* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Gladius

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Guest
Guest




Gladius Empty
PostSubject: Gladius   Gladius Icon_minitimeSat Feb 05, 2011 2:15 am

Imam u planu da iskujem-napravim rimski kratki mač gladius. Nekako je to logičan izbor zato što do sada nisam radio dugačke oštrice. Našao sam njegove dimenzije, oblik oštrice (postojalo je nekoliko tipova gladiusa).
Pitanje za upućene članove foruma: kakav materijal da koristim? lisnata ili spiralna opruga? Jeste lakši posao sa lisnatim gibnjom koga treba popustiti i dokovati, ali sam negde pročitao da je za duže oštrice bolja spiralna opruga.
Drugo pitanje je TO, tj. kaljenje i popuštanje. Kaliti samo oštricu ili celo sečivo? I kako popustiti takvo sečivo na optimalnu tvrdoću kakva mu treba? Hvala unapred Wink
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Gladius Empty
PostSubject: Re: Gladius   Gladius Icon_minitimeTue Feb 08, 2011 3:33 pm

mislim da ce ti i jedna i druga biti dobre ako je njemacko vozikalo (mercedes ili BMW) ili nesto vojno, iako bi bilo najbolje u ducanu kupiti celik za opruge. u svakom slucaju iskujes mali komadic, odradis TO i testiras i ako si zadovoljan ides dalje.

predlazem da sve kalis i onda leda popustas jace nego samu ostricu da dobijes i zilavost i tvrdocu, ali opet, mozda ce ti se svidjeti hamon...malo se igraj. kod duljih ostrica je bitnije nego kod kracih nozeva odraditi kvalitetno normalizaciju i zarenje.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Gladius Empty
PostSubject: Re: Gladius   Gladius Icon_minitimeWed Feb 09, 2011 10:29 am

Hvala Karlo, svaki tvoj savet je zlata vredan.
Radnju za čelik i opruge barem u mome gradu neću naći, ali mi je gušt napraviti nešto od materijala koji sam pronadjem. Znači, 'deutsche wagen' za materijal? I inače koristim upravo te opruge, tako da imam iskustva sa njihovom TO, ali samo za kraće oštrice. Ovo će biti prvi put da radim mačeve i moram da kažem da imam blagu tremu. Embarassed
Ne bih da oštrica ima hamon jer mislim ni da original gladius to nije imao, pa ću eksperimentisati narednih .... meseci. Šta napravim, izbaciću ovde Wink
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Gladius Empty
PostSubject: Re: Gladius   Gladius Icon_minitimeWed Feb 09, 2011 12:33 pm

sretno sa projektom Wink
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Gladius Empty
PostSubject: Re: Gladius   Gladius Icon_minitimeSat Nov 19, 2011 1:42 pm

i meni je za oko zapao gladius.Moze li neko da pomogne oko dimenzija i oblika drske,bilo sta sto bi moglo da pomogne.Najbolje bi bilo kad bi neko izbacio sliku ili kakvu skicu sa podacima.Unapred zahvalan kolegama. Very Happy
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 47
Location : KC

Gladius Empty
PostSubject: Re: Gladius   Gladius Icon_minitimeSat Nov 19, 2011 2:12 pm

Kolko znam da gladius ima obostranu oštricu, kao bodež, pa me zanima kako popuštati takvu oštricu.
Back to top Go down
Sponsored content





Gladius Empty
PostSubject: Re: Gladius   Gladius Icon_minitime

Back to top Go down
 
Gladius
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Gladius

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: