* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kovanje kovačkih klješta

Go down 
4 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 3:38 am

neki dan sam se sa kolegom trannus-om dogovorio da cemo danas kod njega napraviti kovacka kljesta. covijek tek pocinje sa kovanjem i skuzil je da se bez dobrih kljesta nemoze nista.

kako nemamo vremena (uvijek je tako) probal bum napraviti sto vise kljesta u to malo vremena, imamo nekih par sati na raspolaganju. jedna "U", jedna "orlove kande" (sad sam izmislio naziv) i jos par "pinceta" tj. kljesta bez zakovica od jednog komada....koji zarac ili lopaticu ako nema...uglavnom, to je plan, a kaj bu bu.

sve bumo radili od aramturnog zeljeza.

slike danas navecer ako prekasno ne dodem doma.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 4:39 am

Vidio sam negdje na netu kako se rade plosnata klijesta od 2 deblje plocice koje se prepile do pola po sirini pa se izbusi rupa za pivot zakovicu i navare drske. Bez pravih klijesta nema posla...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 2:58 pm

veliki snovi se vide u prvom postu, ipak nije onako kako sam planirao, imali smo tek vremena da preuredimo jedna stara kovacka kljesta.

na slici su kljesta od kojih smo poceli

kovanje kovačkih klješta 1

plan je bio izravnati krakove i jednostavno zavariti plocice sa strane ali problemi su se javili prije kovanja, krakovi su bili puni pukotina i jos su se poceli raslojavati kod udaraca. na kraju smo ih samo odrezali i iskovali nove komade krakova i zavarili. sve skupa za 2-2,5 sati, da bismo dobili ovo

kovanje kovačkih klješta 2

sto ustvari drzi trn noza ili ostricu manjeg noza ovako

kovanje kovačkih klješta 3

sve u svemu, vecer ovog cetvrtka je prosla po mom ukusu, a jos sam i pivu popil.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 2:59 pm

tak je darac, dobra kljesta znace manje umaranja i vecu kontrolu, bez njih nema nis. samo je stos kaj svaki posao iziskuje svoja kljesta
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeFri Aug 28, 2009 12:16 pm

Malo sam razočaran, mislio sam negdje naći gotova, ovako ću ili morati probati nešto iskovati ili prepraviti armiračka, užas je s njima držati.Osim toga, ostavljaju duboke zareze na čeliku.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeFri Aug 28, 2009 12:45 pm

probaj po sajmovima, jakusevac i sl. tamo sam si ja par komada nasao za smijesnu cijenu.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeFri Aug 28, 2009 12:54 pm

Fala, vidiš, mogao bih nagovoriti ženu da me jednu subotu odveze do Samobora, i tamo ima svakojakih stvari
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeFri Aug 28, 2009 12:59 pm

I ja sam našel dobrih stvari na sajmištima, od kliješta, čekića, kožnih pregača, ventilatora, jelenskih rogova...sve po par desetaka kuna. Svaki put dok odem nekaj najdem korisnoga.
Od kad radim noževe svaku stvar koju ugledam odma kalkuliram kaj bi se od toga moglo napraviti. Tipa ono, gle kvaka... dobar materijal za štitnik. Hahahaha!
Back to top Go down
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeFri Aug 28, 2009 1:07 pm

pa onda imam nekoliko pitanja.Karlo spomenuo si nekoliko tipova kliješta, pa bi li mogao staviti koju sliku i kratki opis-za što su se recimo tebi pokazala najbolja.I pitanje , koji profil betonskog željeza bi bio idealan za takav alat?
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeFri Aug 28, 2009 1:12 pm

Ja nebi koristil ništ manje od 10tke, mada mislim da bi i 12ica bila idealna, to je moje mišljenje, bumo vidli kaj bu gazda odgovoril.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeFri Aug 28, 2009 2:24 pm

sljedeci tjedan kad idem u kovacnicu cu poslikati, pa postam i opisem. ovak bez slika je tesko.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 2:30 pm

danas sam poslikao dvoja kljesta koja najcesce koristim. neznam kako se zovu niti od kuda sam izvorno pokupio dizajn ali ako se motate po stranicama o kovanju najvjerojatnije ce te svako malo na njih naici. za izradu mi je trebalo 45 min po komadu iako se moze svesti cijeli postupak i na 15-20 min ako se koristi bat i zna se sta se radi. losa stvar je kad naucis kako brzo napraviti kljesta je da si si sva vec napravio..hehe

velicina i masa kljesta ovisi o masi kovanog predmeta, a oblik o obliku koji treba prihvatiti...vrlo jednostavno. primjerena kljesta ne olaksavaju samo drzanje predmeta nego i stite kovaca od letecih uzarenih komada celika sto se vrlo lako moze desiti sa jednim nepazljivim udarcem

koliko sam vidio na tudim kljestima i koliko sam sam na svojima uocio, kljesta bi trebala biti elasticna. dakle, kada se stisne predmet mora postojati jos "lufta" za stiskanje. to je prva elasticnost. druga elasticnost mora biti ta koja dolazi od oblika krakova, moraju biti kao kod luka, najdeblji na zakovici, a najtanji na krajevima. na taj nacin stite ruku od losih udaraca, npr, kada je premet hladan ili kada ga se samo djelomicno osloni na nakovanj, primjerice kod savijanja.

kovanje kovačkih klješta Kljesta1

kovanje kovačkih klješta Kljesta3

kovanje kovačkih klješta Kljesta4

kovanje kovačkih klješta Kljesta2

nadam se da je pomoglo;)
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 2:35 pm

mislim da je legion dobro rekao, za nozeve je OK 10-tka. makar, za pocetak je sve dobro, samo da se dobije nesto funkcionalno.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 2:48 pm

pozdrav svima....ovo su moja klješta;kovanje kovačkih klješta P8290059...koja sam napravio da bih mogao primiti oštricu noža,dok kujem trn....kovanje kovačkih klješta P8290053
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 2:57 pm

vidim da si si dao truda...odlicno!
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 2:58 pm

da sad totalno rasturam onaj stari švas aparat;)
Back to top Go down
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeWed Oct 21, 2009 4:07 pm

evo još jedna klješta .ZAvršio sam ih danas,i kako mi se ćini toćno je kaj mi je Karlo rekkao; svaki nož nova klješta affraid

kovanje kovačkih klješta PA210174-1

kovanje kovačkih klješta PA210175-1

kovanje kovačkih klješta PA210154

kovanje kovačkih klješta PA210155

kovanje kovačkih klješta PA210164
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeWed Oct 21, 2009 4:57 pm

kolko ti je trebalo da ih napravis?
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeWed Oct 21, 2009 4:58 pm

2 sata
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeWed Oct 21, 2009 5:08 pm

dva, najbolje ulozena sata za kovaca!
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeWed Oct 21, 2009 5:11 pm

ja sam zadovoljan...prva klješta i ne moraju izgledati lijepo,a ova su totalno ono kaj sada trebam;)
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeSun Oct 13, 2013 2:19 am

Jučer uhvatio vremena i iskovao dvoja klješta.

kovanje kovačkih klješta P1050907_zps5db40bed

kovanje kovačkih klješta P1050910_zps88b9489b
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeSun Oct 13, 2013 11:26 am

Da ti nisu malo prekratke drške?
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeSun Oct 13, 2013 11:39 am

Pa i nisu, odmah sam ih koristio nakon
što sam ih napravio i dovoljno je. Neprenose
ni toplinu kad se duže radi, zadovoljan sam.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitimeMon Apr 14, 2014 1:08 pm

Posto teme vec ima,da ne gomilam nove bez veze,resih ovde da postavim par slicica.
Naime danas onako uzgred kada sam iskovao jedan naruceni noz,resih da  uradim kovacka klesta.Prilicno sam ih besplanski radio,sto nije bas dobro kada se nesto radi,al posto sam imao kupljenu Rusku armaturu za nekoliko klesta odavno,rekoh da probam jedna cisto da vidim kako ce da ide .Da osetim takav rad.Obicno kad se tako radi i ne uradi se do kraja,jer iskrsne poprilicno problema,medjutim iako ih je bilo ja sam ih ipak zavrsio i mogu reci da sam prilicno zadovoljan.Sad takodje znam kako sledeca tacno treba da radim,a takodje i sta da popravim,sta da promenim i slicno.Evo slika:
kovanje kovačkih klješta SAM_0078_zpsd2868b9d
kovanje kovačkih klješta SAM_0079_zpsf69cbb9b
kovanje kovačkih klješta SAM_0080_zps55e734ef
kovanje kovačkih klješta SAM_0082_zps3a728268
Na ovima konkretno najveca mane je nitna koja ih povezuje.Posto nista nisam planirao,navrat nanos sam se snalazio za onim sto fali,pa kada je dosao red na nitnu,posto nisam imao gotove ja uzeo samo obican ekser,odsekao ga i zakovao.Medjutim to nevalja iz vise razloga.Glavni jer je bolje da je rupa sira,tj.veca nitna.Meni je oko 5mm otprilike.Ima tu oko te nitne jos nekih bitnih nedostataka,al da nedavim previse to je to.Takodje druga mana je drska.Trebao sam da iskujem ova ispupcenja i da malo stanjim prema kraju,al toliko sam se izmorio i sa ovim da jednostavnio nisam mogao,pa cu najverovatnije deo koji hvatam rukama da obrusim kasnije.Takodje ova armatura je zakaljiva.Mada izgleda da joj kaljenje u vodi nesmeta.Tako da sam na kraju zakalio ovaj zadnji deo da se ne iskrivi.Same celjusti su nebitne jer ce se one omeksati prilikom koriscenja,mada posto mi je polu krug kod celjusti mali moze doci i do otpustanja i ostatka,al eto jos necega za popravku sledeceg puta.Aljkavo sam ih radio,al su ona bezmalo pokusna bila pa mi nije toliko bilo bitno dal ce uspeti ili ne na kraju,mada sam se ipak ja trudio da uspu.Sve u svemu kako sam se nadao dobro sam se udao,sto kaze poslovica.Inace mi fale jos njih dosta,al najvise ono cetvrtasto.Tako da cu i njih u dogledno vreme da uradim.Izvinjavam se sto imam samo slike odozgo,opet me mrzlo da slikam iz drugih uglova,bio sam umoran poprilicno.Eto toliko.Pozdrav kolege.
Back to top Go down
Sponsored content





kovanje kovačkih klješta Empty
PostSubject: Re: kovanje kovačkih klješta   kovanje kovačkih klješta Icon_minitime

Back to top Go down
 
kovanje kovačkih klješta
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» kovačka klješta
» Hladno kovanje
» kovanje stainlessa
» Peć za kovanje i kalenje
» Kovanje malog san-mai santoku noža ;)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: