* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 rak graba

Go down 
5 posters
AuthorMessage
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

rak graba Empty
PostSubject: rak graba   rak graba Icon_minitimeMon Sep 16, 2013 12:14 pm

rak graba 100_4214

rak graba 100_4215
Ovako šta ogromno nisam nikad vidio.Biti će ručki preko nekoliko.Ima li tko kakav prijedlog kako to čudo osušiti i koliko mu treba da se osuši.Planirao sam ga izrezati u ploče pa na sušenje.Nemam nekog iskustva s drvom pa ako ima netko kakav pametan prijedlog ne bi bilo loše da ga napiše.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeTue Sep 17, 2013 4:34 am

Uuu kakvo je ovo cudo.Pa de ga iskopa?Metoda susenja ima raznih,ali ovako nesto kada se izreze vrlo je zeznuto susiti ga ,a da nepuca.Ali opet po meni moras obavezno da ga izrezes,jer tako nemozes da ga osusis ni za sto godina.Ali posle rezanja,mora proces susenja da bude sto sporiji,da ne bi doslo do naprezanja u drvetu i pucanja.E to je sad druga prica za koju ima dosta teorije,al malo prakse.Na jednom drugom forumu,mislim da ga nema ovde,Oetzi ima iskustva sa tim ,cini mi se poprilicno,a i Gagi.Pa mozes njih pitati.
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeTue Sep 17, 2013 10:22 am

Nisam ga iskopao rastao je na pol stabla ispod krošnje.Sutra ga vozim na rezanje a onda u podrum na lagano sušenje a za dalje ćemo vidjeti s obzirom da dolaze hladniji dani i dosta vlage u zraku...
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeTue Sep 17, 2013 11:42 am

Cuo sam negde da je to dovoljno,ali ja bih jos na neki nacin probao usporiti susenje.Sta znam,stavio komade u neku kesu ili slicno pa u podrum.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeWed Sep 18, 2013 8:27 am

možeš da ga isečeš na lepinje i da ga iskuvaš u soli. za desetak dana ćeš imati gotov materijal koji možeš da pustiš na noževe
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeWed Sep 18, 2013 12:31 pm

predrag1969 wrote:
možeš da ga isečeš na lepinje i da ga iskuvaš u soli. za desetak dana ćeš imati gotov materijal koji možeš da pustiš na noževe
Ovo me jako zanima ako ti nije problem ti nije problem da malo detaljnije opišeš kako se to radi .Koliko soli u koliko vode,koliko dugo se kuva i što poslije kuvanja?
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeWed Sep 18, 2013 12:52 pm

informacija je sa jednog foruma iz ukrajine. sad ću da prevedem tekst i da ga izložim u nekoliko postova
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeWed Sep 18, 2013 1:05 pm

kao prvo, treba da raspilaš taj izraštaj na "lepinje". pilaš paralelno srezu sa drveta. debljina svake "lepinje" treba da je 50-60 mm. posle toga svaku od njih raspilaš popola. sortiraj komade, izbaci ili obreži ako imaju velike pukotine, trulež i sl. nađeš dobru posudu. to može biti veš-lonac ili deo metalnog bureta. kompaktno složiš komade. trudi se da svi stoje uspravno, jedan pored drugog a ne jedan na drugom. sipaš vodu dok ne prekriješ sve komade. drvo će pokušati da ispliva, znači treba ga pritisnuti nečim odozgo.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeWed Sep 18, 2013 1:20 pm

zabeleži koliko litara vode si sipao. izvadi drvo, prelij vodu u drugu posudu. ponovo složi drvo u bure (lonac). u vodu sipaš so, po pola čaše na svaki litar. promešaj do potpunog rastvaranja soli. zalij drva i sve postavi na vatru. kad voda počne da kipi uključiš budilnik ))) sve to se kuva 8 sati s početka kipljenja. povremeno dolivaj vodu da nadoknadiš onu što se ispari. posle osmočasovnog kuvanja, vadiš drvo i ostavljaš da se prosuši. iz vode izvlačiš svo smeće koje tamo bude plivalo. kad su se komadi prosušili, sortiraš ih i opet složiš u bure, opet zalivaš slanom vodom u istoj proporciji i ponavljaš kuvanje u roku od 6 sati. zatim vadiš sve iz vode i staviš da se suši u suvo, prohladno mesto sa dobrom cirkulacijom vazduha. posle dva dana unosiš sve u kuću (stan) i staviš pod krevet ili na ormar. tamo neka leže još sedam dana.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeWed Sep 18, 2013 1:46 pm

sad možeš da raspilaš na blokove 135-140 x 50-60 x 35-40 mm i da ih čuvaš u tom vidu. ako blokovi još uvek budu malo vlažni, zavrni ih u nekoliko slojeva novinskog papira i u kesu. u toku nedelje nekoliko puta promeni novine. za sedam dana će biti suvi, mada mislim da sve to neće biti potrebno. ako na dno lonca prvo pospeš opilke (krupnije) od bora, jelke ili nekog drugog zimzelenog drveta a potom odozgo složiš drva dobićeš kontrastnije linije na drvetu i jače izraženu šaru. kad završiš sušenje ošlifuj lagano "lepinje", s njih će da siđe crnilo i videćeš kako je najbolje da ih raspilaš na blokove.

žile, ja lično nemam iskustva s kuvanjem drveta u slanom rastvoru. gore navedeni tekst je prevod pisma koje mi je napisao čovek iz ukrajine koji se time bavi dugo vremena. ja, nažalost, malo mogu da pomognem. nadam se da ćeš imati uspeha u ovom delu.

rak graba 0736e442b7a3_zps3327b7ca

ovo su njegovi blokovi, rak klena, stabilizovan. a ovako izgleda na nožu

rak graba DSCN2609_zpseec894a0
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeWed Sep 18, 2013 5:34 pm

Aaauuu kakva roba !
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeThu Sep 19, 2013 1:18 am

ne zameri ako pitam glupost ali dali se sa kuvanjem u soli drvo i stabilizuje ili je to proces izvlacenja vlage iz drveta jer znamo da sol izvlaci vodu? pitanje upuceno Predragu.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeThu Sep 19, 2013 12:31 pm

kuvanje u soli je samo za izvlačenje vlage. stabilizacija se vrši tako što se blok potopi u specijalni polimer, podvrgne vakuumiranju i zapeče u peći. ovde je korišten ANAKROL 90. mogu se dodati boje u prašku ili ostaviti prirodna boja drveta.
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeFri Sep 20, 2013 12:48 am

prelepo! hvala na odgovoru.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeFri Sep 20, 2013 9:29 am

Za ovaj proces sam cuo od Tislera,ali na drugom forumu.Kaze da se posle kvanja u soli drvo kao skameni.Mada nije mozda bukvalno,ali  verovatno stvrdne.Tu valjda so ima neku reakciju sa vodom u drvetu,nekako je valjda izdvaja....il tako nesto.Slicnu stvar radi i alkohol.Jer na jednom forumu sam naleteo na susenje drveta u alkoholu,ubrzano susenje.A takodje ima i kuvanje u petroleumu,koje spada isto tako u ubrzano susenje.S tim sto sam ovo za petroleum ili petrolatum(nemogu se setiti tacnog naziva ali verujem da je petrolej) sam nasao u jednoj knjizi za razliku od alkohola.Samo nije opisan proces uopste.
Inace,Predraze svaka ti cast na ovako lepom referatu i sto si to podelio.Detaljnije nemoze biti.Ovaj proces ima logike kada se gleda sa jedne strane.Jer na temperaturi kljucanja,a to je voda koja vri,drvo nebi trebalo da upija vodu u koju je potopljeno,ali zato voda iz njega bi nekako trebala da isparava.Mada je to prilicno komplikovano.Jer isparavanje zavisi i od pritiska.Ali verovatno voda koja kljuca  nesmeta vodi u drvetu da isparava,ali nebi trebalo da spreci da drvo nepuca..Mozda  so bas tu pomaze.Ali ako radi tom Ukraincu,nevidim zasto uopste ne bi radilo i kod nas.I da ova stabilizacija je stvarno fenomenalna.Podseca me na izradu micarte.Mozes u tecnost za nju staviti neki pigment boje i dobijas drvo u kojom god hoces boji.
Svaka cast jos jedenom i hvala.
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeSun Sep 22, 2013 12:52 pm

Hvala Predrag,ali nameće mi se jedna stvar.S obzirom da se kuva u soli vjerovatno ostane te soli i u drvetu,Kako reagira karbonski blank kad mu pripašeš slano drvo.Hoće biti hrđanja?
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitimeSun Sep 22, 2013 1:53 pm

Ako radiš blok i montaža noža ide na epoksidku nema nikakvih problema, jer smola je tankim slojem između metala i drveta. Ako budu tanke daščice za neki fultang, osim zakovica isto premazuješ epoksidnom smolom. Lično ja mislim da je reakcija toliko spora da je u danom slučaju možeš zanemariti. Dobro prileganje drveta k metalu sprečava dostup kiseonika koji je glavni krivac za oksidaciju t.j. rđanje.
Ljudi na teritoriji Rusije i Ukrajine davno suše drvo po ovom metodu, nikad nisam čuo da je ostatak soli u drvetu bio problem. Čini mi se da je kožna futrola opasnija za nož od karbonskog čelika nego slano drvo.

Back to top Go down
Sponsored content





rak graba Empty
PostSubject: Re: rak graba   rak graba Icon_minitime

Back to top Go down
 
rak graba
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Drvo, koža, umjetni materijali...-
Jump to: