* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Santoku noz

Go down 
+4
pljehtar
tisler
Bahod
Karlo Ban
8 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
AuthorMessage
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeThu Oct 06, 2016 1:31 pm

Prvo pa musko Very Happy Celik je D2 u 1.5mm . , to su nozevi /42cm.duzina/ koje koriste velike pecatnice za secenje hartije .Nasao sam nekoliko komada u garazi koji sam negde zaturio pre dvadestak godina Laughing Samo sam izrezao oblik i izgrindao na moju novu ljubav koja se zove disk sander Very Happy Dosta je bilo turpijanja ....nisam dobio teniski lakat od ribolova dobicu ga od rucnog turpijanja . ...... Drvo je dren , ima jos posla oko rucke ali sada je dilema dali da ostane belo kao sneg / toliko je gusto da izgleda kao plastika , godovi se uopste ne vide / ili izgoreno kao na slici ? Komentari decki ....dali je oblik dobar ili da menjam nesto dok nisam izrezao ova dva ?
PS . Kako sece je ludnica , dalje za sebe necu da pravim noz deblji od 2-2.5 milimetara . Sada znam sta znaci tankooooooooooooo Shocked

Santoku noz  Rgxff8
Santoku noz  2r7r23a
Santoku noz  T854zl
Santoku noz  3497wg4
Santoku noz  2woezxj
Santoku noz  11w9561
Santoku noz  2w56btv
Back to top Go down
pljehtar




Posts : 140
Join date : 2016-04-28

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Oct 07, 2016 2:55 am

"izgoren" ne izgleda lose Smile

noz izgleda dobro, samo mi je malo drska kockasta i "anonimna" prema kraju, alo to je po mom ukusu Very Happy

samo daj Very Happy

nemoj zapustiti turpije xD ghghgh
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeSat Oct 08, 2016 12:37 am

Nekako mi se ne uklapa ova oblina na sečivu pored drške.To mi deluje da bi bilo lepše.Ako ćeš to da menjas prvo nacrtaj flomasterom da vidiš šal ti se svidja pa onda tek brusi.Ostalo mi je na mestu.A po debljini noža se i meri kvalitet majstora.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeTue Oct 11, 2016 6:13 pm

neznam za vas, meni izgledaju elegantno.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeMon Dec 05, 2016 7:45 am

Za prvi put je i vise od odlicno Very Happy

Santoku noz  2aeo4rd
Santoku noz  Mv18co
Back to top Go down
Bahod




Posts : 73
Join date : 2016-08-31

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeMon Dec 05, 2016 12:08 pm

jako lepo
cyclops
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeTue Dec 06, 2016 6:00 am

I duboko Very Happy  15V sam koristio .Ovim nacinom mogu rupu da probusim za pins za 5 minuta ???? Steta sto nisam probao na vise volti , aparat mi dozvoljava od 3V - 38V .Zanimljivo je da vrlo malo struje vuce ....jedva 20,30-tak mili ampera .Procitao sam negde da naizmenicna / AC/ struja ostavlja crnu povrsinu ? Dali je to tacno ? Imam 12V AC  pa da probam ?
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeWed Dec 07, 2016 3:18 pm

Hmm.............laser me razocarao ili je do majstora ? Nova masina mu je  i za njega je ovo prva proba ? Moze li bolje ? Laser moze i sitna slova i crtez dok ova tehnika za folijom je ogranicena koliko malo moze zbog masine koja sece foliju,najmanje a da je dobro je 4mm slova i opet na slovo A moram lakom za nokti dodati ono u sredini posto  ne moze da ga presece i ide zajedno sa drugim delom  ...Ima li neko iskustva sa laserskim graviranjem na noza da sporedi ? Ono moje sa strujom i slanom vodom je duboko...........mozda i vise od 2-3 desete od milimetara a mogu jos dublje ako hocu , sada na slici je tretirano limonskom kiselinom da pocrni  Very Happy  Ovo sto je laserom probano na ovaj blank  je vrlo plitko...povrsinski ?? Naravno bez kiseline  je probano .Koliko znam da bude crno treba neka kiselina ?


Santoku noz  28s2e4m
Santoku noz  1shcia
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeWed Dec 07, 2016 11:58 pm

Kad završiš sa nagrizanjem okreni polove.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeThu Dec 08, 2016 3:02 am

Smile Laser i nije loš samo daj drugi font ....ovaj je em velik em takvog fonta da laser piše samo rubove a može kompletno slovo spalit.

Santoku noz  Dsc03410
Back to top Go down
tisler

tisler


Posts : 415
Join date : 2012-03-19

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeThu Dec 08, 2016 4:19 pm

Meni se svidja noz,mozda bi malo zaoblio drsku .
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Dec 09, 2016 11:55 am

tisler wrote:
Meni se svidja noz,mozda bi malo zaoblio drsku .

Drago mi je da vam se dopada noz .Rucku cu sada doraditi ,cekao sam da zavrsim postolje za moj disk sander .Namera mi je da bude uglasta......znas ono kao izduzeni sestougaonik Very Happy
Moram da ga pohvalim , sece kao lud i jos ne trazi ostrenje .Prvih dana nisu hteli u ruke da ga uzmu kod mene , strah ih bilo kako sece ....sada svi njega traze , sece svasta od hleba do paradajza .Koliko se secam mislim da sam ga ostrio sa 400 kamen Very Happy
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Dec 09, 2016 12:02 pm

chumaman wrote:
Smile Laser i nije loš samo daj drugi font ....ovaj je em velik em takvog fonta da laser piše samo rubove a može kompletno slovo spalit.

Santoku noz  Dsc03410

Font cemo naravno promenuti , ovo je bila proba .A kako je ova gusarska zastava/lobanja ispala crna Very Happy Jeli tako od lasera ili je naknadno doradjena ? Pazi , decko koji je radio ove probe na laser nema iskustva , ovo je startno pustanje masine i mislim da je probao da gravira njime , da dobije dubinu i zato je ovako .Pitam se sta bi se dobilo ako nastimuje laser na brzi prolaz ..samo da ocrni celik , ako je izvodljivo to ? Laser koji je nabavio je malo jaci , trebalo bi da sece do dva milimetara celika ..............

Probao sam najmanu ljepenku koje su mi izrezali u samoljepljivu foliju , isti font ali 4mm slova .Opet sam morao na A lakom za nokte dodati sredinu ...evo kako je ispalo , meni se dopada i velicina i sve ....

Santoku noz  2ykjabm
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Dec 09, 2016 12:37 pm

Nije ništa naknadno...takva gravura odmah s lasera, sad kakvog pojma nemam ali sam jako zadovoljan viđenim jer su mi one ranije rađene kod drugog meštra i nisu tako kontrastne.
Gravura je novi moderniziran i pojednostavljen logo Infamous Bladesa a nadam se i istom pinu u skoroj budućnosti.

Santoku noz  Img-2013


Gravura ti je sasvam prolaz em handmade cheers
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeThu Mar 02, 2017 4:17 pm

Evo jos jedan skoro gotov .Ovaj je za komsiju koji me i previse zaduzio ...kompoziti , celici , araldit ,carbon, kevlar pa  razne epoxy  ko da radi u fabrisci kompozita......nema sta nema kod njega , odem i kao u radnju samo biram Very Happy Ova rucka je treca......prve dve sam gorio za tang , dao njemu da zaljepi /on tako hteo/ i prva ispala kriva ko Drina Laughing  Onda sam ja strucnjak pokusao , opet goreo drvo za tang ............kriva ko dve Drine ispala Mad  E sada sam ga zdravo zajebao ................tang se sam napravio u drvo  , ja samo zategao imbuse Very Happy  Rucka ce biti sestougaona . Mislim da ce ovaj biti mnogo bolji rezac od prvog , grind ide malo iznad donje strane rucke a secivo je 4cm.sirine i  1.5mm debljina ...........laser .Grindao sam na  disk sander  Razz  Dopada mi se ovaj nacin sastavljanja rucke , nema promasaja i centriran da bolje ne moze  .......Sutra na disk sander malo i da ga naostrim ostaje ,a ako neko zna nacin kako da izbusim 1.5mm u drvo za tang nek kaze Shocked

Santoku noz  Znofv5
Santoku noz  11h5loz
Santoku noz  2ih9jyw
Santoku noz  1zznhn7
Santoku noz  2bbj37


Last edited by Keltan on Fri Mar 03, 2017 2:30 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Mar 03, 2017 9:16 am

Araldit je araldit ....zica je zica Very Happy  Mislim da je moralo da pojacam prednji deo ipak je to ljepljeno iz dva dela .....za svaki slucaj . Meni se dopada kao detalj  , ali dali je bakru mjesto ovde ?? Mislim na zdravstvene razloge ? Imamo li hemicara da pojasni ?? Ili da stavim epoxy odozgo tanak sloj ? Nemoj samo da zatrujem komsiju .....ode magacin  Laughing

Santoku noz  2myrn7l
Santoku noz  14c9mq0

PS . Zaboravio sam da spomenem ................menjam mislenje za majstore koji gorenjem drva  naprave rupu za tang ! Dvaput sam odlepljivao takve rucke na ovaj noz ....SIPAK ! Epoxy ne hvata za drvo , najverovatnije razlog je ulje koje pusti drvo / orah u oba slucaja/ ali ne drzi uopste ...............samo napravi da tang idealno pasuje unutra i bez pina ne znam kako bi islo da duze staze.....................


Last edited by Keltan on Fri Mar 03, 2017 10:50 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Mar 03, 2017 10:24 am

Smile pohvalo bi ovaj kuhinjski korak...a imam i naputak Wink  rezni brid ti je fail za kuhinjski  nož
makar su meni tako oni koji stručno to koriste u kuhinji naputili dakle poželjno je
da sama oštrica bude blago zakrivnjena te tako može 'plesati' u donosu na dasku za rezanje.
                                                                        choping knife
npr 4:19 min

Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Mar 03, 2017 1:34 pm

Jasno mi je sta mislis ,  ali nemam sirine za sve to .Max. sto moze je jos oko 0.5cm ali opet nema mesta za ruka da ne dodiruje prstima dasku ako probas na taj nacin da seckas Very Happy Ma super je i ovako ... bitno je da imam nepresusan izvor ovog celika .Koriste ga u pecatnici , koriste ga u duvanskoj industriji ....High-carbon ili  D2 , biraj  Cool   Naostrio sam ga .........2 X 12.5 stepeni i 400 kamen Laughing  Ludnica je kako lako sece , dlake skacu do tavana kada im se samo priblizi  Very Happy  Ma ne sece .......prolazi kroz hleb kao da nema nista ispod njega Very Happy Pokusao sam da slikam koliko je tanko brusen ali jok , tolike su moje umjetnicke sposobnosti .Ali mozda onaj tanusan spoj izmedju daske  laminata gde je kao zaboden vam docara o cemu pricam .......tankooooooooo  Very Happy Udarao sam ga u tvrdo drvo malo u garazi i nema frke ........

Kladim se  da ce moj komsija u roku od pola sata da se posece sa ovim ziletom i ima da mi ga vrati nazad  cheers  

Mozes da crtas u papir ...........

Santoku noz  K4b211
Santoku noz  2rwtkcp

Evo odakle pocinje grind , senke su spion koji odaje puno tajne oko nozeva ..................imajte na umu da je 1.5mm u ledja Very Happy

Santoku noz  Zu1aiu
Santoku noz  35jwkxw
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Mar 10, 2017 3:25 pm

Svez hljeb ....push cut Very Happy Sada znam sta znaci tankooooooooooooo pozadi reznog brida Chumaman Wink
Zadnji kamen je bio 400 grit ................. malo na kozu i evo rezultata


Santoku noz  Qx1miq
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Apr 14, 2017 1:30 am

Konacno bar za jedan celik znam koji je ................hi carbon tobacco knife celik je JUS - C.6441  ili po moje  1.2519 steel  cheers  Da covek ne poveruje .....a  ja kupio 2.2mm  ?? Info direktno od coveka zaduzen za nabavke tih nozeva u fabrici duvana .Zanimljivo je sto ih ne ostre kada izgube sek ??

Santoku noz  Sgjrqh

Sada pitanje ..............kakve  nozeve praviti od 1.5mm celik ?? Ovaj santoku  cu malo modificirati ,nekako je  neskladan u proporcijama .....ali sta drugo moze od toliko tankog celika ?


Last edited by Keltan on Fri Apr 14, 2017 3:58 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Apr 14, 2017 2:01 am

Very Happy Za takvu namjenu više no odličan cheers
Kaljenje u ulju tako tankog čelika , hm moglo bi biti savijanja ali to je sve dio igre Wink
Ako već pitaš...mislim da bi bilo naj izvuči osnovni grind 45 , zakalit pa onda dalje profilirati
samo za to treba dobar abraziv i tvrda volja bounce
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Apr 14, 2017 3:56 am

Ovi tobacco su toliko tvrdi da pucaju kao staklo , probali neki decki oko mene da prave noz Very Happy Nije im pao sporet na glavu da ih mogu malo opustiti Surprised Posle dva puta po jedan sat na 180 stepeni su taman ........ispadnu najverovatnije oko 61-63 hrc Very Happy
A onaj moj od 2.2mm bas zbog toga hvata rdju ...sto posto ce se iskriviti kod kaljenja .Ali ni to nije problem , sredim pri opustanju .Problem je posle .........Najverovatnije ce ga iskoristiti za San Mai , samo da naucim dali moze 440C da bude u sendvic sa njime ?



Evo za 1.2519

100oC    63Hrc

200oC    63.5

300oC    57.5

400oC    57.5

500oC    53 Hrc


Last edited by Keltan on Fri Apr 14, 2017 6:17 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Apr 14, 2017 4:31 am

Razz Opet lutrija recikliranog čelika Wink
PM stiže
Back to top Go down
pljehtar




Posts : 140
Join date : 2016-04-28

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri Apr 14, 2017 4:33 am

Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitimeFri May 12, 2017 3:31 pm

Znate sta decki ? Stavljam na crtu ovaj noz kada ga zavrsim sa najboljim japancem koji pravi kuhinjske nozeve .Ne za lepotu  nego kako  sece ...........atome Very Happy Ovaj ce biti za jednog dragog prijatelja  .........mislim najozbilnije ovo .
Nije naostren ,  i vec sada sece hleb bolje nego moj kuhinjski noz Laughing

Cak sam napravio bolster od 304 hroma , pasuje u tang kao budali samar .................pazite , 1.5mm je debljina celika  Cool

Neka vas ne buni slika ,malo sam se  potrudio  da nestane ona linija  koja razdvaja grind od ledja noza  ...........lepa je za oko ali apsolutno nije korisna , stavise stetna je za i to dosta !

Santoku noz  S2gmm9

Konacno sam se uhodao oko disk sandera , sada tesko da cu nekada zavrsiti belt grindere koji su skoro gotovi ........Jig ili drzac za noz dok grindam je nesto najbolje sto sam smislio ...............namestis postolje pod ugao koji ti odgovara i udri ko covek da grindas .

Ovo je drugi blank , nije onaj prvi ....... danas sam izgrindao dva komada  Very Happy

Santoku noz  Ifztac

1.5mm su ledja noza , ne zaboravite to kada gledate ovu sliku dole ..................

Santoku noz  Epokux

A na ovaj detalj sam posebno ponosan ...... proci ce kriteriume i Nick Wheelera  .Ne pitajte me kako sam isekao u 2.5 mm prohroma 1.5mm otvor  za tang  Razz

Santoku noz  5ck4gp
Santoku noz  5wghly
Santoku noz  140c4qu
Santoku noz  Iwr9me
Santoku noz  X3edfs
Back to top Go down
Sponsored content





Santoku noz  Empty
PostSubject: Re: Santoku noz    Santoku noz  Icon_minitime

Back to top Go down
 
Santoku noz
Back to top 
Page 1 of 3Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» santoku
» Santoku by Karlo
» Kovanje malog san-mai santoku noža ;)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: NOŽEVI :: Galerija-
Jump to: