takvog pitanja, mislim da nije bilo, pa ako imate sta za nadodati; bilo bi zanimljivo procitati tuda razmisljanja...
mislim da je bitno imati na umu da iako pricamo o viskoznosti, zapravo pricamo o brzini hladenja prilikom kaljenja. promjenom temperature ulje, mjenja mu se viskoznost, a samim time i brzina hladenja. sto je temperatura ulja veca, imati ce manju viskoznost i brze ce hladiti komad prilikom kaljenja i obrnuto. npr ako hladis dva komada celika sa 860 C, jednog u ulju od 20 C i jednog u ulju od 50 C, onaj, hladen u ulju od 50 C ce se brze ohladiti (ne do sobne temp, vec do temp zavrsetka martenzitne pretvore) i u konacnici (ako su zadovoljeni jos neki uvijeti) imati vecu tvrdocu.
naravno, zagrijavanje radi dobivanja vece brzine hladenja ima neke granice koje ovise o vrsti celika i ulja.
imajuci to na umu, ne, ne postoji optimalna viskoznost ulja, postoji brzina hladenja koja se mora postici za odredeni celik, a to postizes promjenom viskoznosti tj promjenom temperature ulja.
odgovor (koji predlazu kovaci po forumima i koji meni sasvim dobro funkcionira) bi bio da koristis jednu te istu vrstu ulja (motorno mineralno ili sinteticko, biljno ulje, neko zivotinjsko, getribol...) kojeg imas u relativno govoreci neogranicenim kolicinama i jednu vrstu celika koji se kali u ulju. buduci da imas isti medij, istu vrstu celika i recimo istu temp kaljenja, mozes promjenom viskoznosti ulja i sa nekoliko test-kaljenja doci do razlicitih svojstava i odabrati paramentre iz pojedinih eksperimenata koji odgovaraju tvojim ocekivanjima od noza za buduca kaljenja.
gornji test, iako dugotrajan, mi se cini kao najjednostavniji i najjeftiniji u konacnici.
staro motorno ulje za kaljenje celika za opruge zagrijavam na 50-60 stupnjeva C, pa ako ti to sta pomaze, super.