* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Peć od siporeksa

Go down 
2 posters
AuthorMessage
n3m0

n3m0


Posts : 6
Join date : 2013-09-18
Age : 37
Location : Rijeka

Peć od siporeksa Empty
PostSubject: Peć od siporeksa   Peć od siporeksa Icon_minitimeFri Sep 27, 2013 3:15 am

Pozdrav jos jednom.
U pozdravnom topicu sam napisao da sam izgradio pec pa da je predstavim.
Razlog sto koristim siporeks je jednostavn. Jeftin je i imamo ga na bacanje =D. Planiram napraviti ljepu zeljeznu pec oblozenu keramickom vunom ali sada se nema para za takvo sto Razz
Evo par slikica:
Sastavljanje
Peć od siporeksa IMG_2331_zps86f700b3

Sastavljeno
Peć od siporeksa IMG_2338_zps0cb81367
Peć od siporeksa IMG_2336_zps0a623db7.jpg

Lose postavljen plamenik i vrata Embarassed 
Peć od siporeksa IMG_2346_zps14d85703

Kako to izgleda iznutra (keramicka ploca je postavljena nasuprot plamena tako da mi ne pojede siporeks)
Pitanje: Jel problem ako plamen ispunjava cijelu pec? ili bi bilo bolje da plamen bude u dugackoj cijevi tako da samo toplina ulazi u unutrasnji prostor?
Peć od siporeksa IMG_2344_zps20f45780

Hmmmm :/
Peć od siporeksa IMG_2348_zpsa0c12d8d

Temp nakon 15-20 minuta (odokativno =D) Siporeks izvana mlak o.O
Peć od siporeksa IMG_2350_zpsbca33a86

Kod rada sam primjetio par stvari.
Vrata su lose napravljena, ne mogu vidjeti boju niti isprobavati magnetom. Kad otvorim temperatura naglo skoci (valjda zbog priljeva svijezeg kisika) i brzo pocne opadati. Rucka odmah izgubi boju Razz
Plamenik je lose postavljen. Ostrica se puno brze zagrije od ostatka noza.
Plamen ide na sve strane kao sto se vidi na slici gore.

Ovih dana mislim napraviti novu pec. Ovaj put cu je napraviti duzom tako da plamen bude u sredini i pod kutem i da mogu nozem setati naprijed nazad (radi razvlacenja topline po nozu). Za vrata jos nemam ideju Razz

Vidio sam da na ovakvim pecima znaju napraviti rupu na staznjem zidu. Moze li mi tko objasniti zasto? Otvor za plinove?

Hvala
G
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Peć od siporeksa Empty
PostSubject: Re: Peć od siporeksa   Peć od siporeksa Icon_minitimeThu Oct 17, 2013 3:30 pm

Jarane siporeks nije dobar puca od temperature ja sam probo. A što se tiče ovo sa stražnje strane stavljanje plemenika mislim da bi se toplota valjda prenosila u dužinu a ne u širinu ako staviš sa strane plemenik grijat će ti suprotnu stranu ali ako staviš sa zada onda ti ide uz duž.
Back to top Go down
 
Peć od siporeksa
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: