* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...

Go down 
+4
Kost-urek
BorisH
Karlo Ban
LEGION66
8 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
AuthorMessage
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 7:16 am

Danas sam bil na renesansnom festivalu u Koprivnici i malo razgovaral sa "vitezovima" iz Reda srebrnog zmaja i dečki su zainteresirani za tupo hladno naoružanje koje bi oni koristili za borbe. Malo sam pogledal te njihove mačeve i buzdovane i mogu reći da baš i nisu nekakav kunst za napraviti.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 7:58 am

bio sam kod jednog kovaca, Žegrec se zove, u zagorju koji nekim viteskim udrugama radi takve stvari. maceve za borbu ne kuje. jednostavno ih izreze iz ploce pernog celika (kojeg mislim ima za kupiti u strojoprometu) i pobrusi i zakali. to cijeni oko 1200 KN, a prave kovane koje takoder radi oko 2000 eura, naravno taj za 2000 eura proda jedva jedan godisnje.

isto je i sa ostalim hladnim oruzjem. ima kovano - skuplje i vareno/bruseno - jeftinije ali sve izgleda super.

meni se ta ideja svida, ono sto bi trebalo je isplanirati sve za sljedecu godinu kad pocinje sezona sajmova i jednostavno krenuti i sa brusenim i sa kovanima. recimo napraviti staru prijenosnu kovacnicu na mjeh i onda nas par tamo lupa tek toliko da privucemo ljude na stand i naravno imati sto na standu i za pokazati...ali sve u stilu srednjeg vijeka ovih prostora...nista moderno.

jedan clan na ovom forumu i udruzi radi takve stvari, postoji njegova galerija u udruzi..predobri macevi. mislim da bi nam on mogao nesto vise reci buduci da radi bas maceve...da li ih prodaje, koliko ih cijeni i sl.

mislim da ima tu nesto za sto se isplati malo mozgati.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 8:52 am

Na takvim sajmovima od kovanih stvari najbolje idu potkovice veličine jedno 5 cm, koje radi priučeni kovač koji ima postajvljenu prijenosnu kovačnicu na stari mjeh.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 9:22 am

tesko da ces na sajmu sta prodati, nisam na to niti mislio, vec na reklamu koju si time radis
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 9:56 am

To je već druga stvar.
Te potkovice koje ovaj kovač radi su od 4 mm armaturnog željeza koje zagrije i istuče u oblik potkovice kirnerom napravi točke i onim slovima ukuca ime. To košta 15 kn. Čisto prodavanje magle.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 10:08 am

to su suveniri..nije lose al nije ni zanimljivo, barem meni
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 11:14 am

Da al ide ko alva.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 11:16 am

pa sta ne otvoris stand tamo sa slicnim stvarima, barem ti je blizu

ja sam razmisljao o tome i mislim da cu sljedece godine nesto napraviti
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 12:36 pm

Jebi ga, mora neko i na poso...
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeThu Sep 10, 2009 10:31 pm

Već dugo me kopa, jel bi se mogel iskovati funkcionalni luk, recimo širine 60- 70 cm za samostrel, od šipke pernog čelika Č4230..?
Back to top Go down
BorisH




Posts : 47
Join date : 2009-08-23
Age : 48
Location : zg

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 1:46 am

bi, ali je pretežak, pretrom i teže ga se tjunira u odnosu na drvo, laminat, rog..., tako da eventualni dobitak samo na snazi nije isplativ.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 8:37 am

imao sam mali samostrel, kupljen na maturalcu za 16 eura ili maraka..neznam kaj je tad bilo, uglavnom imao je luk od metala, pretpostavljam pernog celika jer on ima mogucnost ovisno od toplinske obrade imati 100% visokopopustenu martezitnu strukturu, sto je najzilavija poznata struktura kod celika, dakle, top topova.

zanimljivo je da je poprecni presjek luka bio polegnuto slovo "V". vrh slova "V" je bio okrenut prema meti. na takav nacin, koliko znam se jako smanjuje masa i malo smanjuje moment otpora uz istu silu koju luk daje. slicno kako i zljeb na macevima, bodezima...

mislim da se moze ali je tu puno ali...po mom misljenju, nebih se upustao bez puno novaca i vremena u izradu takvog luka. najvece probleme vidim u samom oblikovanju koje mora biti iznimno precizno i toplinskoj obradi koja je naravno najbitnija stvar i pitanje da li mozes sam.

sad sam se sjetio da je taj luk mozda bio i nakon kaljenja i popustanja hladno deformiran u konacan oblik radi postizanja vece cvrstoce ali nisam siguran.

uglavnom...ako krenes, sretno!
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 11:07 am

Treba se držati isprobanog i napraviti luk od feder plate, ovo je za mene viša matematika. Razz
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 11:23 am

pa bas o tome ti i pricam
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 2:22 pm

sad mene zanima kaj ti mislis lovit sa tim lukom
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeSat Sep 12, 2009 2:04 am

A zakaj misliš da bi išel nekaj loviti s tim? Fala bogu imam s čim ići u lov.
Mislil sam napraviti srednjovjekovnu repliku samostrela.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeThu Sep 24, 2009 2:23 pm

sutra je na medvednici nekakvo okupljanje starih zanata, vitezova, vjestica...sve si mislim, da si napravim neku starinsku prijenosnu kovacnicu...mozda sljedece godine.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeWed Sep 30, 2009 2:46 pm

sve si mislim..pa sve imam osim mjeha...
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Evo i mog bodeža   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeMon Dec 07, 2009 8:59 pm

Riječ je o trench daggeru ( rovovski bodež ) personaliziranoj i modificiranoj verziji iz prvog svijetskog rata

potpuno funkcionalan premda se drška može obuć i u kožu kao kod izvornika

savršeno je izbalansiran s centrom mase u područiju kažiprsta blizu hilta

inače nož bez drške ( sama oštrica prije sastavljanja ) je bio težak kao da je list papira za printanje A4 otprilike kao da imate mali švicarski nožić čak i lakši
da bi imao osijećaj da mi je u ruci drška je napravjena od mesinga, čelika i bukve

materijal je proizvođača Sandvik Coromant Sverige AB; a koji je točno materijal neznam
kaljen je pomoću gline u ulju prošle zime
oštrica je dužine 22 cm i drška oko 12 cm

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Pc071419
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 1:48 am

Sviđaju mi se korice, to si palil sa lemilicom? Di si nabavil materijal?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 8:35 am

ideja glagoljice ti je super, a bogami i hamon ali ubio si sve sa blicem Wink
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Kost-urek

Kost-urek


Posts : 72
Join date : 2009-12-03
Location : Hrvatsko Zagorje-Konjščina

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 1:42 pm

Karlo Ban wrote:
sve si mislim..pa sve imam osim mjeha...

Sorry kaj se miješam u temu ali kod mene je svake godine takav sajam početkom 5. mjeseca i svi ste pozvani.Ja sam naime kao predsjednik streličarskog kluba i suorganizator.Sajam se održava pokraj kaštela Grofova Konjskih i ambijent je super!
Back to top Go down
shizo

shizo


Posts : 203
Join date : 2009-08-27
Age : 45
Location : trogir

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 2:46 pm

Karlo to mi je sused radi kod mene oštrice.
Moram ti poslat njegove slike za udrugu stari nakovanj.
Back to top Go down
https://www.youtube.com/user/ShizoSwordSmith
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 2:50 pm

Kost-urek wrote:
Karlo Ban wrote:
sve si mislim..pa sve imam osim mjeha...

Sorry kaj se miješam u temu ali kod mene je svake godine takav sajam početkom 5. mjeseca i svi ste pozvani.Ja sam naime kao predsjednik streličarskog kluba i suorganizator.Sajam se održava pokraj kaštela Grofova Konjskih i ambijent je super!

to je poziv za posjetitelje ili mislis da organiziramo neku tematsku kovacnicu?
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 2:55 pm

Pozdrav

ono što se tiče blica to sam slika par minuti prije nego sam postao slike jer preko dana jednostavno ne stignem sorry
inače to me je Shizo nagovarao da postam slike

ali iduće će biti puno bolje
Back to top Go down
Sponsored content





Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Empty
PostSubject: Re: Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...   Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži... Icon_minitime

Back to top Go down
 
Mačevi, buzdovani, sjekire, bodeži...
Back to top 
Page 1 of 3Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Bodeži
» Popravak sjekire

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: