FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Jedan za najavu

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
zlatko381981

PostSubject: Jedan za najavu   Sat Feb 22, 2014 12:45 pm

Evo ga jedan koji nije jos zavrsen.Bio bi odavno al opet ima jednu bezveznu gresku koja se doduse iz ovog ugla nevidi.Ovako izgleda bez greski.Zbog nje i nestanka epoksija sam stao sa radovima,a ceka me jos njih 4.Pa rekoh kad je slikan da ga postavim,a posle cu u ovu temu postaviti i ostale,a i njega kad zavrsim.Jes mi krivo sto sam se zeznuo ui proceni,al posle je..nja nema kajanja.
Evo i slikica.
Prvo su tu bile naravno,skice i ideje.Za svaki noz po tri .

Posle toga su krenule i konkretnije stvari,mislim,realizacija-nozevi.Malo su i drugaciji od predjasnje ideje,al sta ces kad su  druge ideje dosle u medjuvremenu.

Eto toliko.Pozdrav Zlatko
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: kometar    Sat Feb 22, 2014 1:15 pm

Ostavljaš me bez teksta drugar Smile...malo je reći da je lep i prelep, sumnjao sam da nemaš svoj stil izrade , ali očito - ti si me ovim demantovao ...Smile...bravo prijatelju .!
Back to top Go down
vlay

PostSubject: Re: Jedan za najavu   Sat Feb 22, 2014 4:38 pm

Sjajno, mada rezbarija ne dolazi do izrazaja zbog belog drveta.Bice lepse kad ga impregniras i kad malo potamni.Bravo!
Koji celik je u pitanju?
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Jedan za najavu   Sun Feb 23, 2014 4:22 am

@Milane.Hvala.Ti si ga prvi i video i znas o kojoj gresci pricam. Very Happy 
@Vlay.Hvala.I tacno.Kasnije to dodje sve na mesto.Ali iskreno ovaj mi nije bitan.Mal je falilo da ga bacim,jer ima tu "neoprostivu"gresku.Al sledeci ce biti,"jaoj".
Celik je mislim turpija.Odavno mi stoi,pa sam zaboravio.Imam njih 4 koji stoje ima ko zna koliko meseci.
Da ti malo objasnim gresku i o tome.Radi se da sam ovaj zadnji deo drske (parce od jasena)radio na nov nacin.On je samo zalepljen na kraju ,kao kapa.Ali posto sam ja bio blesav da sumnjam u epoksi(mada i ne sasvim blesav jer me je on bas izdao na sledecem nozu,inace bi do sad bili gotovi  i ostali)ja udarim i skrivene cepove kao ojacanje.I to 4 komada od aluminijuma jer me mrzlo da ih pravim od drveta jer su malog precnika.Pa u obradi drske se prvo zeznem i skratim jedan deo sto se nalazio sa donje strane i zbog toga mi drska pobegne malo navise(koji mi je djavo bio da ga skratim neznam).Taman toliko da ogoli te aluminijumske sipcice i to dve.Jednu skroz,a drugu delimicno. Mad Jebiga,sta da se radi.Hteo sam tada da ga bacim,al nevolim da bacam nesto sto je uradjeno skoro do kraja.Nek makar stoi.Drugi nebi imao tu gresku i bio bi perfektan,medjutim kada sam poceo da obradjujem drsku,i taman kada sam stigao do profiliranja ono odvoi na jedno mesto.Poludeo sam,al sta ces.Posumnjao sam na epoksi,da je istekao rok trajanja,al onda nema objasnjenja da je ovaj prvi uspeo da zalepi isti epoksi.Medjutim da ne bih rizikovao kupicu drugi pa nastavljam.Bas steta,jer bi bio vrhunski.Al to je sve sastavni deo posla. Smile 
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Sun Feb 23, 2014 12:24 pm

Zlatko , šta misliš o brestu za ručku da stavim na onom laminatu što sam uradio sa 3 sloja.Koliko bi brest bio kompatibilan sa onim što si video?.Štitnik će da bude od legure alumijuma i nameravam i njega i da ga hemijski obradim .Da bude sve u šarama Smile.Šta misliš i tome ..( mislim na štitnik da hemijski obradim).
Kovački sam zavario i odkovao još jedan laminat od 5 slojeva i to :
u sredini je feder-plata; drugi sloj - list od ručne testere ( 2kom- jedan sa jedne, a drugi sa druge strane) i, isto , čelik od ksilofona.Već posle grubog brušenja počeli su da mi se vide slojevi.Uradili smo to kolega Vule ( Ninkki) i moja malenkost.
Imam spremljen materijal za još 2 laminata i 2 damaskusa...
Strast je kovački variti ! Smile uživam u tome Smile...mnogo sam srećan zbog toga Smile...
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Jedan za najavu   Sun Feb 23, 2014 12:35 pm

Meni je svako drvo dobro.Komotno mozes i brest koristiti.Samo da ti kazem da je nezgodan za obradu.Hoce da se cepa,pa vodi racuna.A sto se stitnika tice nisam siguran koliko bi to bilo dobro jer nisam siguran kakav ce efekat imati kiselina na aluminijum.Ali mislim da bi ti odlicno izgledalo da ga samo dobro izbrusis i ispoliras.Samo prati linije noze i sve ce biti odlicno.Jos nesto da ne zaboravim da ti kazem a vec sam hteo jednom.Probaj kod sledeceg ili nekog buduceg laminata da u sredinu stavis kosuljicu lezaja ili neki celik koji ima jos vise ugljenika.Feder platna nema mnogo pogotovo sto je vec jednom termicki obradjivana,a jos se pri varenju izgubi deo ugljenika.Bolje ce ti biti secivo.
I bas mi je drago da si toliko srecan kada radis to.Samo teraj dalje i uzivaj. Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: kometar    Sun Feb 23, 2014 12:53 pm

Znaš kako Zlatko , ako radim polirane noževe onda sve poliram ..da to bude uniformno - izjednačeno u umetničkom smislu te reči.
Ako radim laminat i damaskus , sa ciljem da se vide strukture unutra, šare i sl...Onda radim i sa graničnikom - bilo da je od prohroma, aluminijuma , bakra i sl.Hoću i njihove šare da vidim...
Probaću sa turpijom da radim laminate i damask.A košuljicu od ležaja - kada nabavim- probaću i sa njom.
Šta misliš o kombinaciji - turpija , a sa strane ( u sredini meki čelik), pa sa strane list od ručne testere ili pločice od ksilofona.?
Znači- tvrdi čelik-meki čelik- pa tvrdi i posle diferencijalno kaljenje ....baš me zanima tvoje mišljenje.
I ako imaš neku bolju kombinaciju - voleo bih da je čujem....Smile...

Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Jedan za najavu   Sun Feb 23, 2014 1:24 pm

Ok.Ima logike to,mada u sutini najbolje je da radis sto si zamislio(mislim na drske).Idealno,najbolje nema.Svako resenje je dobro na svoj nacin.A zamisao koju imas prati je.
Sto se laminata tice,tu ti nema po meni nogo mozgaranja.Ja sam ti rekao razlog zasto je mozda bolje koristiti celik sa malo vecim procentom ugljenika,e sad sta je bolje ,gore,to nemogu da kazem jer nisam to radio .Tek trebam isprobavati.Jednostavno isprobavaj i ti,igraj se.Ionako ti se svidja. Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Jedan za najavu   Sun Feb 23, 2014 1:47 pm

Znaš , šta mi pada napamet.Burgije za metal -one imaj visok procenat ugljenika ...tu je rešenje .HSS i slične ...to bih ti i tebi preporučio...da uzmeš recimo 3 ili 4 pa ih pecneš aparatom, da ih kovački variš .Posle toga , možeš da ih uvijaš i da dobiješ prelep damaskus, i na njega staviš druge čelike i dobijaš - laminat i damask - konstrukciju.
Drugi način, možeš da ih kovački zavariš , nemoraš da ih presavijaš više puta , kao u prvom slučaju, već samo da ih odkoveš i staviš meki čelik recimo...
Probaj sa nijma bićeš oduševljen...
Možeš i da spojih više nijh i samo da odkoveš nož...mislim da nisu loše...
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Jedan za najavu   Sun Feb 23, 2014 1:51 pm

Dobra ti to ideja,samo ima jedan malecki problem.Ja sam do sad nalete na par majstora u svetu koji prave damaskuse od brzoreznog celika.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Sun Feb 23, 2014 2:12 pm

Znam da je dobar brzorezani čelik .Neznam na kojoj tempreraturi se kovači vari ..ali ima burgije od tog čelika.Neznam gde mogu da ga kupim ..Moraću da ga nađem ..obavezno...
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Jedan za najavu   Today at 9:33 am

Back to top Go down

Jedan za najavu
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Jedan Mesarski
» Jedan od turpije