FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Kalemar

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
zlatko381981

PostSubject: Kalemar   Mon Sep 23, 2013 5:28 am

Pozdrav za sve forumase.Eto mene opet malo sa necim novim.Dobio sam porudzbu da napravim jedan ovakav noz.U pitanju je profesionalni kalemarski noz.Prilicno sam ga brzo uradio s obzirom na alat s kojim radim,ali sto je jos vaznije ispao je perfektno.Cak se ovog puta nisam nesto preterano ni trudio oko zavrsnice jer I ovakav vredi vise nego sam ja rekao.Prilicno sam zadovoljan.Ima konkavnu fazetu sa sekundarnom ostricom.Koja je ispolirana.Ova konkavna je radjena do ,cinimi se 800 gradacije,ili 600, nisam siguran.Takodje je ostrena samo sa jedne strane,jer tako treba,druga strana je ravna.Slicno kako Japanci ostre kuhinjske nozeve.Radjen za desnjake.Drvo je orah.Jedan deo do cvora I ima prelepu strukturu.Na slikama se nevidi bas kao uzivo.Nitna je aluminijumska kao I bolster(cinimi se da se tako zove).Spoj bolstera sa drvetom je perfektan.Drska je zasticena lanenim uljem I pcelinjim voskom.Inace celik je kosuljica lagera.
Sad malo dimenzija.
Ukupna duzina 148mm
Duzina drske 97mm
Sirina seciva bez prosirenja na vrhu je18mm,prosirenje mu dodaje jos 2,5mm
Debljina seciva je nesto vise od 3mm.

Takodje ima naostrenu prednju stranu,kako se I vidi na slici.Ugao je proizvoljan,po osecaju(imam iskustva sa kalemarskim nozevima).
A evo I slika.

Eto toliko.Komentari kao I uvek dobrodosli.Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: Kalemar   Mon Sep 23, 2013 11:10 am

Bravo Zlatkooooo.Super izgleda drška je odlična.bounce bounce bounce 
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 5:20 am

Nebih da otvaram novu temu,posto se radio opet o kalemaru.Takodje jos jednoj narudzbi.Ovaj je izgledom malko drugaciji,ali samo secivo mu je identicno prvom.Takodje ovaj ima jos i futrolu isto po zelji narucioca.Ona mi je pravila taj dan prilicno problema i to bez veze,al sam ipak uspeo da je zavrsim.Nije nista specijalno obicna futrola,jer i nema potrebe da bude.
Sam noz mi je isao perfektno, kao po loju.Malo sam imao problema sa drskom,ali na srecu sve je ispalo odlicno na kraju.
Evo malo i slika.Nista posebno,samo obican kalemarac

Eto to je to. Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 5:25 am

Majstorija.. Smile Drska..uh. Futrola..ma valjda cu ih savladati kao ti Smile
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 5:38 am

Hvala Vule,naravno da hoces.:)Al ova mi i nije bas draga kako bi trebalo.Neke stvari sam bio prevideo pri usivanju,pa sam morao da rasivam i ponovo usivam.Namucila me bezmalo vise nego ona sa gravurom.A u sustini je jednostavna za rad.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 8:02 am

bravo zlatko,nemam riječi  Wink iako ja imam sličan kalemar i bavim se kalemljenjem,ali na pup,i zato više si volim naoštrit malog sollingena(onaj koji se koristi tijekom jela)
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 12:27 pm

Hvala.Nego nisam te bas razumeo ovo,citiram,"iako ja imam sličan kalemar i bavim se kalemljenjem,ali na pup"?
Da li ti ovo znaci da se bavis kalemnjenjem na pupoljak?Ako je to onda hocu reci da ovaj moj kalemar,tj.oba bas sluze za to,kalemnjenje pupoljkom ili ocenje.Mada mogu i druge vrste da se rade,ali pretezno je za ovo.To mi je rekao jedan stariji profesionalni kalemar.Mislim da sam o tome nesto pisao i na pocetku ove teme.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 12:38 pm

na taj način ja kalemim i to je puno lakše raditi sa vrlo tankim nožem,neki moji kolege rade i sa skalpelom.
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 12:49 pm

Da to je ocenje.Razumem to sto kazes.I taj stari kalemar kog sam spominjao je rekao da je dobro da nozic bude sto tanji.Ovaj moj istina u ledjima nije bas tanak,ali samo secivo i ugao pod kojim je naostreno je veoma mali.Tako da se na taj nacin dobije isto to(bar mislim).Jer u sustini pupoljci koji se skidaju su prilicno mali  i ovaj noz bi trebao da ih odvaja  bez problema.Mislim da ce i ovaj raditi dobro.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 1:01 pm

nadam se da će biti zadovoljan sa kalemarom jer bi bila šteta za toliki trud
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 1:56 pm

U stvari nemam sta da mislim,hoce da radi. Smile To je vec isprobano.Prvi noz kalemar koji sam napravio je bio za jednog decka koji uci poljoprivrednu skolu.A mene je nasao preko drugara kojem sam pozajmio moj noz sa kojim ja kalemim za praksu.Isti je kao i ovaj,samo jos deblji.I kazao mi je da se ubedljivo pokazao najbolji od onih koji su njima dali profesori na praksi.Ispada da se sad hvalim,al nije tako.Pricam samo sto je bilo.Taj decko je sa mojim nozom nakalemio ubedlivo najvise podloga od svih ostalih i to bas ovom vrstom kalemnjenja(ocenje).Kada su profesori videli da je izmakao podosta prisli su da vide sa cim radi i oni se posle odusevili.Mada verovatno bi za nijansu bio bolji da je tanji,ali kao sto sam rekao,zbog nacina kako je primarna ostrica uradjena debljina mu nesmeta.Jedino gde bi po meni debljina osetno zasmetala je onaj prednji deo seciva koji je naostran.Svrha njegova je da se zasece koru i odvoi(T urez).Ako je secivo deblje to je malo teze.Ali i to se da resiti i na debelom secivu,sto sam ja ,mislim,dovoljno uradio.To je ispravka na osnovu predjasnjih iskustava.Jedina malo veca mana ovom nozu je drska.Bolja je bila sa spustenim zadnjim delom ledja,a da donji pravi polukrug.Onda bi u svakom polozaju lezao u ruci,sto je bitno.Medjutim musterija je zahtevala ovu.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 2:00 pm

ne hvališ se ti s time...ti se reklamiraš  lol! 
vjerovatno su te i profesori tražili da im svakom napraviš po jedan  Smile 
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 2:07 pm

Oba ispada kao hvaljenje,a hvaljenje nesto nevolim.
Ma briga profesore sa cim ce da kaleme.Ono sto ima je skola nabavila pre 50 godina sa tim rade,a novo ne ne bavljaju ni doktori sto lece ljude,a kamoli skole.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 2:19 pm

nisu ludi profesori da to traže za školu,nego privatno,za sebe Rolling Eyes 
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: Kalemar   Fri Apr 18, 2014 2:51 pm

Odlični. Baš je neki dan i mene susjed pitao da li bi mu mogao napraviti jedan.
Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
Dule

PostSubject: Re: Kalemar   Sat Apr 19, 2014 2:03 am

Iskreno nikad nisam video ovakav kalemar.Kod nas su kalemari tanki,i imaju nekakvo zaobljenje na vrhu.Mrzi me da slikam ali radim drsku na jednom.izgleda kao vojni sanitetski noz iz bivse JNA.Nesto slicno tome.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Sat Apr 19, 2014 4:24 am

Hvala Davore.
Dule,postoje vise tipova nozeva za kalemnjenje.Nemogu se setiti naziva ovih sto si ti postavio na slici.Ali koliko se secam oni mogu da se koristi kod kalemnjenja prostim spajanjem,odsecanje grane i slicno.Kod ocenja nemogu se koristiti.Ovaj sto sam ja postavio je bezmalo standardni kalemarski noz za ocenje.Tj.hocu reci da se u knjigama ovakav noz pojavljuje.Mada ovaj moj nije potpuno isti.Neke stvari su dodate na njemu,kao sto je prednji naostreni deo.To sam uradio jer mi je taj kalemar objasnio njegovu svrhu ,a i pokazao sta sa tim radi.Tako da je ovakav dosta u prednosti u odnosu na standardni.
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Kalemar   Sat Apr 19, 2014 10:43 am

Nisi me shvatio prijatelju.Tvoj noz mi se dopada i znam da je i funkcionalan jer zivis na selu i radis sigurno sa njim stalno.Samo nisam stvarno znao kako treba da izgleda noz za kalemljenje,jer sam mislio da je ovakav kao na slici.Ne bavim se kalemljenjem i neznam.Ovo nije bila kritika nego cisto neko moje neznanje.Inace hvala na objasnjenju.Trebace nekad.
Back to top Go down
View user profile
davor_vfr

PostSubject: Re: Kalemar   Sat Apr 19, 2014 10:52 am

Pa ja sam uglavnom viđao ovakve kakve si ti napravio Zlatko. Ne znam ništa o tome, ali kad sam istraživao za susjeda uvijek su mi ovakvi komadi iskakali....

Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Kalemar   Sat Apr 19, 2014 11:18 am

Very Happy ljudovi svi ste u pravu, postoje obije verzije zavisno tko kakvu koristi odnosno tko se kakvim načinom cijepljenja služi.
" />
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Kalemar   Sat Apr 19, 2014 11:59 am

Evo sad da predstavim.Prvi noz sam dobio od drugara u vojsci.Usled koriscenja drske su se polomile pa sam stavio druge.Cini mi se da je kruskovina u pitanju.Da napomenem da drske nisu obradjene.Ovo bi trebalo da je taj kalemar.

Moze se preklopiti,tj kao obicna britva

Tek je potrebna obrada drske na pristojnu meru,mrzi me da ovo uradim i stoji vec vise od pola godine

A imam i ovaj drugi tip slican slikama kolege chumaman-a samo nisam imao pojma cemu sluzi.Proizvodjac je impa.

Neznam da li su ovo ti kalemari jer dosta podsecaju na ove sa vasih slika.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Kalemar   Sat Apr 19, 2014 1:00 pm

Ma ok Dule nije greda. Very Happy 
I chumaman je lepo objasnio.Postoje ta dva osnovna tipa.Ima ih jos,ali su ti mislim specijalizovani za kalemnjenje odredjenih vrsta vocki.Primera radi kod oraha se koristi jedan kalemar koji je potpuno drugaciji od oba ova.Posto se orah pretezno kalemi na "prozor" noz mora da ima dva seciva paralelna medjusobno i na odredjenom rastojanju.
A taj sto si stavio jeste kalemar.Samo cini mi se dosta koriscen pa poprilicno izlizan.Ima tu jos jedna stvar.Kalemar ovaj sto sam ja pravio,mogao je da ide i bez onog "kljuna"na vrhu po kome je prepoznatljiv.Za njega mi je ovaj kalemar rekao da je visak koji samo usporava kalemnjenje.Najbolji je bez njega.Samo naostran taj prednji deo i osnovno secivo.I takodje mi je rekao da drska bude sto manja.Njegove su bile bas majucne,kako ih se secam.Neverujem da je neka prelazila 60-tam milimetara.I za nju mi je rekao da je idealna i da sa takvom ide najbrze kalemnjenje.A cica je stvarno maher u tom poslu.Radi kao masina.Brze zasece koru,skine pupoljak i umetne dok neko veze.Ali ja nisam mogao da tao uradim jer je narucioc hteo bas kao i prvi noz.Pa nebih da mi posle prebacuje.Sta je trazio to je dobio.
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Kalemar   Sun Apr 20, 2014 1:53 am

Hvala Zlajo.Korisnih stvari naucih od tebe a znam da si kompententan da pricas o ovome jer si iz kraja sa najboljim vocarima.Pretpostavljam da su dugo radili jer sam ovaj prvi dobio u vojsci od druga iz Arilja a drugi jos kao dete mi je poklonio rodjak.I jos nesto.Ovaj drugi impin ima preveliku tvrdocu po meni.Tesko se ostri pa sam digao ruke od ostrenja.Samo stoji kao draga uspomena..Jos jednom hvala,druze
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Kalemar   Today at 3:18 pm

Back to top Go down

Kalemar
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kalemar