* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Rogovi

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Rogovi Empty
PostSubject: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeTue Sep 21, 2010 3:18 pm

Pozdrav svima. Otvaram temu vezane za rogove...vi iskusni kažite kako s njima radit, što pazit, koji su dobri koji ne itd.

Nedavno sam iz Gorskog kotra dobio komad jelenjeg roga, ali je hm, prozračan, nema puno vanjskog sloja ako me razumijete. I još je k tome i sav savijen, nema baš ravnih površina. Pročitao sam da se može ravnati tako da se kuha i kad omekša, ali bolje da provjerim prije nego zeznem. Ako sve propadne ostanu mi kolutići za dršku.
Back to top Go down
Guest
Guest




Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeWed Sep 22, 2010 10:39 am

Ovo sa ravnanjem sam ja isprobavao i napisao sam da metoda nije uspjesna, kada se osusi ponovo se vrati u prvobitni oblik.

kod rogova nema puno filozofije, moras samo pronaci najbolji dio roga za drsku i malo obraditi rubove.
Najbolje ih je koristiti kod rat tail nozeva.
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeThu Sep 23, 2010 7:30 am

Šteta, mislio sam da ću ga moć izravnat. Nema veze, vjerojatno će mi završit kao spacer ili tako nešto. Stvarno sam brainstormao oko toga kako bi moga izvuć max površinu ili tako nešto, a da je upotrebljivo (mogu napravit dršku od zadnjih "grana" roga, ali nebi udobno bilo za koristiti), i nisam uspio, previše je savijen...ma da ne srljam slikat ću.

Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeThu Dec 23, 2010 12:38 pm

Dakle dobio sam jos jedan rog ali također nema previse ravnih povrsina. Slike stavljam sutra.
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeFri Feb 18, 2011 2:26 am

Promjer na krajevima- 2,5 do 3 cm.
Nije previše ravan.

Rogovi DSC09934

Rogovi DSC09933

Rogovi DSC09935

Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeFri Feb 18, 2011 3:27 am

dalo bi se nekaj napraviti ali bi noz trebao raditi prema rogu, za razliku od drvene drske.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeFri Feb 18, 2011 9:34 am

Darac wrote:
Ovo sa ravnanjem sam ja isprobavao i napisao sam da metoda nije uspjesna, kada se osusi ponovo se vrati u prvobitni oblik.

kod rogova nema puno filozofije, moras samo pronaci najbolji dio roga za drsku i malo obraditi rubove.
Najbolje ih je koristiti kod rat tail nozeva.

Ne znam na koji nacin si pokusavao ispraviti rog. Dali si ga rezao ili u kompletu?
Izrezan rog uzduzno i grijan na paru, presovan pod presu i tako pod presom kad se osusi MOZE se ispraviti. 100%
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitimeSun Nov 06, 2011 12:25 am

Vidim da je stara tema ali moram da pitam..

Darac, na koji nacin si ispravljao?
Ono što ja znam: rog se odseče na meru i ošmirglaju se ivice. Zatim se potopi u hladnu vodu 24-48 sati kako bi se natopio. Nakon toga stavi se u kljucalu vodu nekih 30min i yatim se izvadi, i veoma brzo stavi u stegu tako da stezanjem ispravljaš krivinu. Tako ostaviš dok se potpuno ne osuši i rog ostaje ispravljen..

Da li tebi ova metoda nije uspela ili si isprobavao nešto drugo? Tj da li je neko probao ovu metodu (bez sečenja uzdužno)?
Back to top Go down
Sponsored content





Rogovi Empty
PostSubject: Re: Rogovi   Rogovi Icon_minitime

Back to top Go down
 
Rogovi
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Drvo, koža, umjetni materijali...-
Jump to: