FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Pracke

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AuthorMessage
ninikki

PostSubject: Pracke   Wed Mar 26, 2014 4:46 pm

Poz. Evo po zelji novi post o prackama. Nadam se da ce biti zanimljivo . Posto ih pravim vec neko vreme, moja osnovna ideja je bila da prackama pridodam noz u prodaji, tako sam i naisao na ovaj forum i poceo ga proucavati. Vrlo brzo me *preuzelo* interesovanje za nozeve. Zahvaljujuci Vama na forumu sam uspeo da savladam neko znanje o izradi, poceo sa pravljenjem alata, kovacke vatre, nasao nakovanj, napravio belt grinder, spremanjem delova za mehanicki cekic... i..poceo. Kroz rad mi se stvorila ideja da iskovem pracku, ali prvo moram savladati kovanje. Tako na neki nacin ce ovaj post ipak biti u dodirnoj tacki sa idejom foruma a to je kovanje. S moje strane cu rado podeliti ono sto znam o izradi pracki, mada na netu ima dosta o tome. Uostalo svi koji prave drske za nozeve ce lako napraviti i pracku Smile Za sada evo nekih modela koje sam izradio.

Ono sto pracku cini pravom je posebna guma za nju. To je Tera Band Gold guma koja ima najveci index razvlacenja. Nazalost kod nas u Srbiji se teze nabavlja dok je u Evropi naravno ima i lako je za nabaviti je. Tako da ce prijatelji iz Hrvatske lako doci do nje. Predpostavljam da pojedini clanovi foruma , kao chumaman ili vlay dobro znaju o prackama a verujem i da su i pravili neke Smile Ovo neka bude pocetak, pa pocnimo Smile
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Wed Mar 26, 2014 5:28 pm

He he čačkaš ti mečku i to praćkom Very Happy Very Happy 
Imam jedne svibove rašlje već 15 tak godina (jednom valjda i postavim sliku) jedno vrijeme sam se služio medicinskim
šupljim crijevima (esmarch) ali već godinama stoji neupotrebljavana i kao čeka taj famozni Thera band, je ima ga kod nas
u Evropi  Laughing ali ja nikako do nje, hebiga stalno neki drugi prioriteti npr.čelici Razz 
Čak sam nabavio gume od podvodne puške(neke extra hebačke) ali to je prije za katapult  Very Happy 
Naime kolega  Dario(oetzi) radi perfectne komade u jedne mnogo fantastične je ugradio i djelić drveta koji sam mu poklonio
(she oak) , tako nije mi ta praćkarska tematika strana i dalje čeka u zapećku neku svoju priliku.
Kako rek'o i kolegi Benu danas malo me pere proljetna fjaka pa sam u stand by modu i isčekujem blankove  Cool 
to mi je sad prioritet tako da pritjeram više kraju taj projekat pa da smirim nožarsku groznicu i obrijem ove oštre tipove
na forumu  Razz

E sad može ona , SVAKA TI DALA  Laughing odlični komadi cheers
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Wed Mar 26, 2014 5:49 pm

Razumem te.. i ja sam malo u cekanju sa prackama jer me je bas obuzelo ovo sa nozevima. A mogucnosti su bas velike, sve zavisi od maste i inspiracije i naravno znanja koje se ovde bas nesebicno deli. A zaista cu kada savladam malo kovanje iskovati jednu, tacnije pokusati. Pa videcemo. Pracke radim od raznog materijala, razna vrsta drva, mesing, aluminijum, kombinacija drvo metal, pertinaks... I mislim da ce mi svaka pracka imati svoj noz ( ako budem uspesan nadalje u izradi), a cak i pracka sa nozem umetnutim u drsku. Za to je zahvalan AKM model. Doduse mali noz, ali... Smile Ok drago mi je da ti se svidjaju i... i tebi vala svaka dala Smile pozz.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Pracke   Thu Mar 27, 2014 1:54 pm

Druze niki hvala sto si mi ispunio zelju i otvorio temu o prackama ...Ove sto si slikao su odlicne ,svida mi se dizajn ,i kombinacija materijala ,,,i ostalo .Ako ti se bude dalo stavi neki tutoriar o ovim lameliranim prackama ....A jedva cekam da vidim i tu kovanu ...Nego kad si vec spomenuo ,a veliki sam ljubitelj alata ,moze li slika radionice ,grindera ,kovacke vatre i slicno ...Jbga ,znam da sam dosadan ali kad me zanima ... Very Happy ...I samo da ti kazem da ova guma koju spominjes ,Gold ,ne znam posto je kod tebe ali kod nas je skupa ko vrag ...Imao sam u planu raditi jednu pracku sa njom ali kad sam vidio cijenu ,odustao sam ...
Back to top Go down
djuragekon

PostSubject: Re: Pracke   Thu Mar 27, 2014 2:17 pm

Niki, super izgledaju pracke, pretpostavljam da tako i pucaju  Very Happy 

Interesuje me da li prodajes i koje su cene. Moze na PM..
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Thu Mar 27, 2014 2:17 pm

Vazi ben, prvom prilikom cu slikati i staviti radionicu i naravno neki tutorijal za pracke. NIje komplikovano samo treba strpljenja. Inace guma je iz nemacke i nije bila skupa, 6 metara 50 eura ali ima dosta da se napravi. sirina je 12cm, a seces prosek po 26 ili 27 cm duzine a sirina zavisi, da li je taperet ili ravna. Taperet je kada je na primer 3cm na krakovina a 2cm na kozi. Tada je puno jaca i brza.

Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Thu Mar 27, 2014 2:19 pm

Djuragekon, pucaju jako.... opasna je to igracka. Kuglager leti i do 80 metara u sekundi. Na zapadu se love zecevi njome... Ja jos nisam ... Smile xexe....
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Fri Apr 04, 2014 12:22 pm

Naletih na onakvu nožo praćku pa reko da podjelim slike
" />
" />
" />
" />

Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Fri Apr 04, 2014 1:42 pm

Da..to je nacin. Problem ce biti kako ucvrstiti noz da ne ispada iz kraka pracke i da bude cvrst pri gadjanju jer TBG guma ima jak index razvlacenja, 5 puta vise od svoje duzine. Ako se ne varam 11,8 index.
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Fri Apr 04, 2014 2:09 pm

Ovaj koristi taj kožni remen za učvršćivanje a ja imam prijedlog jer sam izvodio nešto slično u svojoj Mora kolekciji s koricama od drveta.Naime u sam u sam utor za nož tj. korice sam ubacivao trake tanke kože koju sam zaljepio unutar skala....
tako je nož ulazio na knap i tjesno u korice te sam nož nikako nije ispadao već se malo teže izvlačio a samu kožu poslije nauljiš
mašinskim uljem pa ista naknadno podmazuje nož i štiti ga od korozije.
U svakom slučaju sama debljina blanka bi trebala biti makar 3,5mm čelika i dužine max 6,5cm a širina sječiva max 1,6cm
ili ići na ovakav spoj
" />
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Fri Apr 04, 2014 3:52 pm

Hmmm..da. To je resenje. U pravu si. Cak izvrsno resenje. Ja razbijao glavu nekim federicima, kuglama..ma svim glupostima.. Sama dimenzija noza je ostvariva jer su mi pracke debele i do 40mm u rucki a dugacke i do 130mm. Odlicno Chumamene, primenicu. Hvala :-) Samo da prodje ovaj sajam ribolova i lova (ako uspem zavrsiti i budem zadovoljan nozevima) Ha, sad sta pre raditi, nozeve, pracke livene, kovane.... Ovo sa nozevima me je potpuno obuzelo ... Smile
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 12:08 am

Wink ma ništa za to, biti će mi veliko veselje vidjeti takvu tvoju rukotvorinu i ne sumljam da će biti odlična....
još ako nađeš kakvu staru turpijicu za takav blank....imaš savršen materijal za nožić  Very Happy 
Baš mi je od kolege stari dofurao komp na servis a čova se bavi ljevanjem....sad bi da ga naložim na posao za praćke  Smile 

a i nađoh jedni kovanu ali za slinghbow zanimljiv dizajn  Very Happy 
" />
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 12:46 am

Da interesantan dizajn. Ali ovaj nacin je nekako... jednostavan, jer pracka trpi samo otpor gume, dok noz ima upotrebnu vrednost u kovanju i sabijanju metala te ga cini valjda i cvrscim i jakim i naravno lepsim. Ja sam razmisljao o damaskusu....Znam da je za mene malo veci zalogaj ali nesto sam uspeo da zavarim kovacki, tako da imam osnovne smernice... Ideja je ova , da se spoje nekoliko blanka celika odredjene debljine, presaviti nekoliko puta, recimo da imaju oko 3cm debljine, iskrivi se u U ili V, kako god, u dnu da se kovacki zavari drska koja ce se obloziti laminiranim drvima razne strukture, obradi se metalni deo pracke u nekim prelomima, naravno prilagoditi obliku nekog oblika pracke. Poenta bi bila na krakovima u damaskusu... Mislim da je ostvarivo... Na kraju probacu pa...sta bude. U svakom slucaju cu postavicu proces rada ovde pa da zajedno proanalizirati greske a i uspesne elemente rada. Mislim da bi bila zaista lepa i funkcionalna pracka. Ustvari iskovacu i ovako u monolitnom celiku slicno kao na slici sto si postavio, ali cu probati i laminirani...Pa sta bude.. A sto se tice livenja pracke u aluminijumu je jednostavno, izradis oblik pracke u stiroporu, stavis u metalnu kantu, prekrijes peskom, ostavis deo za ulivanje, istopis aluminijum, sipas, vreo AL istopi stiropor, i..brusis.. To je najjednostavniji, i najprostiji nacin. A o pravom livenju i otisku u pesku sa kalupom drugi put.
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 1:16 am

Gelede ljevanja....imam majstora pa se ne bi njemu mješao u posao.... Very Happy 
nego me interesira ovako nešto masnije....za početak u aluminiju a našlo bi se i bronce za koji primjerak....
kad je ljevanje u pitanju  Wink 
A nije mi problem ni dati izrezati  deblji aluminij u firmi gdje inače water jetom režem blankove noževa za takve
lamelirane s drvetom komade samo sam u dilemi glede težine....jel to bolje ili gore za praćku....
Ove Moorhammers su mi zapele za oko  Laughing 
" />
" />
" />
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 1:33 am

ili ovakva HareSplitter ,njama  Very Happy 
http://www.milbroproshotuk.com/Catapults-And-Slingshots/Worldwide-Slingshots/Haresplitter_Lite

UF  Wink  kako to rade profići
mene jedino ždere taj postupak da u materijalu nema šupljina i nečistoća....

Last edited by chumaman on Sat Apr 05, 2014 1:52 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 1:49 am

Da, jake pracke, impresivno izgledaju. Ne znam.. aluminijum je lak ali cvrst u odnosu na drvo. Po mom misljenju pracka treba da bude teza. Kada sam proveravao koja je bolja... meni je teza nekako lepse i bolje lezala u ruci. Nekako sam imao bolju sigurnost od lakse. Nisam neki strucnjak u pucanju bas ali sam sigurniji sa tezom. Ali mislim da je to psiha. Mehanicki, krakovi moraju biti jaki da ne pucaju. Sa metalom taj problem ne postoji ali sa drvom , da.. Npr prijatelju is Novog Sada sam za rodjendan napravio repliku AKM pracke od bresta. Dovoljno siroka i debela i jaka, medjutim posle par dana mi javlja da je pukla na kraku. Moguce da sam pogresnu teksturu sekao na drvu ili je brest bio los. A moguce je da je stavljao duple gume a razvlaci jaaako bas. Kako god mislim da je teziste cvrstina kraka a tezina... zavisno od materijala, nije vazna. Inace evo linka za stiropor mada mislim da umes i sam naci Smile
https://www.youtube.com/watch?v=We5ulxM0BNg&list=WLA58439F936A478DE
Izvini ne znam sta znaci ovo GLEDE tezine u recenici ( samo sam u dilemi glede težine....jel to bolje ili gore za pracku)
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 1:55 am

ili ovako
https://www.youtube.com/watch?v=CO7QYGdshT4
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 2:22 am

Dok ne vidim što s ljevanjem i majstorom budem zaposlio ove water jet majstore da mi makar izrežu debljeg
aluminija za ove lamelirane jer jako volim drvo .... Very Happy 

" />
te ako se netko od članova odluči za isto evo i nacrta za Moorhammers-a
" />
" />

E da 'Glede'  Very Happy  http://hr.wiktionary.org/wiki/glede
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 2:48 am

Predivno izgleda.. U osnovi je lako napraviti je ali je puno brusenja tu.
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 2:53 am

Evo jos nekih koje sam radio. Valjda cu pravilno postaviti video. Samo opomena , utisajte zvuk, cuju se kola sa ulice...jako...
View My Video
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 3:03 am

Au, blagodarim .....vrlo produktivan majstor ,fantazija  cheers

Hm da opet 'glede' drveta ....probaj glog(hawthorn) i drijen i nećeš imati problema s pucanjem....ja već dugo mjerkam glog ima ga
orijaškog promjera u mojoj okolini samo nikako da dođe red na sječu ali kad dođe ima kubik materijala da bude  Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 8:08 am

Smile Chumaman ukapirao *glede* Smile
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 1:02 pm

Very Happy pa glede toga evo i moje skromne svibovine koja je u fazi restauracije   Neutral  još malo pa punoljetna  Laughing sve je čuvam  Razz 
" />

podložak joj služi stand - by projekat rog s drvenim kapama  rendeer   bom
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 1:48 pm

To je dobra pracka. Naime sve pracke direktno sa raslja dvreta su jace od ovih pravljenih. Dobar rad anatomski.. i boja joj je...UH. Zaista drvo ima neku prirodnost i bas daje neku toplinu... Sve one aluminijumske, mesingane uopste metalne ne mogu prici lepoti drvene strukture i boje.Uh kako bi takva svibovina legla u kombinaciji sa brestom ili stari orah.... Svidja mi se...jednostavna i osvaja.
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Pracke   Sat Apr 05, 2014 1:59 pm

Bogme bihaše to pozamašan komad drveta kad sam ga posjekao i onda je tri godine stajao kod frenda na vikendici....
odonda ima 16-17 god. ,jedno vrijeme je služila...dok gume nisu dale svoje...pa davno umirovljena...podsjeća ....stoji prešmirglana
čeka novi finiš i konzervaciju za uspomenu. Very Happy 
Slijedeća drvena je glogova...jubilarna  Laughing
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Pracke   Today at 9:17 am

Back to top Go down

Pracke
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 8Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-