* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Bosch PBS 75AE

Go down 
4 posters
AuthorMessage
Storvagun




Posts : 3
Join date : 2013-10-25

Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: Bosch PBS 75AE   Bosch PBS 75AE Icon_minitimeSat Nov 09, 2013 11:44 am

Pozdrav ekipa,

potpuni sam početnik pa sam u fazi izrade/nabave svega za kovanje i obradu noževa.
Vidim da većina ljudi koji se ozbiljnije bave izradom imaju tračne brusilice i da je 90% njih "sam svoj majstor" tipa.

Zanima me, isplati li se recimo koristiti Boschovu tračnu brusilicu PBS 75A u ovom vertikalnom položaju. Da li je to dovoljno za izradu sječiva, i može li to ova mašina uopće raditi?

Taj Bosch košta oko 1000kn, koliko bi recimo koštala tračna iz nekakve kućne radinosti?

Evo i slike:

Bosch PBS 75AE 25q43ee
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: Re: Bosch PBS 75AE   Bosch PBS 75AE Icon_minitimeSat Nov 09, 2013 12:30 pm

ova sprava može da pomogne, ali samo donekle. obično se ovakve trakaste šlif-mašine koriste za grubu obradu materijala. s njenom pomoću ćeš moći od flaha da dobiješ neku osnovnu konturu noža, moći ćeš i grubu fazetu da skineš. dalje ćeš morati ručno, jer mislim da nećeš naći trake s sitnijom granulacijom abraziva. posao će ići sporo zbog slabog motora i brzine od svega 5 metara u sekundu, ali će da ti da neke osnovne navike za rad na pravom belt grinderu, koji pre ili kasnije treba nabaviti ako si rešio da se iole ozbiljnije zanimaš izradom noževa.
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: Re: Bosch PBS 75AE   Bosch PBS 75AE Icon_minitimeSat Nov 09, 2013 1:27 pm

Nemamo svi grindere. Kupi si dobru fleksu i dobru turpiju.
Nisu ni tračne svemoguče. Razz 
Back to top Go down
Guest
Guest




Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: Re: Bosch PBS 75AE   Bosch PBS 75AE Icon_minitimeSun Nov 10, 2013 1:08 am

Bolje nadodaj jos nesto love na tih 1000 kn sto bi dao za tu slajfericu i kupi si dijelove za pravi grinder ....modela ima kolio volis i napravi ga sam ...Bit ce ti puno isplativije i efikasnije .Sto te bude zanimalo oko izrade mozes naci na forumu a ako i bude problema ,pitaj uvijek ce ti netko od clanova pomoci savjetom i oko nabave dijelova i same izrade ....
Back to top Go down
Guest
Guest




Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: odgovor   Bosch PBS 75AE Icon_minitimeSun Nov 10, 2013 4:15 am

Zašto ne uzmeš tj.napraviš tocila od medjapana , pa na njiima zalepiš šmirgle ..i možeš jako lepo da radiš i ravno brušenje ..ima par poteza koje možeš naučiti ...koristiš brzinu oko 1200 obr/ min..i radiš šta hoćeš Smile..ja tako radim godinama i nemam problema...
Back to top Go down
Storvagun




Posts : 3
Join date : 2013-10-25

Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: Re: Bosch PBS 75AE   Bosch PBS 75AE Icon_minitimeMon Nov 11, 2013 1:00 am

Hvala svima na brzim odgovorima. Još razmišljam.

Imam solidnu flaksu i dosta turpija tako da ću prve noževe pokušati raditi na najrudimentarniji mogući način(nekako računam da ću tih prvih nekoliko prije potrgati nego zaista napraviti).

Ali ću usput onda raditi i tračnu kućne izrade. Naime, imam savršeno dobra dva elektromotora, tako da pretpostavljam da sam sa time riješio najskuplji dio. Lagere/kotače i ostalu konstrukciju ću već nekako sklepati.

Uglavnom, nadam se da ću se sljedeći put javiti sa slikama. Smile
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: Re: Bosch PBS 75AE   Bosch PBS 75AE Icon_minitimeTue Nov 26, 2013 1:39 pm

Storvagun wrote:
Hvala svima na brzim odgovorima. Još razmišljam.

Imam solidnu flaksu i dosta turpija tako da ću prve noževe pokušati raditi na najrudimentarniji mogući način(nekako računam da ću tih prvih nekoliko prije potrgati nego zaista napraviti).

Ali ću usput onda raditi i tračnu kućne izrade. Naime, imam savršeno dobra dva elektromotora, tako da pretpostavljam da sam sa time riješio najskuplji dio. Lagere/kotače i ostalu konstrukciju ću već nekako sklepati.

Uglavnom, nadam se da ću se sljedeći put javiti sa slikama. Smile
Dobro si odlučio. Ja samo si isto uzeo ručnu tračnu i na kraju napravio jedan nož na nju i skužio da je ipak grinder "must have" i odlučio se na izradu njega. Ako imaš motor... nemaš kaj razmišljati.
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Sponsored content





Bosch PBS 75AE Empty
PostSubject: Re: Bosch PBS 75AE   Bosch PBS 75AE Icon_minitime

Back to top Go down
 
Bosch PBS 75AE
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: