* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 poliranje

Go down 
+3
LEGION66
Strider
dejalovac
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

poliranje Empty
PostSubject: poliranje   poliranje Icon_minitimeWed Jan 13, 2010 11:21 am

Interesuju me alati koje koristite za poliranje nozeva i ostalog jer ja ovamo ne mogu naci nista bolje od smirgle P2000,stavite neke slike polirki i uopste ideje.
H V A L A !!!!!
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeThu Jan 14, 2010 7:18 am

E to i mene zanima ali ja nemam pojma o tome. Najveća gradacija mi je 1200...ali bezuspješno pokušavam naoštrit nož na tom bruspapiru
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeThu Jan 14, 2010 7:46 am

Oštrice poliram ručno od nekih 800 do 1000 gradacije, a ako mi se neda s tim zafrkavat, brusilicom do 400 gradacije, ručno do 600 i onda na filc do ogledalca.
Kod ručnog šmirglanja koristim tzv. push stick, iliti komad letve odrezan pod kutem od cca 45 stupnjeva i taj kraj bandažiran tvrdom spužvom i presvučen trakom kože. Oko toga se stavi traka šmirgla i udri. Još koristim komad željezne cijevi 3x3 cm na koju isto tak stavim traku. Kod brušenja, odn. poliranja oštrice kao tekučinu koristim wd40.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeThu Jan 14, 2010 9:45 am

je, tak je. doci sa sto visom gradacijom do kraja i onda polirka (pamucna krpa) sa nekom pastom, aluminij ili krom oksid. ta krpa i pasta skupa dodu oko 100KN.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeThu Jan 14, 2010 4:24 pm

LEGION66 wrote:
Oštrice poliram ručno od nekih 800 do 1000 gradacije, a ako mi se neda s tim zafrkavat, brusilicom do 400 gradacije, ručno do 600 i onda na filc do ogledalca.
Kod ručnog šmirglanja koristim tzv. push stick, iliti komad letve odrezan pod kutem od cca 45 stupnjeva i taj kraj bandažiran tvrdom spužvom i presvučen trakom kože. Oko toga se stavi traka šmirgla i udri. Još koristim komad željezne cijevi 3x3 cm na koju isto tak stavim traku. Kod brušenja, odn. poliranja oštrice kao tekučinu koristim wd40.

slikice plz daj slikicu od toga,mislim i ja slićno napravim samo sa tvrdom spužvom..ali daj sliku neku stavi
Back to top Go down
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeFri Jan 15, 2010 3:53 am

Negde sam video kao tocak od verovatno filca stavlja se na tocilo i sa njim se polira ko bog,nema ga nigde kupiti.
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeFri Jan 15, 2010 4:29 am

Ma malo više prošnjofaj po željezarama, sigurno češ naći. Ako ne nađeš filcani probaj uzeti pamučni, to ti je više komada krpa zašivenih skupa u debljini 3-5 cm. Ako nađeš filc ili pamučnu šajbu obavezno pitaj i za polir pastu koja ti dolazi u kartonskim tubama. Naravno za takve šajbe moraš imati stolnu brusilicu.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeFri Jan 15, 2010 6:49 am

dejalovac wrote:
Negde sam video kao tocak od verovatno filca stavlja se na tocilo i sa njim se polira ko bog,nema ga nigde kupiti.

a za pocetak si ju mozes i sam napraviti od traperica ili nekih starih krpa. izrezes okrugle komade, zasijes zajedno i naserafis na brusilicu. naravno, bez paste ne funkcionira.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jan 16, 2010 2:50 pm

Jebem joj pastu,kako se zove to sranje?
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jan 16, 2010 3:15 pm

Polir pasta?
Back to top Go down
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jan 16, 2010 3:24 pm

pa da, kako joj je ime,ko je pravi
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jan 16, 2010 3:38 pm

Nemam pojma kak se zove, ja dok sam kupoval filcani kotač uzel sam odmah i polir pastu. Ne sječam se dal je na pakovanju nekaj uopće pisalo.
Back to top Go down
Guest
Guest




poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jan 16, 2010 5:37 pm

Imas krute i tekuce paste.
Od krutih imas bijelu, plavu i smedju.
Smedja je za poliranje drva, plava za poliranje metala, a bijela za matiranje.
Djele se dalje po gradacijama, namjeni (meki materijali kao Al,mjed...inox, plastika)
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jan 16, 2010 6:10 pm

trazi krom oksid ili aluminij oksid pastu za poliranje.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSun Jan 17, 2010 9:35 am

je Purol dobra pasta?
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSun Jan 17, 2010 3:50 pm

Purol pasta je odlična za poliranje mesinga, skidanje prljavštine i hrđe s oštrice nakon upotrebe i takve stvari, mada sam ju ja koristil i na filc šajbi, prije nego sam nabavil onu drugu. Pasta se razmaže po kolutu i dobro utrlja, da ne leti okolo zbog centrifugalne sile na brusilici, i tak se s njom može polirati oštrica.
Back to top Go down
Guest
Guest




poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jun 19, 2010 1:15 pm

poliranje Stari_10
poliranje Novi_f10
poliranje Kreda_10
poliranje Disc_a10
Što se poliranja tiče,tu je filcani disc neprejebiv.Može da se nadje,samo treba biti uporan Twisted Evil
Na prvoj slici je stari široki filc koji imam 10-ak godina,i taj se napolirao svega.Ima i jedan veliki ožiljak na sebi,kada mi je izbio nož iz ruke i zabio ga u patos-srećom po mene cheers .Još me dobro služi,i kada se zasiti,povremeno ga izšmirglam grubom šmirglom i bude ko nov.
Na drugoj slici je nov novcat(maznuo iz firme Embarassed ) i još ga nisam koristio.Držim ga u celofanu da se ne bi kontaminirao česticama čelika,jer tad napravi pri poliranju jebeno duboke riseve.
Treća slika prikazuje kredu(plavu) i pastu(purol) koje koristim za poliranje(Naravno,i to sam maznuo u firmi).Kreda je wurth,i u firmi imam još zaliha.Imam i belu kredu isto wurth,ali je još nisam probao.Plava je dobra,mada čini mi se malo meka,dok bi bela trebala biti tvrdja.Pasta je OK,mada malo prska.
Otišao sam i korak dalje,pa se na četvrtoj slici vidi plastični disc na koji lepim vodenu šmirglu.Isečem šmirglu u trake(dve mi trebaju za disc),i lepim ih dvosmernom trakom (duplofan) koja se koristi za ivice etisona da se ne dižu sa patosa.Odlična stvar(šmirgl disc),u mnogome ubrzava obradu,a granulacija može da se stavi bilo koja.
Na slikama se vidi i tocilo koje sam napravio za potrebe oštrica,jer nema motor izmedju discova koji često smeta prilikom obrade.Jednostavno - osovina sa dva ležaja i remenica u sredini.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jun 19, 2010 4:31 pm

odlicna stvar! zgleda neunistivo.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jun 19, 2010 10:58 pm

Tu plavu wurthovu imam i ja, bolje radi nego bijela.
Back to top Go down
Guest
Guest




poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeMon Jun 21, 2010 1:27 pm

purol je dobar ja ga koristim ima u novom zagrebu ducan u ulici brune busica.vetor se zove ducan i ima svega za nas hobi raj za nozare krpa filceva pasti papira sajbi raznoraznih ja tam sve nabavljam ili narucim iz renotexa oni su najaci u lijepoj nasoj sto se tice materjala za obradu metala oni su u bjelovaru ima na netu njihova stranica
Strider wrote:
je Purol dobra pasta?
Back to top Go down
Guest
Guest




poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeMon Jun 21, 2010 10:07 pm

Purol je OK,jedini problem je sa nanošenjem na filcani točak,jer u radu ne može da se nanese - mnogo je tečna.Kada nju koristim,ugasim tocilo i špaklicom je ravnomerno razvučem po filcu.Zatim upalim tocilo,i sačekam malo da razbaca višak i obavezno koristim naočare pri radu s njom.Čvrsta se nanosi na filc u radu i ne prska u opšte,mada i na nju volim nekada staviti malo ulja.
Back to top Go down
hviher




Posts : 10
Join date : 2010-06-26
Age : 50
Location : križevci

poliranje Empty
PostSubject: polranje   poliranje Icon_minitimeTue Jun 29, 2010 11:15 am

kaj se tiče poliranja ,da se malo uključim uraspravu,pred sobom imam od belinke kemostik neke papire ,pa veli ovak .ČELIK ,ROSTFREI PASTA T-24DO.T-19,EM30, PA ZA BAKAR IMESING KEMIPOL T-15,T-19,,T27,T-150V,ALUMINIJ,KEMIPOLT-5,T-21.tvrda PLASTIKAKEMIPOL T27B ,PUROL VE. MISLIM DA BI SE TO DALO NARUČITI PREKO RENOTEX-a u Koprivnici. inače po katalogu od belinke kemostik postoje paste za brušenje ,pred poliranje cijela vrpa ih ima tak dabi mogel cijeli dan pisat. kaj se tiče brušenja koristim cirkonij traku gradacije 120 od 3m preporučio bih firmu hrman iz okolice varaždina tel 042683242, za skidanje žice koristim3M sb bijela filc traka i mogu reč da je odlična .od polir paste koristim t-12 od belinke za čelik i rostfrei.
Back to top Go down
Guest
Guest




poliranje Empty
PostSubject: poliranje i paste za poliranje   poliranje Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 2:39 pm

Kolege , neznam da Vam mogu pomoći ali evo mojih odgovora:
postoje paste za poliranje i paste za oštrenje i poliranje ! Osnovna razilka je u tome što paste za poliranje sadrže oko 30% abrazvnog materijala a ostalo odpada na vezivo, dok paste za oštrenje sadrže mnogo veći procenat abazivnog mateijala i to od oko 60-70% pa i više!
Pošto ,možda nije umesno da kažem ,ali to sam radio na specijalizaciji , čisto da ne lutate mnogo.... I ja ih sam pravim kako meni odgovara, stim što stavim mnogo više praha za poliranje i za mnogo kraće vreme ja to ispoliram i naoštim sečivo vrhunski !

Za RUČNO poliranje noževa koje pravite i ja koje pravim i oštrim koristite sledeće paste:
Farecla , ima ih 3 vrste sa oznakama 3G, 6G I 10G ( ove paste su finije od hrom oksidne i od purol i pazol imate ih u farbarama ! najbolje su...) Purol i pazol pastu ( nisu loše )...one su u polu tečnom stanju i paste za poliranje automiobila sa voskom i bez voska za ručno poliranje i mašinsko ...o tome ću detalnnije pisati kada nađem vremena , ( uskro) u temi poliranje alata...

Ako hoćete možete i sami da ih narpavite , i o tome ćete naći na istoj temi , recepti kako se radi i slično....
S , druge strane , zelena hrom- oksidna pasta nije najblje rešenje iako daje dobre rezultate iz sledećih razologa:
- pasta mora da se pretopi i da se doda parafina i stearina i da bude što posnija i da se doda bar još 1, 5 -2 puta sirovog hrom oksida u njoj da se poveća abrazija i moć oštrenja alata ....
-drugo , ona ima veliki procenat maSnoće u sebi što nikako nije dobro , zato što paste za visoki sjaj moraju biti posne za čelike( ne masne) , ali pošto se ona koristi za polianje zlata (to je nešto drugo) ,i s obzorom da je u čvstom stanju ona mora da ide na točku za poliranje sa brzinama od 1800- 3000 obrt/ minuti ....
Za MAŠINSKO poliranje slobono koirstite motor koji ima izlaz na sve strane i broj obtaja mu je oko 2980....slobodno! nećete upaliti sečivo , i ako malo zagrje to nije ništa strašno- neće odpustiti rez...ali prečnik šajbne za poliranje nesme biti veći od 150 mm za tu brzinu! ima razolga zašto....
ako radite MAŠINSKI poliranje , kao ja , ne ručno , onda za poliranje i oštrenje koristite one paste crvenu , belu i još koju ste pomenuli...ali , na filcu stavite crvenu za predpoliranje, na čojanj šajbni ide ona za poliranje, a za visoki sjaj obavezno, pamučnu šajbnu ....ako vam nešto nije jasno - pitaj te me! Smile ....BITNO JE DA PASTA KOJA IDE ZA VISOKI SJAJ MORA DA BUDE POSNA! NE MASNA....i kada je stavite , dodajte malo kredu na nju , ako je masnija da malo upije masnoću , čisto posle namazane te zadnje paste za viski sjaj , kredom idite levo desno nekoliko puta ...
Kada to završite , uzmete čistu pamučnu šajbnu , bez bil koje paste , i prođite parafinskom svećom belom i bićete zadivljeni rezultatima! Smile
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeSat Jul 21, 2012 7:18 am

Brate,svaka ti cast.Ovo su zlata vredni podaci.Bas ima dosta caka. Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitimeTue Dec 04, 2012 3:30 pm

Nebacajte pare tek tako...Frime rade sve .samo da bi Vam uzmu pare!...
Back to top Go down
Sponsored content





poliranje Empty
PostSubject: Re: poliranje   poliranje Icon_minitime

Back to top Go down
 
poliranje
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» paste za poliranje
» paste za oštrenje i poliranje
» JENDA STUDIJA KOJA JE RAĐENA , VEZANO ZA OŠTRENJE I POLIRANJE

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: