvetu se ne probusi do kraja i ovo onda ispada slabiji oblik konstrukcije koji se uglavnom koristi kod kuhinjskih nozeva.

slican nacin se primjenjuje i kod kosira ili vijaka, ali se rupa busi do kraja, dio trna viri van (oko 7 mm) i jednostavno se umjesto ljepilom ucvrsti tako da se dio koji viri van (dok je jos relativno topli) savine.

kod puukko nozeva, takoder se busi rupa svrdlom maksimalnog promjera ne veceg od sirine trna, ali se za razliku od navedenog primjera, ne prosiruje na dimnezije trna toplinom vec trupijama ili pilicama, i to sa sto je moguce uzim tolerancijama. ako se trn mora nabiti, postoji opasnost od kalanja, ako je prelabav - tj rupa je prevelika, "cvrstoca konstrukcije" je mala. Bo Bergman u svojoj knjizi "knifemaking" opisuje kako su mu sve drske sa skrivenim trnom nakon nekog vremena koristenja pukle ili se olabavile do neupotrebljivosti kada je rupa za trn bila puno prevelika.

rupa se busi kroz drvo i izlazi na drugoj strani van, takoder van mora izlaziti i trn.

ako je rupa dobra, sljedeci korak je zaljevanje ljepilom i zakovanje. koje ce biti prije, ovisi o majstoru. ako se drska prvo ljepi, potom zakiva, za vrijeme susenja ljepila drska mora biti u stegi koja pritisce drsku skupa (ako je od vise komada) i cijelu drsku na noz.

zakivanje je zadnji dio procesa; na zadnji dio drske dolazi plocica nekog metala (bakar, mesing, bronca, inox ili sl) iako ima i ludaka koji ne stavljaju nista, vec zakivaju na drvo - rezultati su, u najmanju ruku cista umjetnost, a proces je dugotrajan i riskantan.

trn viri van drkse oko 1 mm, na njemu ne bi smjelo biti nikakvih ostataka od rezanja ili brusenja. eventualno se rupa moze forzenkati (upustiti) da ostane mjesto za novonastalu glavu bez da izlazi iz povrsine metalne plocice. laganim cekicem (sto dulja drska i sto laksi cekic!!) se lupa po trnu dok noz stoji ucvrscen u skripcu za ostricu.

ako noz visi na spagi, udarcem po ostrici dobivas odredeni zvuk. duljina tog zvuka ovisi o kvaliteti nasadivanja drske. koliko i kako - neznam, to ces morat sam istraziti.

evo ga, nadam se da sam ti pomogao Wink





Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Drske za seciva Empty
PostSubject: Re: Drske za seciva   Drske za seciva Icon_minitimeSun May 29, 2011 3:52 am

Karlo,ne da si samo majstor,nego i veliki pican.Puno hvala na odgovoru i tebi i Davoru i njegov odgovor mi je potvrdio ono sto se i videlo na slikama.Pozdrav momci!!! cheers
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Drske za seciva Empty
PostSubject: Re: Drske za seciva   Drske za seciva Icon_minitimeSun May 29, 2011 3:03 pm

Wink nema problema
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Sponsored content





Drske za seciva Empty
PostSubject: Re: Drske za seciva   Drske za seciva Icon_minitime

Back to top Go down
 
Drske za seciva
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» zatvaranje drške dvokomponentnim ljepilom
» KORENJE ZA IZRADU DRŠKE
» Drva za drške by GAGY
» Pomoc prijatelja oko drske
» problem sa izradom drške od hrasta....

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Drvo, koža, umjetni materijali...-
Jump to: